Arch Linux Türkiye Forum

Gönderen Konu: BlackArch ve Kali, BugTraq Türevleri hakkında önbilgi  (Okunma sayısı 1712 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı coyistik

  • Newbie
  • *
  • İleti: 2
  • Karma: +0/-0
Merhaba, Kali ve BlackArch arasında ki ayrımı tam olarak anlamış değilim ikisinde de pentest araçları bulunmakta. Tabi bununlada sınırlı değil ama temel ayrımdan haberdar değilim. Bir çok benzer os var. Bilgilendirebilir misiniz?
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »

Çevrimdışı cokomoko

  • İleti: 508
  • Karma: +0/-0
Re: BlackArch ve Kali, BugTraq Türevleri hakkında önbilgi
« Yanıtla #1 : 23 Haziran 2016 - 08:49:39 »
Kali yanılmıyorsam ubuntu(Backtrack eski ismi) tabanından debian tabanına geçti, apt-get kullanır paket yönetimi için, Blackarch'ın mazisi 2-3 yıla dayanıyor, Arch tabanlı ve pacman paket yönetimi için kullanılır.

Farkları tabanlarının ve paket yöneticilerinin farklı olmasıdır, ayrıca pentest araçları bakımından Blackarch'ta daha fazla araç vardır. Blackarch takımında Türk bir geliştirici de var. Bundan başka Kali masaüstü olarak galiba gnome kullanıyordu, Blackarch'ta araçlar fazla olduğundan olsa gerek boyutu küçük tutmak için openbox gibi pencere yöneticileri kullanılır. Bu açıdan Kali son kullanıcı için rahat bir masaüstü deneyimi sunar. Sonra Kali'nin kurulum aracı vardır, oysa Blackarch'ta kurulum bir script vasıtasıyla oluyor, yani Kali'nin kurulumu daha kolay.

Pentest araçlarının hepsini denemedim ama Kali'deki araçların grafik arayüzü fazla iken Blackarch'takilerin daha azdır, ama sayısı fazladır. Son zamana kadar Blackarch yuvarlanan yani rolling bir dağıtımken Kali'de rolling olmuştur, bakınız: https://www.kali.org/news/kali-linux-rolling-edition-2016-1/

Ha unutmadan bir ara da openbox kullanan Kalibang yapılmıştı o da şurada http://kalibang.org/
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »
\'\'Eğer 386BSD ben Linux\'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı.\"

......................................................Linus Torvalds....................................................

\"Birgün herkes Archer olacak!\"