Gönderen Konu: [Nasıl] Arch Üzerinde Kablosuz Bağlantıyı Paylaştırma(Yayma)  (Okunma sayısı 6154 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cokomoko

Öncelikle mevcut networkmanager ve connman wireless ağını yayamıyordu, yaydığında ana makinedeki bağlantı falan kopuyordu vs.. vs..

Buna ihtiyaç duyma gereğimin 2 nedeni vardı;

1.Kykwifi'ye sadece bir cihazdan girebiliyordum, diğer cihazlardan girmem için wifi'yi yaymam lazımdı, ancak yayamıyordum.

2.Benzer bir sorun evde vardı, komşudaki wifi'ye notebookla tatmin edici seviyede bağlanıyordum ama telefonlarla veya akıllı tv ile bağlantıdan verim alamıyorduk.

Sorunu Aur üzerindeki create_ap paketini kurarak çözdüm, geliştirici sayfasında kurulum kullanımı anlatılmış https://github.com/oblique/create_ap

Ben sadece kısaca bahsedeceğim:
Kod: [Seç]
yaourt -S create_ap

ile kurduk,
sudo create_ap wlp20s0 wlp20s0 BelirlediğinizErişimNoktasıİsmi BelirlediğinizErişimNoktasıParolası

ile aktif ediyor ve sorunsuzca yaydığımız ağımıza bağlanıyoruz.

Burada kablosuz ağ arayüzünüzün adı ne ise o seçilmeli bende wlp20s0 ama sizde farklı olabilir, bunu öğrenmek için
ifconfig

Benim ağ adım ve parolama göre komutu şöyle verdim, örnek olsun diye ekliyorum:
sudo create_ap wlp20s0 wlp20s0 Archer yasasinlinux
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »
\'\'Eğer 386BSD ben Linux\'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı.\"

......................................................Linus Torvalds....................................................

\"Birgün herkes Archer olacak!\"