Gönderen Konu: Disk Bölümleme Hakkında -Basit Bir Soru-  (Okunma sayısı 2139 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Luke

Disk Bölümleme Hakkında -Basit Bir Soru-
« : 11 Şubat 2013 - 16:57:34 »
Merhaba arkadaşlar. Disk bölümleme hakkında çok basit bir soru sormak istiyorum. Aşağıdaki ss'i az önce aldım. Nasıl bir disk yapısına sahip olduğumu anlamanız için.

(Anladığım kadarıyla sda4 C, sda 5 ise d)

http://i.imgur.com/TWWfRtm.png" alt="" class="bbc_img" />

C ve D adında iki ayrı bölüm var. D 15gb ve neredeyse hepsi dolu. Hp recovery dosyaları falan var.

C'de ise Windows ve benim kişisel dosyalarım var. Veri kaybetmeden herhangi bir linux dağıtımı için 20gb yer açmak istiyorum. Bunu tam olarak nasıl yapabileceğimi anlatabilecek biri var mı? C'den yer açmaya çalışırsam C'deki dosyaları kaybetme riskim var mı? Yedek alabilecek durumda değilim maalesef.

Şimdiden teşekkürler.
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »

Çevrimdışı cumali

• Administrator
Re: Disk Bölümleme Hakkında -Basit Bir Soru-
« Yanıtla #1 : 11 Şubat 2013 - 17:48:33 »
Bilgisayarımda Windows kurulu olmadığından net ve detaylı bilgi veremeyecegim. Ancak disk yönetiminden C birimini küçültüp yeni bir birim oluşturabilir, oluşan yeni birime yeni bölüm adı ( örnegin F ) verebilirsiniz. Sonradan bu yeni bölüme Arch kurabilirsiniz. Windows karşımda olmadan ancak bu kadarla yetinmek durumundayım. Tabi sorumluluk tamamen size aittir.

Çevrimdışı Luke

« Yanıtla #2 : 11 Şubat 2013 - 17:54:17 »
Alıntı yapılan: "cumali"
Bilgisayarımda Windows kurulu olmadığından net ve detaylı bilgi veremeyecegim. Ancak disk yönetiminden C birimini küçültüp yeni bir birim oluşturabilir, oluşan yeni birime yeni bölüm adı ( örnegin F ) verebilirsiniz. Sonradan bu yeni bölüme Arch kurabilirsiniz. Windows karşımda olmadan ancak bu kadarla yetinmek durumundayım. Tabi sorumluluk tamamen size aittir.

Evet ama ben zaten bu işlemleri Windows'tan yapmayacağım. Aynı işlemi başka bir linux için de düşünebilirsiniz diyecektim ama sanırım linux ve windows dosya sistemleri farklı. Ntfs bir bölümden, bölüm ayırırken dosya sistemini farklı yapabiliyoruzdur umarım.

Çevrimdışı hsngrms

« Yanıtla #3 : 11 Şubat 2013 - 17:55:08 »
5 tane bölüm var, diskiniz GPT olabilir mi? GParted açıkken View>Device Information seçeneğini aktif edip tekrar ekran görüntüsü alır mısınız? Veya bölümlendirme tablosu olarak ne yazdığını direkt söyleyebilirsiniz, msdos yazıyorsa sorun yok ama GPT ise cfdisk ile bölümleme yapamazsınız.

NTFS'yi Linux içinden küçültmeyi hiç denemedim ama Windows'un kendisi yapsa daha garanti olur gibi geliyor bana çünkü kendi kendini bozmaz herhalde. :)

Çevrimdışı doctur

« Yanıtla #4 : 11 Şubat 2013 - 22:54:03 »
Şekilden anladığım kadarıyla bu diske linux kuramazsanız. Sanırım diskiniz MBR diski. Bu tip disklerde en fazla 4 adet birincil bölüm oluşturabilirsiniz. Sizin diskinizde de 4 adet birincil bölüm var zaten. Dolayısıyla C(sda4) ü küçülsenizde sadece unallocated(ayrılmamış alan) oluşturursunuz. Siz en iyisi bu diske dokunmayın.

Çevrimdışı imarah

« Yanıtla #5 : 12 Şubat 2013 - 01:30:06 »
Alıntı yapılan: "hsngrms"
5 tane bölüm var, diskiniz GPT olabilir mi? GParted açıkken View>Device Information seçeneğini aktif edip tekrar ekran görüntüsü alır mısınız? Veya bölümlendirme tablosu olarak ne yazdığını direkt söyleyebilirsiniz, msdos yazıyorsa sorun yok ama GPT ise cfdisk ile bölümleme yapamazsınız.

NTFS'yi Linux içinden küçültmeyi hiç denemedim ama Windows'un kendisi yapsa daha garanti olur gibi geliyor bana çünkü kendi kendini bozmaz herhalde. :)

Acronis disc director'un live cdsi ile yapmıştım, herhangi bir sorun yaşamadım. Onu önerebilirim.

Çevrimdışı tarakbumba

« Yanıtla #6 : 13 Şubat 2013 - 19:48:29 »
Disk küçültmeyi yapabilirsin imarah. Yalnız doctur'un belirttiği gibi o şekildeki bir disk üzerine kurulum yapmanı ben de tavsiye etmem.