Gönderen Konu: VLC Player  (Okunma sayısı 3420 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı MKA

VLC Player
« : 11 Haziran 2012 - 16:38:17 »
VLC Player

Linux üzerinde film izlemek için uzun süre kullandığım SM Player ve VLC Player arasında son olarak VLC'de karar kıldım ve temel programlarımın arasına aldım bu güzel programı.

VLC eğer Windows kullanan arkadaşlar K-Lite Codec Pack kurmuşlarsa yanında gelen Media Player Classic'e çok benzemekte. Kendisi küçük ama oynatabildiği codec sayısı oldukça fazla ve kullanımı çok rahat bir medya oynatıcı. Ayrıca Linux - Mac ve Windows çoklu sürümleri mevcut.

VLC Player

Linux üzerinde VLC ve benzer video oynatıcılarında Türkçe altyazı sorunu çok fazla görülmekte. Ama bu küçük problemi çözmekte çok basit 2-3 adımla çözülebiliyor.

VLC programınızı açtıktan sonra.

Araçlar - Seçenekler - Alt Yazı ve Ekran Üzerinde GÖsterim Ayarları - Varsayılan Kodlama türünü "ISO-8859-9" olarak değiştirip kaydettiğinizde alt yazılarınız türkçe olarak oynatılmaya devam edecektir. Karakter problemleriniz ortadan kalkacaktır.
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »

Çevrimdışı hsngrms

Re: VLC Player
« Yanıtla #1 : 11 Haziran 2012 - 19:56:51 »
Paylaşım için teşekkürler.

VLC'de maalesef bazen kodlamayı Türkçe seçsek bile altyazılarda problem oluyor, ben bu yüzden (SMPlayer ile) ikisini bir arada tutarım. Gariptir VLC'de sorunlu olan altyazı SMPlayer'da, SMPlayer'da sorunlu olan altyazı VLC'de sorunsuz görüntüleniyor, birbirlerini tamamlıyorlar. (Sorun altyazı dosyasının kodlaması ile alakalı, altyazı dosyasında sorun yoksa ikiside Türkçe karakterleri doğru gösteriyor.) Bir de SMPlayer'ın W ve E tuşları ile yakınlaşma-uzaklaşma özelliğini sık kullandığımdan vazgeçemiyorum. :)

Çevrimdışı MKA

« Yanıtla #2 : 11 Haziran 2012 - 20:15:13 »
@hsngrms bahsettiğin alt yazı problemi benimde 2 defa başıma geldi =D

Onuda şu şekilde çözdüm. Alt yazının bulunduğu .srt yada .sub dosyalarını Kwrite ile açıp Farklı Kaydet diyerek alt yazının kodlamasınıda aynı şekilde "ISO-8859-9" yaptım ve sorunum kalmadı.

Ama yazıdada söylediğim gibi SM Player'da konusunda oldukça iyidir =) İkiside tadından yenmez.

Çevrimdışı hsngrms

« Yanıtla #3 : 11 Haziran 2012 - 21:31:51 »
Ben de kodlamayı değiştiriyorumda Türkçe karakterler bozuk göründüğü hali ile kayıt ediliyor, yani bozuk karakterler Türkçe'ye otomatik dönüşmüyor. Sanırım bu Geany ile alakalı, Kwrite dönüştürüp kaydediyor olabilir. KDE paketi olduğu için Kwrite kuraramam ama bilgi olarak kalsın aklımın bir köşesinde, teşekkürler. :)

Çevrimdışı Felâsife

« Yanıtla #4 : 14 Haziran 2012 - 19:27:52 »
Bozuk karakterlere müdahale edilebiliyor alsında, Kwrite, Kate, Gedit gibi editörlerde bul/değiştir komutu var, onunla toplu şekilde bozuk karakterler değiştirilebilir.

Genelde 5-6 işlemlede olay bitiyor ve UTF8 olarakta farklı kaydet deyince işlem tamamdır.

Not:

Değil mi ki UTF8 sistem kullanıyoruz bu işlemlere illaki el atacağızdır, bugün veya yarın kaçışı yoktur  :D

Çevrimdışı hsngrms

« Yanıtla #5 : 16 Haziran 2012 - 00:18:34 »
Geany'de tüm dökümanda bul ve değiştir özelliği var ama hiç aklıma gelmemişti. :D

Çevrimdışı Felâsife

« Yanıtla #6 : 16 Haziran 2012 - 14:14:35 »
Bu bul/değiştir 'ler ile az ömür geçirmedim değil, (ömrümü yediler :D) örn. joomla, WP, SMF de filan adamlar dil dosyasını windows'ta filan yaptıkları için, kurunca programı hayda dil dosyası karakter sorunları verir.

Ondan sonra işin yoksa değiştir babam değiştir.

Atlar tepişir olan çimlere olur misali, Windows Linux rekabetinde de olan $USER 'lere oluyor  :D