Gönderen Konu: Kernel derleme süresi:37dk, önyükleme süresi: paha biçilemez  (Okunma sayısı 492 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hsngrms

Bugün ilk defa kendim kernel derledim ve kurdum. Farklı bir şey derlemedim, yine stok Arch kerneli sadece FLAG'ları ayarladım. Ortaya çıkan tabloyu sayılarla beraberce analiz edelim dedim.

http://files.myopera.com/hsngrms/albums/13110712/kernel-derlerken.png" alt="" class="bbc_img" />

Kernelin derlenme süresi ~37 dakika. ( 2,220,000 mili saniye)

Stok kernelin önyüklenme süresi 1862 mili saniye

Derlediğim kernelin önyüklenme süresi 1834 mili saniye

Kazanç tamı tamına 32 mili saniye

http://files.myopera.com/hsngrms/albums/13110712/stok-kernel.png" alt="" class="bbc_img" />

http://files.myopera.com/hsngrms/albums/13110712/derlenmis-kernel.png" alt="" class="bbc_img" />

Bu kazanç ile 79286 defa önyükleme yaptığımızda kernel derlerken kaybettiğimiz süreyi telafı etmiş oluyoruz. Evet evet doğru görüyorsunuz tam 79 bin 286 defa bilgisayarı açmak veya yeniden başlatmaktan bahsediyorum. Bu sayıyı aştıktan sonra kâra geçmeye başladığımız için artık sağda solda daha hızlı önyükleme yaptım diye hava atabiliriz.

Olumlu sonuçlardan biri de 78 sanigrat derecede işlemcimin yanmadığını öğrenmiş olmam ve lazım olduğunda bilgisayarımın %100 işlemci kullanabildiğini görmüş olmamdır. (Ekran görüntüsünü 99'da yakaladım)

http://files.myopera.com/hsngrms/albums/13110712/kernel-derlerken1.png" alt="" class="bbc_img" />

« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »

Çevrimdışı TahaKaradeniz

Re: Kernel derleme süresi:37dk, önyükleme süresi: paha biçil
« Yanıtla #1 : 25 Kasım 2012 - 14:00:54 »
Her şeyi kendin yapınca daha bir zevkli oluyor değil mi ? :)

Acer notebookta PES oynarken 95 dereceleri gördüğüm için 78'in pek zararlı olacağını düşünmüyorum. :)
Ubuntu-Mint-Pardus-Fedora-Debian-Arch

Çevrimdışı hsngrms

« Yanıtla #2 : 25 Kasım 2012 - 14:17:37 »
Aslında şuan için evet demek zor, karşılığını alınca zevkli olacaktır. Tabi bu yaptığımın karşılığının olması için çekirdekten gereksiz sürücüleri çıkarmam gerekiyordu ama uğraşmadım, burada tek amacım makinaya özel derlenmiş paketin, aynısının önceden derlenmiş hali ile arasında performans olarak artış var mı? Yani ABS kullanmaya değer mi bunu öğrenmekti. Çıkardığım sonuç; eğer herhangi bir özelleştirme yapmayacaksanız boşuna derleme işine girip zaman kaybetmeyin. :)

95 mi? PES oynarken bilgisayarın üstüne çaydanlık koy araya gitmesin :D Doğal gaz masrafını azaltmaya yardımcı olur :P

Çevrimdışı cumali

• Administrator
« Yanıtla #3 : 25 Kasım 2012 - 14:20:47 »
Alıntı yapılan: "hsngrms"

95 mi? PES oynarken bilgisayarın üstüne çaydanlık koy araya gitmesin :D Doğal gaz masrafını azaltmaya yardımcı olur :P

Valla hiç fena fikir degil. Demli bir kafa çayı üzerine iyi gider :P

Çevrimdışı TahaKaradeniz

« Yanıtla #4 : 25 Kasım 2012 - 14:28:04 »
@hsngrms o da olur zamanla İnşallah. Denemeye devam edin, biz de izlemeye :)

105 falan olunca notebook kendini kapatıyor sanırım :)

Çevrimdışı hsngrms

« Yanıtla #5 : 25 Kasım 2012 - 19:45:57 »
Benim eski dizüstüne BSD kurayım dediğimde çok fenaydı eriyip masaya yapışacak diye korkmuştum :D @cumali abi o zaman olsa çayın kralını demlerdik :P

PES çok fazla sistem özelliği istememesine rağmen nedense çok ısıtıyor makinaları. Bu arada Wine ile mi oynuyorsun Windows ile mi? Bu kadar sıcak olmasının bir sebebi de Linux üzerinde oynamak mı acaba merak ettim.

İzleyecek bir şey kalmadı, daha da girmem derleme işine :P Derlemeye değecek bir sonuç görmedim açıkçası.

Çevrimdışı TahaKaradeniz

« Yanıtla #6 : 25 Kasım 2012 - 22:04:42 »
Windows üzerinde oynuyordum. Wine performans vermez diye denemedim hiç. Asus notebookumda 80'lere çıkıyor en fazla. Acer ile 95'i gördük ama. :)

Çevrimdışı hsngrms

« Yanıtla #7 : 25 Kasım 2012 - 23:48:46 »
Bir de Asus'larda ısınma ve ses sorunu var derler.

Çevrimdışı TahaKaradeniz

« Yanıtla #8 : 26 Kasım 2012 - 01:34:25 »
Modeline göre değişir tabi ama bende Asun N56JQSV226 var çok memnunum. :) Acer'dan sonra çölde vaha gibi.

Çevrimdışı xxx3

« Yanıtla #9 : 30 Kasım 2012 - 02:59:04 »
Isınma sorunun en büyük nedeni fan tozlanması arkadaşlar tabii birde modele göre durumlar var  bazı modellerin fanları yetersiz kalıyor.Bilgisayar ısındıkça bakır blok ile işlemci arasına sürülen termal macun eriyor macun eridikce de bakır fan bloguyla işlemci arasında mikron boşluklar oluşuyor ve işlemci üzerindeki ısı bakır plakaya geçmiyor böyle kısır bir döngü, eğer bilgisayarınızın koruma devresi ısı çok yükseldiğinde devreye girip işlemci gücünü kesmezse işlemci yanıyor.Kullanıma göre 6 ay veya en geç yılda bir kez fan temizlenmeli ve termal macun yenilenmeli.Tecrübeyle sabittir iyi derecede fan temizlenip macun çekilir efendim  :shy:

Bende kernel derlemek istiyordum arch üzerinde ama ubuntudan daha karışık geldi girişmek istemedim.Kimi kullanıcılar kernel derlemenin çok bir kazanç sağlamadığını söylüyorlar kerneldeki modül sisteminden dolayı kimileri ise tam anlamıyla bilgisayarın özelliklerine göre derlenmiş kernelin daha performanslı olduğunu söylüyor.Ubuntudan edindiğim tecrübelere dayanarak söyleyebilirim ki gerçekten iyi derlenmiş bir kernel fark yaratıyor gerçekten.

Çevrimdışı hsngrms

« Yanıtla #10 : 30 Kasım 2012 - 15:00:31 »
Arch için bu durum geçerli değil çünkü stok kernel zaten iyi derlenmiş :) Eğer ekleme-çıkarma yapmayacaksanız sırf derlemiş olmak için derlemenin hiç bir getirisi yok.

Ubuntu'da varsayılan kernel çok şişkin o yüzden kendi derlediğinizin çok daha verimli olacağı kesin fakat Arch Linux kerneli vanilla kernele çok yakın bu nedenle yukarıda söylediğim geçerli yani fark yaratmıyor.

Arch Build System ile kernel derlemek çok kolay, nasıl olurda Ubuntu'dan daha karışık gelir anlamadım, hele ki Ubuntu Wiki'deki kernel derleme makalesini okuduktan sonra buna inanamam. : )

Çevrimdışı Aequitas

« Yanıtla #11 : 30 Kasım 2012 - 15:37:49 »
@xxx3, ubuntu ile de çekirdek derleme işlemini denemiştim. Ne kadar iyi derleyip derlemediğimi bilemiyorum ama kullandığım bilgisayarım ile alakası olmayan herşeyi çıkarmıştım. Deneme yanılma yöntemiyle bir kaç defa uğraşıp en sonunda sorunsuz çalışan bir çekirdek elde etmiştim. Yanlış hatırlamıyorsam boyutu da 16mb gibi bir şeydi. Ama yine de ubuntu çekirdeğinden daha hızlı değildi. Üstüne üstlük çekirdek derlediğim zaman her çekirdek güncellemesinde tekrar tekrar derlemek zorunda kalıyorsun. Bunu da hesaba katarsak @hsngrms'nin en başta söylediği bilmem kaç bin aç-kapa'dan sonra kar etmeye başlama olayı da imkansız oluyor :)
https://linuxcounter.net/cert/548893.png" alt="" class="bbc_img" />

Öfkelenmeyin.

Hz. Muhammed (sav)

Çevrimdışı hsngrms

« Yanıtla #12 : 30 Kasım 2012 - 16:09:58 »
Alıntı yapılan: "Aequitas"
@hsngrms'nin en başta söylediği bilmem kaç bin aç-kapa'dan sonra kar etmeye başlama olayı da imkansız oluyor :)
O zaten imkansızdı çünkü -hesapladım- o kadar önyükleme yapmak için 33 yıl kullanmak gerekiyor. :)

Çevrimdışı xxx3

« Yanıtla #13 : 30 Kasım 2012 - 19:35:18 »
Alıntı yapılan: "hsngrms"
Arch için bu durum geçerli değil çünkü stok kernel zaten iyi derlenmiş :) Eğer ekleme-çıkarma yapmayacaksanız sırf derlemiş olmak için derlemenin hiç bir getirisi yok.

Ubuntu'da varsayılan kernel çok şişkin o yüzden kendi derlediğinizin çok daha verimli olacağı kesin fakat Arch Linux kerneli vanilla kernele çok yakın bu nedenle yukarıda söylediğim geçerli yani fark yaratmıyor.

Arch Build System ile kernel derlemek çok kolay, nasıl olurda Ubuntu'dan daha karışık gelir anlamadım, hele ki Ubuntu Wiki'deki kernel derleme makalesini okuduktan sonra buna inanamam. : )

Ben ubuntu-tr forumdaki bir arkadaşın anlatımıyla gerçekleştirmiştim arch kısmında pacman ve aur kısmı çok güzel ama derleme sistemini çok detaylı inceleme imkanım olmadı birde birçok yerde archda kernel derleminin o kadar da önemli olmadığını duymuştum ki sizde zaten yukarda tekrarladınız bakalım belki deneme amaçlı birşeyler yaparım  :shy:

Çevrimdışı xxx3

« Yanıtla #14 : 30 Kasım 2012 - 19:41:51 »
Alıntı yapılan: "Aequitas"
@xxx3, ubuntu ile de çekirdek derleme işlemini denemiştim. Ne kadar iyi derleyip derlemediğimi bilemiyorum ama kullandığım bilgisayarım ile alakası olmayan herşeyi çıkarmıştım. Deneme yanılma yöntemiyle bir kaç defa uğraşıp en sonunda sorunsuz çalışan bir çekirdek elde etmiştim. Yanlış hatırlamıyorsam boyutu da 16mb gibi bir şeydi. Ama yine de ubuntu çekirdeğinden daha hızlı değildi. Üstüne üstlük çekirdek derlediğim zaman her çekirdek güncellemesinde tekrar tekrar derlemek zorunda kalıyorsun. Bunu da hesaba katarsak @hsngrms'nin en başta söylediği bilmem kaç bin aç-kapa'dan sonra kar etmeye başlama olayı da imkansız oluyor :)

Bende iyi bir derleme yapmıştım bende epey performanslı olmuştu ubuntu ama tabii performans kişiden kişiye değişir kimi hemen açılsın ister kimi programlar hızlı başlasın ister.Kernel derlemenin asıl mantığı eğer kullandığınız sistemdeki bir donanınım kerneldeki desteği çekildiyse o donanımı tekrar kullanabilmek için kernel derlenir ya da kendinize ait bir anakart yaptınız ve kernelde sizin hiçbir zaman kullanmıyacağınız şeyler var onları devredışı bırakmak için kernel derlersiniz biz son kullanıcılar için o kadar da önemli değil sadece meraktan böyle şeylere giriyoruz  :)

Çevrimdışı Rbbt

« Yanıtla #15 : 02 Aralık 2012 - 17:41:19 »
Kernel derlemeyi denemedim daha. Ama ABS konusunda çok kişi ile konuştum pek bir fark yarattığını düşünmüyoruz dediler hep. Zaten benim bilgisayar eski derleme işlemi ağır gelebilir (: