Gönderen Konu: Dizüstü Bilgisayarlarda Şarj Süresini Uzatmak  (Okunma sayısı 4007 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hsngrms

Dizüstü Bilgisayarlarda Şarj Süresini Uzatmak
« : 17 Mart 2012 - 18:12:17 »
Dizüstü bilgisayar kullanıcılarının başını ağrıtan bir konu olmuştur şarj süresi. Ben de 4 yıldır dizüstü kullanıcısı olduğum için bu duruma el atmak gerektiğini düşündüm. Biraz araştırma ve ardından uygulamaya koyma ile çok güzel sonuçlar elde ettim. Şimdi daha uzun bir şarj süresini nasıl elde edebileceğimizi sizlerle paylaşacağım. Ama öncelikle bir şeyi hatırlatmakta fayda var; ne kadar çok uğraşırsanız uğraşın sonuçta elde edeceğiniz süre pilinizin şu anki kapasitesine bağlıdır. Yani imkansızı beklemeyin fakat farkedilebilir düzeyde bir artış olacağı kesin.

Bir de şunu belirteyim, anlatımı çok uzatmamak adına doğrudan kurulum ve yapılandırma bilgilerini vereceğim. Kurulan paketler hakkında bilgileri de daha sonra eklemeyi düşünüyorum (Neyin niye kurulduğunu bilmek lazım.).

Kod: [Seç]
sudo pacman -S cpupower laptop-mode-tools pm-utils powertop acpi acpid

Yukarıdaki komut ile bize gerekli olan bütün uygulamaları bir seferde kuralım.

acpid cpupower laptop-mode

Kurulum bittikten sonra rc.conf dosyamızın DAEMONS satırına yukarıdakileri ekleyelim.

NOT: @ işareti arkaplanda çalıştırmak içindir.

Peki nasıl düzenleyeceğiz rc.conf dosyamızı, ArchBang kullanıcıları doğrudan sağ tık menüsünde Preferences altında Edit /etc/rc.conf olarak bulabilirler. Arch kullanıcıları ise kullandıkları editöre göre uçbirimden aşağıdaki komutu vererek değiştirebilirler.
sudo EDITOR /etc/rc.conf

EDITOR yerine nano, gedit, kate, leafpad, ... kullandığınız editör hangisi ise onu yazın. (nano haricindekiler grafiksel arayüze sahiptir ve basittir.)

http://files.myopera.com/hsngrms/albums/12357362/2012-08-24-002809_656x435_scrot.png" alt="" class="bbc_img" />

Yukarıda örnek bir ekran görüntüsü ile rc.conf dosyasında yapacağınız değişikliği daha açık bir hale getirmeye çalıştım.

(NOT: Daemons'a eklediğimiz uygulamaları bilgisayarı her açtığımızda çalışmakta ve AC kablosunun takılı olup olmamasına göre performans ve tasarruf modları arasında otomatik geçiş yapmaktadır. Ek olarak bu uygulamarı özelleştirebilir ve tasarrufu artırabiliriz ancak bu konu çok detaylı ve açıkçası ben özelleştirmeler üzerinde çalışmadım bu nedenle bu tür düşüncesi olanların ArchWiki'yi takip etmelerini önerebilirim sadece.)

Tüm bu işlemlerden sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve şarj performansınızı test edin. Eğer bu kadarı bana yetmez diyenler var ise anlatıma devam ediyoruz]

CrunchBang forumlarında yayınlanan bir script ile tasarrufu daha da abartacağız. (Script'in çalışması için yukarı kurmanızı istediğim programları kurmuş olmanız lazım.)

Scriptimiz bu:
#!/bin/sh
# A script to enable laptop power saving features for #! & Debian GNU+linux.
# http://crunchbanglinux.org/forums/topic/11954

# Bus list for runtime pm. Probably shouldn't touch this.
buslist="pci spi i2c"

case "$1" in
    true)
    # Enable some power saving settings while on battery
       # Enable laptop mode
        echo 5 > /proc/sys/vm/laptop_mode
       # Less VM disk activity. Suggested by powertop
        echo 1500 > /proc/sys/vm/dirty_writeback_centisecs
       # Intel power saving
        echo Y > /sys/module/snd_hda_intel/parameters/power_save_controller
        echo 1 > /sys/module/snd_hda_intel/parameters/power_save
       # Set backlight brightness to 50%
        echo 5 > /sys/devices/virtual/backlight/acpi_video0/brightness
       # USB powersaving
        for i in /sys/bus/usb/devices/*/power/autosuspend; do
            echo 1 > $i
        done
       # SATA power saving
        for i in /sys/class/scsi_host/host*/link_power_management_policy; do
            echo min_power > $i
        done
       # Disable hardware modules to save power
        for mod in $modlist; do
            grep $mod /proc/modules >/dev/null || continue
            modprobe -r $mod 2>/dev/null
        done
       # Enable runtime power management. Suggested by powertop.
        for bus in $buslist; do
            for i in /sys/bus/$bus/devices/*/power/control; do
                echo auto > $i
            done
        done
    ;;
    false)
       #Return settings to default on AC power
        echo 0 > /proc/sys/vm/laptop_mode
        echo 500 > /proc/sys/vm/dirty_writeback_centisecs
        echo N > /sys/module/snd_hda_intel/parameters/power_save_controller
        echo 0 > /sys/module/snd_hda_intel/parameters/power_save
        echo 10 > /sys/devices/virtual/backlight/acpi_video0/brightness
        for i in /sys/bus/usb/devices/*/power/autosuspend; do
            echo 2 > $i
        done
        for i in /sys/class/scsi_host/host*/link_power_management_policy
            do echo max_performance > $i
        done
        for mod in $modlist; do
            if ! lsmod | grep $mod; then
                modprobe $mod 2>/dev/null
            fi
        done
        for bus in $buslist; do
            for i in /sys/bus/$bus/devices/*/power/control; do
                echo on > $i
            done
        done
    ;;
esac

exit 0

Ben scriptin bir kısmı çıkardım çünkü laptopun kamerasının çalışmasını engelliyormuş. Kamera kullanmak isteyen en sonda vereceğim linkten scriptin orjinaline ulaşabilir.

Bu kodu ne yapacaksınız? /etc/pm/power.d/ yolundaki klasörün içinde powersave adında bir boş dosya oluşturuyoruz. (Bu dosyayı oluşturmak için dosya yöneticisini super user (yönetici) hakları ile açmanız gerektiğini unutmayın.) Dosyanın içeriğine yukarıdaki kodları yapıştırıp kaydediyoruz ve kapatıyoruz. Ardından powersave dosyamıza sağ tıklayarak İzinler sekmesinden Bir Uygulama Gibi Çalışmasına İzin Ver seçeneğini aktif ediyoruz. Bunun haricinde ek bir işleme gerek yok, bu script AC kablosunu takma-çıkarma durumunuza göre kendi kendine çalışacaktır.

Faydalanılan kaynaklar:

https://wiki.archlinux.org/index.php/Laptop

http://crunchbanglinux.org/forums/post/110148/#p110148

EK NOTLAR:

Bilgisayarı uyku moduna alıp geri açtıktan sonra kablosuz ağ bluetooth ve usb aygıtlar gibi hizmetler çalışmaz ise yapmanız gerekenler: (sebep büyük ihtimalle yukarıdaki script)

+Ağ bağlantılarını yeniden başlatmak için,

---Networmanager kullanıyorsanız; sudo /etc/rc.d/networkmanager restart

---Wicd kullanıyorsanız; sudo /etc/rc.d/wicd restart

---netcfg kullanıyorsanız; sudo /etc/rc.d/netcfg restart

+Bluetoothu yeniden başlatmak için komut: sudo /etc/rc.d/bluetooth restart

+USB Aygıtlar için çözüm,

---Çıkartıp tekrar takmak veya

--- Scriptin içerisindeki USB powersaving satırlarını iptal etmek, aşağıdaki gibi önlerine diyez koyarak iptal edilebilir.
# USB powersaving
       # for i in /sys/bus/usb/devices/*/power/autosuspend; do
       #     echo 1 > $i
       # done
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: decent »

Çevrimdışı hsngrms

Re: Dizüstü Bilgisayarlarda Şarj Süresini Uzatmak
« Yanıtla #1 : 23 Ağustos 2012 - 18:29:31 »
ArchBang için olan bu belgenin başlığını değiştirdim çünkü Arch için de aynen geçerli.

Ayrıca eğer Intel kullanıcıları için şahane bir yazılım var, PowerTOP Intel'in kendi aracıdır. Yazılım CLI arayüzlüdür açtığınız zaman sekmede güç seçeneklerini görürsünüz. Ayarlamadığınız bileşenler Bad yazar, ayarlı olanlar Good, yapabildiklerinizin hepsini Good yaparak boşta duran donanımları askıya alıp daha fazla güç tasarrufu sağlayabilirsiniz. Intel ve laptop kullanan herkesin bu yazılımı yükleyip bunları yapmasını tavsiye ederim.

Paketi resmi depoda bulunmakta.
pacman -S powertop
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »

Çevrimdışı Aequitas

• Newbie
  • *
« Yanıtla #2 : 23 Ağustos 2012 - 19:06:17 »
Bu başlık harika olmuş. Çok işime yarayacak. Bende Asus EEEPC var, powertop uygulamasını kurdum. Sabit disk ve 3G modem haricinde listedeki tüm donanımları Good yaptım. Şimdi fişi söküp deniyorum, bakalım sadece powertop ile ne kadar ilerleme kaydedecek.

Buna ilave olarak ilk mesajındakileri de yapmak gerekir mi, çünkü powertop epey bir donanımla yakın ilişkiye geçiyor gibi görünüyor. Çakışma olabilir mi?
https://linuxcounter.net/cert/548893.png" alt="" class="bbc_img" />

Öfkelenmeyin.

Hz. Muhammed (sav)

Çevrimdışı hsngrms

« Yanıtla #3 : 23 Ağustos 2012 - 19:28:16 »
Çakışma olmaması için önce ilk mesajda anlatılanları uygulamanız gerekmekte. Orada yazılanlar yapıldığı zaman powertop zaten Good olarak göstermekte bazılarını. Yani çakışma olmaz fakat siz ilk powertop ile hepsini good yaptığınız için çakışma olabilir.

CPUFreq kurduktan sonra onu yapılandırmakta gerek burada bahsetmemişim ama ondemand/conservative güç seçeneğini kullanıyorum.

Bir de şöyle bir durum var: mesela Nautilus'un da kendi içinde güç seçenekleri var sonuçta Nautilus bir kere açıldı mı devamlı arkaplanda çalışan bir uygulama. Ancak Nautilus Gnome'un güç yöneticisine bağımlı oysa ben Openbox kullanıcısıyım, bu nedenle tercihim PCManFM olmalı, Nautilus açık kaldığı sürece zararlı :) Bu sadece dosya yöneticisi için değil diğer araçlar içinde geçerli en büyük güç tasarrufu için hafif uygulamalara yönelmek ve arkaplan parlaklığını kısmak gerekiyor.

Çevrimdışı ♡ YFDogan ♡ Unutmayacağız

• Newbie
  • *
« Yanıtla #4 : 23 Ağustos 2012 - 19:30:30 »
rc.conf dosyası yok, daemons, modules şimdi nerede, bu ayarları nerede yapıyoruz?

Çevrimdışı hsngrms

« Yanıtla #5 : 23 Ağustos 2012 - 19:34:07 »
@YFDogan

Daemons hala /etc/rc.conf içerisinde bulunmakta. Modül yükleme gibi bir işimiz yok zaten bu konuda.

Çevrimdışı stratovarius

• Newbie
  • *
« Yanıtla #6 : 23 Ağustos 2012 - 19:41:59 »
r.conf dosyası kaldırılmadı. Rc.conf dosyasından bazı ayarlar kaldırıldı.Kaldırılan ayarlarda deamons ayarları yok.

Kısaca deamons ayarları eskisi gibi.

Cpufrequtils paketi değişmiş , bende şimdi paketlere bakarken farkettim. Yeni paketin ismi cpupower. Düzeltme gerekecek.

Eline sağlık @hsngrms.

Çevrimdışı lovecodez

« Yanıtla #7 : 23 Ağustos 2012 - 19:48:52 »
cpufrequtils paketi resmi depodan kaldırılmış sanırım. Onun yerine AUR deposunda laptop-init-script diye birşey var.

Çevrimdışı hsngrms

« Yanıtla #8 : 23 Ağustos 2012 - 19:52:14 »
Rica ederim.

Ben zaten uzun zamandır cpupower kullanıyorum fakat cpufreq hala resmi depoda sandığımdan konuda güncelleme yapmamıştım. Gece gerekli düzenlemeleri yaparım, cpupower ile güç seçenekleri arasındaki geçişin nasıl yapıldığını da eklerim büyük ihtimalle.

Çevrimdışı stratovarius

• Newbie
  • *
« Yanıtla #9 : 23 Ağustos 2012 - 20:26:43 »
Hım cpupowerı sevmedim :D Başlangıçta conservative olarak sistemi ayarlayamadım.

Laptop-modul-tool, cpupower ayar dosyalarını değiştirmeme, ayrıca rc.local'a gerekli komutu girmeme rağmen sistem ondemand açılıyor. Çok ilginç.

Bu ondemand ayarını nerden alıyor acaba , bütün dosyaları conservative olarak düzenlememe rağmen ondemand açılması ilgnç.

Çevrimdışı stratovarius

• Newbie
  • *
« Yanıtla #10 : 23 Ağustos 2012 - 20:47:44 »
Cpupowerla gelen bütün ayar dosyalarını değiştirmem sonuç verdi. Evet ön tanımlı bir script çalışıyor, onda gerekli düzenleme ile sorun çözüldü.

/usr/lib/pm-utils/power.d/cpupower

Dosyasını ondemand yerine ön tanımlı gelmesini istediğiniz güç yöntemine göre düzenleyiniz. (ondemand yazan yerleri değiştiriniz)

Çevrimdışı hsngrms

« Yanıtla #11 : 23 Ağustos 2012 - 22:57:43 »
Aynı sorunu ben de yaşamıştım am mesajın geç gördüm dışarı çıkmam gerekti, aynı senin gibi kendi kendime bulmuştum çözümü. :)

Fakat farklı yollardan bulmuşuz. Benim yaptığım ayar laptop mode üzerindendi.
/etc/laptop-mode/conf.d/cpufreq.conf

Dosyası üzerinden yapmıştım.

Çevrimdışı stratovarius

• Newbie
  • *
« Yanıtla #12 : 23 Ağustos 2012 - 23:17:14 »
O yöntem cpufrequtils programında işe yarıyordu, nedense cpupowerda işe yaramadı yoksa o dosyayı da değiştirdim.

Çevrimdışı hsngrms

« Yanıtla #13 : 23 Ağustos 2012 - 23:43:27 »
# cpupower -c all frequency-info

Çıktısında driver ne olarak görünüyor. Ben de acpi-cpufreq görünüyor ve laptop mode üzerinden yapılan ayarlar geçerli oluyor. Fakat bende uzun zamandır cpupower kurulu cpufreq kullanmıyorum. Zaten cpupower ayrı bir yazılım değil cpufreq'in yeni nesil işlemciler için forku o nedenle bazı bileşenlerin adı hala cpufreq olabilir. :)

Alıntı
Note: The CPU frequency driver for your CPU is automatically loaded since kernel 3.4, therefore loading it manually - as described in this section - should not be necessary anymore.

https://wiki.archlinux.org/index.php/Cp ... ncy_driver

acpi-cpufreq'i önceden ben MODULES üzerinden yüklüyordum ama artık görüldüğü gibi çekirdeğe entegre geliyor. acpi-cpupower diye birşey yok ki :D

Çevrimdışı stratovarius

• Newbie
  • *
« Yanıtla #14 : 24 Ağustos 2012 - 00:08:49 »
Modullerimiz aynı ama ilginçtir bende olmadı. Şöyle bir durum var onu belirtim ben cpufrequtils kullanıyordum hep. Bugün pacman -Qm çıktımda depo dışı görünce cpupowera geçtim. Belki en son kurduğum cpupower olduğu için laptop-module-tools güç ayarlarını arka plana atmış olabilir. Bu sırada resimide değiştirmen lazım, cpufreq değilde cpupower olacak deamons satırına eklenen.

Çevrimdışı hsngrms

« Yanıtla #15 : 24 Ağustos 2012 - 00:31:59 »
Farkettirdiğin için sağol, resmi değiştirdim.

Neyse iki yöntemde konu altında mevcut durumda olduğuna göre hangisi işe yararsa onu kullanırlar artık. :)