Gönderen Konu: Basic Arch Linux Installer  (Okunma sayısı 12484 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı boraalper4

Re: Basic Arch Linux Installer
« Yanıtla #25 : 10 Eylül 2012 - 20:36:33 »
Alıntı yapılan: "hsngrms"
Tebrik ederim ellerine sağlık, emeklerinin karşılığını almak ne muhteşem bir duygu sana en güzel tebrik hediyesi bu olsa gerek :)

Meriç kurulumu için (wget ve ca-certificates kurulmuş olmak şartı ile) normalde şu 2 komut yeterli:
Kod: [Seç]
wget https://aur.archlinux.org/packages/me/meric/PKGBUILD
makepkg -csi
Fakat bu işlemleri yaparken root olmamak da gerekiyor :D İyisi mi sen 6. adımı en başa al, ya da en azından 4. adımdan önceye al ;)

NOT: ca-certificates wget'in https'ye bağlanması için gerekiyor.

Kullanılırsa ne mutlu bana :)

Acaba Meriç'i önceden paketleseyip sonra yüklesem sorun çıkar mı? (Benim bilgisayarımda derlendi diye başka bilgisayarda çalışmamazlık yapmasın?)
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »

Çevrimdışı Rbbt

« Yanıtla #26 : 10 Eylül 2012 - 20:41:15 »
Bence meriç kurulumuna gerek yok temel bir sistem kurulsa gerisi halledilir bir şekilde (:

Çevrimdışı hsngrms

« Yanıtla #27 : 10 Eylül 2012 - 21:03:31 »
Alıntı yapılan: "boraalper4"
Acaba Meriç'i önceden paketleseyip sonra yüklesem sorun çıkar mı? (Benim bilgisayarımda derlendi diye başka bilgisayarda çalışmamazlık yapmasın?)
Sorun olacağını sanmam, makepkg -cs komutu ile derlemek evrensel paket oluşturmak için yeterlidir sanırım, sonuçta bağımlılıkları pacman bulup kuruyor ve hepsi resmi depoda mevcut.

Sen kafanda tasarlamışsındır ama yinede gidiş yolu için planımı yazayım.

1. paketin derlenmesi

2. birkaç arkadaşa gönderilip test ettirilmesi

3. sağlam değilse alternatif yolların aranması, sağlam ise sağlam çevrimiçi bir kaynağa yüklenmesi

4. BALY'e bu paketi çevrimiçi kaynaktan indirtecek ve pacman -U komutu ile kurdurtacak olan kısmın eklenmesi

Böylece yukarıda bahsettiğim kullanıcı oluşturulmuş olmalı kısmını es geçebiliriz. Bu arada packer'ın 20120909 sürümü çıktı, @tarakbumba aktif olmadığı için meriçi bu aralar güncelleyemeyecek sanırım.

Çevrimdışı boraalper4

« Yanıtla #28 : 10 Eylül 2012 - 21:17:24 »
Alıntı yapılan: "boraalper4"
Sorun olacağını sanmam, makepkg -cs komutu ile derlemek evrensel paket oluşturmak için yeterlidir sanırım, sonuçta bağımlılıkları pacman bulup kuruyor ve hepsi resmi depoda mevcut.

Sen kafanda tasarlamışsındır ama yinede gidiş yolu için planımı yazayım.

1. paketin derlenmesi

2. birkaç arkadaşa gönderilip test ettirilmesi

3. sağlam değilse alternatif yolların aranması, sağlam ise sağlam çevrimiçi bir kaynağa yüklenmesi

4. BALY'e bu paketi çevrimiçi kaynaktan indirtecek ve pacman -U komutu ile kurdurtacak olan kısmın eklenmesi

Böylece yukarıda bahsettiğim kullanıcı oluşturulmuş olmalı kısmını es geçebiliriz. Bu arada packer'ın 20120909 sürümü çıktı, @tarakbumba aktif olmadığı için meriçi bu aralar güncelleyemeyecek sanırım.

O zaman ikisini birden(yaourt ve meriç) kurayım. /etc/pacman.conf 'a archlinuxfr reposunu ekleyip yaourt kurarım. Sonra da yaourt aracılığıyla meriç'i.

Ayrıca BALY'i kalıpların içine nasıl dahil edebilirim? Çünkü şu anda ikinci bir USB'ye BALY'i atıp oradan /root'a kopyalamak zorundasın, ancak BALY'nin dahil olduğu kalıpları çıkartırsam hem uğraşmamış oluruz, hem de daha kolay yayılır.

Çevrimdışı hsngrms

« Yanıtla #29 : 10 Eylül 2012 - 23:44:30 »
.sfs dosyalarını düzenleyebilecek bir araç lazım, böylece baly'i kök dizine gömebilirsin, kullanıcı izinleri olarak bir sorun çıkmaz umarım, zaten root olduğumuzdan bunun yaşanacağını sanmıyorum.

unsquashfs komutu ile oluyormuş. Şu makale ile anladımki Arch tabanlı dağıtım çıkarmak oldukça kolay :P

https://wiki.archlinux.org/index.php/Remastering_the_Install_ISO" class="bbc_link" target="_blank">http://https://wiki.archlinux.org/index.php/Remastering_the_Install_ISO

Çevrimdışı fremdula

• Newbie
  • *
« Yanıtla #30 : 12 Eylül 2012 - 18:20:15 »
Güzel çalışma bence. Manjora, ne sağlıyor bilmiyorum ama seçeneğin artması iyi olur.
Özgür Yaşam, Özgür İnsan.

Çevrimdışı cumali

• Administrator
« Yanıtla #31 : 14 Eylül 2012 - 15:53:35 »
Alıntı yapılan: "fremdula"
Manjora, ne sağlıyor bilmiyorum ama seçeneğin artması iyi olur.

Manjaro son aylarda yaptığı çalışmalarla gözdolduruyor. Henüz final sürümü çıkmamasına karşın kde,gnome,xfce ortamların yanında Manjaro Stable Release , Manjaro Net-Edition ve Manjaro Testbuilds çalışmaları dikkat çekici. Özellikle Manjaro Net-Edition ile ister uçbirimden kurulumu kendiniz yapın,isterseniz kurulum aracı ile istediginiz masaüstü ortamını kendiniz kurun. Son çıkan kalıplarla kurulum adımları Türkçe. http://forum.manjaro.cppdev.de/index.php/topic,251.msg1380.html#msg1380" class="bbc_link" target="_blank">http://http://forum.manjaro.cppdev.de/index.php/topic,251.msg1380.html#msg1380 Bir başka deyişle eski Arch linux core kalıbına benzetebiliriz. Öte yandan Arch linux henüz systemd konusunda tam geçiş yapmış degil. Buna karşın Manjaro systemd'e tam geçiş yapmış durumda. Umarım bu güzel çalışmalar kesintiye uğramaz.

Çevrimdışı imarah

« Yanıtla #32 : 08 Şubat 2013 - 04:34:19 »
Farklı bir şey olması açısından bir önerim var. Bu gün ben de böyle bir şey düşünüyordum isabet oldu. :)

Çevrimdışı kurulum için yapabilirsin böyle bir şey.

Örneğin benim şuan internetim var, ama kuracağım bilgisayarda yok.

Programı açtım, menü geldi.

1)İnternetten Kurulum Yap

2)Çevrimdışı Kurulum Yap

3)Çevrimdışı Kurulum İçin Gerekli Paketleri İndir

Temel olarak nasıl bişey aklımdaki onu ifade edeyim. Numaralar, menüdeki numarayı açıklayacak.

1) Şuanki hali, herhangi bir değişiklik yok.

2) 3.seçenek ile daha önceden kaydedilen dizini ister. Ayar dosyasını okur ve ona göre kurulum yapar. Paketleri sabit diskten kurar.

3) Kurulum yaparken masaüstü ortamını falan soruyor ya. Aynı şekilde menüler gelir, onları seçerim. Seçtiklerim de kaydedilir(bu önemli, kurulumda farklı seçeği seçerse program hata verir), gerekli paketler indirilir ve kurulum sırası belirlenir, bu verilerle ayar dosyası oluşturulur. Bunlar bir dizine kaydedilir.

Ne dersin? Daha ayrıntılı ve düzgün bir şey vermek isterdim ama bu saatte bu çıktı anca, ne demek istediğimi anlatabildiğimi umuyorum. :)

Çevrimdışı hsngrms

« Yanıtla #33 : 08 Şubat 2013 - 05:34:59 »
@imarah, düşünce güzel, fikire ufak bir katkı da benden olsun: 3.adımda paketler pacman'in cache klasörüne atılırsa 2. adımda kurulumda sadece çok ufak bir değişiklik yapılması yeterli. Nedir o: ile pacstrap betiğini -c seçeneği ile kullanmak, bu şekilde cache'deki paketlerden kurulum yapılması sağlanır.

Çevrimdışı imarah

« Yanıtla #34 : 08 Şubat 2013 - 11:46:34 »
@imarah, düşünce güzel, fikire ufak bir katkı da benden olsun: 3.adımda paketler pacman'in cache klasörüne atılırsa 2. adımda kurulumda sadece çok ufak bir değişiklik yapılması yeterli. Nedir o: ile pacstrap betiğini -c seçeneği ile kullanmak, bu şekilde cache'deki paketlerden kurulum yapılması sağlanır.

Hocam iyi fikir ama live cd üzerinden çalıştığından rami zorlamaz mı?  Örneğin benim 2 gb ramim var, kde kurmak istiyorum. Cache yazmaya çalıştığımda rami bitirebilir.

Çevrimdışı imarah

« Yanıtla #35 : 08 Şubat 2013 - 13:13:16 »
Aklıma şöyle bir şey geldi;

Belirlenen klasördeki paketler kurulum sırasına alınır. pacman -U * gibi. Sonra paketlerin bağımlılıkları belirlenir. Bu bağımlılıkların kurulu olup olmadığına bakılır, kurulu ise paket kurulur ve kurulan paket farklı bir klasöre taşınır. Kurulmamışsa o paket pas geçilir. Bu döngü klasörde paket kalmayana kadar devam ettirilir. Klasöre taşıma olayı da, aynı paketi tekrar kurmaya kalkmasın veya kurulu olup olmadığını kontrol etmek zorunda kalmasın diye. Çok fazla paket var, her birine "kuruldu mu?" diye kontrol ederse gereksiz yük biner ve zaman kaybı oluşur diye düşünüyorum. Hem cache olayına girmemize gerek kalmaz.

Programlamadan pek anlamadığımdan konuşuyorum ama yapılabilir mi o kısmı programcı arkadaş biliyor :)

Çevrimdışı hsngrms

« Yanıtla #36 : 08 Şubat 2013 - 14:33:59 »
@imarah,

Yanlış anlamışsınız bu cache'in RAM ile alakası yok, pacman'den bahsediyorum, [c]/var/cache/pacman/pkg/[/c] dizinine bir bakın ;)

Olayı bu kadar dallandırmaya gerek yok, bahsettiğim şekilde yapılırsa [c]pacstrap -c[/c] halleder.

Çevrimdışı imarah

« Yanıtla #37 : 08 Şubat 2013 - 21:57:21 »
@imarah,

Yanlış anlamışsınız bu cache'in RAM ile alakası yok, pacman'den bahsediyorum, [c]/var/cache/pacman/pkg/[/c] dizinine bir bakın ;)

Olayı bu kadar dallandırmaya gerek yok, bahsettiğim şekilde yapılırsa [c]pacstrap -c[/c] halleder.

Abi benim kafam karıştı :)

Cache olayını biliyorum da, kurulumu live cd üzerinden yapıyoruz. Dosyalarını ramde tutmuyor mu live cd?

Çevrimdışı hsngrms

« Yanıtla #38 : 09 Şubat 2013 - 18:56:33 »
Bu özelliği başka bir dağıtımda görmüşsen karıştıyor olabilirsin Arch varsayılan olarak RAM üzerinde çalışmıyor.

Çevrimdışı imarah

« Yanıtla #39 : 09 Şubat 2013 - 20:54:54 »
Hasan abi kendimi aptal gibi hissettim şuan kafam karıştı iyice :)

Anlamadığım nokta şu;

Kuruluma geçeceğiz. Cdden boot ettik. Harddiskleri henüz bağlamadık, sistem nerden çalışıyor?

Live cd'nin tanımında böyle yazıyor;

A live CD, live DVD, or live disc is a complete bootable computer operating system which runs in the computer's memory.

Türkçe vikide aynı tanım yoktu, ondan bunu aldım.

Şimdi, sistemi kuracağız. Base paketini. Bölümü formatladık bağladık. Henüz sistem yok. Kurulumu live cd üzerinden yapıyor. Senin demek istediğin, base paketini kurduktan sonra, kurulmuş sistemin cache klasörüne atıp kuruluma ordan devam etmek. Dimi?

Ya da benim jeton bayaa bi köşeli.

Çevrimdışı hsngrms

« Yanıtla #40 : 09 Şubat 2013 - 22:30:42 »
Est.

Sistem doğrudan CD/DVD/USB üzerinden çalışıyor ancak mesela bir paket kurmak istedin CD'ye veri yazamaz tekrar muhtemelen bu gibi işlemleri RAM üzerinde yapıyor, fakat benim bahsettiğim durumda da aynı seninki gibi paketler sabit yerde olacak RAM'de değil. Tabi biraz eksik açıklamışım kusura bakma; CD üzerine veri yazamayacağımız için cache dizini de değiştirmemiz gerek bunu da pacman.conf üzerinden kolaylıkla yaparız.

Örnekle açıklamak gerekirse

1. Bölümleri formatladık bağladık, base kurulum yaptık;

2. /var/cache/pacman/pkg dizinine girip buradaki paketleri alıyoruz

3. Çevrimdışı kurulum yapacağımız zaman aldığımız bu paketleri tuttuğumuz yeri pacman.conf'ta ayarlıyoruz

4. pacstrap -c komutu ile cache'den kurulum yapıyoruz

Tabi bu işlemler Baly'e biraz zor port edilir çünkü mesela sisteme bir değil iki tane USB bağlasanız paketlerin olduğu bellek sdb değil sdc olsa Baly bunu nasıl bilecek. :)

Çevrimdışı imarah

« Yanıtla #41 : 09 Şubat 2013 - 23:03:54 »
Hıı, şimdi anladım.

Hangi konumda olduğu kullanıcıdan alınır, sorun kalmaz.

Güzel proje olur aslında da isimden kaybediyor ben söyleyeyim :P

Çevrimdışı hsngrms

« Yanıtla #42 : 09 Şubat 2013 - 23:19:29 »
Alıntı yapılan: "imarah"
Hıı, şimdi anladım.

Sorgu ekranı iyi fikir, fakat son kullanıcı şaşıp kalabilir böyle bir soru karşısında. :D

Çevrimdışı imarah

« Yanıtla #43 : 09 Şubat 2013 - 23:33:40 »
Alıntı yapılan: "imarah"
Hıı, şimdi anladım.

Sorgu ekranı iyi fikir, fakat son kullanıcı şaşıp kalabilir böyle bir soru karşısında. :D

Niye ki? Sorulacak soru şu:

"Hani dosyaları indirip bi yere kaydettin ya. Göster bana orayı"

Bunun karşısında niye şaşsın ki?

Bi de biz böyle konuşuyoruz da, programcıdan ses soluk çıkmıyor hiç. o.O

Çevrimdışı imarah

« Yanıtla #44 : 10 Şubat 2013 - 18:28:02 »
Şimdi, söylediğin cache dizinindeki dosyaları bi yere kopyalasam. Pacman.conf dosyasını ona göre düzenlesem internete ihtiyacım kalmadan kurulum yapabilir miyim?

Çevrimdışı imarah

« Yanıtla #45 : 10 Şubat 2013 - 22:35:05 »
Ne yazmışım ben ya :)

Daha açık yazayım.

Şuan bilgisayarımda olan cache dizinini bi yere kopyalasam. Kurulumda live cd üzerindeki pacman e "bak cache klasörü bu" desem internete ihtiyacım olmadan tüm paketleri kurabilir miyim? Kurabilirsem hangi komutla?

Çevrimdışı hsngrms

« Yanıtla #46 : 11 Şubat 2013 - 02:13:09 »
Evet kurabilirsin. Örnekle açıklayayım.

1. Paketleri cache'den aldın flash belleğe attın diyelim. (Şuan cache'de bütün paketler olmayabilir pacman -Scc komutu verdiysen silmiştir)

2. ISO'yu yazdırdın, kurulumu başlattın. Kurulum yapacağın bölüm [c]/dev/sda1[/c] , [c]/mnt[/c] dizinine bağladın. Flash belleğin [c]/dev/sdb1[/c] [c]/media[/c] dizinini oluşturup oraya bağladın.

3. [c]/etc/pacman.conf[/c] 'u açtın, cache dizini olarak [c]/media[/c] 'yı gösterdin.

4. [c]pacstrap -c /mnt base[/c] komutu ile cache'den çevrimdışı kurulumu yaptın.

İşte bu kadar.

Çevrimdışı boraalper4

« Yanıtla #47 : 21 Şubat 2013 - 12:47:26 »
Bu programı çok uzun süredir güncellemedim. Yakında sürüm 2'yi, ilkine göre çok daha düzgün&planlı bir şekilde, baştan yazmayı planlıyorum.

Kurulum yapacakların dikkatine.

Çevrimdışı cumali

• Administrator
« Yanıtla #48 : 21 Şubat 2013 - 12:54:29 »
Temennim İnşaallah uzun sürmez. Heyecanla bekliyor olacağız. Kendi ürünlerimizi kullanmaktan keyif duyarım.