Gönderen Konu: USB Bellek Bölümleme Hakkında  (Okunma sayısı 4256 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GNU

USB Bellek Bölümleme Hakkında
« : 19 Şubat 2013 - 12:50:49 »
Merhaba

Elimde Kington 8 GB'lık bir usb bellek var ve suse imagewriter ile içine archbox kuruyorum ancak belleğin kalan kısmına dosya kopyalayamıyorum çünkü sistemin salt okunur olduğunu söylüyor.

Yapmak istediğim diskin 6 GB'lık bir kısmını yedek olarak kullanmak kalan kısmına da sonra kurulum için ihtiyaç olur diye archbox yüklemek. Bunu nasıl yapabilirim? Bir süre google yardımcı oldu fakat işlem benim için biraz karışık olduğu için ingilizce makaleler pek faydalı olmadı.

USB Bellek: /dev/sdb olarak görünüyor.

Arch için : /dev/sdb1 1GB örneğin

Yedekler için : /dev/sdb2 6 GB

şeklinde mi bölümlendirme yapmam gerekiyor?
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »

Çevrimdışı cumali

• Administrator
Re: USB Bellek Bölümleme Hakkında
« Yanıtla #1 : 19 Şubat 2013 - 14:07:06 »
@korokos, şimdiye kadar bu tarz bir işleme ihtiyaç duymamıştım. Bende de 8 GB flash bellek var.Bölümlendirme yaptım. Çalışmalarım devam ediyor. Dediginiz şekilde sonuca ulaşmam halinde burada paylaşırım.

Çevrimdışı hsngrms

« Yanıtla #2 : 19 Şubat 2013 - 16:02:59 »
ISO dosyaları ile bu iş zor. Neden? Çünkü ISO, CD/DVD formatı. USB belleğe dd ile veya imagewriter ile ISO yazdırdığın zaman o artık USB olmaktan çıkıp CD/DVD oluyor. CD/DVD'yi yaktıktan sonra boş alana veri yazabiliyor muyuz? Tabiki hayır.

Unetbootin farklı, bu program boot managerı MBR'ye kurarken ISO'yu yakmak yerine /dev/sdx1'e açıyor yani arşivden çıkarıyor. Böylece USB CD/DVD'ye dönüşmüyor USB olarak kalıyor. Ama bu yöntemle de Arch Linux boot olmuyor maalesef.

Çevrimdışı tarakbumba

« Yanıtla #3 : 19 Şubat 2013 - 16:26:15 »
Sabit diske Arch kurar gibi USB belleğe kurulum yapın. USB belleği arzu ettiğiniz biçimde bölümleyin. (Mesele sdx1 (/ için) sdx2 (swap için) sdx3 (/home için) ve sdc4 (Fat32/NTFS biçimli boş alan)). Önyükleme aşamasında Grub' u da USB belleğin MBR bölümüne kurun.

Çevrimdışı hsngrms

« Yanıtla #4 : 19 Şubat 2013 - 16:36:33 »
Alıntı yapılan: "tarakbumba"
Sabit diske Arch kurar gibi USB belleğe kurulum yapın. USB belleği arzu ettiğiniz biçimde bölümleyin. (Mesele sdx1 (/ için) sdx2 (swap için) sdx3 (/home için) ve sdc4 (Fat32/NTFS biçimli boş alan)). Önyükleme aşamasında Grub' u da USB belleğin MBR bölümüne kurun.

Bunlara ek olarak, USB belleğinizde kurulu olacak bu Arch Linux'a arch-install-scripts'i kurarak USB üzerinden HDD'ye kurulum yapabilirsiniz. Hem kolaylık olur elinizin altında grafik arayüz olacağından var olan kurulum anlatımlarını açar c/p yaparsınız. :) He tabi illaki grafik arayüz kurmak zorunda değilsiniz, sırf kurulum için kullanacaksanız anlatımlardaki yapılandırma kısmına hiç girmeyin boşuna yer kaplamasın grafik araçlar.

Yalnız USB'yi başka bilgisayarlara bağladığınızda açılışta sorun yaşamak istemiyorsanız bölümleri etiket ekleyerek formatlayın ve fstab dosyasında LABEL (etiket) kullanın. (genfstab -p yerine -pL)

NOT: Açıklamalı ve Örnekli Kurulum Anlatımı USB'den kurulum yapmak için de idealdir. Mesela USB belleğiniz sdc ise sdx'lerdeki x'i c olarak yazdığınız sürece sorun yaşamazsınız, ama yanlışlıkla sda yazarsanız sisteminizi bozabilirsiniz dikkatli olun.

[/hr]

Daha önce USB'ye kurulum denemelerini ben ve forumdan bir arkadaş denemiş boot sorunu yaşamıştık. O zamanlar bir kaç şeyi değiştirip (LABEL kullanmak, GRUB için başta ayrılmamış alan bırakmak) deneyeceğim diye ahdetmiş ama uğraşmamıştım, şimdi ahdımı yerine getiriyorum. :)

Çevrimdışı GNU

« Yanıtla #5 : 19 Şubat 2013 - 18:03:24 »
Malesef bu bahsettiğiniz metotlar benim için fazla karışık arkadaşlar. Şu an yapabileceğim yegane şey gidip 2GB'lık bir usb bellek almak ve ona arch yüklemek. Gerektiğinde ondan kurarım artık. Zaten fiyatı 5 lira mı ne :)

Yapabildiklerimi de anlatayım:

1. Cfdisk ile sdb1 ve sdb2 olacak şekilde 2 alan hazırladım, biri 1 GB diğeri 6 küsür GB

2. Arch kurulumundaki gibi mkfs.ext4 ile iki bölümü de formatladım, sdb1 olanı boot işaretledim.

3. dd komutu ile sdb1 bölümüne arch kurulumunu yap dedim sorunsuz yaptı.

4. Sistemi oradan boot etmeyi denediğimde "isolinux.bin missing or corrupt" mesajı verdi.

Bu hata mesajını araştırıp sorunun üzerine gitmeye çalışıcam.

Çevrimdışı hsngrms

« Yanıtla #6 : 19 Şubat 2013 - 18:11:46 »
O şekilde olmaz maalesef, boşuna oyalanma.

Normal sisteme kurar gibi USB belleğe kuracaksın. Şuan elinin altında Arch Linux var ise karışık demek önyargılı bakıyorsun demektir. :)

Çevrimdışı cumali

• Administrator
« Yanıtla #7 : 19 Şubat 2013 - 18:13:38 »
Şimdi benim kafam karıştı.Usb bellege Arch kurup buradan çalıştırmak mı? Yoksa hardiske kurulum yapmak için cd/dvd gibi kullanmak mı?

Çevrimdışı hsngrms

« Yanıtla #8 : 19 Şubat 2013 - 18:26:22 »
Alıntı yapılan: "cumali"
Şimdi benim kafam karıştı.Usb bellege Arch kurup buradan çalıştırmak mı? Yoksa hardiske kurulum yapmak için cd/dvd gibi kullanmak mı?

Koyu ile vurguladığımız kısmı yaparken aynı zamanda USB'deki boş alanı kullanamayacağı için USB kurup buradan çalıştırmasını ve çalışan bu Arch ile kurulum yapmasını tavsiye ediyoruz. :)

USB'ye kurulu bir Arch Linux'ta, arch-install-scripts ve kablolu/kablosuz ağ bağlantısı araçları vs. kurulu ise kurulum CD/DVD/USB'sinin yaptığı her şeyi yapabilir.

Çevrimdışı cumali

• Administrator
« Yanıtla #9 : 19 Şubat 2013 - 18:35:38 »
Eger durum bu şekilde ise zaten ilk mesajda yazılmıştı. USB bellegi ikiye bölüp birincisine yedeklerini atacak, diger bölümede kurulum için Archbox atacaktı. Yani bir taraftan yedeklerine bir zarar gelmeyecek, öte yandan kalan bölümüde cd/dvd gibi kullanacaktı. Açıkçası ben böyle anlamıştım. Testleride buna göre yapıyordum.

Çevrimdışı hsngrms

« Yanıtla #10 : 19 Şubat 2013 - 18:48:21 »
Aklıma bir şey geldi ama şuan USB'ler işlem görüyor denemeyeceğim hemen. Madem işin içinde Archbox var, Archbox ISO'sunu belleğin içine çıkarsak sonra MBR'a Grub kursak böylece belleğe kurulum yapma olayına gerek kalmaz ama çalışır mı bilmem fırsat bulunca denemek lazım.

Çevrimdışı GNU

« Yanıtla #11 : 19 Şubat 2013 - 18:54:38 »
Alıntı yapılan: "cumali"
Eger durum bu şekilde ise zaten ilk mesajda yazılmıştı. USB bellegi ikiye bölüp birincisine yedeklerini atacak, diger bölümede kurulum için Archbox atacaktı. Yani bir taraftan yedeklerine bir zarar gelmeyecek, öte yandan kalan bölümüde cd/dvd gibi kullanacaktı. Açıkçası ben böyle anlamıştım. Testleride buna göre yapıyordum.

Cumali tamamen doğru anlamışsın dostum, ben archbox kuruyordum derken CD'ye iso dosyasını yakmaktan farklı bir şey kastetmemiştim.

Çevrimdışı hsngrms

« Yanıtla #12 : 19 Şubat 2013 - 18:56:07 »
Farklı bir şey kastettiğinizi söylemiyoruz zaten, ama istediğin şey bizim dediğimiz yöntemle mümkün, bunu anlatamadık galiba. :)

Çevrimdışı tarakbumba

« Yanıtla #13 : 19 Şubat 2013 - 22:52:20 »
Alıntı yapılan: "hsngrms"
Farklı bir şey kastettiğinizi söylemiyoruz zaten, ama istediğin şey bizim dediğimiz yöntemle mümkün, bunu anlatamadık galiba. :)

Kızım telefonu elimden çalmadan önce aynı şeyleri yazıyordum Hasan. +1

Çevrimdışı GNU

« Yanıtla #14 : 20 Şubat 2013 - 20:41:52 »
Bugün 2 GB'lık bir Kingston usb bellek aldım içine Arch koyup üzerine de güzel bir çıkartma yapıştırdım sorun çözüldü :)

Bu arada debian forumunda yapmak istediğimin aynısını başardığını söyleyen birinin talimatlarını aynen uyguladım. Benim yaptığımdan tek farkı iso dosyasını dd komutu ile değil cat komutu ile yazdırıyor olması. Nasıl başarmış anlamış değilim ben o arch için ayrılan yerden boot etmek istediğimde PC başlamadığı gibi kendi kendini resetledi.

Bu usb sürücüye normal biçimde arch kurmayı denicem başarabilirsem ne ala yoksa araştırmaya devam edicem.

Çevrimdışı cumali

• Administrator
« Yanıtla #15 : 20 Şubat 2013 - 20:50:22 »
Konunun 4. mesajdaki @tarakbumbanın bahsettigi yöntemi uygulamanızı öneririm. Bu arada USB bellegi hem yedek, hemde kurulum aracı olarak yaptığım denemeler şimdilik başarısız oldu. Yeri geldikçe denemelere devam edecegim.

Çevrimdışı cann

« Yanıtla #16 : 26 Şubat 2013 - 18:55:15 »
ben dd ile 02.2013 isosunu usbye yazdırdım.boot ediyor ve rootfs# promtlu komut satırı geliyor.ancak ordan hddye kurulum için komutlar

verdiğimde (loadkeys, cfdisk gibi)  
Kod: [Seç]
not found
diyor.yorum yapabilirmisiniz?

Çevrimdışı cumali

• Administrator
« Yanıtla #17 : 26 Şubat 2013 - 19:04:04 »
Usb bellek ile kurulum için belgeler sayfasındaki makaleleri gözden geçirin. http://archtr.org/wiki/index.php?title=USB_ile_kurulum" class="bbc_link" target="_blank">http://http://archtr.org/wiki/index.php?title=USB_ile_kurulum Nerede eksik yada hata yaptığınızı bulmaya çalışın. Alternatif olarak USB bellek ile kurulum (Live USB oluşturma ) başlıklı konuyu inceleyin. http://archtr.org/forum/viewtopic.php?f=13&t=713#p6598" class="bbc_link" target="_blank">http://http://archtr.org/forum/viewtopic.php?f=13&t=713#p6598

Çevrimdışı cann

« Yanıtla #18 : 26 Şubat 2013 - 20:25:39 »
cevabınız için teşekkür ederim.