Gönderen Konu: Programlama için hangi masaüstü ortamı?  (Okunma sayısı 6706 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı lovecodez

Programlama için hangi masaüstü ortamı?
« : 01 Ağustos 2012 - 23:22:57 »
Merhaba,

Forumda yazılım ile ilgilenen arkadaşlar vardır umarım. Arch Linux üzerinde geliştirme yapmak için hangi masaüstü ortamını önerirsiniz, bu konudaki görüşlerinizi almak istiyorum. Örneğin python dili ile geliştirme yapmak için KDE, GNOME, XFCE veya Openbox mı daha kullanışlıdır? Artıları eksileri nelerdir, paylaşabilirseniz sevinirim.
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »

Çevrimdışı cumali

• Administrator
Re: Programlama için hangi masaüstü ortamı?
« Yanıtla #1 : 01 Ağustos 2012 - 23:28:57 »
Konuyu uygun bölüme taşıdım. Sorunuza proramlama ile ilgilenen arkadaşların yanıt verecegini umuyorum.

Çevrimdışı hsngrms

« Yanıtla #2 : 02 Ağustos 2012 - 00:09:06 »
Benim programlama ile işim yok ama resmi forumda gördüğüm kadarıyla bu işle ilgilenenler GNOME, KDE, Xfce gibi masaüstlerini tercih etmiyorlar, genelde Openbox veya awesome/dwm tarzı masaüstlerini tercih ediyorlar. Sebebini bilmiyorum, masaüstünün programlamaya bir etkisi olduğunu da sanmıyorum.

Çevrimdışı boraalper4

« Yanıtla #3 : 02 Ağustos 2012 - 07:49:51 »
Şu anda terminalde çalışan programlar yazacaksınız belki ancak ileride grafik arabirime sahip programlar da yazacaksınız (büyük ihtimalle). Linux altında grafik arabim yazabilmeniz için 2 adet kütüphane var(belki daha da fazladır ama en popüleri bunlar): GTK ve Qt

#Gnome, Xfce, Lxde GTK tabanlıdır(doğru kelimenin bu olduğuna emin değilim :) )

#KDE ise Qt.

#Yukarıya bakınca GTK daha mantıklı gelebilir ancak şu yazıyı da okumanızı ve bol bol araştırmanızı da öneririm.

#Python uygulamalarına Tkinter ile de arayüz geliştirebilirsiniz. Python'un bi' güzelliği daha :)

#Bilgisayarınız eski ise Xfce, yeniyse KDE'yi öneririm.

Not: Python ile ilgili sürüsüyle Türkçe materyal ve destek için istihza.com 'a da bakabilirsiniz.

Çevrimdışı lovecodez

« Yanıtla #4 : 02 Ağustos 2012 - 09:23:34 »
istihza.com'dan ve diğer Python kaynaklarından haberdarım isteyen olursa paylaşabilirim de epey araştırma yapmıştım kaynak konusunda. :) Benim fikrinizi almak istediğim konu tam olarak masaüstü ortamı ile ilgili. Bilgisayarım yeni, http://www.msi.com/product/nb/GT683.html kendisi tam olarak şu arkadaş. :D Geliştirme konusunda düşündüğüm ise Python, Django ve GAE ile web uygulamaları ve tabiki bahsettiğiniz gibi masaüstünde çalışan grafik arabirimli programlar. IDE konusunda emacs (tam olarak IDE mi değil mi hala tartışması sürüyor :D ) tavsiye edilmiş ısrarla ki özelliklerini görünce ben de hemfikir oldum tavsiyeler konusunda. Şöyle diyebiliriz sanırım grafik arabirim haricinde masaüstü ortamları berabere kalıyor?

Çevrimdışı kinekeş

« Yanıtla #5 : 02 Ağustos 2012 - 11:20:58 »
Masaüstü ortamının programlamaya bir etkisi yok tabi ki. Zaten qt ya da Gtk programlayacaksanız gerekli kütüphaneler ortamdan bağımsız olarak yüklenebiliyor. Mesele biraz karizma işi aslında. Programcılar genellikle bilgisayarlarındaki her şeyi kontrol etmek isterler ve Openbox, Fluxbox gibi "pencere yöneticileri" (masaüstü ortamı değil) çok daha özelleştirilebilir ve sadedir. Kısacası imaj meselesi.  :D

Çevrimdışı hsngrms

« Yanıtla #6 : 02 Ağustos 2012 - 12:09:05 »
@kinekeş hoşgeldin. Aklımdan geçenlere tercüman olmuşsun. :)

Çevrimdışı lovecodez

« Yanıtla #7 : 02 Ağustos 2012 - 12:43:33 »
Alıntı yapılan: "kinekeş"
Masaüstü ortamının programlamaya bir etkisi yok tabi ki. Zaten qt ya da Gtk programlayacaksanız gerekli kütüphaneler ortamdan bağımsız olarak yüklenebiliyor. Mesele biraz karizma işi aslında. Programcılar genellikle bilgisayarlarındaki her şeyi kontrol etmek isterler ve Openbox, Fluxbox gibi "pencere yöneticileri" (masaüstü ortamı değil) çok daha özelleştirilebilir ve sadedir. Kısacası imaj meselesi.  :D

:D Evet aslında imaj meselesi olduğuna ben de katılıyorum.

Çevrimdışı boraalper4

« Yanıtla #8 : 03 Ağustos 2012 - 12:22:13 »
Alıntı yapılan: "lovecodez"
istihza.com'dan ve diğer Python kaynaklarından haberdarım isteyen olursa paylaşabilirim de epey araştırma yapmıştım kaynak konusunda. :) Benim fikrinizi almak istediğim konu tam olarak masaüstü ortamı ile ilgili. Bilgisayarım yeni, http://www.msi.com/product/nb/GT683.html kendisi tam olarak şu arkadaş. :D Geliştirme konusunda düşündüğüm ise Python, Django ve GAE ile web uygulamaları ve tabiki bahsettiğiniz gibi masaüstünde çalışan grafik arabirimli programlar. IDE konusunda emacs (tam olarak IDE mi değil mi hala tartışması sürüyor :D ) tavsiye edilmiş ısrarla ki özelliklerini görünce ben de hemfikir oldum tavsiyeler konusunda. Şöyle diyebiliriz sanırım grafik arabirim haricinde masaüstü ortamları berabere kalıyor?

Başlangıç için IDE olarak Geany'i öneririm. Emacs'i hiç kullanmadım ama her şeye yarıyormuş. :D (Mail'lerinizi bile okuyabilirsiniz)

Sisteminiz çok çok iyi olduğu için hiçbir masaüstüne takılma/donma sorunu yaşamazsınız. Benim önerim KDE'dir size. Ha, ben halâ Pentium 4 sahibi olduğum için XFCE ile idare ediyorum. :D

Dipnot: Sisteminiz(özellikle ekran kartınız) çok iyi. Oyun oynamayı da unutmayın :)

Çevrimdışı lovecodez

« Yanıtla #9 : 03 Ağustos 2012 - 16:48:21 »
Alıntı
Başlangıç için IDE olarak Geany'i öneririm. Emacs'i hiç kullanmadım ama her şeye yarıyormuş. :D (Mail'lerinizi bile okuyabilirsiniz)

Sisteminiz çok çok iyi olduğu için hiçbir masaüstüne takılma/donma sorunu yaşamazsınız. Benim önerim KDE'dir size. Ha, ben halâ Pentium 4 sahibi olduğum için XFCE ile idare ediyorum. :D

Dipnot: Sisteminiz(özellikle ekran kartınız) çok iyi. Oyun oynamayı da unutmayın :)

ekşisözlükten emacs için geliyor :D :

Alıntı
üzerinde 5 cesit irc, 3 cesit jabber, 2 adet msn istemcisi, syslog sunucusu, komple bir common lisp ide*'si, binbir cesit oyun, sayabildigim kadariyla 3 mail**, 2 nntp istemcisi, mp3 calar, dosya yoneticisi, outliner, todo list, ajanda, ldap destekli adres defteri, web tarayici, konsol ve psikoterapist* barindiran uber-editor. tabii bunlar sadece bir kismi. (http://www.eksisozluk.com/show.asp?id=9208215)

Şimdilik Pycharm düşünüyorum sonrasında yavaş yavaş emacs inşallah. Halihazırda mevcut olan KDE'den genel olarak memnun sayılırım. (Ekran kartım boşta 60° 'ları falan vurmasa daha memnun olacağım tabi.) Ve tabiki oyunsuz olmaz windowsu bilgisayarımda tutmamın tek sebebi oyunlar. :D

Çevrimdışı cmdexe

• Newbie
  • *
« Yanıtla #10 : 03 Ağustos 2012 - 19:57:08 »
hiç birine gerek yok
Command™

Çevrimdışı lovecodez

« Yanıtla #11 : 04 Ağustos 2012 - 09:22:17 »
Alıntı yapılan: "cmdexe"
hiç birine gerek yok

cmdexe hiçbirine gerek yok derken neyi kastettin?

Çevrimdışı cmdexe

• Newbie
  • *
« Yanıtla #12 : 04 Ağustos 2012 - 14:08:20 »
hiç birine gerek yok

maksadın programlama öğrenmekse konsoldan masaüstü ortamının önemi yok
Command™

Çevrimdışı kinekeş

« Yanıtla #13 : 04 Ağustos 2012 - 18:29:06 »
@hsngrms hoşbulduk. :)

@lovecodez  IDE olarak tavsiyem başlangıç için, sadece python' a yöneleceksen ninja-ide olabilir. Gayet kolay ve hoş bir arayüzü var ve PEP8 hatalarını dahi uyarabiliyor. :)

Çevrimdışı lovecodez

« Yanıtla #14 : 05 Ağustos 2012 - 11:01:14 »
hiç birine gerek yok

maksadın programlama öğrenmekse konsoldan masaüstü ortamının önemi yok

Masaüstü ortamının farkı yok desek daha doğru olur sanıyorum. Ayrıca burada bahsetmiş olduğum konu öğrenmek için hangisi gereklidir değil, hangilerinin ne gibi avantajları ve dezavantajları olduğudur yanlış anlaşılmasın.

Alıntı yapılan: "kinekeş"
@hsngrms hoşbulduk. :)

@lovecodez  IDE olarak tavsiyem başlangıç için, sadece python' a yöneleceksen ninja-ide olabilir. Gayet kolay ve hoş bir arayüzü var ve PEP8 hatalarını dahi uyarabiliyor. :)

kinekeş Önerini değerlendireceğim teşekkürler. :)

Çevrimdışı ♡ YFDogan ♡ Unutmayacağız

• Newbie
  • *
« Yanıtla #15 : 05 Ağustos 2012 - 23:33:10 »
Ben de de http://www.pcdepo.com/dell-inspiron-n5110-b43f45-8-gb-notebook-urun6645.html" class="bbc_link" target="_blank">http://http://www.pcdepo.com/dell-inspiron-n5110-b43f45-8-gb-notebook-urun6645.html bu makina var ve bahsettiğiniz 60 derece İ7 işlemcili cihazlar için makul düzey olarak kabul ediliyor araştırdığım forumlarda. Benim de 55-60 arası durur boştayken. (Optimus yapılandırması var, İntel ve Nvidia melez karta sahip)

Çevrimdışı lovecodez

« Yanıtla #16 : 06 Ağustos 2012 - 09:11:07 »
Alıntı yapılan: "YFDogan"
Ben de de http://www.pcdepo.com/dell-inspiron-n5110-b43f45-8-gb-notebook-urun6645.html" class="bbc_link" target="_blank">http://http://www.pcdepo.com/dell-inspiron-n5110-b43f45-8-gb-notebook-urun6645.html bu makina var ve bahsettiğiniz 60 derece İ7 işlemcili cihazlar için makul düzey olarak kabul ediliyor araştırdığım forumlarda. Benim de 55-60 arası durur boştayken. (Optimus yapılandırması var, İntel ve Nvidia melez karta sahip)

Bilgilendirdiğin için teşekkürler YFDogan.

Çevrimdışı aducama

• Newbie
  • *
« Yanıtla #17 : 06 Ocak 2013 - 17:28:15 »
Gnome bu konuda daha rahat diyorlar :sleepy:

Çevrimdışı xxx3

« Yanıtla #18 : 06 Ocak 2013 - 20:07:57 »
Masaüstü tercihe bağlı tabiki IDE konusuna gelirsek web uygulamaları geliştiricem demişsin aptana studio'yu önerebilirim python,css,html ve daha başka dillerle uygulama yazıp geliştirebiliyorsun.Yalnız yanlış hatırlamıyorsam arch'da aptana studio yoktu aur kısmına bakmadım yalnız.

Çevrimdışı hsngrms

« Yanıtla #19 : 10 Ocak 2013 - 02:04:04 »
Bodhi'nin son çıkan kararlı e17 masaüstü çok hoş ama alışkanlıkları değiştirmek lazım o masaüstünü efektif kullanabilmek için. Ben sadece fırsat bulmuşken sanalda denedim, gerçekte Arch üzerinde uğraşmak istemem doğrusu. :)

Konuya dönecek olursak daha önce sebebini bilmediğim şeyi artık biliyorum:
Alıntı
Benim programlama ile işim yok ama resmi forumda gördüğüm kadarıyla bu işle ilgilenenler GNOME, KDE, Xfce gibi masaüstlerini tercih etmiyorlar, genelde Openbox veya awesome/dwm tarzı masaüstlerini tercih ediyorlar. Sebebini bilmiyorum, masaüstünün programlamaya bir etkisi olduğunu da sanmıyorum.

Tiling WM kullanıyorlar kod yazanlar çünkü bu masaüstlerinde fare kullanımı minimum bu hız katıyor, ayrıca ekran en efektif şekilde bu tür masaüstlerinde kullanılıyor sanırım.