Haberler

Amarok Müzik Oynatıcı

MKA · 3196

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı MKA

: 08 Haziran 2012 - 17:53:20
Merhaba arkadaşlar bu başlık altından debian - ubuntu ve bundan sonra Linux Arch'tada kullanmaya devam ettiğim ve vazgeçemediğim benim ve birçok linux kullanıcısının müzik fenomeni olan Amarok hakkında yükleme ve özellikleri konusunda yeni arkadaşlarımız için temel bilgi vermek istiyorum.

http://www.kabatology.com/wp-content/uploads/2008/02/amarokkde.png" alt="" class="bbc_img" />

Linux altında sayısı sürekli artmakta olan birçok açık kaynak kodlu müzik oynatıcı kullanabilirsiniz. Açıkçası linux altında müzik dinleme konusunda kendimi en rahat hissettiğim program Amarok.

Peki "Amarok" nasıl yüklenir ?

Amarok'u grafik tabanlı Yazılım Yönetimi programınız Apper üzerinden arama alanına Amarok yazarak  yapabilirsiniz.

Amarok'u bilgisayarınıza yüklemek için uçbirimden

Kod: [Seç]
pacman -S amarok
komutunu vermeniz yeterlidir.

Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra "Amarok" 'u açmak için.

Uygulamalar - Çoklu Ortam - Müzik Çalar Amarok uzantısından

yada

Alt + F2 kısayolları ile komut pencerenizi açıp Amarok + Enter ile programınızı başlatabilirsiniz.

Amarok Müzik Oynatıcı

Amarok'un avantajları nedir?

Amarok kendi içerisinde tema desteği sağlamaktadır. Eğer isterseniz görsel olarak özelleştirilmiş bir müzik oynatıcıyada sahip olabilirsiniz.

Sürekli artmakta olan sayısız eklentiler ile mükemmel oynatıcı Linux Arch'ta sizi her zaman karşılamaktadır.

Amarok albüm kapaklarını arşivler ve neredeyse her şarkıda doğru albüm kapağını size gösterir.

Ve gelelim en sevdiğim özelliklerinden birine.

Dinlediğiniz şarkının sanatçı bilgileri ve şarkı sözleri eğer Wiki veri tabanında mevcut ise size bu bilgileri aşağıdaki şekilde sunar.

Amarok Müzik Oynatıcı

Amarok Müzik Oynatıcı

Araçlar menüsü üzerinden.

Ekolayzır (Türkçe Linux Arch) bölümünden ses ayarlarınızı yapabilir.

Kapak Yöneticisi bölümünden ses arşivinizin albüm kapaklarını düzenleyebilir. Elinizde olmayanlara ulaşabilirsiniz.

Son olarak Amarok'a tüm müzik kütüphanenizi veya bir sanatçının diskografisini parça listesi olarak aldığınızda Amarok tüm bunları albüm olarak ayırır. Eklediğiniz şarkılarınız hangi albümde hangi senede bulunduğu gibi bilgilere bu sayede rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Amarok ilk yüklemede mp3 formatını desteklemeyebiliyor. Bunu çözmek için uçbirimden.

# pacman -S phonon-gstreamer gstreamer0.10 gstreamer0.10-plugins

komutunu vermeniz yeterli.

Kısacası Amarok size bir müzik oynatıcıdan beklediğinizden çok daha fazlasını sunmakta. İstediğiniz müzik oynatıcıyı seçmek ve kullanmakta size kalmış =)

Herkese Mutlu Arch'lar.
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »

Çevrimdışı cumali

• Administrator
Yanıtla #1 : 08 Haziran 2012 - 19:12:24
Güzel bir tanıtım olmuş @MKA. Bir çok arkadaşımızın bundan faydalanacağına eminim. Teşekkür ederim.

Çevrimdışı MKA

Yanıtla #2 : 08 Haziran 2012 - 19:29:50
Umarım yeni arkadaşlarımıza yol gösterici olur.

Çevrimdışı hsngrms

Yanıtla #3 : 08 Haziran 2012 - 21:35:44
@MKA ellerine sağlık. Tek bir nokta (hata) dikkatimi çekti Amarok extra deposunda bulunduğu halde anlatım içinde AUR'dan kurabilirsiniz diye geçtiği yerler var. Bunu düzeltirsen sevinirim. AUR'da yok mu var ama git versiyonu vs. bunlar kararlı değildir, resmi depolarda varken tercih edilmemeliler.

Çevrimdışı MKA

Yanıtla #4 : 09 Haziran 2012 - 09:39:27
@hsngrms çok güzel bir tespit yapmışsın teşekkür ederim. Ben yazılım sektöründe çalıştığım için en son günceli bul.Diğerleri ne eklemişler ne kaldırmışlar. Ben bunun üzerine ne ekleyip ne kaldırabilirim gibi bir bakış açısı ile bakıp anlatımın o kısmını biraz yeni kullanıcı konseptinden çıkarmışım. Düzenleme sürem geçtiği için değişiklik yapamıyorum. Yönetimden bir arkadaşım o kısmı düzenlerse sevinirim. Yeni kullanıcılarımızı kararlı olmayan bir sürüme itmeyelim.

Çevrimdışı decent

• Administrator
    • ARCHER KIM
  • Dağıtım: Arch Linux <:> Ubuntu
  • Sürüm: *
  • Ekran Kartı: Nvidia / ATI
Yanıtla #5 : 09 Haziran 2012 - 10:00:22
Gereken değişiklik yapıldı.

Çevrimdışı hsngrms

Yanıtla #6 : 10 Haziran 2012 - 02:14:08
@MKA ben teşekkür ederim anlayışın için.