Gönderen Konu: Arch Linux Ekran Kartı Driver Kurulumu ve Hardware Video Acceleration  (Okunma sayısı 64 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Elephant Man

• Newbie
  • *
  • I am not an animal, i am a human being!
  • Dağıtım: Arch Linux
  • Ekran Kartı: Radeon HD 4850
Öncelikle herkese iyi akşamlar. Arkadaşlar ben AMD'nin HD 4850 model ekran kartını kullanıyorum ve ekran kartı driverımı kurmak istiyorum fakat biraz kafam karıştı.  Ben şimdiye kadar Mesa dışında hiçbir şey kurmuyordum fakat Arch Wiki'de şu paketleri gördüm; xf86-video-amdgpu,  xf86-video-ati. Benim Mesa yerine bu paketlerden birini tercih edip kurmam daha mı iyi olurdu ya da Mesa'nın yanına bunlardan birini mi kurmalıyım?

Bir de Hardware Video Acceleration olayı tam olarak nedir rica etsem açıklayabilir misiniz? Bunun gerçekleşmesi için libva-mesa-driver ya da mesa-vdpau paketlerinden herhangi birini mi kurmam gerekli?

Örneğin aşağıdaki resimde Accelerated Video Decode kısmı ve daha bir çok bölüm devre dışı gözüküyor, bu hızlandırmayı nasıl aktif edebilirim? Aktif edersem gözle görülür bir performans artışı olur mu? Kafamdaki soru işaretlerini giderip bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Sorularım gereksiz ya da hatalıysa da lütfen kusuruma bakmayın, çok fazla bilgi birikimine sahip değilim fakat Linux kullanmayı seviyorum. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.
« Son Düzenleme: 29 Ocak 2019 - 20:48:15 Gönderen: Elephant Man »

Çevrimdışı decent

• Administrator
    • ARCHER KIM
  • Dağıtım: Arch Linux <:> Ubuntu
  • Sürüm: *
  • Ekran Kartı: Nvidia / ATI
İyi akşamlar @Elephant Man

Bağlantıda yer alan donanım modellerine uygun sürücüleri inceleyebilirsin.
https://wiki.archlinux.org/index.php/AMD_Catalyst

Doğru sürücü seçimi için şuraya bakabilirsin.
https://wiki.archlinux.org/index.php/AMD_Catalyst#Selecting_the_right_driver

Özetlemek gerekirse, kullandığın ekran kartı için eski bir sürücü yükleniyor, linux (çekirdek) ve xserver sürümleri de önceki uyumlu sürümlere mahkum ediliyor.