Gönderen Konu: İnternet Kotasını Aşanlara Güzel Haber  (Okunma sayısı 2260 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cumali

• Administrator
İnternet Kotasını Aşanlara Güzel Haber
« : 15 Temmuz 2012 - 15:45:33 »

Kotasız internette en düşük hız 3 megabite çıkarıldı.

BTK, internet kotasını aşanlar için 1 megabite düşürülen internet hızının 3 megabite çıkartılmasını onayladı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), bazı internet paketlerinin kotalarının ay sonundan önce dolması nedeniyle 1 megabite düşürülen internet hızının 3 megabite çıkartılmasını onayladı.

BTK'nın onayladığı düzenleme ile Türk Telekom'un toptan seviyede İnternet Servis Sağlayıcılara (İSS) sunmakta olduğu bazı DSL tarifelerinde bulunan "Adil Kullanım Noktası" (AKN) uygulamasında iyileştirme yapıldı.

AKN uygulaması, bazı limitsiz tarife paketlerinden hizmet alan abonelerin belli miktarda kapasite kullanımı sonucunda erişim hızının ay sonuna kadar düşürülmesini kapsıyor.

Mevcut uygulamaya göre, AKN uygulaması olan paketlerde DSL kullanıcılarının veri indirme miktarının AKN'yi aşması halinde hız 1 megabite düşürülüyordu.

Yapılan düzenleme ile AKN sonrası hız seviyesi 3 megabite çıkarıldı. Böylece AKN'yi aşan DSL internet kullanıcılarının internet hızları üç katına yükseltilmiş oldu. Örneğin 8 megabite kadar limitsiz pakette 50 GB'lık kapasite kullanımının tamamlanması durumunda ay sonuna kadar erişim hızı 3 megabite düşürülecek.

FİYAT AVANTAJI NEDENİYLE TALEP GÖRÜYOR

Bu uygulama, adil erişim politikası veya başka adlar altında başta Amerika ve Avrupa ülkeleri olmak üzere, birçok dünya ülkesinde uygulanıyor.

Türkiye'de AKN uygulaması konusunda yasal bir zorunluluk bulunmamasına karşın, İnternet Servis Sağlayıcıları tarafından AKN'li paketlerin yanı sıra bu şekilde sınırlama olmayan DSL paketleri de sunulmasıyla fiyat avantajı nedeniyle AKN'li paketler yaygın talep görüyor.

http://www.trthaber.com/haber/yasam/internet-kotasini-asanlara-guzel-haber-48471.html" class="bbc_link" target="_blank">http://http://www.trthaber.com/haber/yasam/internet-kotasini-asanlara-guzel-haber-48471.html
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »

Çevrimdışı GNU

• Newbie
  • *
Re: İnternet Kotasını Aşanlara Güzel Haber
« Yanıtla #1 : 15 Temmuz 2012 - 17:00:52 »
Sırf hız sorunları nedeniyle smileadsl'ye geçmiştim acaba aynı hız olayı diğer servis sağlayıcılarda da geçerli olacak mı?

Çevrimdışı cumali

• Administrator
« Yanıtla #2 : 15 Temmuz 2012 - 17:07:21 »
Henüz haber yeni. Önümüzdeki günlerde gerekli açıklamaları yapacaklarını sanıyorum. Ufak tefek farklılık olsada diger servis sağlayıcılarıda abonelerine bu konuda bilgilendirme yapacaklarını düşünüyorum. AKN ve hız sınırı yüzünden kısa süre önce aboneligimi iptal etmiştim. Geç de olsa alınan karar olumlu.

Çevrimdışı proton

• Newbie
  • *
« Yanıtla #3 : 15 Temmuz 2012 - 18:51:08 »
Alıntı yapılan: "cumali"
Henüz haber yeni. Önümüzdeki günlerde gerekli açıklamaları yapacaklarını sanıyorum. Ufak tefek farklılık olsada diger servis sağlayıcılarıda abonelerine bu konuda bilgilendirme yapacaklarını düşünüyorum. AKN ve hız sınırı yüzünden kısa süre önce aboneligimi iptal etmiştim. Geç de olsa alınan karar olumlu.

Aynı nedenlerden bende iss değiştirdim. 4mbit sınırsız aldım  82tl üstelik. :@ gerçi altı ay boyunca 49tl ama düzenleme yapmazlarsa tarife değiştirmem gerekecek.
irc: #archtr

Motorola Atrix: cm7.2

Çevrimdışı cumali

• Administrator
« Yanıtla #4 : 15 Temmuz 2012 - 18:57:03 »
TTNET kullanıyorsan ve telefon hattını görüşmelerde kullanmıyorsan müracaat edip 12 ay sözleşme yapman halinde telefon faturası ücretini TTNET ödüyor. Buda en az 20 Tl katkı sağlayacaktır.

Çevrimdışı proton

• Newbie
  • *
« Yanıtla #5 : 15 Temmuz 2012 - 18:59:17 »
Alıntı yapılan: "cumali"
TTNET kullanıyorsan ve telefon hattını görüşmelerde kullanmıyorsan müracaat edip 12 ay sözleşme yapman halinde telefon faturası ücretini TTNET ödüyor. Buda en az 20 Tl katkı sağlayacaktır.

Bir daha ttnet tercih edeceğimi sanmıyorum. Smile adsl 4mbit kullanıyorum.
irc: #archtr

Motorola Atrix: cm7.2

Çevrimdışı alorak

• Newbie
  • *
« Yanıtla #6 : 16 Temmuz 2012 - 18:58:42 »
Diğer servis sağlayıcıylarıyla ilgili detaylı bilgi için: http://t.co/kje2I8Gr
özgürlük için..

Çevrimdışı cumali

• Administrator
« Yanıtla #7 : 16 Temmuz 2012 - 19:07:59 »
Teşekkürler @alorak, konuyla ilgili 1.derece kaynaktan geniş bilgiyede ulaşmış olduk.

Çevrimdışı hsngrms

« Yanıtla #8 : 16 Temmuz 2012 - 22:17:24 »
@alorak, paylaşım için teşekkürler fakat diğer servis sağlayıcılarla ilgili birşey göremedim. Diğerleri için de geçerli mi? Senin paylaştığın belgede sadece TT adı geçiyor.

Çevrimdışı alorak

• Newbie
  • *
« Yanıtla #9 : 16 Temmuz 2012 - 22:50:54 »
Alıntı yapılan: "hsngrms"
@alorak, paylaşım için teşekkürler fakat diğer servis sağlayıcılarla ilgili birşey göremedim. Diğerleri için de geçerli mi? Senin paylaştığın belgede sadece TT adı geçiyor.

Türk Telekom mevcut altyapının sahibi ve bazı hizmet sağlayıcılar telekomun referans al sat yöntemiyle müşterisi. Bunlar için de mevcut durum geçerli. Ama kendi veri akış erişimine bağlı firmalar için bu standart geçerli değil. (kendilerine kalmış) TT sektörün etkin piyasa gücü olduğu için BTK ilgili kuruma bu şekilde yaptırım yapmakta.
özgürlük için..

Çevrimdışı hsngrms

« Yanıtla #10 : 16 Temmuz 2012 - 22:56:45 »
Bilgi için teşekkürler. Turkcell Superonline Fiber Internet kendi altyapısına sahip olduğu için değiştirmeyebilir ama ben geri kalacağını sanmam çünkü çetin bir rekabet söz konusu.