Gönderen Konu: [ÇÖZÜLDÜ] İneternet bağlantı sorunu (upload)  (Okunma sayısı 2520 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı proton

[ÇÖZÜLDÜ] İneternet bağlantı sorunu (upload)
« : 13 Mart 2013 - 13:10:23 »
Merhabalar, yaklaşık on gündür belki daha fazla da olabilir internet bağlantım da sorun yaşıyorum. İndirme konusunda her hangi bir şikayetim yok. Gönderme kısmına gelince örnek olarak dropbox'a dosya yükleme, foruma mesaj atma, torrent ve her hangi bir upload sitesine resim yüklemede dahil sorun yaşıyorum.

Bu sorun sadece arch üzerinde yaşıyorum win'de problem yok.

2011.9 kalıbı ile geçen sene başlarında kurmuştum sistemi. Systemd geçişini sorunsuz yaptım şimdiye kadar sorun yoktu.

Dhcp yerine statik ip yapılandırmasını kullanıyordum onu da değiştirdim. Şu anda dhcpd var sistemde.

Epey süredir CK kernel kullanıyorum ilgisi olabilir diye standart kernele döndüm fakat sonuç değişmedi. Blacklist modülleri devre dışı bırakıp kernel boot dosyalarını mkinitcpio ile güncelledim.

Ağ kartım r8168 ve r8169 sürücüleri ile sorunsuz çalışmakta. Sürücüleri değiştrisemde sonuç değişmiyor.

Aklıma gelen her yolu denedim...

Lspci, lsmod, dmesg ve jorunalctl çıktılarını ekliyorum.http://http://ompldr.org/vaHFzbw/log.zip
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »
irc: #archtr

Motorola Atrix: cm7.2

Çevrimdışı proton

Re: İneternet bağlantı sorunu (upload)
« Yanıtla #1 : 13 Mart 2013 - 19:20:41 »
Anlaşılan sorun modemde, neredeyse yeniden arch kuracaktım. :( http://http://forum.donanimhaber.com/m_44132511/tm.htm Bu kişi benzer sorunu yaşamış modem değişince düzelmiş.

Fakat bende durum biraz daha farklı windows kullanırken sorun yok. Modem firmware ini yeniden yükledim ama fayda etmedi.

Çevrimdışı cumali

• Administrator
« Yanıtla #2 : 13 Mart 2013 - 19:30:06 »
Şöyle bir test yapabilirmisin? Arch üzerinde iken download ve upload hızını bir kaç kez test edip bir kenara not al. Sonrada Windows tarafına geçip aynı şekilde testleri burada da yap ve karşılaştır. Buradan çıkacak sonuç bir ipucu verecektir.

Çevrimdışı proton

« Yanıtla #3 : 13 Mart 2013 - 19:48:40 »
Alıntı yapılan: "cumali"
Şöyle bir test yapabilirmisin? Arch üzerinde iken download ve upload hızını bir kaç kez test edip bir kenara not al. Sonrada Windows tarafına geçip aynı şekilde testleri burada da yap ve karşılaştır. Buradan çıkacak sonuç bir ipucu verecektir.

Arch, live linux cd ve android üzerinde download sorunu hiç yok. fakat upload kesinlikle yapamıyorum.

Yaptığım hız testlerinde dowload kısmı bitip upload'a geçtiğinde 1 byte bile göndermiyor hiç bir hareket olmuyor en sonunda fail veriyor.

Ne yazıkki foruma bu mesajları yazmak için her seferinde windows'a geçmem gerekiyor.

Bir modem bulup test etmem lazım ama nerden ? En olmadı yeni modem almam gerekecek.

Tek tesellim linux'da irc üzerinden sohbet edebiliyorum bir onda sorun yok :D

Çevrimdışı cumali

• Administrator
« Yanıtla #4 : 13 Mart 2013 - 19:55:41 »
İmkanın varsa modemi bir teknik serviste test ettir. Arızalı olması muhtemeldir. Bir ara bende Airties modemde kesinti ve hız problemi yaşamıştım. Şüphe bile etmedigim modemde sorun çıkmıştı. Degiştirince düzeldi. Ancak illaki modem arızalı demek için henüz erken. Yada ödünç alabilecegin bir modemi hattında dene derim.

Çevrimdışı proton

« Yanıtla #5 : 14 Mart 2013 - 21:54:32 »
İmkanın varsa modemi bir teknik serviste test ettir. Arızalı olması muhtemeldir. Bir ara bende Airties modemde kesinti ve hız problemi yaşamıştım. Şüphe bile etmedigim modemde sorun çıkmıştı. Degiştirince düzeldi. Ancak illaki modem arızalı demek için henüz erken. Yada ödünç alabilecegin bir modemi hattında dene derim.

Abi yetkili servisi bulunduğum şehirde yok. Bilgisayarcıya falan götürsem windows üstünde kontrol edip bir şey bulamayacaklar. Öyle tuhaf bir durum ki windows üzerinde hiç sorun yok. Bu yüzden sinirlerim çok bozuldu.

Gidip yeni modem aldım ve sorunum çözüldü.

Gerçi yeni aldığım modemi hiç beğenmedim içime sinmedi.  Donanımsal olarak yorum yapamam ama yazılım kısmı çok kötü geldi. Web arayüzü çok anlamsız kullanışsız.

Çevrimdışı cumali

• Administrator
Re: [ÇÖZÜLDÜ] İneternet bağlantı sorunu (upload)
« Yanıtla #6 : 14 Mart 2013 - 23:33:37 »
Önce sorunu çözmüş olmana sevindim. Servisten maksat zaten bilgisayarcı idi. Sanırım aklına gelmedi. Bilgisayarcı Windows üzerinde test ederdi. Sizde yanında Linux live cd. ile kendi makinan ile modem degiştirerek test yapabilirdiniz. Gerçi sorun böylede tesbit edilmiş. Keşke modem almadan bilgilendirme yapsaydın yine tavsiye olarak Airties derdim. Bu markadan hiç şaşmam ve dostlara hep tavsiye ederim. Neyse.. canın sağ olsun, modemin hayırlı olsun. Ha aklıma geldi. Modemi aldığın yerde Airties varsa ve degişirlerse şık olur. Tabi yinede sizin bileceginiz bir durum.

Çevrimdışı proton

Re: [ÇÖZÜLDÜ] İneternet bağlantı sorunu (upload)
« Yanıtla #7 : 15 Mart 2013 - 14:15:55 »
Önce sorunu çözmüş olmana sevindim. Servisten maksat zaten bilgisayarcı idi. Sanırım aklına gelmedi. Bilgisayarcı Windows üzerinde test ederdi. Sizde yanında Linux live cd. ile kendi makinan ile modem degiştirerek test yapabilirdiniz. Gerçi sorun böylede tesbit edilmiş. Keşke modem almadan bilgilendirme yapsaydın yine tavsiye olarak Airties derdim. Bu markadan hiç şaşmam ve dostlara hep tavsiye ederim. Neyse.. canın sağ olsun, modemin hayırlı olsun. Ha aklıma geldi. Modemi aldığın yerde Airties varsa ve degişirlerse şık olur. Tabi yinede sizin bileceginiz bir durum.

Teşekkür ederim. Servis konusunda bilgisayarcıların çoğu çalışmıyorsa yenisini al mantığı ile çalıştıklarından aklıma geldi ama gitmedim. Zaten win üzerinde birden fazla bilgisayar ile test ettim sorun yok.

Marka/model tercihinde ise önceki modem netgear idi yıllardır hiç sorun çıkarmamıştı. Bulabilseydim yine aynı markayı alırdım. Şimdiki modem tp-link neyse ki gereken ayarları yapabildim. Fakat ayarlar kısmında geçişlerde takılmalar çok oluyor.

Bir daha modem alacak olursam linksys(cisco), netgear gibi markalardan şaşmam.