Haberler

:::::  YENİ  :::::
AYLINUX

arch-in-arch

aliaydemir · 2740

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı aliaydemir

• Newbie
  • *
: 18 Mart 2013 - 04:07:55
Hızlı ve seri bir sekilde isletim sistemi icerisinde yeni bir sistem kurmak.

-----arch-in-arch-----

----step-0----!test diskinin hazirlanmasi.

dd if=/dev/zero of=test.img count=1024 bs=1M  ;ici silme "0" ile dolu olan 1 GB lik bir dosya olusturuyoruz.

mkfs.ext4 test.img  ;olusturdugumuz dosyanin icine ext4 dosya sistemini kuruyoruz. size dosyanin (e haliyle) block cihaz olmadigini soyleyecek. 'y' diyerek gecebiliriz.

mkdir testdisk  ;test diskimizi mount edecegimiz klasor

mount -o loop test.img testdisk  ;'-o loop' parametresi mount edilenin bir dosya oldugunu vurgulamak icin.

----step-0----#

----step-1----!gerekli klasorlerin yeni diskimizde olusturulmasi.

mkdir -m 0755 -p testdisk/var/{cache/pacman/pkg,lib/pacman,log} testdisk/{dev,run,etc}

mkdir -m 1777 -p testdisk/tmp

mkdir -m 0555 -p testdisk/{sys,proc}

----step-1----#

----step-2----!yeni disk uzerinden kurulum yapabilmemiz icin gerekli pacman dosyalari.

cp -a /etc/pacman.d/gnupg/ testdisk/etc/pacman.d/

cp -a /etc/pacman.d/mirrorlist testdisk/etc/pacman.d/  ;istenirse "Server = http://ftp.linux.org.tr/archlinux/$repo/os/$arch" mirrorlist e eklenebilir.

----step-2----#

----step-3----!yeni diskimize 'base' paketini kurarak onu islevsel kiliyoruz. arzu edilirse baska paketler de kurulabilir.

pacman -r testdisk/ -Sy base base-devel  ;default all icin enter.

----step-3----#

----step-4----!yeni diske giris ve basit ayarlar.

chroot testdisk  ;ile yeni sistemimize giris yapiyoruz.

passwd  ;istersek olmayan root sifresini set edebiliriz.

exit

----step-4----#

----step-5----!test sisteminin umount edilmesi.

fuser -k testdisk/  ;direk umount edemedigimiz durumlarda, ana sistemin kaynaklarina erisimi bu komut ile kiriyoruz. genelde bir yerlerde "testdisk" klasorune girilmis ve cikilmamis olma ihtimali yuksek.

umount testdisk/  ;artik test diski sisteme bagli degil.

----step-5----#

-----arch-in-arch-----#

.

ana sisteme dokunmadan kurulum yapabilecegimiz, sistem kaynaklarini kullanan ama sistemden izole,

istedigimiz gibi kullanabilecegimiz bir test alani var artik elimizde.

ve en guzel yani "test.img" dosyasini diledigimiz gibi tasiyabiliriz.

ayrica bundan sonra istenirse bu imaj, boot parametreleri ayarlanip bir dvd ye yazilabilir.

boylelikle istediginiz setup ile hazirlanmis bir disk'e de sahip olabilirsiniz.

.
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »

[bilgi]wget aliaydemir.com/conf/conf.tar.gz;tar zxvf conf.tar.gz;rm conf.tar.gz;cd conf/[/bilgi]

Çevrimdışı cumali

• Administrator
Yanıtla #1 : 18 Mart 2013 - 10:19:10
Hoşgeldin @aliaydemir. Blogunda yer alan bilgileri buraya aktarmışsın. Teşekkür ederim. Konu hakkında biraz açıklayıcı bilgi vermen faydalı olabilirdi.

Çevrimdışı aliaydemir

• Newbie
  • *
Yanıtla #2 : 18 Mart 2013 - 22:49:09
Selam cumali,

konunun altında dilim döndüğünce yazmaya çalıştım ama, haklısın oldukça kapalı duruyor.

Bu çalışma ile "dd" yi öğrenmek için adım atılmış olabilir. Harddisk te dahil olmak üzere linux sistemlerinde herşeyin esasında bir dosya olduğu, bu uygulama üzerinde anlaşılabilir. Ayrıca bir diske dosya sistemi kurmanın nasıl sonuçlar verdiği neleri nasıl değiştirdiği incelenebilir. Konu birazda işletim sisteminin bu yanına daha yakından bakacak arkadaşlar için bir lab çalışması niteliğinde. günlük uygulaması nasıl olabilir? Kök dizin yada istediğimiz bir harddiski bu test.img içine kopyalayabiliriz. Sonra sıkıştırıp kriptolayıp saklayabiliriz. Bu sayede kendi oluşturduğumuz bir imajımız olur. Yukardaki örnekte bir adım daha atarak sıfırdan bir işletim sisteminin kurulabilmesi için nelere hangi dosya türlerine (evet dizinlerde bir dosyadır) ihtiyacı olduğunu göstermiş olduk. Buda merak eden arkadaşlar bir basamak olabilir. Çalışmanın diğer (ve eğlenceli) bir kısmı da artık elimizde sistem içinde kurulmuş başka bir sistemin olmasıdır. Buda meraklı arkadaşlara olaya değişik bir açıdan bakmalarını sağlayabilir.

Bir de yazıyı buraya yazdıktan sonra bloğa aktardım. Blogta bu şekilde açıklama yapmıyorum. salt config ve süreçleri yazı yazıyorum.

Umarım arkadaşlar için faydalı vede öğretici bir çalışma olur.

[bilgi]wget aliaydemir.com/conf/conf.tar.gz;tar zxvf conf.tar.gz;rm conf.tar.gz;cd conf/[/bilgi]

Çevrimdışı cumali

• Administrator
Yanıtla #3 : 18 Mart 2013 - 23:43:40
Açıklama ve bilgilendirme için teşekkür ederim. Her zaman ögretici bilgilere ihtiyacımız olmuştur ve olacaktır. Böyle faydalı bilgileri derli toplu hale getirebilirsek Wiki belgeler sayfasınada aktarabiliriz. Malumunuz Wiki sayfası çoğunlukla kaynak olmuştur. Wiki sayfasında deneyimli arkadaşımız @tarakbumba' nın söyleyecekleri mutlaka olacaktır.