Gönderen Konu: Sık Karşılaşılan Sorunlar  (Okunma sayısı 4846 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Aequitas

Sık Karşılaşılan Sorunlar
« : 20 Mart 2012 - 11:05:37 »
Aşağıdakiler Arch kullanıcılarının karşılaştığı bazı ortak sorunlardır.

Sorununuz belki önceden biliniyor ve çözümü hali hazırda mevcut olabilir. Bu nedenle lütfen önce Arch Haberleri ön sayfasını inceleyiniz ve Arch Duyurular kısmında bu sorunun mevcut olup olmadığını araştırınız. Ayrıca e-posta listelerini de incelemenizi tavsiye ederiz.

Kolay gelsin.

File not Found

Eğer herhangi bir paketi kurmaya çalışırken "error: failed retrieving file 'foobar.pkg.tar.xz' from extra: Not Found" şeklinde bir hata mesajı alıyorsanız bunun iki sebebi olabilir.

Ya bilgisayarınızın yazılım veritabanı (yansı listesi) güncel değildir ve "pacman -Syyu" komutuyla güncelleştirilmesi gerekiyordur, ya da güncel olmayan bir depodan paket kurulumu yapıyorsunuzdur ve bu durumda da güncel bir depo eklemeniz gerekir.

Arch devamlı yenilenen bir dağıtımdır, bu nedenle pacman'in, yazılımların son sürümlerine erişebilmesini sağlamanız gerekmektedir. Bu konuda şüpheye düşerseniz Paket Veritabanına gidip 'foobar.pkg.tar.xz' paketinin şu anda hangi sürümde olduğuna bakabilirsiniz.

Ayrıca bilgisayarınızdaki veritabanının ne kadar güncel olduğunu şu adresten kontrol edebilir;

http://www.archlinux.org/mirrors/status/

ve "reflector" ile yeni bir yansı listesi oluşturabilirsiniz.

FILENAME exists in Filesystem

Pacman şuna benzer bir hata mesajı verirse,

Alıntı
error: could not prepare transaction

error: failed to commit transaction (conflicting files)

libname: /nerede/bu/dosya exists in filesystem

Errors occurred, no packages were upgraded.

pacman bir dosya çakışması algılamış demektir. Pacman, körleme dosyaların üzerine yazmaz, aksine bu gibi durumlarda işlemi iptal eder. Kullanıcı olarak çakışmaya neyin sebep olduğunu bulup ona göre davranmanız gerekmektedir.

Dosya başka bir paket tarafından kullanılıyor olabilir. Bunu anlamak için şunu çalıştırmanız gerekir:

Kod: [Seç]
pacman -Qo /nerede/bu/dosya

Eğer dosya başka bir paket tarafından kullanılıyorsa bu duruma geliştiricilerin bakması gerekir. Bu nedenle konuyla ilgili böcek bildiriminde bulunmalısınız.

Eğer programı pacman kullanmadan elle kurduysanız, programı ve ilgili bütün dosyaları kaldırıp pacman ile düzgün bir şekilde kurmanız gerekir.

Paketleri Önceki Sürümlere İndirgeme

İngilizce wiki'de bununla ilgili anlatım mevcut.

$Paket Ne Zaman Depoda olacak?

Hazır olduğunda.

Not: Şu başlıktan çevirerek aktardım. Hata mesajlarının Türkçe çıktıları olup olmadığını bilmediğim için olduğu gibi aktardım.

unable to find root device '/dev/sdxx'

Bu, genellikle kullanıcıların ilk kurulum sonrası karşılaştıkları ve can sıkan bir sorundur. İlk kurulum sonrası yapılan geniş çaplı güncellemeden sonra yeniden başlattıklarında grub ekranını geçer geçmez karşılaştıkları ve kendilerini "rootfs" kabuğunda buldukları bir hata mesajıdır. Özellikle çekirdek güncellemeleri sonrasında görülebiliyor.

Çözümü için ihtiyacımız olan ArchLinux Canlı CD. Özetle yapacak olduğumuz işlemler:

1. Bozulan Arch sistemimizi geçici bir dizine bağlayacağız.

2. Geçici dizinlerimizi bağlayıp "chroot" ile sistemimizi aktif hale getireceğiz.

3. Sistemimizi güncelleştirip gerekli paketleri yükleyeceğiz.

4. Linux imajlarını güncelleyip yeniden başlatacağız.

1. Bilgisayarımızı Canlı CD ile başlattıktan sonra geçici dizinimizi oluşturup bozulan sistemimizi (/dev/sdb1 olduğunu varsayalım) bağlayalım:

mkdir /mnt/arch
mount /dev/sdb1 mnt/arch
cd /mnt/arch

2. Geçici dizinleri bağlayıp "chroot" işlemini yapalım:

mount -t proc proc proc/
mount -t sysfs sys sys/
mount -o bind /dev dev/

Not: Eğer "/boot" bölümümüzü başka bir disk bölümünde (/dev/sdb2 olduğunu varsayalım) oluşturmuşsak onu da bu şekilde bağlıyoruz.

mount /dev/sdb2 boot/

Chroot işlemini de yapalım:

chroot . /bin/bash

3. Şimdi yansı listemizi ve sistemimizi güncelleştirip gerekli paketleri kuruyoruz.

pacman -Syy
pacman -Syu
pacman -S udev
pacman -S mkinitcpio

4. Son olarak aşağıdaki komutu çalıştırıp sistemimizi yeniden başlatıyoruz.

mkinitcpio -p linux

Sorunun çözülmüş olması gerekiyor. Eğer halen aynı hatayı veriyorsa "/etc/fstab" ve "/boot/grub/menu.lst" dosyalarında "/" bölümünün "/dev/sdb1" şeklindeki tanımlamalarını "UUID" lerine göre düzenlememiz gerekiyor. Bunun için "/dev/sdb1"in "UUID"sini öğrenmemiz gerekiyor.

ls -l /dev/disk/by-uuid/

Şuna benzer bir çıktısı olacaktır.

[aequitas@Aequitas ~]$ ls -l /dev/disk/by-uuid/
toplam 0
lrwxrwxrwx 1 root root 10 Mar 21 00:23 1ad0f66f-2c43-4312-ae82-c0de15df13a6 -> ../../sda5
lrwxrwxrwx 1 root root 10 Mar 21 00:23 36e421e5-d36e-4c3c-89c7-f4bbf9355886 -> ../../sdc8
lrwxrwxrwx 1 root root 10 Mar 21 00:24 59db8ec5-5ad6-469b-a79e-25857e4f49ac -> ../../sda1
lrwxrwxrwx 1 root root 10 Mar 21 00:23 5A68E6BC68E695D3 -> ../../sdc1
lrwxrwxrwx 1 root root 10 Mar 21 00:23 6EC01B71C01B3EB1 -> ../../sdc5
lrwxrwxrwx 1 root root 10 Mar 21 00:23 86F4-D40A -> ../../sdc2
lrwxrwxrwx 1 root root 10 Mar 21 00:23 9234af3f-0c75-4bf2-a982-558909b53fc8 -> ../../sdc6
lrwxrwxrwx 1 root root  9 Mar 21 00:23 9CBB-2AE7 -> ../../sdb
lrwxrwxrwx 1 root root 10 Mar 21 00:23 ed51fc16-2f66-4212-8fd9-7f49c94ce907 -> ../../sdc7

Buradaki örnekte "/" bölümü "/dev/sda1" de. Yani UUID değerimiz

"59db8ec5-5ad6-469b-a79e-25857e4f49ac"

Buna göre "menu.lst" ve "fstab" dosyalarımızı düzenleyip yeniden başlattığımızda sorun halen devam ediyorsa çözülecektir.
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Aequitas »
https://linuxcounter.net/cert/548893.png" alt="" class="bbc_img" />

Öfkelenmeyin.

Hz. Muhammed (sav)

Çevrimdışı cumali

• Administrator
RE: Sık Karşılaşılan Sorunlar
« Yanıtla #1 : 20 Mart 2012 - 11:20:37 »
Önemli bir konuyu paylaştığınız için teşekkür ederim @Aequitas. Verdiginiz bağlantıları  ana sayfa çalışmaları bittiginde yeniden düzenleriz..Konuyu sabitliyorum.
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Anonymous »

Çevrimdışı tarakbumba

« Yanıtla #2 : 20 Mart 2012 - 15:50:12 »
Ellerine sağlık Aequitas. Wikiye katkıda bulunmak istemez misin?

Çevrimdışı Aequitas

« Yanıtla #3 : 20 Mart 2012 - 18:59:11 »
@tarakbumba, böyle güzel bir ortama her türlü yardımda bulunmak isterim elbet, ama çok fazla vaktim olmuyor genelde. Böyle bir şeyde devamlılık lazım. Ama yine de elimden geldiğince katkı sağlamaya çalışırım.

Öfkelenmeyin.

Hz. Muhammed (sav)

Çevrimdışı Aequitas

« Yanıtla #4 : 20 Mart 2012 - 23:51:41 »
İlk mesaja bir konu daha ekledim. Onu da bugün güncelleme yaptıktan sonra karşılaştığım için ekledim. Araştırdığımda sık karşılaşılan bir sorun olduğunu fark ettim. Tüm adımları bizzat denedim, işe yaradığından emin olduktan sonra bu başlığa eklemenin doğru olacağını düşündüm. Pek çok mesajdan derleme şeklinde oldu. Umarım kodların arasına "rm-rf /usr" filan kaçmamıştır da kaş yaparken göz çıkarmayız :)

Öfkelenmeyin.

Hz. Muhammed (sav)

Çevrimdışı decent

• Administrator
    • ARCHER KIM
  • Dağıtım: Arch Linux <:> Ubuntu
  • Sürüm: *
  • Ekran Kartı: Nvidia / ATI
« Yanıtla #5 : 21 Mart 2012 - 00:36:51 »
@Aequitas, Konu gittikçe güzelleşiyor, teşekkür ederim.

Çevrimdışı Aequitas

« Yanıtla #6 : 21 Mart 2012 - 13:20:34 »
Estağfurullah, ne demek. Sadece bir başlığın çevirisini yaptım, o kadar. Son girdiyi de başıma geldiği için paylaşayım dedim. Ama gerçekten güzel bir başlık olacak ileride. Yeterince zenginleşirse Wiki'ye bile koyulabilir belki. Yanlış anlaşılmasın, kendim yazdığım için söylemiyorum. :)

Öfkelenmeyin.

Hz. Muhammed (sav)

Çevrimdışı The Archer

Re: Sık Karşılaşılan Sorunlar
« Yanıtla #7 : 28 Eylül 2015 - 01:54:02 »
Böcek bildirimi ne demek ya Allah aşkına? Ne demek böcek bildirimi? Çevireceğiz derken Türkçeyi katletmeyin yalvarırım. Türkçeye en büyük zararı sizin gibiler veriyor. Sokaktaki vatandaşa böcek bildirimi dersen ne anlar? "Ne diyorsun hemşerim? Hangi böceği nereye bildireceğiz?" der. Hata raporu desen ne olur? Ne olur yani? Dayanamıyorum böylelerini görünce. Türkçe bir karşılık varsa onu kullanın o kadar. Deli oldum resmen ya!
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »

Çevrimdışı cokomoko

« Yanıtla #8 : 28 Eylül 2015 - 14:24:43 »
Size biraz sukunet bize de bayağı bir sabır lazım.
\'\'Eğer 386BSD ben Linux\'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı.\"

......................................................Linus Torvalds....................................................

\"Birgün herkes Archer olacak!\"

Çevrimdışı The Archer

« Yanıtla #9 : 28 Eylül 2015 - 14:38:08 »
Kusura bakmayın ama böylelerini görünce kan tepeme sıçrıyor. Kendimi tutamıyorum.

Çevrimdışı decent

• Administrator
    • ARCHER KIM
  • Dağıtım: Arch Linux <:> Ubuntu
  • Sürüm: *
  • Ekran Kartı: Nvidia / ATI
« Yanıtla #10 : 29 Eylül 2015 - 00:05:24 »
[profile]The Archer[/profile],

Yıllar önce yazılmış bir konuda birkaç kelimeyi "cımbızla çekip" en üst perdeden eleştiri getiriyorsun.

[/hr]
Öncelikle şunu belitmeden geçmeyeceğim; çeviri yapan her yaştan gönüllüler ile Linux dağıtımlarının ve paketlerinin en az hata ile ve düzgün bir çeviri eşliğinde kullanıcıya ulaşmasını gaye edinen geliştirici, katkıcı ve diğer tüm destek veren insanlar...

Sizce bu insanlar gelen uyarı ve düzeltme isteklerini dikkate almıyor olabilir mi ?

[/hr]

Bildirim yaptığımız halde düzeltilmiyorsa uygun bir dille linux forumlarında dile getirmek yeterlidir.

Her neyse...

Çevrimdışı The Archer

« Yanıtla #11 : 29 Eylül 2015 - 18:40:28 »
Gözüme batıyor ama ne yapayım başka yerlerde de gördüm böyle böcek bildirimi diye anlamsız geliyor ya neyse