Haberler

Wiki'de GFDL lisans ihlalleri ve bazı sorular

dcelasun · 3245

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı dcelasun

• Newbie
  • *
: 03 Ağustos 2012 - 09:53:56
Merhabalar,

Az önce resmi Arch wikisindeki yazılarıma bakarken günlerimi ayırarak Türkçe'ye çevirdiğim LVM dokümantasyonunun [1] bir bot tarafından silinmiş olduğunu ve archtr.org adında bugüne kadar adını bile duymadığım bir siteye taşındığını gördüm. Bu taşınmanın kullanıcılara duyurulduğuna dair de herhangi bir işaret göremedim [2].

Bunun üzerine bu siteye taşınmış olan LVM yazısına geldim [3]. Yazının hiçbir yerinde kaynak belirtilmediğini gördüm ve bu resmi Arch wikisinin kullandığı lisans olan GNU FDL'in açıkça ihlalidir [4]. Archtr.org wikisinde sol sütun ve tepedeki menülerin hepsi garip bir şekilde gizlenmiş olmasına rağmen URL'yi elle modifiye ederek geçmişine baktım [5]. Burada da kim olduğunu bilmediğim, kendisini efektif olarak yazının sahibiymiş gibi gösteren birinin Nisan ayında yazıyı Arch wikisinden buraya "taşıdığını" gördüm.

Yaptığınız, lisans ihlalleri dolayısıyla yasal olmadığı gibi, etik dışı olup özgür yazılım felsefesenin açık bir ihlalidir. Arch wikisinden habersiz sildiğiniz yazımı bir an önce geri almanız (üşeniyorsanız ben de yapabilirim), ve archtr.org'da yayınlamak istiyorsanız da GFDL lisansı gereği orijinal yazıya bağlantı vermek şeklinde kaynak belirtmenizi rica ediyorum.

[1] https://wiki.archlinux.org/index.php?ti ... &redlink=1

[2] http://is.gd/jSHbIR

[3] http://archtr.org/wiki/index.php?title=LVM

[4] http://en.wikipedia.org/wiki/GNU_Free_D ... Conditions

[5] http://archtr.org/wiki/index.php?title= ... on=history
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »

Çevrimdışı decent

• Administrator
    • ARCHER KIM
  • Dağıtım: Arch Linux <:> Ubuntu
  • Sürüm: *
  • Ekran Kartı: Nvidia / ATI
Yanıtla #1 : 03 Ağustos 2012 - 10:25:33
@dcelasun,

Öncelikle hoşgeldin.

1- Bu kadar yazı didik didik edilerek ve emek verilerek, güncel/eski ayrımı yapılarak resmi ArchLinux Türkiye Belgeler (wiki) dizinine alınmış.

2- Sanıyor musun ki bunlar yapılırken Arch Linux wiki yetkilileri ile görüşülmedi ve onların "OLUR" u alınmadı ?

3- Yazılan yazılar hangi wikide olursa olsun kişinin malı olmaktan çıkmıştır ve kamuya mal olmuştur; kısaca hiçbir lisans ihlali yoktur.

4 - "Efektif (?) olarak yazının sahibiymiş gibi" dediğin kişi, içimizde en çalışkan yöneticilerimizden biridir ve taşıma işlemlerini o yaptığı için tabii ki onun adı geçecektir.

5 - https://wiki.archlinux.org/ bağlantısında sol alttaki diller listesine zahmet edip bakarsan aşağıdaki alıntıyı görebilirsin.

Български[/url]

Česky

Dansk

Deutsch

Ελληνικά

Español

فارسی

Suomi

Français

עברית

Hrvatski

Magyar

Bahasa Indonesia

Italiano

日本語

한국어

Lietuvių

Nederlands

Polski

Português

Română

Русский

Slovenčina

Српски / Srpski

Svenska

ไทย

Türkçe[/url][/b][/color]

Українська

‪中文(中国大陆)‬

‪中文(台灣)‬[/quote]

Aklına takılan bu ve buna benzer bütün soruları konuşabiliriz, Arch Linux yönetimine iletebiliriz.

Soru işaretleri bitinceye kadar devam ederiz.

Saygılarımla.

Çevrimdışı dcelasun

• Newbie
  • *
Yanıtla #2 : 03 Ağustos 2012 - 10:42:44
Hoşbulduk. Ben de madde cevap vereyim:

- Yöneticilerin "olur"u alındıysa, bunun görülebileceği bir link alabilir miyim? Arch'a ait hemen hemen bütün mail listelerini oldukça yakından takip eden biri olarak bununla ilgili bir tartışma hatırlayamadım da.

- Arch wikisindeki yazılar kamuya mal olmamıştır. Her sayfanın en alında "Content is available under GNU Free Documentation License 1.3 or later." yazmaktadır ve GFDL lisansı, ilk mesajımda da belirttiğim üzere, "attribution" şartı aramaktadır. Yani, yazıları yazanlara atıfta bulunmadan oradan silip buraya almanız açık bir lisans ihlalidir. Aynı fikirde değilseniz lisansın sahibi FSF'ten birinin sizinle bu konuyu görüşmesini seve seve sağlayabilirim.

- Arch wikisindeki diller listesinde archtr.org'a link verilmesi GFDL'in gerekliliklerini yerine getirmek açısından yeterli değil. Wiki'de her yazı, wikinin geri kalanından bağımsız bir şekilde, GFDL ile lisanslı.

Tekrar söylüyorum, GFDL gereği orijinal wiki'den taşıdığınız her yazıda, orijinal çeviricileri belirtmeniz gerekmektedir! Şu anda hiçbir kayıt olmadan onca yazıyı taşıyarak lisans ihlali yapıyorsunuz.

Çevrimdışı cumali

• Administrator
Yanıtla #3 : 03 Ağustos 2012 - 11:12:08
Konu  detaylı olarak incelenip gün içinde geri bildirim sağlanacaktır.

Çevrimdışı tarakbumba

Yanıtla #4 : 03 Ağustos 2012 - 12:54:01
Alıntı yapılan: "dcelasun"
Hoşbulduk. Ben de madde cevap vereyim:

- Yöneticilerin "olur"u alındıysa, bunun görülebileceği bir link alabilir miyim? Arch'a ait hemen hemen bütün mail listelerini oldukça yakından takip eden biri olarak bununla ilgili bir tartışma hatırlayamadım da.

- Arch wikisindeki yazılar kamuya mal olmamıştır. Her sayfanın en alında "Content is available under GNU Free Documentation License 1.3 or later." yazmaktadır ve GFDL lisansı, ilk mesajımda da belirttiğim üzere, "attribution" şartı aramaktadır. Yani, yazıları yazanlara atıfta bulunmadan oradan silip buraya almanız açık bir lisans ihlalidir. Aynı fikirde değilseniz lisansın sahibi FSF'ten birinin sizinle bu konuyu görüşmesini seve seve sağlayabilirim.

- Arch wikisindeki diller listesinde archtr.org'a link verilmesi GFDL'in gerekliliklerini yerine getirmek açısından yeterli değil. Wiki'de her yazı, wikinin geri kalanından bağımsız bir şekilde, GFDL ile lisanslı.

Tekrar söylüyorum, GFDL gereği orijinal wiki'den taşıdığınız her yazıda, orijinal çeviricileri belirtmeniz gerekmektedir! Şu anda hiçbir kayıt olmadan onca yazıyı taşıyarak lisans ihlali yapıyorsunuz.

Merhaba, foruma hoş geldiniz. Keşke, daha hoş bir konu üzerinde tanışabilseydik. Wiki yapısını oluşturan, idare eden ve yazıları taşıyan kişi benim. Bahsetmiş olduğunuz yasal nitelikteki sorunlara vakıf olan bir hukukçuyum (ceza hukuku ama olsun). Yukarıdaki sorularınıza yanıt vermeye çalışayım:

- Wiki taşıma kararı topluluğumuzca alınmış ve tarafımdan ArchWiki yönetiminden Kynikos rumuzlu kişi ile görüşülerek gerçekleştirilmiştir. Bununla ilgili duyuru ise şu an için sayfasından silinmekle birlikte şu geçmiş sayfada görüntülenebilmektedir: https://wiki.archlinux.org/index.php?ti ... htr.org.29

- Belirttiğiniz konuda hakkınız olmakla birlikte yapılan işlemde herhangi bir kasıt unsuru bulunmamaktadır. Mediawiki yazılımı ile kişisel olarak Arch Linux Türkiye Belgeleri yapısı nedeniyle tanıştım ve yazıların xml biçiminde dışa aktarımı sırasında geçmiş bilgilerinin alınmamış olduğunu şu anda sayenizde fark ettim. Gerek mediawikiyi öğrenmeye çalışırken, gerek yazıları ayıklarken gece yarılarında yaptığım bu işlemler sırasında belki uykusuzluğun da etkisiyle yakındığınız durum oluştu. Sizden özür dilerim. Bu akşam, sanıyorum saat 9 gibi adliyeden çıkabilirim, ArchWiki yönetimi ile iletişime geçip elde edebilirsem tüm eski Türkçe yazıların geçmiş bilgilerini alıp alamayacağımı görüşeceğim.

Bir hukukçu olarak, yasal bir çatışmaya özellikle dikkat eden ve haklara saygılı biri olmakla birlikte, yapılan bu hatayı benim kişisel ego tatminim olarak görmemenizi rica ederim. Açık kimlik bilginizi, e-posta adresinizi ve yazdığınız konuları gönderdiğiniz takdirde Belgelerimize bilgilerinizi ekleyebilirim.

Bu konuda bizlere anlayış gösterirseniz seviniriz; aksi halde üzülerek söylemek isterim ki yasal nedenler dolayısıyla Belgeleri en kısa sürede siteden kaldırmak durumunda kalacağız. Saygılar...

Çevrimdışı dcelasun

• Newbie
  • *
Yanıtla #5 : 03 Ağustos 2012 - 14:32:52
Merhabalar,

Öncelikle Arch wikisine verdiğiniz bağlantı sanırım forum yazılımı nedeniyle düzgün görüntülenemiyor.

Evet, keşke daha hoş şartlarda tanışabilseydik. Ben o LVM dokümantasyonunu yazarken zaten olabildiğince çok insanın faydalanmasını istediğim için o kadar uğraştım. Burada beni hayal kırıklığına uğratan tek konu, bu taşınma sürecinin yazılara emek vermiş insanların bilgisi dışında yapılmış oluşu. Takdir edersiniz ki insan saatlerini harcayarak, özenle hazırladığı bir yazıyı bir gün birdenbire silinmiş halde bulunca oldukça rahatsız oluyor.

Bu durumun sizin kişisel ego tatmininiz olduğunu hiçbir zaman düşünmedim, gayet iyi niyetle hareket ettiğinize de eminim. Açık kimlik bilgilerimi burada paylaşmak istemesem de, bu devirde kullanıcı adımdan hareketle kim olduğumu bulmak zor değil. Resmi wiki'de de "dcelasun" adını kullanıyorum, ve Türkçe'ye çevirdiğim tek yazı "LVM" sayfası.

Belgelerin kaldırılmasını kesinlikle istemem, o çeviriler topluluğun iyiliği için var. LVM yazısı için küçük bir değişiklik yaparak atıfta bulundum. Ancak, tıpkı benim şikayetimde olduğu gibi, başka insanlar da çevirilerinin kaybolduğunu fark edip benzer bir düşünceyle eski haline getirilmesini talep edebilirler. Daha da önemlisi, kimse talep etmese bile, orijinal katkıcılara atıf verilmemesi GDFL'in ihlalidir. Bu nedenle hukuki açıdan en sağlam yöntemin düzenleme geçmişi bilgilerinin Arch Wiki'den temin edilmesi olduğunu düşünüyorum, elbette bir hukukçu olarak siz daha iyi bilirsiniz.

Gördüğüm kadarıyla burada oldukça büyük bir emek var, hepinizin emeğine sağlık, kolay gelsin.

Çevrimdışı tarakbumba

Yanıtla #6 : 03 Ağustos 2012 - 15:15:59
Alıntı yapılan: "dcelasun"
Merhabalar,

Öncelikle Arch wikisine verdiğiniz bağlantı sanırım forum yazılımı nedeniyle düzgün görüntülenemiyor.

Evet, keşke daha hoş şartlarda tanışabilseydik. Ben o LVM dokümantasyonunu yazarken zaten olabildiğince çok insanın faydalanmasını istediğim için o kadar uğraştım. Burada beni hayal kırıklığına uğratan tek konu, bu taşınma sürecinin yazılara emek vermiş insanların bilgisi dışında yapılmış oluşu. Takdir edersiniz ki insan saatlerini harcayarak, özenle hazırladığı bir yazıyı bir gün birdenbire silinmiş halde bulunca oldukça rahatsız oluyor.

Bu durumun sizin kişisel ego tatmininiz olduğunu hiçbir zaman düşünmedim, gayet iyi niyetle hareket ettiğinize de eminim. Açık kimlik bilgilerimi burada paylaşmak istemesem de, bu devirde kullanıcı adımdan hareketle kim olduğumu bulmak zor değil. Resmi wiki'de de "dcelasun" adını kullanıyorum, ve Türkçe'ye çevirdiğim tek yazı "LVM" sayfası.

Belgelerin kaldırılmasını kesinlikle istemem, o çeviriler topluluğun iyiliği için var. LVM yazısı için küçük bir değişiklik yaparak atıfta bulundum. Ancak, tıpkı benim şikayetimde olduğu gibi, başka insanlar da çevirilerinin kaybolduğunu fark edip benzer bir düşünceyle eski haline getirilmesini talep edebilirler. Daha da önemlisi, kimse talep etmese bile, orijinal katkıcılara atıf verilmemesi GDFL'in ihlalidir. Bu nedenle hukuki açıdan en sağlam yöntemin düzenleme geçmişi bilgilerinin Arch Wiki'den temin edilmesi olduğunu düşünüyorum, elbette bir hukukçu olarak siz daha iyi bilirsiniz.

Gördüğüm kadarıyla burada oldukça büyük bir emek var, hepinizin emeğine sağlık, kolay gelsin.

Bizi anlayışla karşıladığınız için teşekkür ederiz. Takdir edersiniz ki ArchWiki üzerindeki yazıları alırken, tüm katkıcılardan onay almak mümkün değil. En uygun biçimde, ArchWiki duyuru kısmında size gösterdiğim bağlantıda duyuru yapmış idik. Ayrıca, o dönem ülkemizdeki tek etkin Arch Linux Türkiye Topluluğu sitesi olan sitemizde de bunu duyurduk.

Sizin durumunuz dışında, başka eski katkıcılardan da talep gelmesi halinde seve seve gerekli düzenlemeleri yaparız. Şu durumda, yapabileceğimiz tek şey ArchWiki yönetiminden silinen sayfa kayıtlarını temin etmeye çalışmak olacak.

GFDL ihlali için, sizin gibi katkıda bulunanların bunu talep etmesi gerekir. Türk Hukukunda "zımni kabul" ve "zımni red" müesseleri işlemektedir. Örneğin, katkıcı Belgelerimizdeki bu durumu fark etmesine rağmen yakınma konusu yapmaması, "zımni" yani sessiz kabuldür. Bu durumda yine GFDL' de gösterildiği biçimde "permission" yani izin verilmiş demektir. Amerikan hukukunda uygulama nasıldır bilemiyorum ancak Türk hukukunda durum bu şekildedir. Tabii, bu açıklamamın bu durumu düzeltmeye gayret etmeyeceğim olarak anlaşılmamasını rica ederim.

Aramıza katıldığınız ve umarım az sayıdaki Belge katkıcımız arasına katılacağınız için teşekkürler.