Gönderen Konu: Linux Günlükleri  (Okunma sayısı 381 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Eludecraft

• Newbie
  • *
Linux Günlükleri
« : 28 Haziran 2012 - 09:50:18 »
Yazıya girmeden önce not: Sitenin tasarımını kim yaptıysa ellerinden öpüyorum. O derece iyi olmuş.

Bundan bir kaç ay önce Linux kurduğum olmuştu. Denediğim üç dağıtım vardı: Pardus, Ubuntu, Fedora, OpenSuSE. Ubuntu ve Pardus fena değildi ama diğerleri beni sinir etmişti. Ama öyle böyle değil, dakika başı herhangi bir şeyi çöken ve kurmaya çalıştığım her pakette hata veren tek dağıtım bu ikisi oluyor. Bu kadar nasıl meşhur oluyorlar o kısmı çözemedim şimdilik, ileride neden olduğunu belki anlarım. Daha önce Arch kurmak istemiştim fakat kurulum ekranını görünce "Bu bana göre bir dağıtım değil" diyerek korktum. Daha sonra diskte yer açmak için Linux'u sildim. Sabit disk küçük, yer gerekiyor Windows'a. Aslında oyun manyaklığım olmasa kalırdı köşede şurada ama kafa yok bizde, illa 80GB'ın 30GB'unu Linux'a ayıracağız.  :D

Şimdi ben niye Linux kurduğumu anlatacağım. Ben bir ara The Secret World betalarından birine katılmıştım. (MMO düşkünlüğü var ya bizde, ne buluyorsak oynuyoruz.) Oyunu kurmak için olduğu gibi D diskini boşaltıp yerine The Secret World kurmuştum. (Tabi 25GB tutuyor. Az değil.) Beta bittiğindede olduğu gibi Shift + Delete çekmiştim. Ondan sonra onun yerine üşenipte hiçbir oyun kurmadım. (Keşke silmeseydim, sonraki betaya katılırdım.) Dün Drupal'ın üzerimde yapmış olduğu etkiyle 40'ın 15'ine Linux kurmaya karar verdim. İlk önce Ubuntu kurmak istedim ama Gnome'den ayrıldığını görünce vazgeçtim. Fedora kurunca anladım Gnome'nin evrim geçirdiğini. Daha sonra Fedora'yıda sildim, internete bağlanmıyordu. (Aslında bağlanıyordu da Firefox gibi araçlar bağlanmıyordu. Neyse, zararın neresinden dönülse kârdır.  :D) Daha sonra Distrowatch listesinden bana uygun olan dağıtımı seçmek istedim, bulamayınca Arch'a karar kıldım. Ama şöyle bir durum var ki tam Arch indirecek iken Chakra ile tanıştım ve onu kurdum. Yani yine yırttık.  :D Öğrendiğime göre Chakra Arch tabanlı ve daha kolay kuruluma sahip bir dağıtımmış. Ama Arch'tan pekte bir farkı yokmuş. Neyse oda iyimiş. (İşin komik tarafı Chakra'yı kurduğumda da internetin olmayışı. Modemin fişini takıp çıkarınca anladım ki boşuna günahını aldım.)

Bu foruma asıl kaydolma amacım bir şey sormaktı. (Arch Türkiye yazınca ilk bu site çıkıyor ne yapalım?) Sabah sorunun kendi kendine düzeldiğini görünce yinede bir şeyler yazmaktı. Ama ben yinede olan bir-iki sorunu yazayımda içimde kalmasın.

İlk olarak Firefox çok çirkin göründü gözüme. Chakra ile gelen Rekonq mudur nedir o tarayıcı daha hoş duruyor. Yok mudur Firefox'u onun gibi gösterme şansı?

http://i45.tinypic.com/291nz9w.png" alt="" class="bbc_img" />

http://i45.tinypic.com/x52yx5.png" alt="" class="bbc_img" />

http://www.grabi.org/wp-content/uploads/2012/04/firefox-13-beta-accueil_037002FD01245791.jpg" alt="" class="bbc_img" />

(Yalan değil, Windowstaki daha güzel duruyor. :D)

Ve daha önemlisi ses sistemiyle ilgili sorunlarım var. Dün gece KDE sesini çıkarmıyordu ama Firefox rahat rahat ses veriyordu. Ondan bir kaç dakika sonrada tam tersi olmuştu. Az önce herşey düzelmiş gibiydi fakat ben Phonon ayarlarına dokununca (Sadece aygıtı dene dedim.) KDE'nin sesi soluğu kesildi ve ses çıkaracağı zaman şunu çıkarıyor:

http://i50.tinypic.com/2z4hc80.png" alt="" class="bbc_img" />

Teamspeak denilen şeye girdiğimde de hem mikrofon hemde hoparlör çalışmıyor. Millete bağırıp çağırdıktan sonra anladım mikrofonun çalışmadığını. Phonon'dan ayar attım hala daha mikrofonda tık yok.
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »

Çevrimdışı cumali

• Administrator
Re: Linux Günlükleri
« Yanıtla #1 : 28 Haziran 2012 - 10:14:18 »
Öncelikle hoşgeldin @Eludecraft. Forum tasarımı hakkındaki görüşleriniz için teşekkür ederim. Sistem yöneticimiz olan Emir'in ( Sistem ) bu konuda gayretlerini söylemeden geçmeyelim.

Arch linux kendini sürekli yenileyen ve güncel kurulup kullanılan bir linux dağıtımıdır. Kurulumun ikinci bölümünde dilediginiz masaüstünü tercih etmeniz mümkün. Chakra ilk çıkışında Arch linux tabanlıydı. Şu an için komutlar haricinde Arch ile bir ilgisi kalmamıştır. Yani paketler birbirine uymamaktadır. Sadece KDE masaüstü olarak kullanmak mümkün. Bahsettiginiz Firefox'un çirkin görünme nedeni de ( Yazı tipi ve diger bağımlılıklardan dolayı ) KDE ortamında oluşundandır. Forum içinde ararsanız bir çok soruya yanıt bulabilirsiniz.

Ses konusunda bu başlıktaki konuyu inceleyin. http://http://opensource-tr.org/destek/thread-663.html çözüm olmaması durumunda uygun bölümde konu açınız.

Çevrimdışı alorak

• Newbie
  • *
« Yanıtla #2 : 28 Haziran 2012 - 15:51:58 »
Firefox'un eklentilerinden "compact menu 2" eklentisini ve istediğiniz başka temayı yükleyerek görüntüyü düzenleyebilirsiniz. Örneğin adwaita teması ile:

özgürlük için..

Çevrimdışı Eludecraft

• Newbie
  • *
« Yanıtla #3 : 28 Haziran 2012 - 18:58:08 »
Alıntı yapılan: "alorak"
Firefox'un eklentilerinden "compact menu 2" eklentisini ve istediğiniz başka temayı yükleyerek görüntüyü düzenleyebilirsiniz. Örneğin adwaita teması ile:

Dediğim şey bu değildi ama güzelmiş bu eklenti, hemen deneyeceğim.

Çevrimdışı tarakbumba

• Newbie
  • *
« Yanıtla #4 : 28 Haziran 2012 - 22:40:16 »
Ben AUR üzerinden firefox-kde-opensuse paketini kurdum. Bu, OpenSuse' nin KDE için yamalanmış Firefox paketi. Kayıt ekranı v.b. KDE kullanıyor. Ayrıca, Qtcurve tema motorunu, qtcurve-kde4, qtcurve-gtk paketlerini kurarak, kullanabilirsiniz. Bu sayede hem GTK temelli hem de QT/KDE temelli uygulamalar (Bu arada KDE üzerindeki Firefox) yeknesak görünüm kazanıyorlar. Bir de bazı uygulamalarda sorunlara neden olsa da Kgtk uygulamasını da kullanabilirsiniz. Ha, şimdi aklıma geldi ayrıca Oxygen-kde firefox teması da KDE Oxygen stilini sağlıyor.