Haberler

Gönderen Konu: udev hakkında  (Okunma sayısı 7082 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı karasu

• Newbie
  • *
: 24 Ağustos 2015 - 12:20:12
udev hakkında türkçe bilgi kaynağı paylaşabilirseniz çok minnettar olurum.

udev'e nerden merak saldığıma gelince

gnome disks mağlesef pek güvenil çalışmıyor sanırım gnome'un tamemen yüklü olmasını ve gdm ile açılmasını istiyor. çünkü xfce ile gnome disks yüklediğimde diskler hiç uyku moduna girmedi.hatta bir diskimin smart verisine "zamanında bir değerden dolayı sınıfta kaldı diye işlendi sıcaklıktan dolayı... disk kendini kapatamıyor, komutlara cevapta vermiyor ama boş boş dönüyordu." neyseki smart verisinde disk için halen sağlıklı diyor.

şuan harici ve dahili farketmeksizin tüm disklerin uyku modu sorununu udev ve hdparm sayesinde çözdüm.

udev ile ister diskin /dev/sda ister modeline göre uykuya yatırabiliyorum.

model adı ile uykuya yatırma
Kod: [Seç]
ACTION=="add", SUBSYSTEM=="block", ATTRS{model}=="Expansion Desk  ", RUN+="/usr/bin/hdparm -B 10 /dev/$kernel"

arch wikiden

tek disk için
ACTION=="add", SUBSYSTEM=="block", KERNEL=="sda", RUN+="/usr/bin/hdparm -B 254 -S 0 /dev/sda"

bir den çok disk için
ACTION=="add|change", KERNEL=="sd[b-z]", ATTR{queue/rotational}=="1", RUN+="/usr/bin/hdparm -B 127 -S 12 /dev/%k"

-S benim disklerde çalışmıyor. o yüzden en üstteki model adı ile uykuya yatırma koduna koymadım. şimdi diskin seri numarası ile uyku modu olayını deniyeceğim.

yukarıdaki run kodunu açılışa koysan olmazmıydı diye düşünebilirsiniz olmuyor. USB disk diyelim tak çıkart yaptık hdparm komutu disk üzerinden sıfırlandı ,tekrar sistemi başlatmak gerekirdiki udev ile yapınca tak çıkart tüm aletleri denetliyor. diye biliyorum çünkü sorunsuz çalışıyor artık.
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »