Haberler

:::::  YENİ  :::::
ARCHKUR

Gönderen Konu: Archlinux üzerinde ATI HD6850 açık kaynak sürücüleri?  (Okunma sayısı 2705 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı tarakbumba

Merhaba, bugün bir yönetici olarak değil bir üye olarak sorunumu danışmak istiyorum. (Hep başkasına değil ya azıcık da bize ) Yaklaşık 2,5 yıldır gül gibi geçindiğimiz, disk biçimlendirmeyi bana unutturan güzelim Archlinux sistemim en sonunda çöktü. Cumali ağabeyimin önerisine rağmen yine de Archlinux kurulumu yapmaya karar verdim. Kıymetli ağabeyim Manjaro Linux' a bir şans vermemi önermişti sağ olsun. Ancak, son 2 yıl içerisinde Archlinux o kadar büyük değişim geçirdi ki kısıtlı zamanıma rağmen kurulum aşamalarını yeniden tanımak adına işe giriştim. Yaklaşık beş gündür Archlinux' u kurmakla uğraşıyorum. (Günde 15 dk. yetmiyor tabii.) Nihayet, her şey halloldu. Efendim, Xorg, KDE falan kurdum. Catalyst-test paketi yine Xorg < 1.4 gerektirdiği için bu kez açık kaynak kodlu xf86-video-ati sürücüsüne şans vermek istedim. Neticede benim için bu bilgisayarda oyun oynamak yılın sadece 1 ayı mümkün.

Neyse, lafı fazla uzatmayayım. Bu girizgahtan sonra, sorunum şu: Bilgisayarı yeniden başlattığımda KMS devreye girdiği an tüm ekran kayıyor. TTY komut satırlarında bile simsiyah bir ekran var. Daha doğrusu, tty kullanıcı giriş ekranı ekranın en üstünde, harflerin sadece alt kısımları görünecek biçimde titreşerek duruyor. Okumak veya yazmak mümkün değil. KMS' yi grub satırında "nomodeset" ile devredışı bıraktığımda ise TTY ekranı düzgün görüntüleniyor ancak bu sefer Xorg, ekran bulunamadı "No screen" hatası ile başlamayı reddediyor.

Bildiğim ve ArchWiki ile forumlardan okuduğum kadarıyla açık kaynaklı sürücüyü kullandığımızda bir yapılandırma dosyasına (ne xorg.conf ne de xorg.conf.d/) gerek yok. Ancak, iş benim ekran kartına gelince karışıyor.

Oysa, yeni aldığım anakartta tümleşik HD45... (tam hatırlayamıyorum.) ekran kartı hiç bir ayar yapmadan çalışıyor. Sorun HD6850 ekran kartı ve sürücü. Gelelim can alıcı soruya:

Benzer bir durumla karşılaşan var mı? Sorunu nasıl çözdünüz?
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »

Çevrimdışı decent

• Administrator
    • ARCHER KIM
  • Dağıtım: Arch Linux <:> Ubuntu
  • Sürüm: *
  • Ekran Kartı: Nvidia / ATI
Sahipli sürücü yüklemeyi denemiş miydin ?

Arch Wiki Catalyst maddesi ile kurulum yaptım, sorun yok. >> http://catalyst.wirephire.com/repo/catalyst/x86_64/

Installing from the unofficial repository

Çevrimdışı caliban

bir dokun bin ahh! işit benden. bu ati/amd ekran kartı aldığım güne lanet olsun. bir daha asla !!  :@  eğer açık kaynak sürücüsü kullanacaksanız, buraya gelmeyin çünkü yolun sonu çok kötü bir yere çıkıyor :) özel ayarlamalarla bir şey yapılır mı? bilmem, ben bulamadım. özellikle film izlerken kırılmalar takılmalar mevcut, firefox'un kasması da ayrı bir sorun. ben dört gündür açık kaynak sürücü kullanıyorum (mecburen) tek iyi yanı eğer sürücüyü low olarak kullanırsanız fan çok sessiz çalışıyor. catalyst kurmaya kalksam xorg'un versionunu düşürmem gerek hemde 1.11'e .. düşürsem çalışıp çalışmayacağı muallak. kernel'e sorun yaşaması çok mümkün. bir kaç kere denedim ama başaramadım. arch linux için yeni bir notebook almayı bile düşünüyorum. şimdilik değil ama. açık kaynak sürücüyle tadını  çıkarmak çok zor. size kolay gelsin. tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim. belki bir kaç yol bulursunuz kasmayla ilgili.

Çevrimdışı tarakbumba

Açıkçası zamanımın çok kısıtlı olması nedeniyle üzerinde uğraşmadım. Zaten oyun da oynayamıyorum; bari boşa elektrik harcamasın diye HD6850'nin fişini çektim; kasa içinde yatmaya bıraktım. Şimdi anakartın dahili HD 4250 ekran kartı ve açık kaynak sürücü ile yola devam ediyorum. Pek bir sorun görmedim. Üzerinde biraz daha çalışabilirsem tecrübelerimi aktarırım.

Çevrimdışı caliban

bende oyun oynamıyorum. film izlerken takılmalar, kırılmalar olmuyor mu? benim ekran kartıyla sorunlu sanırım. zaten şeytan durmadan dürtüyor, tekrar arch kur diye :D

Çevrimdışı tarakbumba

Yazdığım gibi, bir sorun yaşamıyorum şimdilik. KDE masaüstü efektleri de açık durumda.

Çevrimdışı caliban

catalyst sürücüde "Tear Free Rendering" (sanırım adı buydu) seçeneği vardı. takılmaları ve kırılmaları engelliyordu. açık kaynak sürücüde de buna benzer bir kod falan vardır herhalde ama nasıl bulacağız? bu sorun.

Çevrimdışı proton

Alıntı yapılan: "caliban"
catalyst sürücüde "Tear Free Rendering" (sanırım adı buydu) seçeneği vardı. takılmaları ve kırılmaları engelliyordu. açık kaynak sürücüde de buna benzer bir kod falan vardır herhalde ama nasıl bulacağız? bu sorun.

Bu özellik R600 (gpu kodu) serisine kadar destekliyor anladığım kadarı ile. Sonraki sürümlerde durum nedir bilemiyorum.

http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=NjkwNQ" class="bbc_link" target="_blank">http://http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=NjkwNQ

/etc/X11/xorg.conf.d/20-radeon.conf dosyasına bu eklemeleri yaparak deneyebilirsiniz.
Alıntı
Option "AccelMethod" "EXA"

Option "EXAVSync" "yes"

https://wiki.archlinux.org/index.php/Ati#Performance_tuning" class="bbc_link" target="_blank">http://https://wiki.archlinux.org/index.php/Ati#Performance_tuning

irc: #archtr

Motorola Atrix: cm7.2

Çevrimdışı caliban

cevabınız için teşekkür ederim. dosyayı oluşturup satırları eklediğim zaman xorg hata veriyor, slim açılmıyor.

Çevrimdışı proton

cevabınız için teşekkür ederim. dosyayı oluşturup satırları eklediğim zaman xorg hata veriyor, slim açılmıyor.

Bu dosyalarda bazen yazım hatalarından dolayı sorun çıkabiliyor. Sizin oluşturduğunuz dosya bu şekilde mi ?

Kod: [Seç]
Section "Device"
       Identifier  "My Graphics Card"
       Option "EXAVSync" "yes"
EndSection

Çevrimdışı caliban

Yanıtla #10 : 12 Nisan 2013 - 15:21:13
hayır, sadece verdiğiniz iki satırı eklemiştim. bir de böyle deneyeyim.

Çevrimdışı caliban

Yanıtla #11 : 12 Nisan 2013 - 15:28:18
Alıntı yapılan: "proton"

Bu dosyalarda bazen yazım hatalarından dolayı sorun çıkabiliyor. Sizin oluşturduğunuz dosya bu şekilde mi ?

Section "Device"
       Option "EXAVSync" "yes"
EndSection

@proton kardeşim, size ne kadar teşekkür etsem azdır, sorunu yazarken çözmeye dair hiç umudum yoktu ama adeta bir hızır gibi yetiştiniz. ne desem az. çok sağolun, sayenizde daimi arch linux kullanıcısı oluyorum. tek sorunum buydu, buda çözüldü.

Çevrimdışı proton

Yanıtla #12 : 12 Nisan 2013 - 15:35:34
Alıntı yapılan: "proton"

Section "Device"
       Option "EXAVSync" "yes"
EndSection

@proton kardeşim, size ne kadar teşekkür etsem azdır, sorunu yazarken çözmeye dair hiç umudum yoktu ama adeta bir hızır gibi yetiştiniz. ne desem az. çok sağolun, sayenizde daimi arch linux kullanıcısı oluyorum. tek sorunum buydu, buda çözüldü.

Çözüldüğüne sevindim :)

Bu tip konularda anahtar, sorunun tam olarak ne olduğudur. Sorunu tespit ettikten sonra varsa çözümü bir şekilde halledilir.