Arch Linux Türkiye Forum

Gönderen Konu: Shutter - Gelişmiş Ekran Görüntüsü Aracı  (Okunma sayısı 2589 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı decent

 • Administrator
 • *****
 • İleti: 1.092
 • Karma: +0/-0
  • ARCHER KIM
 • Dağıtım: Arch Linux <:> Ubuntu
 • Sürüm: *
 • Ekran Kartı: Nvidia / ATI
Shutter - Gelişmiş Ekran Görüntüsü Aracı
« : 25 Nisan 2012 - 11:03:30 »
http://i.imgur.com/kumG7.png[/img] Shutter nedir, ne işe yarar?

Shutter, zengin özelliklere sahip bir ekran görüntüsü yakalama, düzenleme ve kolayca paylaşma aracıdır.

Ekranın belirli bir alanını, istediğiniz bir pencereyi, tüm ekranı veya bir web sitesinin görüntüsünü yakalayabilirsiniz. Yakaladığınız ekran görüntüsünü düzenlemek, üzerinde belirli alanları vurgulamak, kesmek/kırpmak, çeşitli efektler uygulamak ve istediğiniz duruma getirdiğiniz resimlerinizi resim sitelerinde yayınlamak bu aracın kapsama alanına giriyor.Shutter ücretsizdir, açık kaynak kodludur ve GPL v3 lisansı altındadır.http://i.imgur.com/kumG7.png[/img]  Ekran Görüntüsü Yakalama:

Shutter ekran görüntüleriniz üzerinde kontrolü kaybetmeden (sekmeli arayüz) ekranınızdaki neredeyse her şeyi yakalayabilmenizi sağlar.

Shutter ile neler yapılabileceğini ve yakalama konusunu biraz daha açalım:http://i.imgur.com/5upML.jpg" alt="" class="bbc_img" /> Belirli Bir Bölgeyi/Alanı Yakalama:

Bu özellik ekran üzerinde ihtiyaç duyduğunuz belirli bir alanı yakalamak içindir, herhangi bir kullanıcının beğenebileceği iki farklı araç ile sunulmaktadır.http://i.imgur.com/5upML.jpg" alt="" class="bbc_img" /> Masaüstü Yakalama:

Shutter sadece geçerli masaüstündeki (ya da çalışma alanı) tüm içeriği yakalamakla kalmaz, aynı zamanda çoklu ekran ayarlarını da destekler; örn. aktif ekranı yakalamak.http://i.imgur.com/5upML.jpg" alt="" class="bbc_img" /> Pencere Yakalama:

Yakalamak istediğiniz pencereyi seçmek için sadece fareyi kullanmak yeterli. Shutter, o anda açık olan pencereleri listeliyor ve size hangi pencereyi yakalamak istiyorsanız onu seçmek kalıyor. İsterseniz yakalamak istediğiniz pencereyi kendiniz fare ile üzerine giderek de seçebilirsiniz, seçtiğiniz pencere kolaylık olması için Shutter tarafından işaretlenecektir.http://i.imgur.com/5upML.jpg" alt="" class="bbc_img" /> Menü veya Bilgi Baloncuğu Yakalama:

Shutter ile menüler veya bilgi baloncuklarını yakalamak çok kolay. Kullanıcı Kullanıcı tanımlı seçeneklerden birini seçtiğinizde geri sayım başlar. Bu süre zarfında istenen menüyü açabilirsiniz veya bilgi baloncuğunu görüntüleyebilirsiniz. Shutter menü veya bilgi baloncuğunu tanıyıp yakalayacaktır.http://i.imgur.com/5upML.jpg" alt="" class="bbc_img" /> Website Yakalama:

Shutter web sitelerini herhangi bir tarayıcı penceresi açmadan yakalamak için gnome-web-photo kullanır.

http://i.imgur.com/kumG7.png" alt="" class="bbc_img" />  

Özellikle sunum, tanıtım, anlatım vb. işleriniz için ekran görüntüleri alıyorsanız, bu ekran görüntülerinin belirli kısımlarını veya bölgelerini işaretlemeniz, düzenlemeniz gerekebilir. Shutter kullanırken bu düzenlemeleri yapmak için Gimp gibi harici grafik düzenleyicileri açmanıza gerek yoktur, çünkü Shutter kendi resim düzenleyicisi ile gelmektedir.Not: Shutter ile sadece ekran görüntülerini değil; desteklenen her görüntü dosyasını düzenleyebilirsiniz.Burada ekran görüntüsü ve diğer resimleri düzenlemeye dair birkaç özelliği ele alalım:http://i.imgur.com/5upML.jpg" alt="" class="bbc_img" /> Metinler, oklar, dikdötgenler elipsler... ekleyin

Shutter aracının resim düzenleyicisi ile, ekran görüntülerinize dikdörtgenler, oklar, metinler vs. gibi basit eklemeler yapabilirsiniz. Eklediğiniz her şekil, renk, yazı tipi ve/veya çizgi genişliğini değiştirerek özelleştirilebilir.http://i.imgur.com/5upML.jpg" alt="" class="bbc_img" /> Özel verilerinizi gizlemek için sansür veya pikselleştirme:

IP veya e-posta adresleri gibi hassas bilgilerinizi göstermek istemiyor musunuz? Shutter bu bilgileri/verileri gizlemek için, basit fakat etkili iki araç sunuyor.http://i.imgur.com/5upML.jpg" alt="" class="bbc_img" /> Otomatik büyüyen/artan şekil şekil:

Adım adım anlatım yaparken (genellikle metin üzerinden) çoğu kez basamak eklemesi yapılır. Shutter, ekran görüntülerine eklediğiniz şekillere otomatik artırılabilirlik ve ekleme yapılabilirlik özelliği kazandırıyor.

Daha kolay olamaz!http://i.imgur.com/5upML.jpg" alt="" class="bbc_img" />  Kırpma:

Shutter düzenleyicisi aynı zamanda bir kesme ve kırpma aracı içeriyor. Sadece fare ile bir bölge seçin ya da giriş alanları içine istediğiniz boyutları girin.http://i.imgur.com/kumG7.png" alt="" class="bbc_img" />

Hepimiz forumlarda, wiki sayfalarında, sohbet ortamlarında zamanımızı harcıyoruz. Ara sıra ekran görüntülerine ihtiyaç olduğunda, ekran görüntülerini internet ortamına yükleyip diğer insanlarla paylaşma gereksinimi duyarız.http://i.imgur.com/5upML.jpg" alt="" class="bbc_img" /> Kolayca paylaşın:

Shutter ekran görüntülerinizi veya resimlerinizi belirli resim yükleme sitelerine yüklemek için yerleşik bir özellik ile beraber gelmektedir.

Bu özellik ile yüklediğiniz resimlere ait bağlantıları wiki, forum gibi ortamlara kolayca ekleyebilirsiniz.http://i.imgur.com/5upML.jpg" alt="" class="bbc_img" /> Bulut sisteme giriş:

Shutter son sürümü ile Ubuntu One ve Dropbox bulut sistemlerini de desteklemektedir.

http://i.imgur.com/kumG7.png" alt="" class="bbc_img" />

Shutter, çok çeşitli harika eklentiler ile ekran görüntülerinize ve resimlerinize etkileyici efektler ekleyebilmenizi sağlar.http://i.imgur.com/5upML.jpg" alt="" class="bbc_img" /> Ekran görüntülerinize benzersiz bir görünüm kazandırın:

Bir resim bin kelime değerindedir.

http://i.imgur.com/n1pHd.png" alt="" class="bbc_img" />

Anasayfa:

http://shutter-project.org/

Güncel Sürüm:http://img6.imagebanana.com/img/kozq7l75/ShutterHakknda_028.png" alt="" class="bbc_img" />Arch Linux üzerinde Shutter yüklemek için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

https]http://i.imgur.com/kumG7.png" alt="" class="bbc_img" />http://storage6.static.itmages.com/i/12/0425/h_1335341565_8077963_6571162480.png" alt="" class="bbc_img" />

Ekran görüntüsü ile sınırlı değil; desteklenen grafik dosyası türlerini düzenleyin..

http://i.imgur.com/3BDex.png" alt="" class="bbc_img" />

Dosya Aç menüsü ile görüntülenen ve

düzenleyebileceğiniz uyumlu dosya türleri:


http://i.imgur.com/GyK8i.png" alt="" class="bbc_img" />

Eklenti listesi; filigrandan çerçeveye bir çok

eklentiyi kısa sürede resimlerinize uygulayın:

http://i.imgur.com/5yS3f.png" alt="" class="bbc_img" />

Örnek olarak; filigran eklemenin kolaylığı:

http://i.imgur.com/CcGp5.png" alt="" class="bbc_img" />
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »

Çevrimdışı Rbbt

 • Newbie
 • *
 • İleti: 256
 • Karma: +0/-0
Re: Shutter - Gelişmiş Ekran Görüntüsü Aracı
« Yanıtla #1 : 25 Nisan 2012 - 12:18:38 »
Çok iyi bir alternatif oldu benim için, teşekkürler (:
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »

Çevrimdışı decent

 • Administrator
 • *****
 • İleti: 1.092
 • Karma: +0/-0
  • ARCHER KIM
 • Dağıtım: Arch Linux <:> Ubuntu
 • Sürüm: *
 • Ekran Kartı: Nvidia / ATI
Re: Shutter - Gelişmiş Ekran Görüntüsü Aracı
« Yanıtla #2 : 25 Nisan 2012 - 13:38:07 »
Rica ederim @Rbbt
Alıntı
Shutter kullanırken bu düzenlemeleri yapmak için Gimp gibi harici grafik düzenleyicileri açmanıza gerek yoktur, çünkü Shutter kendi resim düzenleyicisi ile gelmektedir.

Montaj, arkaplan temizleme gibi işler haricinde Shutter yeterli geliyor.Zaman buldukça işlerimizi kolaylaştıran yazılımları eklemeye çalışacağım.
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »