Gönderen Konu: [Çözüldü] Xen Derlemede Problem  (Okunma sayısı 3897 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cokomoko

[Çözüldü] Xen Derlemede Problem
« : 07 Kasım 2015 - 22:55:44 »
Kod: [Seç]
yaourt -S xen
ile paketi derlemeye çalışıyorum ama derlemede şöyle bir hata veriyor:
make[6]: Entering directory '/tmp/yaourt-tmp-cokomoko/aur-xen/src/xen-4.5.1/tools/firmware/seabios-dir-remote'
Building ld scripts
Version: rel-1.7.5-0-ge51488c-dirty-20151104_014113-cokomoko
Traceback (most recent call last):
File "./scripts/layoutrom.py", line 709, in <module>
main()
File "./scripts/layoutrom.py", line 671, in main
info16 = parseObjDump(infile16, '16')
File "./scripts/layoutrom.py", line 586, in parseObjDump
relocsection = sectionmap[sectionname]
KeyError: '.text.asm./tmp/yaourt-tmp-cokomoko/aur-xen/src/xen-4.5.1/tools/firmware/seabios-dir-remote/src/fw/smp.c.79'
Makefile:155: recipe for target 'out/romlayout16.lds' failed
make[6]: *** [out/romlayout16.lds] Error 1
make[6]: Leaving directory '/tmp/yaourt-tmp-cokomoko/aur-xen/src/xen-4.5.1/tools/firmware/seabios-dir-remote'
/tmp/yaourt-tmp-cokomoko/aur-xen/src/xen-4.5.1/tools/firmware/../../tools/Rules.mk:116: recipe for target 'subdir-all-seabios-dir' failed
make[5]: *** [subdir-all-seabios-dir] Error 2
make[5]: Leaving directory '/tmp/yaourt-tmp-cokomoko/aur-xen/src/xen-4.5.1/tools/firmware'
/tmp/yaourt-tmp-cokomoko/aur-xen/src/xen-4.5.1/tools/firmware/../../tools/Rules.mk:111: recipe for target 'subdirs-all' failed
make[4]: *** [subdirs-all] Error 2
make[4]: Leaving directory '/tmp/yaourt-tmp-cokomoko/aur-xen/src/xen-4.5.1/tools/firmware'
Makefile:38: recipe for target 'all' failed
make[3]: *** [all] Error 2
make[3]: Leaving directory '/tmp/yaourt-tmp-cokomoko/aur-xen/src/xen-4.5.1/tools/firmware'
/tmp/yaourt-tmp-cokomoko/aur-xen/src/xen-4.5.1/tools/../tools/Rules.mk:116: recipe for target 'subdir-install-firmware' failed
make[2]: *** [subdir-install-firmware] Error 2
make[2]: Leaving directory '/tmp/yaourt-tmp-cokomoko/aur-xen/src/xen-4.5.1/tools'
/tmp/yaourt-tmp-cokomoko/aur-xen/src/xen-4.5.1/tools/../tools/Rules.mk:111: recipe for target 'subdirs-install' failed
make[1]: *** [subdirs-install] Error 2
make[1]: Leaving directory '/tmp/yaourt-tmp-cokomoko/aur-xen/src/xen-4.5.1/tools'
Makefile:69: recipe for target 'install-tools' failed
make: *** [install-tools] Error 2
==> HATA: build() içinde bir hata oluştu.
Çıkılıyor...
==> HATA:makepkg xen'i inşa edemedi.
==> xen yeniden inşa edilsin mi ? [e/H]
==> -----------------------------------
==>

Aslında derleme gayet iyi gidiyor ama seabiosxx.patch dosyasını çektikten sonra hata veriyor.

Sorunsuz derleyen var mı?
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »
\'\'Eğer 386BSD ben Linux\'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı.\"

......................................................Linus Torvalds....................................................

\"Birgün herkes Archer olacak!\"

Çevrimdışı cumali

• Administrator
Re: Xen Derlemede Problem
« Yanıtla #1 : 08 Kasım 2015 - 06:56:16 »
Derlemede bende de hata verdi. Farklı bir paketten dolayı tabi.

make DESTDIR= &&
  make DESTDIR= install )
checking build system type... x86_64-unknown-linux-gnu
checking host system type... x86_64-unknown-linux-gnu
checking target system type... i686-xen-elf
checking for a BSD-compatible install... /usr/bin/install -c
checking whether ln works... yes
checking whether ln -s works... yes
checking for gcc... gcc
checking for C compiler default output file name... configure: error: C compiler cannot create executables
See `config.log' for more details.
Makefile:83: recipe for target 'cross-root-i686/i686-xen-elf/lib/libc.a' failed
make[1]: *** [cross-root-i686/i686-xen-elf/lib/libc.a] Error 77
make[1]: Leaving directory '/home/cuma/Downloads/xen/src/xen-4.5.1/stubdom'
Makefile:73: recipe for target 'install-stubdom' failed
make: *** [install-stubdom] Error 2
==> HATA: build() içinde bir hata oluştu.
    Çıkılıyor...
cuma ~/Downloads/xen $

Manjaro forumunda konu açılmış. http://manjaro-tr.org/forum/index.php?topic=1327.msg9218#msg9218" class="bbc_link" target="_blank">http://http://manjaro-tr.org/forum/index.php?topic=1327.msg9218#msg9218

Çevrimdışı cokomoko

« Yanıtla #2 : 08 Kasım 2015 - 11:47:41 »
Böyle hata verdi mi deli oluyorum bazen, illa birinden rica edip derlemesini ve paket dosyasını vermesini isteyeceğiz.

Ya biz derleyemiyoruz ya da sistemimiz türkçe olduğundan derlemede hata veriyor.

@817c0d3r'den deneyimli ve sistemi ingilizce olduğu için paketi derlemesini rica ettim sağolsun dün derledi http://s6.dosya.tc/server3/ma6n9e/xen-4.5.1-1-x86_64.pkg.tar.xz.zip.html

bu şekilde paket dosyasını kurabildim, xen gui için virtmanager öneririm.

Paketçiye de yazmıştım üzerinde çalışacağını söyledi ama paket hala güncellenmedi, bakalım zamanla belki düzeltir.
\'\'Eğer 386BSD ben Linux\'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı.\"

......................................................Linus Torvalds....................................................

Çevrimdışı Z3r0nU11

« Yanıtla #3 : 09 Kasım 2015 - 19:10:16 »
Bir kac birsey karalayim ben de o zaman.

Aur'dan paket derlemek bazen cileden cikartabiliyor insanlari.Bunun bazi nedenleri sistemin surekli guncel olmasini katabliriz ve  Aur zaten kaynak kod ile derleleme yapildigi icin sanirim burada kullanicilarin biraz bilgilenmesi lazim.Sonucta ARCH kullanmak orta duzeyde olsa bilgi birikim gerektiyor derkenden kasit bu olsa gerek :) .Paketci arkadaslar, sonuc olrak tek paket uzerinde calismiyorlar ve guncellemeleri takip edemiyorlar.Ayni peketcisin bir kac paketin de uzerinde calistiklarini gorebilirsiniz.Tabi burada normal kullanicilar biraz sitemkar kalabiliyorlar.Niye guncellenmedi niye hata veriyor vs.Sonuc  ihtibari ile aur da paketci olmak o kadar kolay degil.Paket takibi, hatalarin cozumu, guncellik saglamak vs diye uzar gider.Tabi uzerine bir de zaman ve gonulluluk gibi seyler de dahil.

Forum uzerinden tamam, birbirimize yardimci olalim.Zaten forumum amaci da bu ama hayatimizi idam ettirmek icin calismamiz da gerekiyor.Forum icin sonucta vakit lazim.Bir sorunla karsilastigimiz zaman ne yapiyoruz.Forumdan yardim istiyoruz.Forumda yardim edenler de ne yapiyor.Sorunun cozumunu biliyorsa yardimci olmaya calisiyor, yok bilmiyorsa sizin yerinize internet arastirmaya calisiyor.Yani sonuc ihtibari ile sorununuzu cozmaye gayret ediliyor ki buna ragmen bazilarina yaranamiyorsun:( .Ha burada belki bana da sitem edenler oluyordur(Forumda iki yilda bir ugruyon, burada bize hikaye anlatiyon gibi) ki, hak da veriyorum ani.Cok vakti olan biri degilim acikcasi.Burada ozellikle belki @cokomoko cok sitem edenler arasindadir.Son yazdigim yorum uzerinden.(Bu pc ile son derlemem demistim. :( ) Konuya da aciklik getireyim ani.O gun ku kullanilan pc ile gun boyu derleme isleme yaptim(10GB kadar).Isinmasindan dolayi degil  orda yersin bir espri olsun diye soyledim,biraz nadasa almak icin hem de diger PC ile islerimi halletmek icin kendisinden yanlis anlasildiysam ozur dilerim, ki hayatta da ozur dilemekten cekinmem..Diger forumda da kardesim cogunlukla aktif.Ben degil.O yuzden karisiklik oluyor.Bazen yorumlarda buluyor, ben de karismiyorum acikcasi ona pek. Bazen yanlis verdigi cevaplara mudahale ediyorum sadece.Benim sadece Nasil anlatimlar kisminda bir iki karamisliygim var.Bazen takildigi sorunlari soruyor elimden geldigince ona anlatmaya calisiyorum ki oda cok vaktim olmadigi icin, biraz sitemkar diyelim.(Bu arada ona da bir kac  kelime edeyim.PC'me dokunma icine ediyon toparlamakla ugrasiyom sonra.Git kendi PC'ni boz.:) )

Sonuc ihtibari ile  bir nebze de olsa herkese yardimci olmaya calisiyorum.

Gelelim xen paketine, sanirim paketci arkadasin bagimlilik listesini gozden gecirmesi lazim. gcc-multilib, lib32-glibc, lib32-gcc-libs vs gibi eksikler bunlari tam kestiremedim.Acikcasi  vakit bulup paketi analiz edemedim.Neyse bir kac birsey karalayalim derken, yazi gittikce uzedi.Ben burada keseyim, sanirim ne demek istedigimi anlatmisimdir.Herkese sorunsuz derlemeler ve iyi forumlar diyerek noktayi koyalim buraya.
echo \"main(i){for(i=0;;i++)putchar(((i*(i>>7|i>>9)&46&i>>8))^(i&i>>9|i>>4));}\" | gcc -x c - && ./a.out | aplay

Çevrimdışı Z3r0nU11

« Yanıtla #4 : 09 Kasım 2015 - 19:41:11 »
Son olarak bir not ekleyim.Ozelden kesinlikle yardimda bulunmamaktayim.Luften forum yarari icin sorunlarinizi bir baslik acarak dile getiriniz.

Sonucta superman degiliz.:) Herkesin yardimina kosmayiz.
echo \"main(i){for(i=0;;i++)putchar(((i*(i>>7|i>>9)&46&i>>8))^(i&i>>9|i>>4));}\" | gcc -x c - && ./a.out | aplay

Çevrimdışı cokomoko

« Yanıtla #5 : 10 Kasım 2015 - 01:18:36 »
Estağfurullah alınma küsme gibi bir durumum olamaz size karşı...Açıkçası öyle bir düşüncem de olmamıştı, hassasiyetiniz için teşekkür ederim.Şöyle söyleyeyim siz benim için çok kıymetli bir kullanıcısınız sadece arch için söylemiyorum, benim gibi her kullanıcının, paketçinin hayatının sadece arch olmadığını da biliyorum, arada bir paketçilere  sitem ediyorum ama olsun o kadar.Çoğu paketçi geri dönüş yapıyor bana ki xen'e bakan arkadaş da düzelteceğini söyledi, şu ana kadar sadece 2 paketci ne cevap verdi ne paketi güncelledi, onları da anlayışla karşılıyorum işleri zor.

Aslında derleme olmadı mı paketçiye değil kendime kızıyorum ilk önce, verdiğim tepki kendime.Neyse daha önce de söylediğim gibi arch bana zevk verip kafamı dinlendirdigi için kullanıyorum ve daha iyi olması gerektiğine-olacağına inanıyorum.

Sistemler amaç değil araç olmalı bizim için-bazen kendimi kaptırıp amaç ettiğim olmuyor değil-.

Özel mesajla bugüne kadar hiç yardım istemedim ama isteyen arkadaşlar oluyor, kendilerini ilk önce foruma yönlendirip konu açmasını istiyorum ama bir iki yardım da ediyorum tabi her zaman değil.Yardım etme sebebim de onları bu ortama kazandırma ve benim de o yollardan geçmiş olmam sebebi ile kendimi hatirlamamdir.Bunda 2011-2012'lerde opera blogta @felasife'nin bsd konusunda bana olan hoşgörülü tavrı etkili olsa gerektir.Kendisine teşekkür ediyorum burdan.

Çevrimdışı Z3r0nU11

« Yanıtla #6 : 10 Kasım 2015 - 23:35:47 »
Yanlis anlasilmadigima, gercekten sevindim. :)

Çevrimdışı cokomoko

« Yanıtla #7 : 11 Kasım 2015 - 01:13:54 »
Ben de sizin gibi kıymetli kullanıcılarla linux veya bsd forumlarında birarada olduğuma, ilerde de inşaallah birarada bulanacağımıza sevindim :D

Çevrimdışı cokomoko

« Yanıtla #8 : 14 Kasım 2015 - 23:15:20 »
Bios'tan intel virtualization technology açık olmasına rağmen, xen tanımlı kernellerden sistemi açamıyorum, aslında açılıyor da xorg'a düşemiyorum siyah ekranda kalıyorum, ctrl-alt-f1-f7 arası konsola da düşemiyorum ki ne hata verdiğini göreyim.
└──>>grep -E "(vmx|svm)" --color=always /proc/cpuinfo
flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe syscall nx lm constant_tsc arch_perfmon pebs bts rep_good nopl aperfmperf pni dtes64 monitor ds_cpl vmx smx est tm2 ssse3 cx16 xtpr pdcm sse4_1 xsave lahf_lm ida dtherm tpr_shadow vnmi flexpriority
flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe syscall nx lm constant_tsc arch_perfmon pebs bts rep_good nopl aperfmperf pni dtes64 monitor ds_cpl vmx smx est tm2 ssse3 cx16 xtpr pdcm sse4_1 xsave lahf_lm ida dtherm tpr_shadow vnmi flexpriority

┌─[cokomoko]──[cokomoko]:/boot$
└──>>ls xen*
xen-4.5.1.gz

grub.cfg
menuentry "Xen 4.5.1 / Arch Linux pkg-linux kernel" --class xen --class arch-linux --class arch --class gnu-linux --class gnu --class os {

if [ x$feature_all_video_module = xy ]; then
        insmod all_video
    fi
    set gfxpayload=keep
    insmod ext2
    if [ x$feature_platform_search_hint = xy ]; then
        search --no-floppy --fs-uuid  --set=root --hint-bios=hd1,msdos9 --hint-efi=hd1,msdos9 --hint-baremetal=ahci1,msdos9  8ff8e885-026a-45be-b2c7-1d52296aeb01
    else
        search --no-floppy --fs-uuid  --set=root 8ff8e885-026a-45be-b2c7-1d52296aeb01
    fi
    echo 'Loading Xen 4.5.1 ...'
    multiboot /boot/xen-4.5.1.gz /boot/xen-4.5.1.gz dom0_mem=4096M xsave=1
    echo 'Loading Arch Linux pkg-linux kernel ...'
    module /boot/vmlinuz-linux /boot/vmlinuz-linux root=UUID=8ff8e885-026a-45be-b2c7-1d52296aeb01 rw  quiet console=tty0
    echo 'Loading Arch Linux pkg-linux kernel initramfs ...'
    module /boot/initramfs-linux.img
}

menuentry "Xen 4.5.1 / Arch Linux pkg-linux kernel (fallback initramfs)" --class xen --class arch-linux --class arch --class gnu-linux --class gnu --class os {

insmod all_video
    fi
    set gfxpayload=keep
    insmod ext2
        search --no-floppy --fs-uuid  --set=root --hint-bios=hd1,msdos9 --hint-efi=hd1,msdos9 --hint-baremetal=ahci1,msdos9  8ff8e885-026a-45be-b2c7-1d52296aeb01
    else
    fi
    echo 'Loading Arch Linux pkg-linux kernel ...'
    module /boot/vmlinuz-linux /boot/vmlinuz-linux root=UUID=8ff8e885-026a-45be-b2c7-1d52296aeb01 rw  quiet console=tty0
    echo 'Loading Arch Linux pkg-linux kernel fallback initramfs ...'
    module /boot/initramfs-linux-fallback.img
}

menuentry "Xen 4.5.1 / Arch Linux pkg-linux-ck kernel" --class xen --class arch-linux --class arch --class gnu-linux --class gnu --class os {

insmod all_video
    fi
    set gfxpayload=keep
    insmod ext2
    else
    fi
    echo 'Loading Arch Linux pkg-linux-ck kernel ...'
    module /boot/vmlinuz-linux-ck /boot/vmlinuz-linux-ck root=UUID=8ff8e885-026a-45be-b2c7-1d52296aeb01 rw  quiet console=tty0
    echo 'Loading Arch Linux pkg-linux-ck kernel initramfs ...'
    module /boot/initramfs-linux-ck.img
}

menuentry "Xen 4.5.1 / Arch Linux pkg-linux-ck kernel (fallback initramfs)" --class xen --class arch-linux --class arch --class gnu-linux --class gnu --class os {

insmod all_video
    fi
    set gfxpayload=keep
    insmod ext2
    else
    fi
    echo 'Loading Arch Linux pkg-linux-ck kernel ...'
    module /boot/vmlinuz-linux-ck /boot/vmlinuz-linux-ck root=UUID=8ff8e885-026a-45be-b2c7-1d52296aeb01 rw  quiet console=tty0
    echo 'Loading Arch Linux pkg-linux-ck kernel fallback initramfs ...'
    module /boot/initramfs-linux-ck-fallback.img
}

menuentry "Xen 4.5.1 / Arch Linux pkg-linux-lqx kernel" --class xen --class arch-linux --class arch --class gnu-linux --class gnu --class os {

insmod all_video
    fi
    set gfxpayload=keep
    insmod ext2
    else
    fi
    echo 'Loading Arch Linux pkg-linux-lqx kernel ...'
    module /boot/vmlinuz-linux-lqx /boot/vmlinuz-linux-lqx root=UUID=8ff8e885-026a-45be-b2c7-1d52296aeb01 rw  quiet console=tty0
    echo 'Loading Arch Linux pkg-linux-lqx kernel initramfs ...'
    module /boot/initramfs-linux-lqx.img
}

menuentry "Xen 4.5.1 / Arch Linux pkg-linux-lqx kernel (fallback initramfs)" --class xen --class arch-linux --class arch --class gnu-linux --class gnu --class os {

insmod all_video
    fi
    set gfxpayload=keep
    insmod ext2
    else
    fi
    echo 'Loading Arch Linux pkg-linux-lqx kernel ...'
    module /boot/vmlinuz-linux-lqx /boot/vmlinuz-linux-lqx root=UUID=8ff8e885-026a-45be-b2c7-1d52296aeb01 rw  quiet console=tty0
    echo 'Loading Arch Linux pkg-linux-lqx kernel fallback initramfs ...'
    module /boot/initramfs-linux-lqx-fallback.img
}

menuentry "Xen 4.5.1 / Arch Linux pkg-linux-zen kernel" --class xen --class arch-linux --class arch --class gnu-linux --class gnu --class os {

insmod all_video
    fi
    set gfxpayload=keep
    insmod ext2
    else
    fi
    echo 'Loading Arch Linux pkg-linux-zen kernel ...'
    module /boot/vmlinuz-linux-zen /boot/vmlinuz-linux-zen root=UUID=8ff8e885-026a-45be-b2c7-1d52296aeb01 rw  quiet console=tty0
    echo 'Loading Arch Linux pkg-linux-zen kernel initramfs ...'
    module /boot/initramfs-linux-zen.img
}

menuentry "Xen 4.5.1 / Arch Linux pkg-linux-zen kernel (fallback initramfs)" --class xen --class arch-linux --class arch --class gnu-linux --class gnu --class os {

insmod all_video
    fi
    set gfxpayload=keep
    insmod ext2
    else
    fi
    echo 'Loading Arch Linux pkg-linux-zen kernel ...'
    module /boot/vmlinuz-linux-zen /boot/vmlinuz-linux-zen root=UUID=8ff8e885-026a-45be-b2c7-1d52296aeb01 rw  quiet console=tty0
    echo 'Loading Arch Linux pkg-linux-zen kernel fallback initramfs ...'
    module /boot/initramfs-linux-zen-fallback.img
}

xen-init-dom0.service                      enabled
xen-qemu-dom0-disk-backend.service         disabled
xen-watchdog.service                       disabled
xenconsoled.service                        enabled
xendomains.service                         enabled
xenstored.service                          enabled

Nerede hata yapıyorum, bulamadım?

Çevrimdışı cokomoko

« Yanıtla #9 : 15 Kasım 2015 - 20:43:45 »
xen tanımlı kernelden açamadım ama virtmanager'den sanal makine oluşturmayı başardım, root olmadan virtmanager'i başlatmak için
virt-manager --connect qemu:///session
demek lazımmış, gentoo ve fedora forumları sağolsun.

Biraz ekran görüntüsü gelsin, bu arada gerçekten uğraştığıma değdi, sistem kaynaklarını çok iyi kullanıyor, hatta kykwifi'ye bile Arch'tan daha iyi giriyor, dnsmasq kullanmamdan mı nedir, Arch kykwifi ile pek barışık değil  :)

Çevrimdışı cokomoko

Re: [Çözüldü] Xen Derlemede Problem
« Yanıtla #10 : 18 Kasım 2015 - 04:38:57 »
Evet xen sorununu da çözdüm, sanırım kapalı kaynak nvidia sürücüleri nedeniyle konsola düşemiyordum xen tanımlı kernelden açtığımda, bunu da lxdm servisi etkisizleştirerek anladım, çünkü ancak o zaman konsola düşebildim.Daha doğrusu journalctl sağolsun, xen tanımlı kernelden açılırken lxdm'ye girip çıktığını ama başlayamadığını gösterdi bana.Ben de lxdm'yi etkisizleştirince ancak xen'e düşebildim.Neyse kullanacaklar kapalı kaynak sürücü kullanmasın.

İkinci bir nokta systemd-modules-load.service hatası alıyordum, aradım aradım arch wiki'de bile olmayanı parabola wiki'sinde buldum https://wiki.parabola.nu/Xen

Buna göre /etc/modules/load/xen.conf'a demiş ama -galiba biraz eski anlatım- /etc/modules-load.d/xen.conf dosyası olacak ona şu eklemeleri yapın:
xen-evtchn
xen-gntdev
xen-gntalloc
xen-blkback
xen-netback
xen-pciback
xen-acpi-processor

Xen tanımlı kernelden sistemi açın
sudo xl list

Alıntı
Name                                        ID   Mem VCPUs   State   Time(s)

Domain-0                                     0  1024     2     r-----       6.1

üstteki gibi bir çıktı veriyorsa başardınız, demektir.Virtmanager'i açın ordan ddevam edin.

Ben şu an kapalı sürücü kullandığım için aktif olarak kullanmayacağım ama eğer şu kapalı ve açık kaynak nvidia sürücüsü arasında sorunsuz geçiş yapabilirsem, aktif olarak kullanırım.Şimdilik qemu/kvm'ye devam o da bize yeter.