Haberler

:::::  YENİ  :::::
AYLINUX

Gönderen Konu: Donanım-Hardware'den Wifi Açıp-Kapatma  (Okunma sayısı 1498 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cokomoko

: 17 Mart 2016 - 04:06:27
Windows'ta fn+f8 ile wifi ve bluetooth'u yazılımsal olarak değil donanımsal olarak kapatabiliyorum ama linux'ta sadece yazılımsal olarak kapatabiliyorum. Sorun şu ki, donanım anahtarından bugüne kadar aç-kapa yaptığımdan, anahtarın plastik ayakları kırıldı, benim de bunu klavye üzerinden yapma ihtiyacım belirdi. Toshiba a500-19w model bir notebook üzerinde sadece donanımsal olarak aç-kapa mümkün mü?Deneyip sonuç alan var mı?
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »

\'\'Eğer 386BSD ben Linux\'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı.\"

......................................................Linus Torvalds....................................................

\"Birgün herkes Archer olacak!\"

Çevrimdışı karasu

• Newbie
  • *
Yanıtla #1 : 26 Mart 2016 - 22:44:34
deneme imkanım olmadı ama istersen bir göz at. alttaki işlem ekran kartları için ama sanıyorum aynı şekilde diğer donanımlarıda kontrol edebilir. sonuçta ekran kartı bu devreye koyup çıkartma işinde en nazlı donanım.  tabi bu komutları şuan deniyemediğim için sadece devreden çıkartıcağını tahmin ediyorum, sonra devreye nasıl sokarsın bilmiyorum. :(

eğer attaki komut sonrasında hata mesajı almıyorsan vfio-pci'yı kullanabilirsin kernel 4.1 den yukarısını isteyebilir. ve kernel de vfio modüllerinin açık olması lazım.
Kod: [Seç]
sudo modprobe vfio-pci

sudo nano /etc/modules-load.d/vfiopci.conf
#kvm
#kvm-intel
#kvm-amd
vfio
vfio-pci
vfio_iommu_type1
vfio_virqfd

http://https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=162768
#!/bin/bash

modprobe vfio-pci

for dev in "$@"; do
        vendor=$(cat /sys/bus/pci/devices/$dev/vendor)
        device=$(cat /sys/bus/pci/devices/$dev/device)
        if [ -e /sys/bus/pci/devices/$dev/driver ]; then
                echo $dev > /sys/bus/pci/devices/$dev/driver/unbind
        fi
        echo $vendor $device > /sys/bus/pci/drivers/vfio-pci/new_id
done

chmod 755 /usr/bin/vfio-bind

vfio-bind 0000:07:00.0 0000:07:00.1

kolaygelsin.

edit yuakrdaki kullanımda 0000:07:00.0 0000:07:00.1 değerleri pci adresini temsil ediyor benim amd hd 4850 ekran kartı için lspci -nk komutundan öğrendiğim kadarıyla kartı devreden çıkartmak için değerleri 0000:04:00.0 0000:04:00.1 olarak değiştirdim.
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »