Gönderen Konu: Pili %50'de sabitlemek.  (Okunma sayısı 1142 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Aequitas

Pili %50'de sabitlemek.
« : 28 Eylül 2012 - 22:13:06 »
Ubuntu-tr'de paylaştım ama belki burada da bilgisi/fikri olan vardır diyerek buraya da yazıyorum.

Dizüstü pil ömrü ile ilgili bir yazı okuduktan sonra bir arkadaşımın kullandığı Sony Vaio modelinde böyle bir özellik olduğunu hatırladım. Denetim masasından girerek pil için belirli bir dolum limiti koyuyordu. Bu sayede pil onun belirlediği kadar doluyordu ki %50'ye ayarlıyordu. Okuduğum yazıda da batarya uzun süre bekleyecekse %100 dolu bırakılmaması gerektiği yazıyor. Gün içinde neredeyse hiç prizden çıkarmadan kullanmayı da uzun süre boşta beklemeyle eşdeğer olarak belirtmiş. Dolayısıyla %40-50 civarında doldurup kullanmak lityum pil ömrü açısından çok faydalı oluyor.

Tekrar konuya dönecek olursak, bir şekilde bu dolum miktarını belirleyebileceğimiz bir yol var mıdır?
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »
https://linuxcounter.net/cert/548893.png" alt="" class="bbc_img" />

Öfkelenmeyin.

Hz. Muhammed (sav)

Çevrimdışı hsngrms

Re: Pili %50'de sabitlemek.
« Yanıtla #1 : 02 Ekim 2012 - 12:29:39 »
Bence yazılımsal bir olay değil bu (yani Arch Linux ile alakalı bir çözüm ortaya çıkacağını sanmıyorum), donanım bazında erişim şart gibi, BIOS kendiliğinden desteklemiyorsa heklemek gerekir diye düşünüyorum.

Bende Samsung dizüstü var %80'e sabitliyor mesela ben bunu yazılımla değiştirebiliyorum fakat BIOS desteklemiyor olsaydı yazılımla bu müdaheleyi edilebileceğimi sanmam.
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »