Haberler

Gönderen Konu: [Çözüldü] Arch Linux ve Openbox Kurulumu Sonrası Ses Sorunu  (Okunma sayısı 175 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Elephant Man

• Newbie
  • *
  • I am not an animal, i am a human being!
  • Dağıtım: Arch Linux
  • Ekran Kartı: Radeon HD 4850
Arkadaşlar bilgisayar gayet hafif kasmıyor fakat internette ne yaptıysam bir  türlü gerekli çözümü bulamadım.  "alsamixer" komutunu girip ne yaptıysam bir türlü bilgisayardan ses çıkartmayı başaramadım. Ayrıca Openbox kurulumundan sonra yapılandırma rehberi tarzında bir  Türkçe kaynağımız var mı? Teşekkür ederim.

İzninizle bir de ekleme yapmak istiyorum, diğer yaşadığım problemleri de buraya yazmam mı, yoksa onları farklı konular halinde açmam mı uygun olur?
« Son Düzenleme: 16 Nisan 2018 - 23:22:23 Gönderen: cumali »

Çevrimdışı cumali

• Administrator
Yanıtla #1 : 16 Nisan 2018 - 22:47:15
Hoşgeldiniz @Elephant Man, ses ile ilgili hangi paketleri yükledin bilmiyorum.  Ancak şu paket yüklümü ona bakın.

Kod: [Seç]
# pacman -Q pavucontrol
Forumda güncel olmamakla birlikte openbox anlatımı var. https://www.archtr.org/forum/index.php?topic=826.0

Yaşadığınız diger sorunları uygun bölümlere açabilirsiniz.

Ek:

Birde şu paketler kurulu degilse yükleyin.

Kod: [Seç]
# pacman -S alsa-firmware alsa-utils alsa-plugins pulseaudio-alsa pulseaudio
« Son Düzenleme: 16 Nisan 2018 - 22:52:36 Gönderen: cumali »

Çevrimdışı Elephant Man

• Newbie
  • *
Yanıtla #2 : 16 Nisan 2018 - 22:56:00
Hoşbulduk, geri dönüşünüz için teşekkür ederim. Aslını sorarsanız elle kurmam gereklimi bilmiyorum. Sizin yapmış olduğunuz ArchKur ile Arch Linux'u kurabildim. Çok basit ve çok kolay bir kurulum olmuş benim gibi acemiler için biçilmiş kaftan, onun içinde size tekrar çok teşekkür ederim. Orada zorunlu adımları tek tek uyguladım, masaüstü olarak sadece Openbox seçtim ve onun haricinde hergangi bir ekstra işlem yapmadım. O yüzden sanırım o paket bende yüklü değil, sanırım diyorum çünkü kodun başına "#" işareti koymuşsunuz sanırım bu su yazıp login olmam gerektiğini gösteriyor. Ben bunu yapınca nedense belirlemiş olduğum şifreyi kabul etmiyor.

Özür dilerim alttaki mesajınızı yeni gördüm, o paketleri hemen yüklüyorum.
« Son Düzenleme: 16 Nisan 2018 - 23:06:22 Gönderen: Elephant Man »

Çevrimdışı cumali

• Administrator
Yanıtla #3 : 16 Nisan 2018 - 23:09:39
Anladığım kadar kurulum esnasında şifre/parola belirlerken numlock tuşunuz aktif degilmiş. Yada burayı gözardı etmişsiniz. Root olmadan da herhangi bir paket yükleyemezsiniz. Yüklemeyincede sorunlar çözülmez. Ya yeniden kurulum yapın. Yada hazır Arch tabanlı openbox ortamı yüklü  bir dağıtım deneyin.

Çevrimdışı Elephant Man

• Newbie
  • *
Yanıtla #4 : 16 Nisan 2018 - 23:13:35
su ardından parola yazarak değil de verdiğiniz paketlerin başına sudo ekliyorum, şifreyi o zaman girince kabul ediyor fakat terminale direkt su yazıp ardından sorulan şifreyi girince yazdığım şifreyi kabul etmiyor. Bu arada altta eklemiş olduğunuz paketleri yükledim ve yükledikten sonra bilgisayardan ses gelmeye başladı, ilginiz için çok teşekkür ederim. :) Bu bahsettiğim diğer sorun ile ilgili yapacağım bir şey var mı? Bunun için tekrar konu açmalı mıyım?
« Son Düzenleme: 16 Nisan 2018 - 23:21:08 Gönderen: Elephant Man »

Çevrimdışı cumali

• Administrator
Yanıtla #5 : 16 Nisan 2018 - 23:21:43
Sorunu çözmüş olmanıza sevindim. Parolayı sudo komutu verirken kabul etmesi, root olmanız için şifreyi kabul etmemesini doğrusu anlayamadım. Muhtemelen şifre girerken Caps Lock tuşunuz açık olmasın? Eger durum böyleyse girdiginiz parolayı kabul etmeyecektir. Neyse.. Diger sorunlarınız için uygun bölümlerde konu açabilirsiniz. Sorun olmaz.