Arch Linux Türkiye Forum

Gönderen Konu: [NVidia] HDMI ile Görüntü ve Ses Aktarımı  (Okunma sayısı 2079 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hsngrms

  • İleti: 1.707
  • Karma: +0/-0
[NVidia] HDMI ile Görüntü ve Ses Aktarımı
« : 17 Mart 2012 - 18:18:18 »
HDMI destekli NVIDIA kartınız, TV'niz ve HDMI kablonuz olduğu halde bunlardan faydalanamıyorsanız veya görüntü giderken ses gitmiyor ise bu devamını mutlaka okumalısınız. (Anlatımı uygulamak için illaki Arch kullanıyor olmanız gerekmiyor, adı geçen paketlerin .deb .rpm paketlerini rahatlıkla bulabilirsiniz.)NVIDIA sürücüsünün kurulu olması gerekiyor. Kurulu ise bilgisayarı televizyona bağlayın ve biraz sonra anlatacağım adımları uygulayın. Kurulu değil ise aşağıdaki komut ile kurabilirsiniz.


   
Kod: [Seç]
sudo pacman -S nvidia nvidia-utils


Önce görüntü için yapmamız gerekenlerden bahsedelim. NVIDIA X Server Settings yazılımını açın. (ArchBang kullananlar menüden, Arch kullanıcıları ALT F2 yapıp nvidia-settings yazdıktan sonra Entera basarak açabilir.)http://3.bp.blogspot.com/-D-yu1rmi7R4/TuTAFwe8HZI/AAAAAAAAAec/MX5sZMf7R9g/s1600/nvidia-menu.png[/img]NVIDIA X Server Settings ile yapmanız gerekenleri daha açıklayıcı olması için resimli olarak göstermek istedim.http://2.bp.blogspot.com/-QzlRKU_Jh9Y/TuTBQuWaO9I/AAAAAAAAAek/uwXNWaW-tNo/s1600/nvidia-settings.png" alt="" class="bbc_img" />1. X Server Display Configuration sekmesine tıklayın.2. Detect Displays'e tıklayın. (Bu adımda Layout kısmında bağladığınız ekranı görmeniz gerekiyor.)3. Layout kısmından bağladığınız ekranı seçin.4. Configuration kısmından TwinView'i seçin. (İki ekranı aynı anda kullanabilmek için.)5. Position olarak Clones'ı seçin. (İki ekranda tamamen aynı görüntüyü almak için.) Right of olarak bırakırsanız ekranlar birbirinin devamı şeklinde olacaktır. İki tane aynı boyutta monitörü yan yana kullanırken hoş olabilir.6. Apply diyerek yaptıklarımızı onaylıyoruz. (Bu adımdan sonra bağladığımız ekrandan görüntü alıyor olmamız lazım.)7. Exit diyerek işimiz bittiği için NVIDIA X Server Settings yazılımını kapatıyoruz.Gelelim NVIDIA kartımızdan nasıl ses alacağımıza. PulseAudio'dan faydalanacağız. Aşağıdaki komutu vererek PulseAudio paketlerini kurun.


   
Kod: [Seç]
sudo pacman -S pulseaudio libpulse pavucontrol pulseaudio-alsa


Kurulum tamamlandıktan sonra pavucontrol yazılımı ile ses çıkış kaynağını ayarlayacağız. Yine anlaşılır olması için ekran görüntüsü ile açıklamaya çalışacağım.http://2.bp.blogspot.com/-xEEwhvJpTYw/TuTGwio3tHI/AAAAAAAAAes/q8JHBx7vmjo/s1600/pulseaudio-menu.png[/img]ArchBang kullanıcıları yukarıda resimde görüldüğü gibi sağ tık menüsünden, Arch kullanıcıları ise ALT F2 ile çalıştırıcıyı açıp pavucontrol yazdıktan sonra Entera basarak yazılıma ulaşabilir.http://4.bp.blogspot.com/-DKevM_V_bvw/TuTHbahGk_I/AAAAAAAAAe0/LCxtz4Gf3CU/s1600/pavucontrol.png" alt="" class="bbc_img" />1.Output Devices sekmesine geçerek ses çıkış kaynaklarını buluyoruz.2. HDMI aygıtının sağındaki yeşil tike tıklayarak onu aktif ediyoruz. (Aktif olanın tuş içeri gömülü gibi görünmekte yani bu görüntüde aktif olan Internal Audio.)3. Bu işlemlerden sonra ayarların geçerli olması için o an çalışan uygulamarı kapatmanız gerekir. Tekrar açtığınız zaman ses bağladığınız TV'den gelecektir.Artık HD görüntü ve ses kalitesinin keyfini sürebilirsiniz!http://3.bp.blogspot.com/-NrWOVikDVzk/TuS-ZMrUabI/AAAAAAAAAeU/xTbxoy2Nzcw/s1600/HDMI-TV.JPG[/img]
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Anonymous »

Çevrimdışı oltulu

  • Administrator
  • *****
  • İleti: 63
  • Karma: +0/-0
Re: [NVidia] HDMI ile Görüntü ve Ses Aktarımı
« Yanıtla #1 : 13 Kasım 2012 - 00:55:47 »
Bende işe yaramadı tv den ses alamıyorum (nvidia hdmi)
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »
<t></t>

Çevrimdışı hsngrms

  • İleti: 1.707
  • Karma: +0/-0
Re: [NVidia] HDMI ile Görüntü ve Ses Aktarımı
« Yanıtla #2 : 13 Kasım 2012 - 13:38:53 »
Pavucontrol ile varsayılan çıkış olarak HDMI seçtikten sonra açık olan uygulamaları kapatıp baştan açın. Pavucontrol'den bakarak HDMI sesinin Mute konumunda olmadığına emin olun.
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »