Gönderen Konu: Wayland izlenimlerim  (Okunma sayısı 6917 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı xxx3

Wayland izlenimlerim
« : 14 Şubat 2013 - 02:01:53 »
Merhaba arkadaşlar uzun zamandır yapmak istediğim lakin yapamadığım wayland görüntü yöneticisini derleyip kurdum ve ilk izlenimlerimi yazmak istedim.Bildiğiniz üzere Kristian Høgsberg 2011 yılında Xorg görüntü yöneticisine alternatif olması için wayland adında yeni bir görüntü yöneticisi yazmaya başlamıştı ve şimdi 1.0.4 sürümü mevcut.Kısaca anlatmak gerekirse önce Xorg'dan bahsedelim 1980'lerde geliştirilmeye başlanmış ağ tabanlı çalışabilen o dönemin şartları incelendiğinde devrim niteliğinde bir projeydi ve linux dağılımlarının tamamına yakınında kullanılıyor lakin Xorg artık çağın gereklerini karşılayamaz bir hal aldı Xorg kendi bünyesinde çok fazla değişiklik yapılmasına izin vermemesi bazen son kullanıcıların elle ayar dosyalarına müdahale etmesi bu görüşü destekler nitelikte.Wayland Xorg sunucusunun ağır ve karmaşık yapısını ortadan kaldıran bir görüntüleme yöneticisi wayland C programlama dili ile yazılmış ve çok hafif bir yapısı var bir pencereyi Xorg üzerinde taşıdığınızda fazla bir art süreç varken wayland'da bu art süreç çok daha az  gereken ön bilgileri verdiğime göre asıl kısıma gelebilirim  :shy:

Wayland resmi arch depolarına girmiş lakin weston adı altında wayland'ı kullanabilmemizi sağlayan ve test yazılımlarınıda içeren program hala aur üzerinde kurulumunu vaktim dar olduğu için anlatamıyorum fakat en kısa zamanda bir kurulum belgesi hazırlayacağım.Tüm sistem çalışır haldeyken westonu başlattığımda sisteme çok az bir yük bindi.Biliyorsunuz Xorg ortamamında bir pencereyi fare ile tutup ekran içinde dolaştırmaya başladığınızda işlemci kullanımınız biraz (eski işlemcisi olanların daha fazla) artar fakat aynı olayı wayland içinde yaptığımda çok küçük bir değişme olduğunu gördüm.Nvidia kapalı kaynak sürücülerinin wayland desteği olmadığından dolayı açık sürücüler yüklüydü ve glx-gears komutu çalıştırdığımda 50 fsp gibi bir değer elde ettim Xorg'da ise 467 fsp gibi uçuk bir değer elde ettiğim için tam bir karşılaştırma yapamadım ve bir hata olduğuna eminim  ;) Bunun dışında smoke (duman) uygulamasını test ettim uygulamayı başlatınca küçük şeffaf bir kare çıkıyor karşınıza fareyi bu karenin içine götürünce karenin içinde bir duman renderlenmeye başlıyor tam bu sırada işlemci kullanımına baktım ve çekirdeklerden birinin %94 ile çalıştığını gördüm diğer çekirdek ise %5 gibi bir değerde çalışıyordu.Birkaç test yazılımını çalıştıramadım ama genel anlamda stabil ve hızlı çalışan bir yapı olduğunu gördüm wayland'ın.Wayland'a tam olarak ne zaman geçeriz bilinmez çünkü iş sadece waylan'ın düzgün çalışmasıyla bitmiyor mevcut gtk ve qt kütüphanelerinin de wayland için port edilmesi gerekiyor ve tabi ki kullandığımız programlarında.Elimden geldiğince kısa test sürecini ve wayland hakkında bildiklerimi anlatmaya çalıştım arkadaşlar umarım bir işe yarar bir fikir sahibi olursunuz.
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »

Çevrimdışı hsngrms

Re: Wayland izlenimlerim
« Yanıtla #1 : 14 Şubat 2013 - 02:15:36 »
Teşekkürler @xxx3 faydalı bir başlık oldu. Benim kafama bir şey takıldı, şuan bildiğimiz ekran kartı sürücüleri xorg için yazılmış sürücüler değil mi? Wayland'da da çalışıyorlar mı yoksa Wayland için geliştirilmiş açık kaynaklı sürücüler mi var?

Çevrimdışı GNU

• Newbie
  • *
« Yanıtla #2 : 14 Şubat 2013 - 04:46:22 »
Anladığım kadarıyla Wayland'in Xorg'un yerini alması için daha çok zaman geçmesi gerekecek ve bu zamanın kısaltılması da tamamen yazılım/donanım üreticilerinin hevesine bağlı gibi görünüyor.

Çevrimdışı hsngrms

« Yanıtla #3 : 14 Şubat 2013 - 05:16:35 »
Wayland'ı ve QT5'i Maui adlı Arch tabanlı dağıtım ile deneyebilirsiniz. Veya onun deposunu kullanarak Arch Linux ile deneyebilirsiniz.

NOT: Sisteminize zarar verebilirsiniz. Ne yaptığınızı bilmiyorsanız bu mesajı dikkate almayın. Olacaklara kefil değilim.

Depo bu
Kod: [Seç]
[hawaii]
Server = http://archive.maui-project.org/archlinux/$repo/os/$arch
SigLevel = TrustAll

Wayland, QT5 ve Hawaii masaüstü kurulumu
# pacman -Syu mesa-full-wayland wayland libxkbcommon qt5-qtbase-git qt5-qtwayland-git qt5-qtsvg-git qt5-qtimageformats-git qt5-qtmultimedia-git qt5-qttools-git qt5-qt3d-git qt5-qtgraphicaleffects-git hawaii-meta-git

Hawaii masaüstünü başlatma
greenisland

NOT 2: Deponun henüz sadece 64 bit desteği var.

[/hr]

Sistemimde 32 bit Arch sürümü de tutuyordum PlayOnLinux ile oyun oynamak istersem veya 32 bit paket lazım olursa diye (tabi yakın zamanda Manjaro Openbox'ı denemek için onun 32 bit sürümünü kurmuştum) şimdi onun yerine Wayland, qt5 ve Hawaii'yi denemek için 64 bit kurulum yapacağım. Bakalım nasıl birşeymiş bu Wayland.

Çevrimdışı xxx3

« Yanıtla #4 : 14 Şubat 2013 - 12:36:56 »
Alıntı yapılan: "hsngrms"
Teşekkürler @xxx3 faydalı bir başlık oldu. Benim kafama bir şey takıldı, şuan bildiğimiz ekran kartı sürücüleri xorg için yazılmış sürücüler değil mi? Wayland'da da çalışıyorlar mı yoksa Wayland için geliştirilmiş açık kaynaklı sürücüler mi var?

Şu an için gerek ati gerekse nvidia kapalı kaynak sürücüleri wayland'ı çalıştırmıyor fakat açık kaynaklı nouveau ve ati sürücüleri waylandla uyumlu ati wayland projesine destek verecek diye okumuştum ama onun için yeni bir sürücü yazmadı.İntel wayland ilk çıktığından beridir destekliyor zaten ilk çıkan geliştirme sürümlerinde hep intel üzerinde testler yapılmış yani intel ekran kartına sahip olanlar çok daha şanslı

Çevrimdışı xxx3

« Yanıtla #5 : 14 Şubat 2013 - 12:43:02 »
Alıntı yapılan: "korokos"
Anladığım kadarıyla Wayland'in Xorg'un yerini alması için daha çok zaman geçmesi gerekecek ve bu zamanın kısaltılması da tamamen yazılım/donanım üreticilerinin hevesine bağlı gibi görünüyor.

Sanıldığı kadar uzak değil aslında çünkü wayland ilk olarak 2011 yılında ortaya çıktı şu an için kendisi gelişim sürecini tamamladı açık kaynaklı sürücülerle iyi çalışıyor ama tabii işin program kısmına geldiğimizde henüz wayland için uyarlanmış programlar yok olanlarında birkaç sorunu var gtk kütüphanesini kullanan gedit wayland üzerinde çalışıyor ama pencereyi kapat büyüt ya da küçült gibi butonlar yok  :) Donanım üreticileride gerçekten önemli tabii nvidia sürücüleri linux üzerinde pek sıkıntı yaratmadı lakin ati kullanıcıları epey sıkıntı çekti umarım nvidia ve ati yeni sürücüler yazar ve mevcut sorunları ortadan kaldırır

Çevrimdışı xxx3

« Yanıtla #6 : 14 Şubat 2013 - 12:48:35 »
Arkadaşlar birde RebeccaBlackOS adı altında wayland çalıştıran live cd üzerinde çalışan bir dağılım mevcut denemek istiyenler için linki aşağıda  yalnız usb üzerine sistem kurulmuyor bir adet cd harcamanız lazım  :)

http://sourceforge.net/projects/rebeccablackos/

Çevrimdışı xxx3

« Yanıtla #7 : 15 Şubat 2013 - 00:14:54 »

Çevrimdışı hsngrms

« Yanıtla #8 : 15 Şubat 2013 - 00:20:49 »
Denemekten ziyade ciddi anlamda Wayland'a geçmiş gibisin masaüstüne bakılırsa. :) Çalışmayan uygulama var mı? Yakında elime Intel ekran kartlı dizüstü geçebilir, aslında onunla deneyebilirim madem Intel ile daha performanslıymış.

Çevrimdışı xxx3

« Yanıtla #9 : 15 Şubat 2013 - 00:39:46 »
Denemekten ziyade ciddi anlamda Wayland'a geçmiş gibisin masaüstüne bakılırsa. :) Çalışmayan uygulama var mı? Yakında elime Intel ekran kartlı dizüstü geçebilir, aslında onunla deneyebilirim madem Intel ile daha performanslıymış.

Masaüstü seni yanıltmasın @hsngrms weston-launch komutunu terminal yerine doğrudan çalıştırılabilir dosyanın üzerine tıklayarak açtım wayland'ı konsol programlarında sıkıntı yok nano,top,htop gibi uygulamalar çalışıyor hatta pacman-Syy komutu ile sistemi bile güncelleştirdim lakin arayüzü olan programlar çalışmıyor ve tabii hata mesajı olarakta abi ben Xorg dosyasını bulamadım o nerde ya gibi bir ileti döndürüyorlar  :) Kullandığım masaüstünü görmüşsündür Xfce bu yüzden ne gtk programlarını deneyebildim ne de qt'yi  :(

Çevrimdışı hsngrms

« Yanıtla #10 : 15 Şubat 2013 - 01:30:57 »
Masaüstü yanılttı beni, ekran görüntüsüne tam dikkat edememişim ben senin masaüstünü tamamen Wayland ile çalışıyor sandım bir an. :)

Çevrimdışı xxx3

« Yanıtla #11 : 15 Şubat 2013 - 01:37:14 »
Masaüstü yanılttı beni, ekran görüntüsüne tam dikkat edememişim ben senin masaüstünü tamamen Wayland ile çalışıyor sandım bir an. :)

Nerde o günler inş en kısa zamanda hepimize gelsin wayland.Bunca yıl kahrımızı çeken Xorg'u hemen sattık yalnız ama neyse  :shy:

Çevrimdışı hsngrms

« Yanıtla #12 : 15 Şubat 2013 - 01:45:25 »
Xorg mu kahrımızı çekti biz mi onun kahrını çektik acaba :D

Çevrimdışı xxx3

« Yanıtla #13 : 15 Şubat 2013 - 01:48:09 »

İkiside diyelim biz ona  :)

Çevrimdışı hsngrms

« Yanıtla #14 : 15 Şubat 2013 - 02:35:19 »
Alıntı yapılan: "xxx3"

İkiside diyelim biz ona  :)

Nvidia kullanıcıları olarak şanslıyız aslında. ATI kullananlar çok sıkıntı çekiyor. Arch gibi güncel dağıtımda hele. Bir gün iyi bir kötü olabiliyor ATI'nin Xorg ile arası. :)

Çevrimdışı curelight

« Yanıtla #15 : 16 Şubat 2013 - 09:38:43 »
wayland diye birşeyden hiç haberim olmamasına ve sistemimde bulunmamasına karşılık bugün sistemi güncellerken adını görmem ve yüklenmesi neye işarettir acaba? systemd meselesine dönmesin sonra.

EDİT: pacman -Qi olarak baktığımda başka bir paketin bağımlılığı olarak kurulmuş şeklinde görünüyor ve o pakette gst-plugins-bad miş.

Çevrimdışı hsngrms

« Yanıtla #16 : 16 Şubat 2013 - 21:38:10 »
Wayland extra deposuna girdiğine göre vardır bir şeyler ama geçiş yakın zamanda olmaz diye düşünüyorum.

Çevrimdışı xxx3

« Yanıtla #17 : 17 Şubat 2013 - 17:29:31 »
Bende yakın zamanda geçeriz diye düşünmüyorum ama ilginçtir ne gibi rolü var acaba bağımlı olduğu pakette  :huh:

Çevrimdışı caglar-ulker

• Newbie
  • *
« Yanıtla #18 : 26 Mart 2013 - 14:26:01 »
Merak ettiğim şu: Wayland'in son kullanıcıya ne gibi bir katkısı var hızdan başka?

Çevrimdışı cumali

• Administrator
« Yanıtla #19 : 26 Mart 2013 - 15:06:23 »
Hoşgeldiniz @caglar-ulker. Wayland hala geliştirilmekte ve son kullanıcı adına faydalarını yazmak erken sanırım. Ekran görüntüleri ve Wiki kaynağı fikir verebilir. http://http://wayland.freedesktop.org/screenshots.html  

http://https://wiki.archlinux.org/index.php/Wayland

Çevrimdışı caliban

« Yanıtla #20 : 06 Ekim 2013 - 19:53:08 »
arkadaşlar gnome 3.10 artık wayland destekliyor. deneyen oldu mu acaba?

açık kaynaklı sürücülerin daha iyi performans verme ihtimali var mı? yabancı kaynaklarda açık kaynaklı sürücülerin çok iyi çalıştığı söyleniyor. tek sorunum ısınma problemi eğer wayland'le bu sorun çözülüyorsa direk geçiş yapalım. tabi bununla ilgili bir sunum yapılırsa . :)

Çevrimdışı xxx3

« Yanıtla #21 : 26 Kasım 2017 - 10:40:58 »
Alıntı yapılan: caliban post_id=9764 time=1381078388 user_id=702

arkadaşlar gnome 3.10 artık wayland destekliyor. deneyen oldu mu acaba?

açık kaynaklı sürücülerin daha iyi performans verme ihtimali var mı? yabancı kaynaklarda açık kaynaklı sürücülerin çok iyi çalıştığı söyleniyor. tek sorunum ısınma problemi eğer wayland'le bu sorun çözülüyorsa direk geçiş yapalım. tabi bununla ilgili bir sunum yapılırsa . :)

Resmi olarak ubuntu ve fedora artık wayland kullanıyor ama arch linux tarafından işler ne durumda bilemiyorum.