Haberler

:::::  YENİ  :::::
AYLINUX

Baly Kurulum Kalıbı

boraalper4 · 8119

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı boraalper4

: 13 Eylül 2012 - 11:15:54
Arch Linux kurulumunu kolaylaştırmak için hazırladığım #Baly artık test sürecini tamamladı. Hataları giderildi ve gerekli iyileştirmeler de ihmal edilmedi. Ben de #Baly için kurulum kalıbı oluşturmaya karar verdim.

• Hataları giderilmiş ve güncellenmiş bir #Baly var.

• İlerideki #Baly güncellemelerini de alabilmeniz için #Baly-Update var.

• Kurulum sırasında bir sorun çıkarsa internetten destek alabilmeniz için konsolda çalışan bir tarayıcı var: Links.

• Otomatik Türkçe klavye özelleştirmesi var.

• CD:

İstediğiniz programı kullanabilirsiniz.

• USB:

Linux:
      Kod: [Seç]
      dd if=<kalıbın yeri>.iso of=/dev/sdX

Windows:

LiLi adlı aracı kullanabilirsiniz. Unetbootin ile sorun çıkabilir.

• cfdisk

Diskinizde Arch Linux için bir bölüm oluşturun. Yalnızca / dizini(ve isterseniz swap alanı) için bölüm oluşturun. /home , /boot gibi dizinler için ayrı ayrı bölümler oluşturmayın.

• mkfs.ext4 /dev/sdaX

Oluşturduğunuz bölümü formatlayın. X kısmına oluşturduğunuz bölümün numarasını yazın. Örnek: mkfs.ext4 /dev/sda1

• mount /dev/sdaX /mnt

Formatladığınız disk bölümünü bilgisayara bağlayın. X kısmına formatladığınız bölümün numarasını yazın. Örnek: mount /dev/sda1 /mnt

• wifi-menu

Eğer LAN bağlantınız var ise bu adımı atlayın. Bir Wi-Fi ağına bağlanmak istiyorsanız açılacak menüden bağlanmak istediğiniz ağı seçin. Bazı ağlara bağlanamayabilirsiniz.

• ~/baly-update

#Baly'i güncelleyin.

• ~/baly

#Baly'i başlatın. Devamında #Baly size yardımcı olacaktır.

#Baly'de 3. Aşama bittikten hemen sonra, 4. Aşamaya başlamadan önce, #Baly'den çıkıp konsola aşağıdaki komutları girin:

• arch-chroot /mnt

Yapılacak değişikliklerin oluşturduğumuz disk bölümüne yapılmasını sağlıyoruz.

• ~/baly

#Baly'i tekrar başlatıyoruz. 4. Aşamayı seçip devam ediyoruz.

• #Baly: https://gist.github.com/3705995

• #Baly-Update:

#include <stdio.h>
      #include <stdlib.h>

int main(void)
      {
      printf("[#] Baly Güncelleyicisi n");
      printf("[#] Sürüm 0.1 | x86_64 nn");

printf("[#] Baly Güncelleniyor...n");
      system("wget -q http://www.boraalper4.org/baly/baly -O /root/baly");
      printf("[#] Baly Güncellendinn");

return 0;
      }

Hasan Görmüş'e; bu güzel rehber için.

Stratovarius'a; bu denli detaylı bir anlatım için.

Ve tüm arkadaşlara, #Baly'nin başında bana destek oldukları için.

Konu sabitlenirse çok sevinirim.  :)
  • « Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »

Çevrimdışı decent

• Administrator
      • ARCHER KIM
    • Dağıtım: Arch Linux <:> Ubuntu
    • Sürüm: *
    • Ekran Kartı: Nvidia / ATI
    Yanıtla #1 : 13 Eylül 2012 - 12:28:45
    Ellerine sağlık @boraalper4,

Sabitlendi.
    « Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »

Çevrimdışı hsngrms

Yanıtla #2 : 13 Eylül 2012 - 14:47:11
    Ellerine sağlık. Ana makinada deneyeceğim vaktim olunca. :)

Nvidia kapalı kaynak sürücüsü resmi depoda olduğuna göre onu eklemen güzel olurdu. Sadece nouveau'yu görüyorum şuan kaynak kodlarda. :)

Çevrimdışı boraalper4

Yanıtla #3 : 14 Eylül 2012 - 09:18:43
    Alıntı yapılan: "hsngrms"
    Ellerine sağlık. Ana makinada deneyeceğim vaktim olunca. :)

Nvidia kapalı kaynak sürücüsü resmi depoda olduğuna göre onu eklemen güzel olurdu. Sadece nouveau'yu görüyorum şuan kaynak kodlarda. :)

Mesa'ya gerek var mı kapalı kaynak sürücüde? Eklemem gerekir mi?

Çevrimdışı cumali

• Administrator
    Yanıtla #4 : 14 Eylül 2012 - 16:15:39
    Bu güzel çalışman için teşekkür ederim. Denemek isterdim. Ancak hazırladığın iso kalıbı 64-bit. Makinamın sanalda 64-bit destegi yok malesef. Ana makinada nasıl bir sonuç verecegini bilmedigimden riske atma ve düzeni bozmama adına şimdilik denemedim.  Diger deneyen arkadaşlardan görüş bekleyecegim.

Çevrimdışı hsngrms

Yanıtla #5 : 14 Eylül 2012 - 16:38:21
    Alıntı yapılan: "boraalper4"
    Mesa'ya gerek var mı kapalı kaynak sürücüde? Eklemem gerekir mi?

Mesa'ya gerek yok fakat, nvidia-utils ile libgl çakışıyor, değiştirilmesini istediği zaman evet demesi lazım. Açık kaynak sürücülerin hiçbiri yüklü olmamalı çünkü libgl'ye bağımlı oldukları için değiştirilme işlemini engelliyorlar.

Çevrimdışı boraalper4

Yanıtla #6 : 14 Eylül 2012 - 18:19:22

• Zemberek eklendi.

• Nvidia kapalı kaynak sürücüsü eklendi.

• Artık birden fazla masaüstünü, web tarayıcıyı ve aynı anda yükleyebilirsiniz. Grafik sürücülerini seçerken birden fazla sürücüyü aynı anda yüklemek hatalara yol açabilir.

• Yaourt eklendi.

Güncellemeleri alabilmek için, konsola ~/baly-update yazmanız yeterli.

Hata bildirimini bu konu altında yapabilirsiniz.

• Çevrimdışı hsngrms

Yanıtla #7 : 14 Eylül 2012 - 18:29:01
    Eline sağlık.

Çevrimdışı boraalper4

Yanıtla #8 : 14 Eylül 2012 - 19:52:45
    Eline sağlık.

Teşekkür ederim.  :)

Çevrimdışı grigandalf

Yanıtla #9 : 19 Eylül 2012 - 23:28:49
    arkadaşlar iyi akşamlar,

manjaro kurulumu esnasında yapmış olduğunuz yardımlar beni (yeni olmama rağmen) arch kurulumuna

teşvik etti...bunun üzerine bende ilk planda kolay olur düşüncesiyle baly kurulum kalıbıyla deneme yapmaya karar verdim..

öncelikle bu nedeniyle bora alper beye ve emeği geçen herkese teşekkür etmek isterim...

sistemim amd 64 bit üzerine kurulumu yaptım...

1-) ancak kurulum rehberi 6.sıradaki baly-update komutunu kullandığımda baly update etmesine karşın sonrasında ~/baly komutu ile başlatmak istediğimde 729 segmentation fault  (core dumped) ~/baly hata mesajı ile karşılaştım...

2-)bunun üzerine kurulumu baştan başlatarak baly update komutunu kullanmadan başlatarak girebildim..

paket seçimlerini yapıp özet kısmından kurulumu başlatarak devam ettim...

3-)yapılandırma kısmından bilgisayar ismi verdim...

4-)arch-chroot /mnt komutunu kullanıp tekrar girdiğimde baly e son ayarlamaları yaptım ve pasword girişi yaptım 2 defa ve sonrasında baly den çıkarak reboot yaptım...

5-)Grub2 kurulmuş ve arch linux ve windows bölümleri görünüyor..

6-)ancak arch linux a girdiğimde masaüstü seçimini kde olarak yapmış olmama rağmen siyah ekranda bilgisayar adı-login: ile karşılaştım herhangi bir verdiğimde de pasword sormakta olup girdiğim pasword u da kabul etmiyor maalesef...

7-)bu arada login ekranından önce yazanları da aşağıya çıkardım...

cannot execute  "/usr/bin/kdm"

INIT:cannot execute "usr/bin/kdm"

INIT:ıd "x" rwespawning too fast:disabled for  minutes

bilgisayar adı-login:

Şeklinde olup  :blush: ne yapmam gerektiği hususundaki yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim...

Çevrimdışı cumali

• Administrator
    Yanıtla #10 : 19 Eylül 2012 - 23:49:06
    Açıkçası Baly kurulum kalıbını şimdiye kadar deneme fırsatım olmadı. Ancak anlatımınıza bakılırsa bir kaç soru akla geliyor.

1- Kullanıcı oluşturdunuzmu? Olagan şartlarda Arch linux kurulumu 2. bölümünde kullanıcı ve parola oluşturmanız gerekir. Oluşturmadıysanız simsiyah ekran dediginiz kısımda root yazıp ardından önceden oluşturduğunuz parolayı girin.

2- /etc/inittab dosyasını düzenlediniz mi? düzenlemediyseniz "Arch linux kurulum sonrası yapılandırma" başlıklı konudan faydalanıp gerekli düzenlemeleri yapınız. http://archtr.org/forum/viewtopic.php?f=38&t=57#p274" class="bbc_link" target="_blank">http://http://archtr.org/forum/viewtopic.php?f=38&t=57#p274

Çevrimdışı hsngrms

Yanıtla #11 : 20 Eylül 2012 - 01:49:03
    @grigandalf, ekran kartının sürücülerinde sıkıntı var gibi görünüyor. Açık kaynak sürücü kullanacaksan xf86-video-ati ati-dri sürücüleri/paketleri kurulu mu? Kapalı kaynak sürücü kullanacaksan onun anlatımı da başka, forumda mevcut. Mesela @cumali abinin bu konusunda hem @decent'ın hem de @stratovarius'un anlatımları alıntı olarak eklenmiş: http://archtr.org/forum/viewtopic.php?f=38&t=57

Çevrimdışı boraalper4

Yanıtla #12 : 20 Eylül 2012 - 07:10:58
    Alıntı yapılan: "grigandalf"
    arkadaşlar iyi akşamlar,

manjaro kurulumu esnasında yapmış olduğunuz yardımlar beni (yeni olmama rağmen) arch kurulumuna

teşvik etti...bunun üzerine bende ilk planda kolay olur düşüncesiyle baly kurulum kalıbıyla deneme yapmaya karar verdim..

öncelikle bu nedeniyle bora alper beye ve emeği geçen herkese teşekkür etmek isterim...

sistemim amd 64 bit üzerine kurulumu yaptım...

1-) ancak kurulum rehberi 6.sıradaki baly-update komutunu kullandığımda baly update etmesine karşın sonrasında ~/baly komutu ile başlatmak istediğimde 729 segmentation fault  (core dumped) ~/baly hata mesajı ile karşılaştım...

2-)bunun üzerine kurulumu baştan başlatarak baly update komutunu kullanmadan başlatarak girebildim..

paket seçimlerini yapıp özet kısmından kurulumu başlatarak devam ettim...

3-)yapılandırma kısmından bilgisayar ismi verdim...

4-)arch-chroot /mnt komutunu kullanıp tekrar girdiğimde baly e son ayarlamaları yaptım ve pasword girişi yaptım 2 defa ve sonrasında baly den çıkarak reboot yaptım...

5-)Grub2 kurulmuş ve arch linux ve windows bölümleri görünüyor..

6-)ancak arch linux a girdiğimde masaüstü seçimini kde olarak yapmış olmama rağmen siyah ekranda bilgisayar adı-login: ile karşılaştım herhangi bir verdiğimde de pasword sormakta olup girdiğim pasword u da kabul etmiyor maalesef...

7-)bu arada login ekranından önce yazanları da aşağıya çıkardım...

cannot execute  "/usr/bin/kdm"

INIT:ıd "x" rwespawning too fast:disabled for  minutes

bilgisayar adı-login:

Şeklinde olup  :blush: ne yapmam gerektiği hususundaki yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim...

Geç cevap verebildiğim için özür diler, ilginiz için çok teşekkür ederim. :)

Sanıyorum sorun güncelleme sırasında oluşmuş. Benim hatam, güncelleme yapılamasa bile ekranda "Güncelleme Tamamlandı" yazısının çıkması. Ancak, normalde, güncellemenin sorunsuz tamamlanmış olması gerekirdi. Şu an için sadece güncelleme üzerinde duruyorum, çünkü aldığınız hatalar düzeltilmiş olabilir. :)

Ayrıca ekran kartınız nedir? Nvidia Optimus ile sorun çıkabiliyor.

Son olarak ~/baly-update komutu yerine şu komutu verebilirsiniz. Eğer güncellenemez ise hata verecektir:

wget http://www.boraalper4.org/baly/baly -O /root/baly

----------

@hsngrms & @cumali:

inittab ı kendisi düzenliyor. Onda sorun olmaz ancak kendisi kullanıcı oluşturmalı.

Çevrimdışı grigandalf

Yanıtla #13 : 20 Eylül 2012 - 12:49:40
    rica ederim..böyle işe bir başlamanız bile bizler açısından büyük bir olay emeğinize teşekkür eder devamını dilerim...ancak baly deki paket seçimi ve ordaki masaüstü-internet browser-office vs seçimini yapıp özete girince yüklemeyi başlat adımı var ordan yüklemeyi başlatıp hepsini yükleyebiliyorsunuz fakat hepsini yüklerken kde masaüstünü yüklemiyor bilginize....dolayısı ile yükleme sonrası siyah ekranda login:

şeklinde kalıyor...ayrıca login öncesi aşağıdaki mesajları veriyor;

cannot execute "/usr/bin/kdm"
    INIT:ıd "x" respawning too fast:disabled for 5 minutes
    bilgisayar adı-login:

cumali beyin bir önceki mesajındaki yönlendirmesiyle
    root-password
    loadkeys trq
    pacman -Syy
    pacman -Syu
    komutlarıyla devam edebiliyorsunuz....ancak orda da sonraki adım olan xorg yüklemesinde yaklaşık 43 (sanırım) paketten seçim veya enter all seçeneği çıkıyor all deyince bir bölümünü tekrar yükleyip sonra hata mesajıyla kesiyor...adduser oluşturma ekranında power.lp.optical vs komutunda da
    directory doesnt exist
    mesajı veriyor...sonrasında lxde masaüstü kurulumu yapıp girmeye çalışınca da şimdi hatırlamadığım bir display hatası verdi...

burda tabii sormak istediğim soruları aşağıya çıkardım;

1-birinci adımda paket seçimi ekranında masaüstü-internet browser-office vs seçiminden sonra özet bölümünde seçimleri görüntüleyip yüklemek isteyip istemediğimizi soruyor ordan yükledikten sonra  

ikinci adımda paket yükle ekranından tekrar aynı yükleme yapmak gerekir mi (çünkü aynı şeyleri yüklüyor)

2-masaüstü hariç herşeyi kuruyor ancak masaüstü kurulumunda sanırım hata veriyor

3-ayrıca menude nacizane fikrim adduser ında olması gerekir diye düşünüyorum...

Sonuçta masaüstü kurulumu ve adduser eklenmesi ile sanırım kurulum sonrası direkt olarak kde giriş

ekranına gelecek ve kullanıcı adı girip direkt masaüstünü başlatacağız anladığım kadarıyla...

sizden ricam baly-update yerine eğer 3.sırada belirtmiş olduğum sıkıntıların çözümü halinde zaten sorun kalmayacağını, çünkü zaten bir kez kurulumu yapan kişinin artık baly e de ihtiyacı kalmayacaktır diye düşünüyorum...

İlginiz ve yardımlarınız için tekrar teşekkür ediyor, arch a yabancı olmakla birlikte ihtiyaç halinde elimden geleni yapma isteğimi bilmenizi isterim...

Çevrimdışı cumali

• Administrator
    Yanıtla #14 : 20 Eylül 2012 - 14:34:51
    Önceki mesajımda belittigim gibi Baly kurulum kalıbını denemedim. Doğal olarak sorun kalıptamı, yansılardamı veya başka bir sorun mu tesbit etmek bu durumda oldukça zor. Sizde uygun görürseniz forumda iki farklı anlatım şekli var. Bunları okuyup karar vererek biriyle Arch kurulumunu yapın derim. Birincisi @hsngrms'nin " 2012.09.07 Kalıbından Kurulum, Sonrası, Takas Alanı Dosyası " başlıklı konuyu okuyup bu yöntemle kurulum yapmanız. http://archtr.org/forum/viewtopic.php?f=37&t=576#p5130" class="bbc_link" target="_blank">http://http://archtr.org/forum/viewtopic.php?f=37&t=576#p5130  İkicisi " Arch Linux 2012.07.15 Resimli Kurulum Anlatımı" başlıklı konuyu okuyup buna göre kurulum yapmanız. http://archtr.org/forum/viewtopic.php?f=11&t=468#p3937" class="bbc_link" target="_blank">http://http://archtr.org/forum/viewtopic.php?f=11&t=468#p3937

Hangisi kolayınıza gelirse. Tercih sizin.

Çevrimdışı hsngrms

Yanıtla #15 : 20 Eylül 2012 - 15:53:26
    @boraalper4 initab'dan bahsettiğimi hatırlamıyorum.

@grigandalf, baly-update kurulumdan sonra güncelleme yapan bir yazılım değil, kendisi kurulum aracını güncellemektedir yani bahsettiğiniz hatalarda sorun baly'de ise çözüm baly-update ile gelecek.

Kullanıcı oluşturmakta hata almışsınız, kullanıcı oluşturmadan masaüstüne girmeniz beklenemez zaten, masaüstünü root olarak açmamanız gerekir.

Kullanıcı oluştururken grupların arasına nokta değil virgül koymalısınız.

pacman -Qs kde komutu ile masaüstü yüklenmiş mi yüklenmemiş mi anlarsınız, X ortamına giriş yapamamanız masaüstünün yüklenmediği anlamına gelmez, ekran kartınızın sürücüsü ile alakalı sorun olabilir.

Çevrimdışı decent

• Administrator
      • ARCHER KIM
    • Dağıtım: Arch Linux <:> Ubuntu
    • Sürüm: *
    • Ekran Kartı: Nvidia / ATI
    Yanıtla #16 : 20 Eylül 2012 - 19:03:26
    ATI kartlarda X sunucusunun başlamaması ve giriş yöneticisinin gelmemesi, alıntıdaki kısımla da ilgilidir.

Alıntı yapılan: "[url=http
    Arch linux kurulum sonrası yapılandırma[/url]"]Açılışta sorun yaşamamak için grub.cfg dosyasındaki iki satıra

nomodeset

ekliyoruz.

# nano /boot/grub/grub.cfg

linux ... ro quiet nomodeset

linux ... ro quiet nomodeset

Daha geniş çıktı vermem gerekirse]
    nano /boot/grub/grub.cfg[/code]
    ### BEGIN /etc/grub.d/10_linux ###
    menuentry 'Arch GNU/Linux, with Linux core repo kernel' --class arch --class gnu-linux --class gnu --class os $menuentry_id_option 'gnulinux-core repo kernel-true-419cdae4-eab8-436b-a83f-9a68465e858b' {
            load_video
            set gfxpayload=keep
            insmod gzio
            insmod part_msdos
            insmod ext2
            set root='hd2,msdos3'
            if [ x$feature_platform_search_hint = xy ]; then
              search --no-floppy --fs-uuid --set=root --hint-bios=hd2,msdos3 --hint-efi=hd2,msdos3 --hint-baremetal=ahci2,msdos3  419cdae4-eab8-436b-a83f-9a68465e858b
            else
              search --no-floppy --fs-uuid --set=root 419cdae4-eab8-436b-a83f-9a68465e858b
            fi
            echo    'Loading Linux core repo kernel ...'
            linux   /boot/vmlinuz-linux root=UUID=419cdae4-eab8-436b-a83f-9a68465e858b ro  quiet nomodeset
            echo    'Loading initial ramdisk ...'
            initrd  /boot/initramfs-linux.img
    }
    menuentry 'Arch GNU/Linux, with Linux core repo kernel (Fallback initramfs)' --class arch --class gnu-linux --class gnu --class os $menuentry_id_option 'gnulinux-core repo kernel-fallback-419cdae4-eab8-436b-a83f-9a68465e8$
            load_video
            set gfxpayload=keep
            insmod gzio
            insmod part_msdos
            insmod ext2
            set root='hd2,msdos3'
            if [ x$feature_platform_search_hint = xy ]; then
              search --no-floppy --fs-uuid --set=root --hint-bios=hd2,msdos3 --hint-efi=hd2,msdos3 --hint-baremetal=ahci2,msdos3  419cdae4-eab8-436b-a83f-9a68465e858b
            else
              search --no-floppy --fs-uuid --set=root 419cdae4-eab8-436b-a83f-9a68465e858b
            fi
            echo    'Loading Linux core repo kernel ...'
            linux   /boot/vmlinuz-linux root=UUID=419cdae4-eab8-436b-a83f-9a68465e858b ro  quiet nomodeset
            echo    'Loading initial ramdisk ...'
            initrd  /boot/initramfs-linux-fallback.img

Çevrimdışı boraalper4

Yanıtla #17 : 20 Eylül 2012 - 19:59:37
    @boraalper4 initab'dan bahsettiğimi hatırlamıyorum.

@grigandalf, baly-update kurulumdan sonra güncelleme yapan bir yazılım değil, kendisi kurulum aracını güncellemektedir yani bahsettiğiniz hatalarda sorun baly'de ise çözüm baly-update ile gelecek.

Kullanıcı oluşturmakta hata almışsınız, kullanıcı oluşturmadan masaüstüne girmeniz beklenemez zaten, masaüstünü root olarak açmamanız gerekir.

Kullanıcı oluştururken grupların arasına nokta değil virgül koymalısınız.

pacman -Qs kde komutu ile masaüstü yüklenmiş mi yüklenmemiş mi anlarsınız, X ortamına giriş yapamamanız masaüstünün yüklenmediği anlamına gelmez, ekran kartınızın sürücüsü ile alakalı sorun olabilir.

Cumali demişti.

hsngrms zaten belirtmiş ancak tekrar söyleyeyim:

~/baly-update komutu sisteminizi değil #Baly'i günceller ve kuruluma başlamadan önce mutlaka yapılmaşıdır. Çünkü kalıptaki sürüm, doğal olarak, oldukça eski ve son güncellemeleri içermiyor.

Sizden ricam kurulumu tekarar yapmanız. Ancak ~/baly-update komutunu çalıştırmadan önce çalışan bir internet bağlantınızın olduğundan emin olun. Ardından ~/baly-update komutu ile #Baly'i güncelleyip kuruluma başlayın.

Takıldığınız yerde sorabilirsiniz ancak şu anda ne desek boş. Dediğiniz hatalar önceden düzeltilmiş olabilir çünkü.

1-birinci adımda paket seçimi ekranında masaüstü-internet browser-office vs seçiminden sonra özet bölümünde seçimleri görüntüleyip yüklemek isteyip istemediğimizi soruyor ordan yükledikten sonra  

ikinci adımda paket yükle ekranından tekrar aynı yükleme yapmak gerekir mi (çünkü aynı şeyleri yüklüyor)

2-masaüstü hariç herşeyi kuruyor ancak masaüstü kurulumunda sanırım hata veriyor

3-ayrıca menude nacizane fikrim adduser ında olması gerekir diye düşünüyorum...

Sonuçta masaüstü kurulumu ve adduser eklenmesi ile sanırım kurulum sonrası direkt olarak kde giriş

ekranına gelecek ve kullanıcı adı girip direkt masaüstünü başlatacağız anladığım kadarıyla...

sizden ricam baly-update yerine eğer 3.sırada belirtmiş olduğum sıkıntıların çözümü halinde zaten sorun kalmayacağını, çünkü zaten bir kez kurulumu yapan kişinin artık baly e de ihtiyacı kalmayacaktır diye düşünüyorum...

İlginiz ve yardımlarınız için tekrar teşekkür ediyor, arch a yabancı olmakla birlikte ihtiyaç halinde elimden geleni yapma isteğimi bilmenizi isterim...

1-Eğer özet kısmında paketleri yüklemeyi seçtiyseniz tekrardan yüklemenize gerek yok(Yani Ana Menüdeki 2. Aşamahı atlayabilirsiniz).

2- Önce güncelleme yapın, sorun hala devam ediyorsa yardımcı olurum.

3- Kullanıcı ekleme kısmını da ekleyeceğim kısa zamanda.

Son olarak, #Baly yalnızca bir yükleyicidir. Kurulumdan sonra ihtiyaç duymazsınız, ki zaten diskinize de kendisini yüklemez.

Çevrimdışı Anonymous

Yanıtla #18 : 25 Eylül 2012 - 13:09:03
    Bu kalıp ne kadar gerekli, ne işe yarar, ne kadar kolaylaştırır gibi detaylı bir malumat ve analiz varmı ?

Edindiğim kişisel kanaat ihtiyaç duyulmadığı yönündedir. Basit bir kurulum betiği hazırlayarak asıl ihtiyaca cevap vermek daha mantıklı bence.

Çevrimdışı boraalper4

Yanıtla #19 : 25 Eylül 2012 - 16:38:15
    Alıntı yapılan: "tulliana"
    Bu kalıp ne kadar gerekli

Göreceli bir şey olduğu için tam bir yorum yapılamaz; ancak işimizi kolaylaştıracağı kesin.

ne işe yarar, ne kadar kolaylaştırır gibi detaylı bir malumat ve analiz varmı ?

#Baly, kurulumu ve yapılandırmayı sizin için kendisi yapar. Siz yalnızca tarayıcı, ofis sistemi ve ekran kartı sürücünüzü belirtirsiniz ve gerisini kendisi halleder. Kurulum da yaklaşık 10 adımdan oluşmaktadır(hsngrms'ün paylaştığı yöntem ise yaklaşık 30 adım).

Ayrıca şu konuyu da inceleyebilirsiniz.

Edindiğim kişisel kanaat ihtiyaç duyulmadığı yönündedir. Basit bir kurulum betiği hazırlayarak asıl ihtiyaca cevap vermek daha mantıklı bence.

Asıl ihtiyaç? Biraz daha açarsanız sevinirim.

Çevrimdışı Anonymous

Yanıtla #20 : 26 Eylül 2012 - 08:53:10
    Öncelikle alakan için teşekkür ederim. Asıl ihtiyaçtan kastım Arch Linux için hevesli birçok kişi var. Kurulum ayağını aşmakta zorlanıyorlar. Çok daha kolaylaştırılabilir diye düşünmüştüm ama o kadar kolayı isteyende chakra yada manjaro kursun. Aslında tam yerine oturan bir ibare olmamış, acık saçmalamışmıyım ne :P

Çevrimdışı grigandalf

Yanıtla #21 : 27 Eylül 2012 - 21:05:45
    merhabalar,

şimdi bir tartışma başlatmak gibi bir niyetim yok ama boraalper4 e felsefi olarak katılıyorum..

bugün dünyada herkes windows kullanıyor ama kaç kişi windowsta bir tane komut yazıp çalıştırabilir

tam bir merak konusudur...ayrıca kaç kişi windowsun nasıl çalıştığını bilir veya bilmek ister oda ayrı bir

tartışma konusu...ama herkes rahatlıkla açıp kullanacağı bir işletim sistemi ister değilmi...

dolayısı ile herkes kullandığı işletim sisteminin ne şekilde çalıştığını bilmek zorunda değildir..ama herkesin

arch linux kullanmasını istemeyen acaba varmıdır...???o yüzden eğer herkesin genelde linux özelde arch kullanmasını istiyorsak eğer kurulumu kullanımı ve desteğinin en az windows kadar kolay olması gerekmez mi..?ayrıca kurulumu kullanımının zor olması neyi ispatlar..kullananların çok bilgili olduğunu veya üstün insanlar olduğunu mu..??? ayrıca bir an için öyle olduğuna inansak bile bunun kendilerinden başka kime ne faydası var...11 günlük linux meraklısı olarak azmederek ve burdaki birçok değerli insanında engin yardımıyla bende arch linux kurdum..bu bende hiçbir değişiklik yaratmadı açıkçası kullanmaya da devam ediyorum...çok beğendim windowstan da çok daha hızlı ve süper...ama bence abartılacak bir yanı da yok..tank top yada daha bilinmeyen birşey icad etmedik varolan bir sistemi kullanmaya başladık o kadar...bende açıkçası diğer insanların yapamadığı birşeyi yapma anlamında bir tatmin yaratmadı ve kimsede de yaratmamalı...ayrıca linux un özgürlük felsefesine ne oldu ...özellikli olarak bir dağıtımı kullanmak isteyen insanları başka dağıtımlara yönlendirmenin adı ne zaman özgürlük oldu da bizim haberimiz yok...bu şekilde mi insanları linux a yönlendirecez..bence her dağıtımda hem kolay kurulum(grafik install) hem text instal olmalı ve isteyen istediği şekilde kurmalıdır..ben özgürlükten bunu anlıyorum...işte boralaper4 beyde tam bu noktada olağanüstü bir şey yaparak tamda bunu yapmaya çalışıyor..kendisini sonuna kadar destekliyor ve virtualbox üzerinde kurulum kalıbını deniyorum..şimdilik base temel kurulum yapabiliyor baly ancak update te hala sorun var...

bu arada gecikmeli olarak yazıyorum boraalper bey kusura bakmayın çok çalışma hayatım nedeniyle maalesef yetişemiyorum...bir kısa bilgi daha vermek isterim kurulum kalıbını ve kurulum belgelerini indirdim en kısa zamanda gentoo kurulumu da yapıp bunu da ekran görüntüleri ile paylaşmak istiyorum..tabii becerebilirsem... :)...dediğim gibi burda kimseyi hedef olarak almıyorum ben sadece zihniyete karşıyım şahıslara değil...mesajımı burda keserek sonra fırsat bulursam devam edebilmek ümidiyle iyi akşamlar.....

Yanıtla #22 : 28 Eylül 2012 - 01:17:49
    İlk iletideki ISO bağlantısından Arch resmi kalıbı iniyor. 'baly' komutu için de 'komut yok' diyor? Kurulumu normal Arch kalıbından yapılmasından farklı adımları göremedim ben??

Çevrimdışı grigandalf

Yanıtla #23 : 28 Eylül 2012 - 12:05:50
    merhaba YFDdoğan bey,

öncelikli olarak iso ile başlattıktan sonra aşağıdaki ilk üç adımı uygulayıp disk bölümlerini oluşturup

bağladıktan sonra ;

cfdisk

Diskinizde Arch Linux için bir bölüm oluşturun. Yalnızca / dizini(ve isterseniz swap alanı) için bölüm oluşturun. /home , /boot gibi dizinler için ayrı ayrı bölümler oluşturmayın.

mkfs.ext4 /dev/sdaX

Oluşturduğunuz bölümü formatlayın. X kısmına oluşturduğunuz bölümün numarasını yazın. Örnek: mkfs.ext4 /dev/sda1

mount /dev/sdaX /mnt

Formatladığınız disk bölümünü bilgisayara bağlayın. X kısmına formatladığınız bölümün numarasını yazın. Örnek: mount /dev/sda1 /mnt

kesinlikle baly update komutu vermeden

#./baly komutu ile baly menusu ekrana geliyor paketleri yükle komutu ile temel paketleri yükleyip sonrasında da cumali beyin yapılandırma ile ilgili adımlarını uygulayarak arch ı kurabiliyorsunuz..

baly programcığı sanırım isonun içine gömülü halde....

ayrıca isterseniz elinizdeki ayrı bir arch iso ile kurmak istediğinizde boralaper4 beyin sitesinden indirip  usb ye atarak da kurulum sırasında root dizinine kopyalayarak çalıştırabiliyorsunuz bildiğim kadarıyla....

boraalper4 bey tabii daha iyi açıklayacaktır....

Çevrimdışı proton

Yanıtla #24 : 28 Eylül 2012 - 12:35:06
    merhabalar,

şimdi bir tartışma başlatmak gibi bir niyetim yok ama boraalper4 e felsefi olarak katılıyorum..

bugün dünyada herkes windows kullanıyor ama kaç kişi windowsta bir tane komut yazıp çalıştırabilir

tam bir merak konusudur...ayrıca kaç kişi windowsun nasıl çalıştığını bilir veya bilmek ister oda ayrı bir

tartışma konusu...ama herkes rahatlıkla açıp kullanacağı bir işletim sistemi ister değilmi...

dolayısı ile herkes kullandığı işletim sisteminin ne şekilde çalıştığını bilmek zorunda değildir..ama herkesin

arch linux kullanmasını istemeyen acaba varmıdır...???o yüzden eğer herkesin genelde linux özelde arch kullanmasını istiyorsak eğer kurulumu kullanımı ve desteğinin en az windows kadar kolay olması gerekmez mi..?ayrıca kurulumu kullanımının zor olması neyi ispatlar..kullananların çok bilgili olduğunu veya üstün insanlar olduğunu mu..??? ayrıca bir an için öyle olduğuna inansak bile bunun kendilerinden başka kime ne faydası var...11 günlük linux meraklısı olarak azmederek ve burdaki birçok değerli insanında engin yardımıyla bende arch linux kurdum..bu bende hiçbir değişiklik yaratmadı açıkçası kullanmaya da devam ediyorum...çok beğendim windowstan da çok daha hızlı ve süper...ama bence abartılacak bir yanı da yok..tank top yada daha bilinmeyen birşey icad etmedik varolan bir sistemi kullanmaya başladık o kadar...bende açıkçası diğer insanların yapamadığı birşeyi yapma anlamında bir tatmin yaratmadı ve kimsede de yaratmamalı...ayrıca linux un özgürlük felsefesine ne oldu ...özellikli olarak bir dağıtımı kullanmak isteyen insanları başka dağıtımlara yönlendirmenin adı ne zaman özgürlük oldu da bizim haberimiz yok...bu şekilde mi insanları linux a yönlendirecez..bence her dağıtımda hem kolay kurulum(grafik install) hem text instal olmalı ve isteyen istediği şekilde kurmalıdır..ben özgürlükten bunu anlıyorum...işte boralaper4 beyde tam bu noktada olağanüstü bir şey yaparak tamda bunu yapmaya çalışıyor..kendisini sonuna kadar destekliyor ve virtualbox üzerinde kurulum kalıbını deniyorum..şimdilik base temel kurulum yapabiliyor baly ancak update te hala sorun var...

bu arada gecikmeli olarak yazıyorum boraalper bey kusura bakmayın çok çalışma hayatım nedeniyle maalesef yetişemiyorum...bir kısa bilgi daha vermek isterim kurulum kalıbını ve kurulum belgelerini indirdim en kısa zamanda gentoo kurulumu da yapıp bunu da ekran görüntüleri ile paylaşmak istiyorum..tabii becerebilirsem... :)...dediğim gibi burda kimseyi hedef olarak almıyorum ben sadece zihniyete karşıyım şahıslara değil...mesajımı burda keserek sonra fırsat bulursam devam edebilmek ümidiyle iyi akşamlar.....

İlk olarak cümleler'inize büyük harf kullanarak başlamanızı rica ediyorum. Bu şekilde okumak biraz zor oluyor.

İkinci olarak kurulum zor/kolay olması dediğiniz gibi kimseyi yüceltmez. Arch, basitlik ve sadelik felsefesini temel almaktadır.  
    Alıntı
    Arch Linux basitliği, hafif hantallıktan uzak, gereksiz eklemelerden, düzenlemelerden yada karmaşıklıktan kaçınmış, insanlara ihtiyaçları doğrultusunda düzenleme ve esneklik imkanı sunan bir yapı olarak tanımlar. Kısaca, zarif ve sade bir yaklaşım.

http://archtr.org/wiki/index.php/Sss#Soru.29_Arch.27.C4.B1_ger.C3.A7ekten_be.C4.9Fendim.2C_fakat_geli.C5.9Ftiriciler_bence_grafik_aray.C3.BCz_haz.C4.B1r_sunmal.C4.B1." class="bbc_link" target="_blank">http://http://archtr.org/wiki/index.php/Sss#Soru.29_Arch.27.C4.B1_ger.C3.A7ekten_be.C4.9Fendim.2C_fakat_geli.C5.9Ftiriciler_bence_grafik_aray.C3.BCz_haz.C4.B1r_sunmal.C4.B1.

http://archtr.org/wiki/index.php/Arch_Tarzı" class="bbc_link" target="_blank">http://http://archtr.org/wiki/index.php/Arch_Tarzı

Diğer yandan arch'ın mevcut hali ile yeni kullanıcılar tarafından kurulup kullanılabildiğine en iyi örnek sizsiniz.

Baly gibi kurulum araçları chakra ve manjaro dağıtımlarındaki gibi kurulumu kolaylaştıracaktır. Elbette bu yanlış bir istek değildir isteyen alıp kullanabilir. Sonuçta ortada GNU/Linux özgürlük felsefesine aykırı bir durum yoktur.

irc: #archtr

Motorola Atrix: cm7.2