Haberler

Gönderen Konu: [Çözüldü]RTL8111 wifi sorunu  (Okunma sayısı 6927 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı agritux

Yanıtla #25 : 10 Şubat 2013 - 00:03:10
cumali, iyi yakaladınız :) teşekkürler

bu arada sistemi yeniden başlatınca son ağa otomatik bağlanmıyor

Kod: [Seç]
[arda@agritux ~]$ cat /etc/conf.d/netcfg
# Enable these netcfg profiles at boot time.
#   - prefix an entry with a '@' to background its startup
#   - set to 'last' to restore the profiles running at the last shutdown
#   - set to 'menu' to present a menu (requires the dialog package)
# Network profiles are found in /etc/network.d
NETWORKS=(last)

# Specify the name of your wired interface for net-auto-wired
WIRED_INTERFACE="eth0"

# Specify the name of your wireless interface for net-auto-wireless
WIRELESS_INTERFACE="wlp2s0"

# Array of profiles that may be started by net-auto-wireless.
# When not specified, all wireless profiles are considered.
#AUTO_PROFILES=("profile1" "profile2")
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »

Çevrimdışı hsngrms

Yanıtla #26 : 10 Şubat 2013 - 00:04:46
netcfg'nin grafiksel arayüzü yok, ncurses arayüzü var; o da [c]wifi-menu[/c] zaten. :)

last yerine kablosuz olarak örneklediğim dosyanın adını yazarsan ona bağlanır otomatik olarak. başına da @ koyarsan sistemin daha çabuk açılır (ağa arkaplanda bağlanır) yani [c]NETWORKS=(@kablosuz)[/c]

Alışabilirsen netcfg'den şaşmazsın doğru yapıldırdığın sürece hiç sorun çıkarmaz. NetworkManager ile çok sorun yaşadım ben ilaç gibi geliyor netcfg. :)

Çevrimdışı agritux

Yanıtla #27 : 10 Şubat 2013 - 00:12:48
siz mesajı yazarken bende autoprofiles kısmına o last yerine verdiğiniz öneriyi denedim.

şimdi last yerine yapayım onu autoprofiles i kapatıp :)

Çevrimdışı cumali

• Administrator
Yanıtla #28 : 10 Şubat 2013 - 00:14:50
Haydi bakalım,işler yoluna giriyor galiba.

Çevrimdışı agritux

Yanıtla #29 : 10 Şubat 2013 - 00:17:20
hsngrms

evet dediğiniz gibi oldu. bu iyi oldu. benim için sıkıntı yok da, evde linux bilmeyen bilgisayarı kullanan kişiler olunca, her açılışta terminali açıp, root olup,
Kod: [Seç]
netcfg wlp2s0-agritux
yazdırmak, windows kur şuna baskılarına neden olabilirdi :)  

herkese çok teşekkürler herşey için. uğraştığınız ve ilgi gösterdiğiniz için.

Çevrimdışı hsngrms

Yanıtla #30 : 10 Şubat 2013 - 00:28:22
AUTO-PROFILES'daki ağlara bağlanmak için servis olarak systemctl enable netcfg değil de systemctl enable net-auto-wireless şeklinde bağlamanız lazım. Fakat bu servis roaming (dolaşım) için iyidir bize çokta gerekmiyor.

[/hr]

Rica ederim. En nihayetinde konuyu sonuca bağladığımıza sevindim, güle güle kullanın.

Çevrimdışı cumali

• Administrator
Yanıtla #31 : 10 Şubat 2013 - 00:29:01
Rica ederim @agritux, bunu çözdükten sonra digerlerini çorap sökügü gibi ard arda çözersin sanırım. Güle güle kullan şimdiden.

Çevrimdışı agritux

Yanıtla #32 : 10 Şubat 2013 - 00:30:43
hsngrms teşekkür ederim ek bilgi için.

bu hali gayet işimi görüyor :)

cumali evet aynen öyle. takıntı haline geldi. başından kalkmadım çözene kadar :) şimdi artık sistemi hazırlamaya geçebilirim :)

Çevrimdışı agritux

Yanıtla #33 : 21 Şubat 2013 - 20:32:18
Bu işi networkmanager ile yapmam lazım.

Bir türlü bulamadım. NetworkManager'in wlan0'ı değil de wlp2s0'ı kullanmasını nasıl sağlarım?

İşin garibi arch forumda da çok var kendi kendine tepinenlerin başlığı. Ama kimse cevap vermiyor.

Çevrimdışı hsngrms

Yanıtla #34 : 22 Şubat 2013 - 00:42:27
NetworkManager ile işim yok hep yarı yolda bırakıyor beni ama sanal Arch'ta biraz kurcalayayım konfigürasyon dosyalarından bir şey çıkar belki.

Çevrimdışı GNU

Yanıtla #35 : 22 Şubat 2013 - 00:49:15
Sistem anladığım kadarıyla kablosuz protokol için ya wlan0 tanımlayıcısını kullanacak ya da wlp2s0 ortası yok. Bildiğim kadarıyla network manager sistem hangi tanımlayıcıyı kullanıyorsa onu baz alarak çalışıyor zira daha önceki kurulumlarımda netcfg gibi ekstra bir ayar istememişti. Dns değiştirme, IP atama vs hepsini varsayılan ayarları değiştirerek yapabilmen gerekir.

Ben kendi bilgisayarımdaki kurulumda standart olarak wpa_actiond, wpa_supplicant ve wireless_tools paketlerini kullanıyorum. İşlemlerim için networkmanager, networkmanager-pptp ve network-manager-applet kurulu. Şifreleri kaydetmek içinse gnome-keyring kullanıyorum. Standart olarak kablolu bağantı kullanıyorum yani dhcpcd aktif durumda ama bilgisayarımı ev dışında kullandığım zaman direkt olarak kablosuz ağları algılıyor ve istediğime bağlanıyorum.

Sana tavsiyem temiz bir kurulum yapıp benim yaptıklarımı yapman, tahmin ediyorum bir sorun yaşamayacaksın.

NOT: Ağ arayüz isimlendirmesindeki değişiklik tamamen güvenlik amaçlı yapılmış bir şey, yine de isimlendirmenin önüne geçmen programların daha iyi çalışmasına yarar diye düşünüyorsan tamamen sana kalmış bir olay. Ben şu an wlan0 ve eth0 kullanıyorum ama kullanmadan önce de sorun yaşamıyordum.

Çevrimdışı agritux

Yanıtla #36 : 22 Şubat 2013 - 08:59:48
@korokos, netcfg networkmanagerin yerine geçen, aynı işi yapan bir uygulama. Ama grafik arayüzü yok malesef.

Senin sayende arayüzdeki wlp2s0 görünen interface'i wlan0 şeklinde değiştirebildim: http://archtr.org/forum/viewtopic.php?f=41&t=865#p8393

Ama şimdi networkmanager'in gui si çalışmıyor. Yani çalışıyor da, işlem görmüyor. Ona bakınıyorum.

@hsngrms benim networkmanager istememin sebebi: http://archtr.org/forum/viewtopic.php?f=41&t=865#p8416

@hsngrms ve @korokos, herşey için teşekkür ederim :)

Çevrimdışı hsngrms

Yanıtla #37 : 22 Şubat 2013 - 16:57:05
Neden NetworkManager istediğini biliyorum okumuştum tüm mesajları. :) wlp2s0'ı wlan0 olarak değiştirdikten sonra NetworkManager'ı yeniden kurmayı denedin mi?

Çevrimdışı agritux

Yanıtla #38 : 22 Şubat 2013 - 17:27:29
Alıntı yapılan: "hsngrms"
Neden NetworkManager istediğini biliyorum okumuştum tüm mesajları. :) wlp2s0'ı wlan0 olarak değiştirdikten sonra NetworkManager'ı yeniden kurmayı denedin mi?

networkmanager kaldırılamıyor ki, cinnamonu da götürürüm diye tehdit ediyor :)

networkmanager'de sorun olduğunu düşünmüyorum şu an.

bbs arch da bir iki şey buldum. uyguladım. şu an link veremiyorum. umudum yoktu ama çalıştı.

sistem çekmecesinde wireless simgesine tıkladığımda ağları görüyorum, üzerine tıkladığımda şifre istiyor ve bağlanıyor.

ama network-manager-applet kurmama rağmen, işlevini yerine getirmiyor.

sistem çekmecesinde wireless simgesine tıkladığımda ağları gördüğüm ekranda en altta ağları düzenle var.

ona bastığımda network-manager-applet çalışmıyor.

cinnamon-menu den bulup çalıştırıyorum.

açılıyor.

ama yaptığım ayarlar sisteme uygulanmıyor. kendi çapında takılıyor.

aklıma gelmemişti uçbrimden çalıştırıp çıktıya bakmak. belki çıktı veriyordur. eksik bir paket ya da yetki adına bir uyarı veriyordur.

ona bakayım.