Gönderen Konu: Netcfg kablosuz internet hatası  (Okunma sayısı 1300 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Suidakra

• Newbie
  • *
Netcfg kablosuz internet hatası
« : 08 Nisan 2013 - 14:17:05 »
iyi günler yeni arch kalıbıyla temiz bir kurulum yaptım ancak dünden beri internet sorunumu çözemedim. Terminalde wifi-menu komutunu verip kablosuz ağ arayüzüne geliyorum bağlanmak istediğim essidyi seçtikten sonra "DHCP IP lease attempt failed." hatasını alıyorum kablolu internette malesef bağlantı sağlayamıyor sahip olduğum ağ kartı ralink rt539x modeli kurulum esnasında şans eseri bağlantı sağlayabilmiştim.Yardımlarınızı bekliyorum.
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »

Çevrimdışı curelight

Re: Netcfg kablosuz internet hatası
« Yanıtla #1 : 08 Nisan 2013 - 16:02:09 »
Merhaba sorunu tam kafamda canlandıramadım ama, acaba lsmod çıktısında rt5390 modülünü görebiliyormusunuz? Gerçi yüklü olmasaydı herhalde kablosuz ağları göremezdiniz. wifi-menu komutu yerine kablosuz arayüzünüz her ne ise (iwconfig çıktınızdan öğrenebilirsiniz), iwlist arayüzünüz scan   komutuyla kablosuz ağları görmeyi deneyin.Ayrıca madem gnome kullanıyorsunuz, belki wicd-gtk paketini kurup, internet arayüzünüzü birkaç tıklamayla yönetebilirsiniz.

Çevrimdışı Suidakra

• Newbie
  • *
« Yanıtla #2 : 08 Nisan 2013 - 19:22:10 »
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Openbox kullanıyorum profildeki bilgilerim eski :). Sorunu çözebildim. Kablosuz bağlantı şansım olmadığı için tekrar kablolu bağlantıya geçtim ancak onda da bağlantı sağlanamadı. Bunu üzerine terminalde "sudo dhcpcd" komutunu verdim ve kablolu bağlantıyı sağladım ardından wicd-gtk kurulumu yaptım ve Network Manager Netcfg gibi programları terminalden durdurdum fakat sorunun bunlarla ilgili olmadığını geçte olsa anladım. Sorun eğer şans eseri bağlantı sağlamadıysam MAC filtreleme ile ilgili çıktı. MAC filtrelemeyi kaldırıp tekrar WPA2 şifreleme yöntemine dönünce kablosuz bağlantıyı sağlayabildim. Benzer sorun yaşayan arkadaşlar olursa umarım bu şekilde sorunlarını çözebilirler.

Çevrimdışı tarakbumba

« Yanıtla #3 : 09 Nisan 2013 - 08:04:20 »
MAC süzme bildiğim kadarıyla modemden yapılıyor. MAC adresiniz nasıl değişmiş ki? Ben de modemde MAC süzme işlevini kullanıyorum hiç sorun yaşamadım.