Gönderen Konu: [ Çözüldü ] Pantheon Masaüstü Nasıl Kurulur?  (Okunma sayısı 1903 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı taluyka

[ Çözüldü ] Pantheon Masaüstü Nasıl Kurulur?
« : 20 Ağustos 2015 - 08:58:39 »
Günaydın sevgili arkadaşlar,

Az önce kayıt oldum bu forumdaki ilk konum.

Yaklaşık 1-2 aydır Arch Linux kullanmaktayım. Onun öncesinde Elementary OS Luna kullanmaktaydım. Freya ile gelen kabus dolu günlerin sonrasında Arch kullanmaya karar verdim. Rehberlerin yardımı ile önce Cinnamon sonra Kde Plasma ve Gnome masaüstlerini kullandım. Gnome ile devam etmekteyim.

Bunlar işin detayları farazi sözler gelelim esas sorunuma.

Pantheon'un Arch'a kurulabildiğini geçenlerde bir videodan gördüm. Fakat gerek acemilik gerekse de videoyu yapan elemanın acemilere hitap etmemesi nedeniyle pek bir şey anlamadım.

İngilizcem çok iyi olmadığı için Arch Wiki'de yer alan Pantheon başlığına bakarak yarım yamalak bir şeyler yaptım lakin masaüstüne ulaşamadım.

Sorumu anlamışsınızdır lafı gereksiz uzattım. Pantheon kurmak istiyorum ne yapmam gerekir.

Şimdiden teşekkürler herkese.
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »

Çevrimdışı Fitilli Daniyal

Re: Pantheon Masaüstü Nasıl Kurulur - Soru
« Yanıtla #1 : 20 Ağustos 2015 - 22:38:30 »
Öncelikle nasıl bir kurulum yaptın? Depo ekleyerek mi, AUR aracılığıyla mı?
Sorgulamaya başlayan bir bilgisayar kullanıcısının son durağı Linux\'tur.

(Fitilli Daniyal için bknz: AMAT - İhsan Oktay Anar)

Çevrimdışı taluyka

« Yanıtla #2 : 21 Ağustos 2015 - 07:28:54 »
Alıntı yapılan: "Fitilli Daniyal"
Öncelikle nasıl bir kurulum yaptın? Depo ekleyerek mi, AUR aracılığıyla mı?

Arch kurdum. Ardından alucryd deposu ile aur depolarını ekledim. Aur'dan ido paketini yükledim sadece.

Gdm yükledim son olarak. Reboot ettim sonuç olumsuz.

Çevrimdışı taluyka

« Yanıtla #3 : 21 Ağustos 2015 - 22:15:52 »
Alıntı yapılan: "mhmtkrktr"
Şurayı inceleyebilirsin. Detaylı olarak kurulması gereken paketler ve uygulanması gerekenler anlatılmış. Eksik olan veya yapamadığın durumlarda buraya aktarırsan yardımcı olmaya çalışalım.

http://https://wiki.archlinux.org/index.php/Pantheon

Butun paketleri AURdan yukleyince oldu. Tesekkur ederim.

Terminal acilinca ustte cikan yazilar haricinde su an bir sorun yok gibi gozukuyor.

Çevrimdışı taluyka

« Yanıtla #4 : 22 Ağustos 2015 - 10:16:22 »
Geri bildirim için ben teşekkür ederim.

Zaman içinde,  deneyimlerini de kısaca aktarabilirsen sevinirim.

Wingpanel stabil çalışmıyor, plank da öyle. Arada çöküyorlar. Sadece tarayıcı ile başbaşa kalıyorum. Mouse tıklamaları da çalışmıyor.

Sistem ayarlarındaki pluglardan bir kaçı çalışmıyor.

Artılarına gelirsek görünüm çok hoş. Freya'nın uzun süren açılması da yok Arch'da. Umarım ilerde daha da geliştirilir hatta Arch'ın kendi depolarında yerini bulur umarım.

Özetle kesinlikle stabil değil belki uzman bir kullanıcının elinde stabil hâle gelebilir.

Çevrimdışı taluyka

Re: [ Çözüldü ] Pantheon Masaüstü Nasıl Kurulur?
« Yanıtla #5 : 23 Ağustos 2015 - 12:47:47 »
Deneyimlerini paylaştığın için teşekkür ederim.

Daha önce xschema yerleşimine bakmak için bazı paketlerini çekip incelemiştim ancak hiç kurup denemedim. Videolardan izlediğim kadarıyla, genel görünüm menüsü kaldırılmış, panel ve bir kaç programın modifiye edilmiş haliyle, Gnome. Programları saymazsak (ki kullanmadığım için artısı var mı bilmiyorum) birkaç eklenti ile Gnome üzerinde de aynı görüntüye ulaşmak kolay. Bazı özellikler alındığı için daha hızlı olabilir belki. Elemantary üzerinde kullanmış birisi olarak, Gnome yerine Pathenon kullanmanın, fark yaratacak ciddi özellikleri var mıdır?

Amacım eleştirmek değil, sadece merak ettiğimden soruyorum. Bu kadar eleştirilen bir ortamın, aynı zamanda bu kadar çatallanması hem hoşuma giden, hemde çok ilginç bulduğum bir durum.

Bu arada pencere yöneticisi olarak ne kullanıyor? Mutter değilmiş gibi geldi bana ama, compiz de değil sanki.

Henüz o kadar özelleştirecek duruma gelmedim. Kodlarla aram oldum olası iyi değildir. Gnome-look'dan indirip tema seçmek yazı tipi seçmek dışında çok ilerleme kaydedemedim.

"Gala" isimli bir pencere yöneticisi var. Pantheon hızlı bir masaüstü Gnome'a göre. Aynı zamanda görsel olarak hoşuma gidiyor. Elementary'i de sırf bu yüzden kullanıyordum lakin güncelleme aldıkça Elementary'e bir şeyler oluyor ve can sıkıcı bir duruma geliyor. Arch'a da kurulabildiğini görünce denemek istedim ve yukardaki sorunlar baş gösterdi.

Dediğim gibi ehil insanların elinde çok güzel bir şeye dönüşebilir. Tekrar söylüyorum umarım iyice optimize edilip Arch depolarına girer.

Çevrimdışı taluyka

« Yanıtla #6 : 23 Ağustos 2015 - 20:41:32 »
Kendi deposunu ekleyerek kurmayı deneyebilirsin. Verdiğim bağlantıda bu da vardı. Bazı küçük sorunlar vardır belki ama senin söylediğin gibi birtakım paketlerin hiç çalışmaması durumu olacağını sanmıyorum. Manjaro 'da Pantheon ile bir sürüm üzerine çalışıyordu. Tamamlandı mı bilmiyorum. Hazırlanmışsa deneyebilirsin. Arch üzerinde kullanmak istersen, ilerleyen zamanlarda deneyip, nasıl yapılacağına dair belge hazırlamaya çalışabiliriz.

Gnome için söyleyebileceğim, uğraşmadan en basit yapabileceğin, sadece shell ortamını kurup, [c]/etc/xdg/autostart/[/c] içinde bulunan, kendine ihtiyaç olmayacağını düşündüğün ögeleri kaldırarak, başlangıçta çalışmalarını engellemek olur. Bunun dışında daha fazla hız istersen, daha çok derinlere inmek gerekiyor. Bu da kullanıp araştırdıkça olabilecek bir şey. Zahmete girmeden yapılabileceğin en iyisi, Pantheon, Mate, Cinnamon, Xfce4 gibi alternatiflerine yönelmek veya iyi sayılabilecek düzeyde bir donanım kullanmak.

Gnome'da hız konusunda sıkıntı çekmiyorum esasta. Ama PC kullanıcısı takıntısı işte. Milisaniyeler bile kıymetleniyor.

Gnome masaüstü kullanıyorum şu an. Zaten Pantheon kurunca da Gnome yükleniyor. Sormak istediğim şu: Şu an sadece Gnome var ve ben bunun üzerine Pantheon'un kendi deposundaki paketleri kullanarak kurulum yapsam herhangi bir sorun yaşar mıyım ?

Manjaro'ya baktım fakat ben kendim kurmak istiyorum. Bu zamana kadar çok vakit ayıramadım ama öğrenmek istiyorum iyice.

Çevrimdışı taluyka

« Yanıtla #7 : 23 Ağustos 2015 - 21:03:30 »
Şimdi deniyorum. Olursa ufak bir rehber hazırlarım belki de. :)

Çevrimdışı taluyka

« Yanıtla #8 : 23 Ağustos 2015 - 21:57:52 »
Maalesef, depodan yükleyince yine aynı sorunlar çıktı.