Haberler

İmage Duzenleme

ozzmhmt · 1001

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ozzmhmt

: 01 Temmuz 2016 - 14:31:49
Merhaba arkadaşlar çalıştığım iş yerinde tüm bilgisayarları archlinuxa geçirmeyi planlıyorum. Fakat şöyle bir sıkıntım var her bilgisayara tek tek kuramam kullandığımız programları. Bu yüzden kurulum imagesine kullandığımız programları ekleyip kurulumda default olarak gelmesini planladım. Acaba bu mümkün mü? Bilgisi olan veya döküman önerebilecek varmı? Şimdiden teşekkürler.
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »

Çevrimdışı decent

• Administrator
    • ARCHER KIM
  • Dağıtım: Arch Linux <:> Ubuntu
  • Sürüm: *
  • Ekran Kartı: Nvidia / ATI
Yanıtla #1 : 01 Temmuz 2016 - 20:12:44
Merhaba,

Bahsettiğiniz şekliyle Arch Linux ve uygulamaları birlikte yüklemek mümkün gözükmüyor. Ancak kendi İSO kalıbınızı oluşturarak bunu sağlayabilirsiniz. https://wiki.archlinux.org/index.php/Remastering_the_Install_ISO

Kaldı ki uygulamaları eklediğiniz bir ISO kalıbı kullanarak bilgisayarlara tam kurulum yaptığımızı varsayalım; her bilgisayar için ayrı ayrı güncelleştirmeler geldiğinde en başa dönmüş olacaksınız.

Bu duruma özel olarak önerim Manjaro vb. bir Arch tabanlı dağıtım yüklemenizdir.

[ikaz]Konu başlığının konu ile ilgisini kuramadım, yanlışlıkla bir başlık seçtiyseniz doğrusu ile düzeltebiliriz.[/ikaz]

Çevrimdışı cokomoko

Yanıtla #2 : 01 Temmuz 2016 - 22:18:53
Eğer tüm makinaların donanımı özellikle ekran kartı aynı ise o zaman bu mümkün.

Ben yakın bir zamanda yaptım, hazırdaki Arch sisteminizi gparted ile aynı gb'taki bir bölüme kopyalayabilirsiniz. Sonra live cd ile chroot olup, kopyaladığınız bölümü bağlamanız ve grub'u güncellemeniz gerekir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta kopyalanacak bölümle aktarılacak sistemin yüklü olduğu bölümün boyutlarının aynı veya o boyuttan yüksek olmasıdır.

Bu şekilde ssd'den hdd'ye hdd'den ssd'ye kopyalama yapılabilir ama donanım olarak özellikle ekran kartlarının vs. aynı olması lazım.

\'\'Eğer 386BSD ben Linux\'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı.\"

......................................................Linus Torvalds....................................................

\"Birgün herkes Archer olacak!\"