Gönderen Konu: Firefox ile bazı web sitelerinin düzgün görünmemesi  (Okunma sayısı 3045 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı doctur

• Newbie
  • *
Firefox tarayıcıyla ilgili bir gözlemimi paylaşmak ve görüşlerinizi almak isterim.Şu ana kadar bilgisayarıma kurduğum birçok dağıtım oldu.Tüm bu dağımlarda firefox ile örneğin www.vatanbilgisayar.com sitesini taradığımda bazı butonların kaydığını altındaki yazıları kapadığını yada tek bir sırada olması gereken butonların yukarı yada aşağıya kaydığını, bir bölümde olması gereken yazıların diğer bölümün içine kaydığını ve yazıların okunmayacak şekilde iç içe girdiğini gözledim.Sonuç olarak firefox bu siteyi  bu dağıtımlarda düzgün olarak görüntülemiyordu.

Şu anda bilgisayarımda test amacıyla Linux mint 12 64bit, LMDE 64 bit, Debian 64 bit 6.0.4, ubuntu 64 bit, slackware 64 bit, mageia 64 bit, lubuntu 64 bit ve son olarak arch linux 64 bit yüklü.

Herbirinde debian hariç firefox'un aynı güncel sürümü yüklü.

Arch linux hariç diğerlerinde söz konusu site düzgün görünmüyor.Arch linuxda ise aynı sürüm firefox bu siteyi düzgün bir şekilde gösteriyor.Günlerdir bunu araştıyorum.Bunun nedeni ne olabilir diye.Henüz bir şey bulamadım.Saygılar.

Diğer dağıtımlarda firefox 10.0.2 ile görüntü örnekleri:
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: doctur »

Çevrimdışı decent

• Administrator
    • ARCHER KIM
  • Dağıtım: Arch Linux <:> Ubuntu
  • Sürüm: *
  • Ekran Kartı: Nvidia / ATI
RE: Firefox ile bazı web sitelerinin düzgün görünmemesi
« Yanıtla #1 : 21 Mart 2012 - 22:51:05 »
@doctur,

Toorox  üzerinde Gnome Shell ve KDE ile baktım bahsettiğin sitede olağanüstü bir şey gözüme çarpmadı.

Ubuntu 64 bit üzerinde Unity ve Gnome Shell ile bakacağım.

Bu arada bize yaşadığın sorunla ilgili reklama kaçmayacak şekilde ekran görüntüsü verebilir misin ?

Çünkü neye baktığımızı bilmek çözüm yolunu kısaltacaktır.
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Anonymous »

Çevrimdışı cumali

• Administrator
« Yanıtla #2 : 21 Mart 2012 - 23:00:12 »
Bahsedilen sorun için  verilen bağlantıdaki site,  Linux mint 12 Gnome 32-bit ve Ubuntu tabanlı  Linux Deepin Gnome üzerinde test edildi. Herhangi bir anormal sorunla karşılaşmadım. Ek olarak mademki Arch linux üzerinde sorun yok o halde birçok linux dağıtımının sorunları ile ilgili paylaşım yapıldığı http://opensource-tr.org 'un uygun bir ortam olacağını düşünüyorum.
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: cumali »

Çevrimdışı decent

• Administrator
    • ARCHER KIM
« Yanıtla #3 : 21 Mart 2012 - 23:09:00 »
Ubuntu 12.04 üzerinde Unity ve Gnome Shell ortamlarında da sorun göremedim.

Çevrimdışı doctur

• Newbie
  • *
Cvp: Firefox ile bazı web sitelerinin düzgün görünmemesi
« Yanıtla #4 : 21 Mart 2012 - 23:15:57 »
Diğer dağıtımlarda Firefox 10.0.2 ile görüntüler:

[attachment=2]

[attachment=3]

Arch linuxda Firefox 10.0.2 ile görüntü:

[attachment=4]

"Müşteri Hizmetleri" kısmının kapandığına, "Ürünleri Listele" ve "Karşılaştır" butonlarının bulunduğu sıraya dikkat edin lütfen.

Çevrimdışı decent

• Administrator
    • ARCHER KIM
« Yanıtla #5 : 21 Mart 2012 - 23:38:11 »
Şimdi görmüş oldum, Ubuntu için Firefox 11.0 sürümünde aynı görüntü bozukluğu var.

Çevrimdışı Felâsife

• Newbie
  • *
« Yanıtla #6 : 22 Mart 2012 - 00:49:04 »
Bence durumu Vatan sitesine bu resimlerle birlikte bildirin, çözeceklerdir tahmin ediyorum zira sitede bir sürü hata var, bunu w3c ilede teyit edebilirsiniz, örn. üstte 360 yazan resim bile yazıların üstüne biniyor, Opera da genişliğe uydur deyince site kayıp gidiyor.

Arch'ta olmamasının sebebi karakter seçimi, boyutu filan olabilir ama sonuçta o site normal değil.

Çevrimdışı Rbbt

• Newbie
  • *
« Yanıtla #7 : 22 Mart 2012 - 11:30:19 »
ArchLinux, Firefox 11.0 ve Opera 11.61 ile yazılar çok az aşağı kayıyor, Operadaki kayma Firefox'a oranla daha az ama.
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Rbbt »

Çevrimdışı doctur

• Newbie
  • *
Cvp: Firefox ile bazı web sitelerinin düzgün görünmemesi
« Yanıtla #8 : 22 Mart 2012 - 19:47:10 »
Sayın @ Felâsife'nin yorumundan yararlanarak aşağıdakileri uygulayarak sorunumu çözdüm:

Firefoxda "Düzen" menüsünde "Tercihler"'i seçtikten sonra açılan kutucukta "İçerik" sekmesini tıkladıktan sonra "Yazı Tipleri ve Renkler" kısmında "Gelişmiş"'i seçiyoruz."Sayfalara benim seçtiklerimin dışında kendi yazı tiplerini seçme izni ver"'in önündeki işareti kaldırıyoruz.Yazı tipini değiştirince görüntü düzeliyor.Bazı yazı tiplerinde ise yine bozuluyor.

Fakat ilginç olan şey, Arch linuxda aynı uygulamayı yapınca görüntü her yazı tipinde düzgün oluyor.

Çevrimdışı Felâsife

• Newbie
  • *
« Yanıtla #9 : 23 Mart 2012 - 00:33:41 »
Arch son sürüm yazılımları kullandığı için o da fark edebilir ama detaya inince kullanılan, karakterler, boyutlar, hatta clear type ayarları filan fark eder, her dağıtım farklı ayarlar kullanıyor, ama siz genede emin olmak için FF de cache 'i temizleyip, bi'de restart atıp öyle deneyin diyeceğim ama daha "fc-cache -vf" filanda var ki mevzuu bayağı karışık yani. :)

Neyse esas sorunu çözmüşsünüz, geçmiş olsun.