Gönderen Konu: Win dosya serverimi linux üzerine taşımak istiyorum  (Okunma sayısı 2073 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sertdisk

• Newbie
  • *
Win dosya serverimi linux üzerine taşımak istiyorum
« : 22 Eylül 2012 - 02:29:00 »
Arch Linux kullananların nispeten ileri  seviyeLinux kullanıcıları olduğunu düşündüğümden burada yardım talep etmemin faydalı olacağını düşünüyorum.

Linux bir sistem ile bir lokal server oluşturmak, bu serverdeki belirli diskleri paylaşıma vererek windows sistemler tarafından kullandırmak istiyorum. yine mümkünse bu diskler içindeki klasörlerin erişim ayarlarını farklı yapılandırmayı umuyorum. Bu server makinanın yegane görevi bu olacak. Bu sebeple temel görevini yerine getirirken mümkün olduğunca sade, ona verdiğim görev dışında pek kaynak tüketmeyecek bir yapı sağlamayı arzuluyorum.

İşim gereği windows sistemler ile çalışıyorum. Linux da giriş seviyesi bir kullanıcıyım. Şimdiye kadar hepsi kısa süreli olsada; Pardus, mint, ubuntu, black track linux deneyimlerim oldu. En azından evimde linux kullanarak bu mimariyi kısıtlı zaman ilede olsa öğrenmeye çalışıyorum. Windows platformlarda kendimce teknik servis verebilecek düzeyde olmama karşılık linux sistemlerde birşey yapmak için grafiksel masaüstü araçları yada elimde bir klavuz çıktının bulunması gerekiyor. Anlayacağınız linux konusunda bayağı bir acizim.

Nereden başlamam gerektiği konusunda bile pek bilgim yok. Bu sebeple tecrübeli olduğunuzu düşündüğüm Arch linuk kullanıcılarından yardım beklemekteyim. Arch işimi görür mü. Yada incelemem gereken sistemler, araştırmam gereken nelerdir? Nelere odaklanmalıyım?
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »

Çevrimdışı decent

• Administrator
    • ARCHER KIM
  • Dağıtım: Arch Linux <:> Ubuntu
  • Sürüm: *
  • Ekran Kartı: Nvidia / ATI
Re: Win dosya serverimi linux üzerine taşımak istiyorum
« Yanıtla #1 : 22 Eylül 2012 - 03:26:36 »
Arch Linux Türkiye' ye hoşgeldiniz.

Bahsetmiş olduğunuz konuda öncelikle Türkçe Belgelerimize,

Ağ ve Paylaşım

Ardından Ingilizce belgelere bakabiliriz.

https://wiki.archlinux.org/index.php/Ca ... Networking

Çevrimdışı sertdisk

• Newbie
  • *
« Yanıtla #2 : 23 Eylül 2012 - 02:12:53 »
Alıntı yapılan: "decent"
Arch Linux Türkiye' ye hoşgeldiniz.

Bahsetmiş olduğunuz konuda öncelikle Türkçe Belgelerimize,

Ağ ve Paylaşım

Ardından Ingilizce belgelere bakabiliriz.

https://wiki.archlinux.org/index.php/Ca ... Networking

Belgeleri işte de okumak için linklerini dün gece kendime eposta göndermiştim. Ama henüz inceleme fırsatım olmadı. Aynı sayfalar mı henüz bilmiyorum. Detaylı inceleyeceğim.

Ben kurulum belgelerini de eklemiştim listeme. Zira yukarıda da dediğim gibi bu sistemin sadece kendisinden istediğim dosya paylaşımı için kaynak harcamasını istiyorum. Mümkün olduğunca sade az bileşenle kurulum yapabilmeyi ve/veya  sonradan kullanmadığım bileşenleri kaldırmak yada kapatabilmeyide araştıracağım sanırım. Bu noktada Arch benim için doğru dağıtım olabilir mi? Kişisel bilgileriniz ile fikrinizi paylaşır mısınız?

Birde erişim hakları, kullanıcı gurupları hakkında türkçe bir kaynak biliyor musunuz? Yada bu konuya hakim olmaya ihtiyaç olmayacak mı?

Dedim ya:

Linux konusunda tamamen acizim. Nereden başlamalı onu bile bilmiyorum.

Çevrimdışı sertdisk

• Newbie
  • *
« Yanıtla #3 : 26 Eylül 2012 - 23:58:42 »
Biraz ilerleme kaydettim en azından nasıl win ortamında dosya paylaştırabileceğime dair fikir sahibi oldum.

win ortamda dosya paylaştırmak için sanırım sambaya ihtiyaç duyuyacağım. Sambayı inceleyip öğreneceğim.

Bu arada en sade, en az kaynak tüketen linux a nasıl ulaşabilirim henüz bir fikir edinemedim.

kullanıcı yorumlarında hızlı olarak arz edilmiş minimal bir dağıtım mı seçmeliyim? Bildik türkçe desteğide olan bir dağıtımın kullanmayacağım servis ve yazılımlarını kaldırmayı mı araştırmalıyım?

Çevrimdışı sertdisk

• Newbie
  • *
« Yanıtla #4 : 27 Eylül 2012 - 00:20:45 »
ilk mesajımdan bu yana sizin ve diğer GNU/linux topluluklarındaki yardım sever insanlar sayesinde biraz yol kat ettim. Win için dosya paylaştırabilmek için sanırım "samba" ya ihtiyaç duyacağım. Samba yı incelemekteyim.

Diğer taraftan;

En sade en az kaynak tüketen minimal bir linux a nasıl sahip olabileceğim hakkında bir fikir oluşmuş değil. Bu noktada kullanıcı yorumlarını da dikkate alarak halihazırdaki en minimal, en az kaynak tüketen bir dağıtım mı araştırmalıyım? Bildik bir dağıtımı kendim için en minimal hale getirmeye mi uğraşmalıyım?  Her iki seçenekten birine karar kılındığında onun üzerine yoğunlaşmak acizane durumumu yine yardımlarınız içe çözmeyi umuyorum?

Fazla mı oluyorum yoksa?!

« Yanıtla #5 : 28 Eylül 2012 - 11:05:03 »
Sistem donanımınıza bağlı olarak dağıtım seçebilirsiniz. Arch ve Arch temelli dağıtımlar, minimal kurulum ve yapılandırma açısından diğer dağıtımlara nazaran bir adım önde denebilir. İlk kez Linux kullanacaksanız ve tercihiniz Arch ise, başlangıç olarak, canlı ortam da sunabilen Manjaro ve Bridge sizin için bir tercih olabilir. Sisteminize kurmadan da verimliliğini ve donanımlarınızla uyumluluğunu deneyerek görmüş olursunuz. Tatmin edici bulursanız da kendi içerisinde canlı ortamda iken kurulum yapmanıza imkan veren kurulum aracı ile kurabilirsiniz. canlı ortam da iken internete de bağlanabilirsiniz ve kurulum yönergelerini adım adım forumdan takip ederek başarıyla Arch kullanabilirsiniz.

Çevrimdışı proton

« Yanıtla #6 : 28 Eylül 2012 - 12:16:28 »
Alıntı yapılan: "sertdisk"
ilk mesajımdan bu yana sizin ve diğer GNU/linux topluluklarındaki yardım sever insanlar sayesinde biraz yol kat ettim. Win için dosya paylaştırabilmek için sanırım "samba" ya ihtiyaç duyacağım. Samba yı incelemekteyim.

Diğer taraftan;

En sade en az kaynak tüketen minimal bir linux a nasıl sahip olabileceğim hakkında bir fikir oluşmuş değil. Bu noktada kullanıcı yorumlarını da dikkate alarak halihazırdaki en minimal, en az kaynak tüketen bir dağıtım mı araştırmalıyım? Bildik bir dağıtımı kendim için en minimal hale getirmeye mi uğraşmalıyım?  Her iki seçenekten birine karar kılındığında onun üzerine yoğunlaşmak acizane durumumu yine yardımlarınız içe çözmeyi umuyorum?

Fazla mı oluyorum yoksa?!

Samba ile dosya/yazıcı paylaşımı çok güçlü bir sistem gerektirmemektedir .  

Minimal sistem için bir çok dağıtım uygundur. Arch, debian, slackware  ve aklıma gelmeyen diğer dağıtımlardan birini tercih edebilirsiniz. Masa üstü kurmadan konsoldan kullanabilrsiniz bu şekilde çok hafif bir sistem olacaktır.

Basit samba yapılndırması için bu konuya bakabilirsiniz.
irc: #archtr

Motorola Atrix: cm7.2