Haberler

Gönderen Konu: systemd İpuçları  (Okunma sayısı 52783 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Yanıtla #25 : 01 Eylül 2012 - 23:11:36
@hsngrms, microcode ekleyemedim ben de ;)

Verynice ta modüle eklenecekti o nasıl olacak?

Kod: [Seç]
[yfdogan@manjaro ~]$ sudo pacman -S intel-ucode
paket bağımlılıkları çözümleniyor...
varsa paketler arası çakışmalara bakılıyor...

Hedefler (1): intel-ucode-20120606-1

Toplam İndirme Boyutu:    0,33 MiB
Toplam Kaplayacağı Alan:   0,59 MiB

Kuruluma onay veriyor musunuz? [E/h] e[yfdogan@manjaro ~]$ sudo pacman -S intel-ucode

Kuruluma onay veriyor musunuz? [E/h] e
:: paketler extra deposundan alınıyor...
 intel-ucode-20120606-...   333,7 KiB   441K/s 00:01 [############################] 100%
(1/1) paket bütünlüğü kontrol ediliyor               [############################] 100%
(1/1) paket dosyaları yükleniyor                     [############################] 100%
(1/1) dosya çakışmaları kontrol ediliyor             [############################] 100%
(1/1) disk alanı kontrol ediliyor                    [############################] 100%
(1/1) yükleniyor intel-ucode                         [############################] 100%

==> To apply the microcode update on boot, load the 'microcode' module
==> by adding it to the MODULES array in rc.conf:
==>  MODULES=(... microcode)
==> The old 'microcode' daemon script no longer exists.

[yfdogan@manjaro ~]$ systemctl enable microcode
Failed to issue method call: Access denied
[yfdogan@manjaro ~]$ sudo systemctl enable microcode
Failed to issue method call: Invalid argument
[yfdogan@manjaro ~]$ sudo systemctl enable microcode.service
Failed to issue method call: No such file or directory
[yfdogan@manjaro ~]$ sudo systemctl enable intel-ucode.service
[yfdogan@manjaro ~]$

intel-ucode-20120606-...   333,7 KiB   441K/s 00:01 [############################] 100%
(1/1) paket bütünlüğü kontrol ediliyor               [############################] 100%
(1/1) paket dosyaları yükleniyor                     [############################] 100%
(1/1) dosya çakışmaları kontrol ediliyor             [############################] 100%
(1/1) disk alanı kontrol ediliyor                    [############################] 100%
(1/1) yükleniyor intel-ucode                         [############################] 100%
[yfdogan@manjaro ~]$ sudo pacman -S intel-ucode

Kuruluma onay veriyor musunuz? [E/h] e

[yfdogan@manjaro ~]$

[yfdogan@manjaro ~]$
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »

Çevrimdışı hsngrms

Yanıtla #26 : 01 Eylül 2012 - 23:17:23
@YFDogan abi modüllerin bu konu ile alakası yok. Öteki konuyu güncellemiştim, microcode konusunu. Oradan bakıp yapabilirsin, aynısını verynice içinde uygularsın tamamdır. ;)

Çevrimdışı Aequitas

Yanıtla #27 : 02 Eylül 2012 - 00:43:20
Bu arada systemd'ye geçiş yaptım. İlk mesajda eğer ben yanılmıyorsam bir şey yanlış belirtilmiş. "rc.conf"dan vazgeçmek istemiyorsanız systemd-sysvcompat paketini kurmanız gerekiyor denilmiş ancak wiki'de saf systemd için bu paketin kurulması gerektiği yazıyor, karma kullanım için böyle bir şey yok. Zaten bu paketi kurmaya çalışırken initscripts ile çakıştığı için kurmuyor. Önce initrscripts'i kaldırmak gerekiyor. Ben öyle de yaptım. Şu anda "/etc/" içerisinde ne "rc.conf" var ne de "inittab". Ayrıca yine ilk mesajda belirtildiği gibi systemctl isolate graphical.target komutunu vermeme rağmen init3 düzeyinden giriş yapıyor. Elle login olup startx demem gerekiyor her defasında.

Ayrıca açılışta önceki düzene göre yüklenen daemon'lar filan görünüyordu, çeşitli sistem mesajları çıkıyordu, artık açılırken hiçbir şey görünmüyor.

Ama hem açılış süresi hem de kapanış süresi ciddi anlamda kısaldı diyebilirim. Keşke bunları yapmadan önce açılış süresinin ne kadar olduğuna bir baksaymışım..

https://linuxcounter.net/cert/548893.png" alt="" class="bbc_img" />

Öfkelenmeyin.

Hz. Muhammed (sav)

Çevrimdışı hsngrms

Yanıtla #28 : 02 Eylül 2012 - 01:07:44
Tek tek yanıtlamak lazım :)

1. Mesajı sabaha doğru yazdığımdan dalgınlığıma gelmiş o an öyle anlamışım. O kısmı gerektiği gibi düzenledim ve paketin ne işe yaradığını açıkladım.

2. Giriş yöneticisini belirlediniz mi? Giriş yöneticisi (DM) olmazsa konsoldan girmek zorunda kalırsınız. Konuda nasıl ayarlayacağınız geçmekte.

3. Açılışta başlayan servisleri ve daemonları görebilirsiniz bunun için
# nano /etc/default/grub
komutunu verin, dosyanın içeriğinde quiet yazan yeri verbose yapın.
GRUB_DEFAULT=0
GRUB_TIMEOUT=5
GRUB_DISTRIBUTOR="Arch"
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="verbose"
GRUB_CMDLINE_LINUX=""
...
Başlama süresini biraz geciktirebilir. Zaten yazılar o kadar hızlı akıyor ki okuyamıyorsunuz. Yinede ben kullanıyorum siyah ekranda beklemek hoşuma gitmiyor.

Çevrimdışı hsngrms

Yanıtla #29 : 02 Eylül 2012 - 03:37:05
İlk mesajın en başına yazı ekledim, kolayca farkedilmesi için altı çizili yaptım. systemd'in neden daha hızlı olduğunu açıklamaya çalıştım.

Çevrimdışı Rbbt

Yanıtla #30 : 02 Eylül 2012 - 10:39:07
Zaten wikide çok güzel anlatılmış sadece dikkat etmek gerekiyor (:

Alıntı
Tip: If you have quiet in your kernel parameters, you should remove it for your first couple of systemd boots, to assist with identifying any issues during boot.

Çevrimdışı Aequitas

Yanıtla #31 : 02 Eylül 2012 - 10:40:36
Teşekkür ederim @hsngrms. Eski yapıyla init 3/init5 düzeyini iki farklı yerden ayarlayabiliyorduk -inittab/daemon. Anladığım kadarıyla systemd ile sadece daemon ekleyerek yapabiliyoruz. Ben öncekinde inittab üzerinden yapıyordum ve giriş yöneticisi kullanmıyordum. Şimdi SLİM'i ekledim, otomatik giriş seçeneğini de ayarladım, herhangi bir sorun yok. Ayrıca açılırken sistem çıktılarını da görebiliyorum artık. Kernel modüllerinde bir arızadan bahsediyordu. Kontrol ettim, verynice'dan kaynaklanıyormuş. Verynice kurulu olduğu halde modül olarak görmüyor, daemon olarak eklemeye çalıştım ama daemon olarak da görmüyor. Ben de kaldırdım gitti.. Zaten intel-uicore da update mesajı da çıkmadı, onu da kaldırdım. Şimdi artık eski alışkanlıkları yenileriyle değiştirme zamanı. Hala daha arada bir "rc.d start" yapıyorum çünkü :)

Öfkelenmeyin.

Hz. Muhammed (sav)

Çevrimdışı cumali

• Administrator
Yanıtla #32 : 02 Eylül 2012 - 10:46:43
Alıntı yapılan: "Rbbt"
Zaten wikide çok güzel anlatılmış sadece dikkat etmek gerekiyor (:
Alıntı
Tip: If you have quiet in your kernel parameters, you should remove it for your first couple of systemd boots, to assist with identifying any issues during boot.

Bal tutan parmağını yalarmış, İngilizce avantajını iyi kullanıyorsun. :)

Çevrimdışı Aequitas

Yanıtla #33 : 02 Eylül 2012 - 10:53:18
$  systemd-analyze
Startup finished in 1089ms (kernel) + 6362ms (initramfs) + 14091ms (userspace) = 21543ms
aequitas ~  
$  systemd-analyze blame
  5126ms laptop-mode-tools.service
  4005ms console-kit-daemon.service
  2760ms bluetooth.service
  2648ms systemd-logind.service
  2435ms systemd-vconsole-setup.service
  1417ms ntpd.service
  1239ms dev-mqueue.mount
  1186ms sys-kernel-debug.mount
   699ms systemd-sysctl.service
   693ms dev-hugepages.mount
   616ms systemd-udev-trigger.service
   613ms cpupower.service
   518ms systemd-udevd.service
   513ms systemd-user-sessions.service
   476ms systemd-tmpfiles-setup.service
   358ms rtkit-daemon.service
   213ms console-kit-log-system-start.service
   136ms systemd-remount-fs.service
     9ms tmp.mount
     3ms sys-fs-fuse-connections.mount
aequitas ~

Atom işlemci için hiç de fena sayılmaz. Aslında bundan önceki açılışlarda 18sn filan oluyordu ama yine de öncekine nazaran oldukça iyi..

Öfkelenmeyin.

Hz. Muhammed (sav)

Çevrimdışı proton

Yanıtla #34 : 02 Eylül 2012 - 13:56:53
Alıntı yapılan: "Aequitas"
Teşekkür ederim @hsngrms. Eski yapıyla init 3/init5 düzeyini iki farklı yerden ayarlayabiliyorduk -inittab/daemon. Anladığım kadarıyla systemd ile sadece daemon ekleyerek yapabiliyoruz. Ben öncekinde inittab üzerinden yapıyordum ve giriş yöneticisi kullanmıyordum. Şimdi SLİM'i ekledim, otomatik giriş seçeneğini de ayarladım, herhangi bir sorun yok. Ayrıca açılırken sistem çıktılarını da görebiliyorum artık. Kernel modüllerinde bir arızadan bahsediyordu. Kontrol ettim, verynice'dan kaynaklanıyormuş. Verynice kurulu olduğu halde modül olarak görmüyor, daemon olarak eklemeye çalıştım ama daemon olarak da görmüyor. Ben de kaldırdım gitti.. Zaten intel-uicore da update mesajı da çıkmadı, onu da kaldırdım. Şimdi artık eski alışkanlıkları yenileriyle değiştirme zamanı. Hala daha arada bir "rc.d start" yapıyorum çünkü :)

Verynice, samba ve rc.local ile başlatılan uygulamalar için bu sayfa işinize yarayabilir.

http://https://wiki.archlinux.org/index.php/Systemd/Services

Hiç sevmedim bu systemd olayını rc.conf'u geri istiyorum :D

irc: #archtr

Motorola Atrix: cm7.2

Çevrimdışı Aequitas

Yanıtla #35 : 02 Eylül 2012 - 14:24:01
Teşekkür ederim @Proton. Sanırım şu anda çalışıyor.

Öfkelenmeyin.

Hz. Muhammed (sav)

Çevrimdışı cumali

• Administrator
Yanıtla #36 : 02 Eylül 2012 - 15:15:27
Alıntı yapılan: "proton"

Öyle sanıyorum zamanla alışılır. Ancak bundan önca systemd'in ne getirdigini neyi götürdügünü irdelemek lazım bence. Arch linux'daki köklü degişikligin bir parçası.

Çevrimdışı proton

Yanıtla #37 : 02 Eylül 2012 - 15:35:58
Alıntı yapılan: "cumali"

Öyle sanıyorum zamanla alışılır. Ancak bundan önca systemd'in ne getirdigini neyi götürdügünü irdelemek lazım bence. Arch linux'daki köklü degişikligin bir parçası.

Gördüğüm kadarıyla sytemd ile modül ekleme, servisleri başlatma ve daha bilmediğim özellikler kullanıma sunuluyor. Daha önceden tek bir dosya ile yönettiğimiz işleri yapması için bir işlemin daha çalışıyor olması bana göre aptalca dır.

Alıntıda  yazılanlar benim sözlerim değildir. Wiki arch tarzı belgesine bakabilirsiniz.
Alıntı
Hantallıktan uzak temel sistem küçük sistem demek değildir. Bundan ziyade, temel sistem, iç içe geçmiş düzensiz kısımdan ayrı tutulmuştur. Düzgün bir biçimde düzenlenmiş ve hazırlanmış, kolay ulaşılabilir ve düzenlenebilir ayar dosyalarına sahiptir. Hantal grafiksel ayar dosyaları yoktur. Bir Arch Linux sistemi en ince detayına kadar kolayca düzenlenebilir.

Öte yandan, Arch Linux herhangi bir GNU/Linux sistemin tabiatında var olan karmaşıklığa da sahiptir. Arch Linux geliştiricileri ve kullanıcıları şunu çok iyi bilirki, sistemin karışıklığını gizlemek ve son kullanıcıdan uzak tutmak, beraberinde daha karmaşık bir sistem getirebilir. Ve bundan sakınılır.

http://archtr.org/wiki/index.php?title=Arch_Tarz%C4%B1" class="bbc_link" target="_blank">http://http://archtr.org/wiki/index.php?title=Arch_Tarz%C4%B1

Açılışın bir iki saniye kısalması açıkçası umrumda değil bu yönden hiç şikayetim olmadı arch üzerinde.

Eninde sonunda lfs kullandıracaklar bana  :@

Çevrimdışı cumali

• Administrator
Yanıtla #38 : 02 Eylül 2012 - 16:17:45
Systemd'e önce wiki sayfasına, daha sonra proje sayfasına şöyle bir gözattım. Proje sayfasında ( freedesktop.org ) ilgi çekici bir bağlantı verilmiş ve init systems ile systemd karşılaştırmaları yapılmış. Açıkçası karşılaştırmaya baktığımda " eger bu kadar güzel bir proje idi ise şimdiye kadar aklınız neredeydi ? " sorusunu kendi kendime sormadan edemedim. Eger sizde merak ediyorsanız İngilizce olan wiki ve freedesktop.org sayfalarına bakabilirsiniz.

Wiki systemd hakkında geniş bilgi: http://https://wiki.archlinux.org/index.php/Systemd

Proje sayfası freedesktop.org  : http://http://freedesktop.org/wiki/Software/systemd

İki sistem arasında yapılan karşılaştırmalara ilişkin bağlantı: http://http://0pointer.de/blog/projects/why.html

İngilizce bilmeyenler google çeviri ile fijkir sahibi olabilir.

Çevrimdışı hsngrms

Yanıtla #39 : 02 Eylül 2012 - 20:19:22
Verynice, samba ve rc.local ile başlatılan uygulamalar için bu sayfa işinize yarayabilir.

http://https://wiki.archlinux.org/index.php/Systemd/Services

Bunu biliyordum fakat en üstte daha test edilmesi lazım dediği için ana başlıkta paylaşmadım. Konusu açılınca hızlı davranmışsın. Ellerine sağlık.

Gördüğüm kadarıyla sytemd ile modül ekleme, servisleri başlatma ve daha bilmediğim özellikler kullanıma sunuluyor. Daha önceden tek bir dosya ile yönettiğimiz işleri yapması için bir işlemin daha çalışıyor olması bana göre aptalca dır.

Atladığın bazı kısımlar var, haklı olduğun yer daha önceden tek bir dosyadan her işimizi görüyorduk evet, atladığın yer ise o tek dosyayı okuyan-çalıştıran yazılımlar vardı, systemd onların üstüne gelmiş fazlalık değil onların yerine gelmiş bir yazılımdır.

Ben bu değişikliğin Arch Tarzına aykırı bir yanını görmüyorum. Ayrıca Arch Linux kullanan birinin yeniliklere kapalı olmasını hiç anlayamıyorum. :)

Sadece tam 1 yıldır Arch kullanıcısıyım fakat kısa zamanda hep köklü değişiklikler gördüm, buna rağmen aylarca yıllarca aynı kurulumu kullanmaya devam edenler olduğunu da gördüm, rolling release dağıtımın doğası böyle. :)

Açılışın bir iki saniye kısalması açıkçası umrumda değil bu yönden hiç şikayetim olmadı arch üzerinde.

Birkaç saniye için kim ArchWiki'de bu kadar detaylı belge yazar, hadi onlar yazdı ben bu kadar uğraşmazdım. Olaya sadece birkaç saniye diye bakarsan elbetteki memnun olmazsın.

Çevrimdışı decent

• Administrator
    • ARCHER KIM
  • Dağıtım: Arch Linux <:> Ubuntu
  • Sürüm: *
  • Ekran Kartı: Nvidia / ATI
Yanıtla #40 : 02 Eylül 2012 - 20:25:11
...

"Değişmeyen şey değişimin kendisidir" derler de buraya gider mi bilmem  ;)

Çevrimdışı hsngrms

Yanıtla #41 : 02 Eylül 2012 - 20:43:29
Alıntı yapılan: "cumali"
http://http://0pointer.de/blog/projects/why.html

Paylaşman iyi olmuş abi, 1 yıllık systemd'in 15 yıllık sysvinit'den 6 yıllık Ubuntu Upstart'tan daha iyi olduğunu görmüş olduk. Zaten mantıken yeninin daha iyi olmasını beklerim yoksa boşa çıkmış demektir... :)

Çevrimdışı undead

• Newbie
  • *
Yanıtla #42 : 04 Eylül 2012 - 12:10:55
Herkese Merhaba,

Archlinux kurup systemd ye geçiş yaptım  :cool:

Çıktığından beri Pardus kullandım.Vitesi artırmanın zamanı gelmişti.  :)

Bendeki sonuçlar şöyle:

[undead@undeadpc ~]$ systemd-analyze blame
  5802ms wicd.service
  3567ms console-kit-log-system-start.service
  2943ms systemd-vconsole-setup.service
  1873ms systemd-logind.service
  1148ms udisks2.service
   928ms systemd-udev-trigger.service
   850ms systemd-udevd.service
   789ms systemd-remount-fs.service
   754ms sys-kernel-debug.mount
   695ms dev-hugepages.mount
   688ms dev-mqueue.mount
   489ms systemd-user-sessions.service
   416ms console-kit-daemon.service
   303ms systemd-tmpfiles-setup.service
   167ms upower.service
   105ms systemd-sysctl.service
    40ms rtkit-daemon.service
     5ms tmp.mount
     1ms sys-fs-fuse-connections.mount

Hasan abi netcfg 11 sn de açılırken 0,7 ye düşürmüssün.

netcfg wicd den daha hafif sanıyorum.

Nasıl 11 sn sürer? Sonradan 0,7 yapmak için ne yaptığını anlatır mısın? :huh:

wicd kaldırıp, ya da etkisizleştirip netcfg kullanmayı deneyeceğim.

Çevrimdışı proton

Yanıtla #43 : 04 Eylül 2012 - 12:50:47
@cumali systemd'nin çok yetenekli olması benim için bir şey ifade etmiyor. Diğer yandan benim itirazım systemd, arch tarzına ve felsefesine aykırı olduğunu ve gereksiz bulduğumu belitmek idi. Systemd geçişi şayet mecbur olmasa kullanmam çünkü ihtiyacım yok.

@hsngrms Bir dağıtımın rolling release olması sürekli köklü değişikliler yapmasını gerektirmez. Böyle bir şart yok.

Yeniliklere kapalı olmak diye bir şey yok nedenini tekrar yazıyorum; systemd geçişi şayet mecbur olmasa kullanmam çünkü ihtiyacım yok.

@decent

"Değişmeyen şey değişimin kendisidir" doğru bir söz fakat neden burada dile getirdiğinizi anlamadım doğrusu. İtirazımın nedeni zaten belirtmiştim. Unutmayın her yenilik iyi olacak diye bir kaide yok. Kaffeine programı buna güzel bir örnektir.

Systemd'i gereksiz bulmam benim kişisel görüşümdür. Kimsenin aksini ispatlamasına gerek yoktur.

Çevrimdışı hsngrms

Yanıtla #44 : 04 Eylül 2012 - 23:28:56
Alıntı yapılan: "undead"
Hasan abi netcfg 11 sn de açılırken 0,7 ye düşürmüssün.

netcfg wicd den daha hafif sanıyorum.

Nasıl 11 sn sürer? Sonradan 0,7 yapmak için ne yaptığını anlatır mısın? :huh:

wicd kaldırıp, ya da etkisizleştirip netcfg kullanmayı deneyeceğim.

Öncelikle hoşgeldin @undead.

netcfg grafiksel bir arayüze sahip değil sadece daemon olarak çalışmakta. Bu nedenle ile wicd hafiflik yönünden kıyaslamak haksızlık olur. wicd ancak grafiksel arayüzlü networkmanager ile kıyaslanabilir, networkmanager wicd'den hafif olmakla beraber daha fazla bağlantı türünü desteklemekte.

netcfg'nin analiz çıktısında ne vereceği hiç belli olmuyor, ne 11 ne de 0.7 seni aldatmasın, mesela şimdi denedim 8 sn çıktı, bazen bir anda böyle yüksek çıkabiliyor. Eğer sana göre yeterince hızlıysa rakamlara çok takılma, 3-5 saniyeden birşey olmaz :) Yok bana yavaş geliyor hızlansın diyorsan önce işine yaramayan servisleri kapat. Resmi forumda bu çıktıların paylaşıldığı konu var gördüğüm kadarı ile wicd çok yavaş başlıyor, netcfg kuracak olursan ağa arkaplanda bağlan, onu nasıl yapacağını /etc/conf.d/netcfg dosyasının içinde bulacaksın.

systemd geçişi şayet mecbur olmasa kullanmam çünkü ihtiyacım yok

Tam geçiş şuan için mecburi değil biliyorsun, fakat yeni çıkacak ISO'ların systemd ile geleceği tahmin ediliyor, o zamanda isteyen initscripts kurabilecektir bence, yani eninde sonunda bu geçiş olacak ama eskiye destek bir süre mutlaka devam edecektir diye umuyorum.

Bu konunun amacı sadece zamanı geldiğinde hazır olmak. Kimse kendini geçmek zorunda hissetmesin. :)

Çevrimdışı hsngrms

Yanıtla #45 : 09 Eylül 2012 - 16:18:51
Manjaro kullananlarda başlangıcın nasıl bu kadar hızlı olduğunu anladım. Sıfır kurulum yapınca benim sistem de coştu :)
Startup finished in 4791ms (kernel) + 4729ms (userspace) = 9520ms
  3093ms systemd-vconsole-setup.service
  1095ms systemd-logind.service
   827ms systemd-udev-trigger.service
   553ms systemd-remount-fs.service
   467ms dev-mqueue.mount
   443ms dev-hugepages.mount
   405ms console-kit-daemon.service
   373ms sys-kernel-debug.mount
   291ms systemd-user-sessions.service
   275ms console-kit-log-system-start.service
   206ms systemd-tmpfiles-setup.service
   180ms systemd-sysctl.service
   132ms systemd-udevd.service
    69ms rtkit-daemon.service
    44ms udisks2.service
    13ms tmp.mount
     3ms proc-sys-fs-binfmt_misc.mount
     2ms sys-fs-fuse-connections.mount

Çevrimdışı cumali

• Administrator
Yanıtla #46 : 09 Eylül 2012 - 16:20:15
Farkı farkettin sonunda ;)

Çevrimdışı hsngrms

Yanıtla #47 : 09 Eylül 2012 - 16:26:14
LibreOffice başımı ağrıtmasa sıfır kurulum yapmazdım fakat yapınca sistemin sadece açılış yönünden değil her yönden hızlandığını farkettim :) Demekki 6 ayda bir yeniden kurmak iyi bir fikirmiş. Tabi kurulumdan sonra uğraşmamak için konfigürasyon dosyalarının yedeklerini almak kaydıyla (öyle yapmasaydım şuan hala özelleştirmeler ile uğraşıyordum)

Çevrimdışı cann

Yanıtla #48 : 09 Eylül 2012 - 17:55:55
mrb.kendim ugrasarak archi kurdum.kde masaustunu yapilandirdim.surunsuz kullaniyorum.bende yukardaki komutlar hata veriyor.saf systemd ye gecmis degilim ondanmidir ki?
[root@can ~]# systemd-analyze blame
Traceback (most recent call last):
  File "/usr/bin/systemd-analyze", line 309, in <module>
    verb.get(args[0], unknown_verb)()
  File "/usr/bin/systemd-analyze", line 108, in blame                                                                
    data = acquire_time_data()
  File "/usr/bin/systemd-analyze", line 11, in acquire_time_data
    manager = dbus.Interface(bus.get_object('org.freedesktop.systemd1', '/org/freedesktop/systemd1'), 'org.freedesktop.systemd1.Manager')
  File "/usr/lib/python2.7/site-packages/dbus/bus.py", line 241, in get_object
    follow_name_owner_changes=follow_name_owner_changes)
  File "/usr/lib/python2.7/site-packages/dbus/proxies.py", line 248, in __init__
    self._named_service = conn.activate_name_owner(bus_name)
  File "/usr/lib/python2.7/site-packages/dbus/bus.py", line 180, in activate_name_owner
    self.start_service_by_name(bus_name)
  File "/usr/lib/python2.7/site-packages/dbus/bus.py", line 278, in start_service_by_name
    'su', (bus_name, flags)))
  File "/usr/lib/python2.7/site-packages/dbus/connection.py", line 651, in call_blocking
    message, timeout)
dbus.exceptions.DBusException: org.freedesktop.DBus.Error.Spawn.ChildExited: Launch helper exited with unknown return code 1
[root@can ~]# systemctl enable dbus.service
The unit files have no [Install] section. They are not meant to be enabled using systemctl.
[root@can ~]#
[root@can ~]# systemctl enable systemd-logind.service
The unit files have no [Install] section. They are not meant to be enabled using systemctl.
[root@can ~]#

sorun nedir?yardiminizi bekliyorum.ayrica saf systemd ye gecmeden rc.conf taki DAEMONS=(....)  icersini tamamen bosaltip servisleri systemd kullanarak calistirabilirmiyim?bu mumkummudur?

Çevrimdışı proton

Yanıtla #49 : 09 Eylül 2012 - 20:24:54
Alıntı yapılan: "cann"
mrb.kendim ugrasarak archi kurdum.kde masaustunu yapilandirdim.surunsuz kullaniyorum.bende yukardaki komutlar hata veriyor.saf systemd ye gecmis degilim ondanmidir ki?
[root@can ~]# systemd-analyze blame
Traceback (most recent call last):
  File "/usr/bin/systemd-analyze", line 309, in <module>
    verb.get(args[0], unknown_verb)()
  File "/usr/bin/systemd-analyze", line 108, in blame                                                                
    data = acquire_time_data()
  File "/usr/bin/systemd-analyze", line 11, in acquire_time_data
    manager = dbus.Interface(bus.get_object('org.freedesktop.systemd1', '/org/freedesktop/systemd1'), 'org.freedesktop.systemd1.Manager')
  File "/usr/lib/python2.7/site-packages/dbus/bus.py", line 241, in get_object
    follow_name_owner_changes=follow_name_owner_changes)
  File "/usr/lib/python2.7/site-packages/dbus/proxies.py", line 248, in __init__
    self._named_service = conn.activate_name_owner(bus_name)
  File "/usr/lib/python2.7/site-packages/dbus/bus.py", line 180, in activate_name_owner
    self.start_service_by_name(bus_name)
  File "/usr/lib/python2.7/site-packages/dbus/bus.py", line 278, in start_service_by_name
    'su', (bus_name, flags)))
  File "/usr/lib/python2.7/site-packages/dbus/connection.py", line 651, in call_blocking
    message, timeout)
dbus.exceptions.DBusException: org.freedesktop.DBus.Error.Spawn.ChildExited: Launch helper exited with unknown return code 1
[root@can ~]# systemctl enable dbus.service
[root@can ~]#
[root@can ~]# systemctl enable systemd-logind.service
[root@can ~]#

sorun nedir?yardiminizi bekliyorum.ayrica saf systemd ye gecmeden rc.conf taki DAEMONS=(....)  icersini tamamen bosaltip servisleri systemd kullanarak calistirabilirmiyim?bu mumkummudur?

Saf systemd geçişi yapmadan rc.conf'u devre dışı bırakamazsınız. Systemd geçişi yaptığınızda analyze ve diğer komutlar çalışacaktır.