Gönderen Konu: Kurulum sırasında rtl8187 modülünü kullananlar için kablosuz ağı oluşturmak  (Okunma sayısı 2464 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı doctur

• Newbie
  • *
Kurulum bitti.Şimdi sıra sistemi güncellemeye geldi.Elimde sadece kablosuz bağlantım var.

Önce:
Kod: [Seç]
#lsmod | grep rtl8187

komutuyla kablosuz ağ kartımın modülünün yüklenip yüklenmediğini test ettim.Yüklenmişti.(Not: rtl8187 benim kablosuz ağ kartımın modülüdür)

Sonra ağ kartımın sürücüsünün bir arabirim oluşturup oluşturmadığını kontrol etmek için:
#iwconfig

komutunu girdim.Maalesef herhangi bir arabirim yoktu.

Arabirimi çalıştırmak için:
#ifconfig wlan0 up

komutunu girdim.İşte burada bir hata mesajı aldım.

Böyle bir komut yok diyordu.Yeni güncel kurulum CD leriyle kurulum yaparken bu komut çalışmıyor.

Eski kurulum CD leriyle kurulumlarda çalışıyor.Eğer güncel bir CD ile kurulum yapıyorsanız bu komut yerine:
#ip link set wlan0 up

komutunu kullanarak wlan0 arabiriminin aktif olmasını sağlıyabildim.Sonra sırasıyla:
#iwconfig wlan0 essid "erişim noktası" key WEP anahtarı

ile erişim noktasıyla kablosuz bağlantı kurdum.
# dhcpcd wlan0

ile IP numarası aldım.
#ping -c 3 www.google.com

ile bağlantımı test ettim.Bağlantı vardı.Sistemimi güncelleye geçtim.

Benim gibi yeni başlayan arkadaşlara yardımcı olması dileğiyle paylaşmak istedim.

Saygılar.
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: if* »

Çevrimdışı cumali

• Administrator
RE: Kurulum sırasında kablosuz ağı oluşturmak
« Yanıtla #1 : 21 Mart 2012 - 21:43:29 »
Güzel bir belge daha, kablosuz Arch linux kullanıcıların işine yarayacaktır. Teşekkürler @doctur.
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Anonymous »

Çevrimdışı mustafakilic

• Newbie
  • *
« Yanıtla #2 : 27 Mart 2012 - 11:14:22 »
Bende WPA kablosuz ağıma konsoldan şöyle bağlanıyorum.

# wpa_passphrase "erişim noktası" "WPA şifresi" > wireless.conf

# wpa_supplicant -c wireless.conf -i wlan0 -D wext -B

# dhcpcd wlan0

Çevrimdışı iceboy

« Yanıtla #3 : 02 Nisan 2012 - 09:42:52 »
Wİki'den netcfg yi araştırmanızı öneririm.Birçok yöntem var bence en stabili netcfg dir.İsteyen olursa kendi yöntemimi anlatabilirim.

Gerçekten çok kullanışlı.Sadece nano ile bir metin belgesini düzenliyorsunuz o kadar :)

Çevrimdışı nutuzar

• Newbie
  • *
« Yanıtla #4 : 04 Nisan 2012 - 01:24:04 »
Ben nasıl yaptım?

Burada ve başka birçok yerde (wiki dahil) anlatılanlarla maalesef beceremedim. RTL-8185 modüle sahiptim ve yüklü görünmekteydi ama olmuyordu işte. Sonuç olarak bir yerde Wicd'nin bu işi halledebileceğini okudum. Bunun üzerine sırasıyla,

pacman -S wicd

pacman -S wicd-gtk (gnome için) (KDE kullanıcıları bu ikincisinin yerine pacman -S wicd-client-kde yapmalıymış ve şayet bulamazlarsa aur dan yüklemelilermiş.)yaptım.

Daha sonra /etc/rc.conf daki daemon satırında network'ü başına ünlem koyarak kapattım ve satırın sonuna yani en sonuna wicd ekledim.

Ardından sistemi yeniden başlattım ve wicd otomatik çalıştı. Şifremi girip otomatik bağlanı seçtim ve sorun çözüldü. Tüm bunları network manager ile de denemiştim ancak onunla çözüme ulaşamadım.

Belki başkalarının da işine yarar.

Çevrimdışı if*

Konunun başlığını değiştirdim. Genel bir anlatım olmadığı, rtl8187 modülünü kullanan kablosuz kartlar için kullanılaileceği için.

Eğer bu başlık bir nasıl belgesi olarak kalacaksa, rtl8187 modülünü kullanmayan üyelerimizin nasıl kablosuz bağlantı yaptığını buraya yazmamalarını rica ediyorum. Bu başlıktan yararlanacak üyelerimiz yolunu bulmakta zorlanabilir. @mustafakilic bir başka, @iceboy bir başka ve @nutuzar daha bir başka yöntemle bağlanmış ama hangi kablosuz kartı ve modülü kullandıklarını yazmamışlar. Kablosuz olarak bağlanabilmek için bir sürü yöntem var. Bu yüzden en iyisi ayrı başlık açmak ve o başlık altına gerekli bilgileri girmek olacaktır.
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: if* »

Çevrimdışı doctur

• Newbie
  • *
Sanırım ne demek istediğimi tam olarak anlatamamışım.Ben bendeki wireless kartıyla kablosuz bağlantıyı anlatmak istemedim.Sadece yeni kurulum CD 'lerinde;
ifconfig wlan0 up
komutunun çalışmadığını, onun yerine;
ip link set wlan0 up
komutunu kullanacağını belirtmek için bu başlığı açmıştım.