Haberler

:::::  YENİ  :::::
ARCHKUR

Catalyst-Testing siyah ekranda kalma sorunu [ÇÖZÜMÜ]

eronis · 2572

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı eronis

Catalyst-testing'i kurduktan sonra bilgisayar açılmadı. Siyah ekranda kaldı ve ctrl+alt+f1-f2-f3, ctrl+alt+del hiçbirşey para etmedi. Steam hepimizin başına bela olmuştur sanırım. Catalys-testing driverlarını buradan kurdum ancak dediğim gibi başıma dert oldu. Bilgisayarım açılmadı. Grub ekranında arch linux gelişmiş seçenekler dedim, 4 tane seçenek vardı. En üstteki architect linux'tan kurulum yaparken seçtiğim linux-lts idi. Direk 3. seçenekte olan linux'u seçtim ve sorunsuz çalıştı. Sanırım LTS kernel ile catalyst pek anlaşamıyorlar.

http://paste.ubuntu.com/6194362/

Kod: [Seç]
[eronis@Arch ~]$ uname -a
Linux Arch 4.1.6-1-ARCH #1 SMP PREEMPT Mon Aug 17 08:52:28 CEST 2015 x86_64 GNU/Linux
[eronis@Arch ~]$

Görüldüğü üzere sistem şu an tam istediğim gibi :) Bu sorunu benim gibi pek çok kullanıcı yaşamıştır. Bu kişiler için bu rehberi hazırladım. Kurulumu tamamladıktan sonra yeniden başlatıyoruz ve sistem siyah ekranda kalıyor ve kilitleniyor. Bilgisayarı yeniden başlatın, grub ekranında gelişmiş seçenekler deyin, son kerneli seçin. Eğer son kerneli kullanıyorsanız bunu yapmanıza zaten gerek yok, bu makaleyi okuyanlar büyük ihtimalle benim gibi linux-lts'yi kuranlardır.

Öncelikle hesabımızı kitabımızı yapalım.

sudo [Favori Text Editörünüz] /etc/default/grub

komutunu giriyoruz.

En üstte

GRUB_DEFAULT="0"

yazısı var. Bu kodun çalışma mantığını şöyle anlatim, benim grub ekranımda ilk açılış sayfasında 2 tane seçenek var. 'Arch Linux' ve 'Gelişmiş Seçenekler' diye 2 tane. 0 aslında 1 demek, kısaca en üstte 'Arch Linux' olduğu için varsayılan lts kernelden başlatacaktır. Bunun yanı sıra eğer onu 1 yaparsam 'Gelişmiş Seçenekler' e girecektir. Benim gelişmiş seçeneklerde 3. sırada benim istediğim kernel (Son çıkan 4.1.6) mevcut. Dolayısıyla GRUB_DEFAULT="1>2" yapmalıyım ben. Böylece gelişmiş seçenekler ve 3. sıradaki son sürüm kerneli seçmiş olacağım. Böylece açılıştaki o 5 saniyelik geri sayımı da etkilememiş olacağım. Eğer acelem varsa da iki kere enter'a bassam yetecektir.

sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

Yazarak kaydediyoruz. Ancak anladığım kadarıyla rakamlar ileride başına sorun olabilirmiş. AskUbuntu'dan aldığım örnek bir koda göre ise;

GRUB_DEFAULT="Previous Linux versions>Ubuntu, with Linux 3.2.0-18-generic"

tarzı bir düzenleme daha sağlıklı sonuçlar verecekmiş. Burada rakamlarla değil, yazılarla yön veriyoruz ve ileride yüklediğimiz yeni bir kernel böylece başımızı ağrıtmıyor. Ancak ben gerek görmüyorum. Bu da böyle bir alternatif.

Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim. Arch Linux sayesinde hergün yeni birşeyler öğreniyorum ve faydalı bulduklarımı burada paylaşmaya devam etmek istiyorum. İyi günler :)
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »

Çevrimdışı eronis

Yanıtla #1 : 17 Eylül 2015 - 09:22:55
Eyvallah, böyle daha az uğraştırdı ve daha temiz oldu :)

Çevrimdışı zafer

Yanıtla #2 : 17 Eylül 2015 - 11:59:59
ati radeon ekran kartı bende de var. HD5470 linux düşmanı:)

yıllar önce catalyst kurulumundan vazgeçmiştim. Sürekli güncellemelerde sorun çıkarıyordu.

Açık kaynak ekran kartı ile yıllardır kullanıyorum.

Merak ettiğim:

Catalyst sürücüsünü kurduğunda fan sesinde bir azalma var mı?

Ekran kartı sıcaklığını kaç derece gösteriyor?

çok fazla  değişiklik varsa belki kurmaya değer.

Çevrimdışı eronis

Yanıtla #3 : 17 Eylül 2015 - 13:12:01
Başlancıç olarak fps'de yaklaşık 2 katı bir artış bekleyebilirsin. Bilgisayarımda AİON online wine altında 20fps verirken catalyst sürücsünü kurduktan sonra 40fps'leri görür oldu. Elbette windows'da 40FPS'ye kadar pek düşmüyorum :) Hala windows amd driverlarında rakipsiz. Ancak şunu da unutmayalım, AİON bir windows oyunu ve wine'dan açtım, AİON'dan daha ağır yada yakın steamden aldığım linux oyunlarında hiç kasma olmuyor ve oldukça hızlı, grafikler güzel. Örn; Left 4 Death 2, Half Life 2, No More Room İn Hell, Dota2, Team Fortress, benim favorim olan penumbra serisi :)

Konumuza dönelim, bazen catalyst driverları bazı yan sorunlar getirebiliyor. Driverları yüklerken dikkatli olmalısın. Ayrıca lts kernel değil, dediğim gibi son kerneli kullanmalısın. Bunun dışında donanımı daha verimli çalıştırıyor, daha fazla fps getiriyorsa daha sağlıklı da çalıştırıyor demektir. Doğrudan kasa sıcaklığına bakmadım yada sesini ölçmedim ama pek fark hissetmiyorum çünkü kasam zaten serin. İçini düzenli temizliyorum yetiyor. Aradaki farkı o yüzden anlamam pek mümkün değil. Ancak performans olarak belirgin bir artış göreceksin. Ancak senin de ses di sıcaklık dı fark hissedeceğini sanmıyorum. Zaten eğer sıcaklık olmazsa fan da çalışmaz, ses olmaz haliyle. Eğer ısınma sorunu çekiyorsan TLP'yi deneyebilirsin.

https://wiki.archlinux.org/index.php/TLP

Alıntı

HD5470 linux düşmanı:)

AMD linux düşmanı, modelle ilgisi yok. Düzgün sürücü üretmiyorlar Nvidia'nın aksine. Eğer şimdiki aklım olsaydı Nvidia alırdım. Bu ekran kartını windows'ta call of duty oynamak için almıştım ve linux kullanmak gibi bir planım hiç yoktu ki linux'un ne olduğundan haberim bile yoktu.

**********************************************************************************************************

[eronis@Arch ~]$ sensors
coretemp-isa-0000
Adapter: ISA adapter
Physical id 0:  +41.0°C  (high = +82.0°C, crit = +102.0°C)
Core 0:         +41.0°C  (high = +82.0°C, crit = +102.0°C)
Core 1:         +37.0°C  (high = +82.0°C, crit = +102.0°C)

[eronis@Arch ~]$

Cataclyst kurulu.

Çevrimdışı zafer

Yanıtla #4 : 17 Eylül 2015 - 14:06:31
Laptopda oyun oynamıyorum. daha önce catalyst kurduğumda sıcaklık çok fark etmiyordu.3-5 derece civarında değişiyordu.

Senin sıcaklık değerin iyiymiş.

Bende Radeon: 54 derece civarı.

Çevrimdışı eronis

Yanıtla #5 : 17 Eylül 2015 - 15:27:51
Evet, laptoplarda ısınmayı kontrol etmek zor. Masaüstüne bir körük tuttumu bütün toz gidiyor ama laptop'un içini açmak tam bir baş ağrısı. Ayriyeten birde plastik kasaysa yandın anam yandın. Genelde Asus'larda ısınma sorunu pek görülmüyor. Ancak ısınmayı dediğim gibi TLP ile powersave modunda bir miktar kontrol altına alabilirsin hatta batarya ömrünü uzatabilirsin. Benim masaüstünde TLP kullanıyorum ve gerçekten de ısınmayı azaltıyor. istersen arch'a kurup 1-2 saat sonra değerleri sana göndereyim ?