Arch Linux Türkiye Forum

Gönderen Konu: Deluge torrent sunucusu kurulumu  (Okunma sayısı 3236 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı karasu

 • Newbie
 • *
 • İleti: 267
 • Karma: +0/-0
Deluge torrent sunucusu kurulumu
« : 02 Ağustos 2015 - 10:40:38 »
bu rehberi raspberry pi üzerine kurmayı düşündüğüm için deb sistemini kullanan linuxlar için hazırlamıştım ama aynı işlemler takip edilerek arch linux üzerindede kurulabilir, komutların yanına arch linux için olan komutuda yazdım.

bir torrent serverini kurmak için neden bukadar kasmaya gerek var derseniz.

1-Login olmadan hemen aktif olup çalışmaya başlar olası elektirik kesintilerinde elektirik gelince direk kaldığı yerden çalışmaya başlar. (raspberry pi de açma butonu yok eğer fişe takılı ise direk çalışır elektirikler geldiğinde)

2-Çalıştığı bilgisayar üzerinde ekstra bir program arayüzü kurmadan direk web sayfası aracılığıyla yönetilebilir olması. (raspberry pi de herhangi bir masaüstü ortamı ekstra yük demektir. pi2 900mhz de 4 çekirdek xfce ve mate masaüstü ile bile gayet güzel çalışıyor ama ne gerek var hiç girip kullanmayacaksam)

3- daha sayamıyacağım bir dünya faydası vardır, iş yerinden evdeki kimseyle uğraşmadan sadece pc nizi açtırarak delugeyi çalıştırabilirsiniz, yönetebilirsiniz tabi bunun için önerim 'ipsec vpn' özellikli bir modem kullanmanız.!!!! dediğim gibi alttaki kurulum belgesini delugenin kendi sitesinden debian için hazırlanan dökümandan test ede ede hazırladım arch linux için farklılıklar olabilir. incelemek için arch linux wiki sayfasından bakabilirsiniz.

http://https://wiki.archlinux.org/index.php/DelugeDELUGE TORRENT SERVİSİ KURULUMU

Olası paket bağımlılığı hatalarıyla karşılaşmamak için debin paket listesini ve sistemi güncellerek işe başlıyoruz.


Kod: [Seç]
# apt-get update
# apt-get upgrade


arch linux için
Kod: [Seç]
#pacman -Syu
Güvenli bir şekilde deluged servisini çalıştırabilmek için deluge adında özel bir kullanıcı ve grubu alttaki komutu kullanarak oluşturun.
Kod: [Seç]
# adduser --system  --gecos "Deluge Service" --disabled-password --group --home /var/lib/deluge deluge

Oluşturulan bu kullanıcı ve grub oturum açmadanda /var/lib/deluge dizinine erişebilir.Herhangi bir kullanıcıyı deluge grubuna dahil ederek dahara rahat yönetim ve dosyalara erişim sağlanabilir.
Kod: [Seç]
# adduser <username> deluge


'deluged' ve 'deluge-web' servislerini kurarak deluge kurulu olmayan bilgisayarlardan dahi istediğimiz an deluge sunucusuna erşebileceğiz.

Python-mako ise 'deluge-web' için paket bağımlılığından dolayı kurulmalıdır.
Kod: [Seç]
# apt-get install deluged deluge-web python-mako


arch linux için
Kod: [Seç]
# pacman -S deluge python-mako
(arch linux'ta deluged ve deluge-web deluge paketinin içinde bir bütün paket içerik (package contents) listesinden bakılabilir. http://https://www.archlinux.org/packages/extra/any/deluge/)deluged – deluge-web için sistem açılışında birer servis olarak çalışabilmeleri için gerekli betikleri yazarak deluge sunucu kurulumuna devam ediyoruz.
Kod: [Seç]
# nano /etc/systemd/system/deluged.service

Alıntı
[Unit]

Description=Deluge Bittorrent Client Daemon

After=network.target[Service]

Type=simple

User=deluge

Group=deluge

UMask=007ExecStart=/usr/bin/deluged -dRestart=always

TimeoutStopSec=300[Install]

WantedBy=multi-user.targetKod: [Seç]
# nano /etc/systemd/system/deluge-web.service

Alıntı
[Unit]

Description=Deluge Bittorrent Client Web Interface

After=network.target[Service]

Type=simpleUser=deluge

Group=deluge

UMask=027ExecStart=/usr/bin/deluge-webRestart=always[Install]

WantedBy=multi-user.target


Sırası ile deluged ve deluge-web servislerini tek tek çalıştırıp herhangi bir aksilik olup olmadığını kontrol edin.
Kod: [Seç]
# systemctl start deluged
# systemctl status deluged

Kod: [Seç]
# systemctl start deluge-web
# systemctl status deluge-web

Eğer harhangi bir aksilik yoksa sistem açılışında otomatik olarak çalışmaları için servisleri alttaki komutlar ile aktif edin.
Kod: [Seç]
# systemctl enable deluged

Kod: [Seç]
# systemctl enable deluge-web


Deluged ve deluge-web servisleri ilk kez çalıştırıldıklarında kendileri için ayarların yapılabileceği  ayar dosyaları oluştururlar bunlar.Deluge sucusuna uzak bağlantıyı aktifleştirebilmek için.
Kod: [Seç]
# nano /var/lib/deluge/.config/deluge/core.conf

Alıntı
"allow_remote": false, >> "allow_remote": true,

core.conf dosyası içerisindeki diğer ayarları daha sanra uzakbağlantı ile deluge ve web servisi arayüzünün ayarlar bölümündende değiştirebiliriz, şu an için daha fazla core.conf dosyasıyla uğraşmaya gerek yok.'auth' dosyası deluged servisine giriş yapmak için kullanıcağımız kullanıcı adı ve şifreyi barındırır.
Kod: [Seç]
# echo '<user>:<password>:<level>' >> /var/lib/deluge/.config/deluge/auth

örnek olarak 'pi:raspberry:10' pi kullanıcı adı, raspberry ise şifre, level ise 10 (nedir ne değildir bilmem sanırım yönetici için 10 galiba, diğer seviyelere hiç bakmadım)

kullanıcı seviyleri aşşağıdaki gibiymiş.

None       0

Read Only    1

Normal       5

Admin       10'web.conf'  dosyasi ise web arayüzü ayarlarını yapabilceğimiz /.config/deluge/web.conf dosyalarıdır. Deluge için kullanılan varsayılan web arayüzü portu 8112 dir değiştirmek için web.conf dosyasını kullanabilirsiniz. (1 ile 1000 de dahil olmak üzere aradaki tüm portlar sistem için ayrılmıştır 1000 den büyük bir port numarası kullanmanız gerekmektedir).Şimdi yapmış olduğumuz ayarları aktifleştirmek gerekiyor bu iş için deluged servisini yeniden başlatıyoruz.
Kod: [Seç]
# systemctl restart deluged

Kod: [Seç]
# systemctl restart deluge-web

artık http://<sunucu ip>:8112 adresi ile giriş yapabiliriz. (örnek http://192.168.1.13:8112 kullanılabilir.)log tutma olayında karşılaştığım bir kaç hatadan dolayı şuan yazmadım. Onuda halledince rehberi güncelleyeceğim.
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »

Çevrimdışı karasu

 • Newbie
 • *
 • İleti: 267
 • Karma: +0/-0
Re: Deluge torrent sunucusu kurulumu
« Yanıtla #1 : 03 Ağustos 2015 - 00:22:08 »
Alıntı yapılan: "mhmtkrktr"
@karasu, eline sağlık. Detaylıca anlatmışsın. Yalnız ben amacı anlayamadım, bu söylediklerine yabancıyım biraz. Basitçe şöyle sorayım;1- Bu yaptıkların, openbox kurup başlangıç dosyasına da deluge yi koyarak yapılamaz mı?

2- Bu söylediğin işlemler için, deluge şart mıdır? Açıkcası kendisi bana, verilen değerlerle pek tutarlı çalışıyormuş gibi gelmiyor.


1) mehmet abi ben şimdi sürekli açık ve sorunsuz bir sunucu istediğimden dolayı cihazı bir kere kurduktan sonra bir daha el sürmeyeceğim. eğer openbox kurup açılışa deluge yi koyarsam bu durumda login olma zorunluluğum doğacak(bildiğim kadarı ile açılışa konan programlar o kullanıcı ya özgü ve sadece login ile çalışmaya başlıyor.), her elektirik kesintisinde, yada olası aksaklıkta cihaza monitor klavye mouse takıp login olucam, yada uzak masaüstü kurup aynı anda cihaz üzerindede 2. bir masaüstü ortamı açıp açık bırakıcağım ki bu hem cihaza yük ve ısı getirecek ayrıca beni her seferinde uğraştıracak, işe gittim diyelim evdekileri arayıp şuraya tıkla buraya tıkla gibi muhabbetlere sokacak.2) deluge tabikide şart değil ama debian 8 jessie ile artık varsayılan olarak geliyor oldukça güvenilir. Uzun zamandır kullanıyorum hiçbir yamuğunu görmedim. konsolda çalışabilen herşeyi bir servis olarak çalıştırabiliriz sanırım login olmadan bile script-betik yazarak, transmission'un servis olarak çalıştıralabiliyor ve "systemctl enable transmission" yeterli imiş, sanırım service dosyasını trasnmission'un paketi kendi oluşturuyor, arch'ın bir kıyağı.

https://wiki.archlinux.org/index.php/Transmission#Autostart_at_boot" class="bbc_link" target="_blank" rel="noopener noreferrer">http://https://wiki.archlinux.org/index.php/Transmission#Autostart_at_bootopenbox kurmama gerek yok abi zaten ubuntu-mate linux versiyonunu kurmayı düşünüyorum. raspberrynin kendi sitesinde ise raspbian hala wheezy kullanıyor ve hala systemd ye geçiş yapmadığı için yabancılık çekiyorum. wheezy den jessie'ye güncellemek ise ayrı bir ölüm kalım meselesi 3-4 saat güncelleme sürüyor,

masaüstü ortamını ise yazıcı eklemek ve gnome-disks ile harddisk ayarı yapmak için bir defa kullanırım.

lightdm-gtk-greeter'i ise çok fazla sistem yemiyeceği için açık bıracakacağım. ama login olduğum taktirde mate sanırım bi 200mb ram yer ve %10-15 işlemci ister.

bu arada abi gnome-shell imkanı yok verimli olarak çalışmaz raspberry pi2de bile geçen konuşmamızdan aklımda kaldı. ama mediplayer olarak openelec, xbmc ve osmc kullanılabiliyor.

http://https://www.youtube.com/watch?v=PjfvOxZzqsQ
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »

Çevrimdışı karasu

 • Newbie
 • *
 • İleti: 267
 • Karma: +0/-0
Re: Deluge torrent sunucusu kurulumu
« Yanıtla #2 : 03 Ağustos 2015 - 11:17:56 »
günaydın abi ve kusura bakma abi kafanı şişircem sabah sabah :Dautologin olarakda işler çözülebilir ama bu cihaza ekstra yük olarak geri döner, raspberry için bir çokl iş düşünüyorum daha üzerine bir de web sunucusu kuracağım için mümkün olduğunca hafif olmalı duruma göre belki owncloud da kuruabilirim. dün özellikle ipsec vpn modem aldım abi uzak ortamdan sanki aynı ağa bağlıymış gibi olabilmek için.

torrent + download + web sunucusu ve belkide owncloud(aman asus modeme firmwire güncellemesi yapmayın herkez pişman, güncelleme sonrası hiç istisnasız günde 1 kere kitleniyor modemde üst katta ben bahçedeyim işin yok 3 kat yukarı çık resetle, gel garantisi bitmediyse servise göndericem)pyload için servis hazırlamayı da archwiki de buldum. şimdi son kez sanal pc de deneme yapıp bu gün sistemimi kuracağım cihaz üzerine.abi olası ihtiyaç anları için cihazı birazdaha anlatıyım.abi "Alwats on" yada "Last State" yok işin aslı bios bile yok. cihaza hiçbir dahili parça eklemsi yapılamıyacağı için bunu denetleyecek bir bios'a ihtiyaç duyulmamış sanırım. cihaz bir lamba gibi çalışıyor elektirik varsa çalışıyor yoksa kapanıyor, açma kapama tuşu bile yok :D fişten çekiyorum adaptörünü. atx güç modülleri var ama gerek yok kullanmaya zaten cihazın yapı itibari ile sürekli açık kalması planlanıyor.abi saat senkronizasyonunu ya modemden ya internetten yada herhangi bir bilgisayar ile her açılışta tekrar tekrar yapması lazım. bu saat senronu için ek modül var 23 tl civarı http://www.robotistan.com/Raspberry-Pi-RTC-Modulu-Super-Capacitor,PR-3097.html" class="bbc_link" target="_blank" rel="noopener noreferrer">http://http://www.robotistan.com/Raspberry-Pi-RTC-Modulu-Super-Capacitor,PR-3097.htmlcihazı ev otomasyonlarında rahatlıkla kullanabilirsin abi hazır 4 portlu bir role devresi de var daha fazlası için ayrıca araştırmak yada iş başa düşer elle yapmak gerekebilir role yapmak çokta zor değil. rf kart okuyucu devreleride varyani kapı açma işini ve takip işlemini ultra güvenlikli hale getirebilir.

eski çalıştığım işyerinde istanbul barosunda öğrencilerin derst takibi yoklaması işi için kullanmıştık hangi öğrenci geldi gitti kaydı tutulsun diye ama bildiğin endüstiriyel seviyedeki okuyucularla yapmıştık nerdeyse 30-40 metreden okuyabilecek antenlerle :D

http://www.robotistan.com/modules/catalog/products/pr_01_3100_min.jpg?rev=1431086219" alt="" class="bbc_img" />

(bir hastaneyede kurmuşlardı sistemi doktorlar iş vakti kaçıp özel hastanelere yada kendi ofislerine gidiyor diye. kolidorlar, asansörler, giriş çıkış her yere okuyucu konmuştu ama çalıştırtmadılar baş hekime çok baskı yapmışlardı diye biliyorum :D)cihaz ile okadar çeşitli uygulamalar ve otomasyonlar yapılabilirki cihaz için hazırlanan sensör ekipmanları bolluğu insanın aklını başından alıyor.

http://www.samm.com/product/1097/raspberry-pi-2-sensor-kiti.html" class="bbc_link" target="_blank" rel="noopener noreferrer">http://http://www.samm.com/product/1097/raspberry-pi-2-sensor-kiti.html

http://www.samm.com/userfiles/productthumbs/thumb_1882.jpg" alt="" class="bbc_img" />
Alıntı
Sensors Pack × 1    MQ-5 Gas Sensor × 1

    Color Sensor × 1

    Flame Sensor × 1

    Metal Sensor × 1

    Hall Sensor × 1

    Infrared Reflective Sensor × 1

    Laser Sensor × 1

    Moisture Sensor × 1

    Rotation Sensor × 1

    Sound Sensor × 1

    Temperature-Humidity Sensor × 1

    Tilt Sensor × 1

    UV Sensor × 1

    Liquid Level Sensor × 1


adamın biri her sabah saat 6 da kahve yapılması için ayarlamış. http://https://www.youtube.com/watch?v=G1R5h--luHo

burdada biri kahve yapmaya çalıştığında cihaz senin telefonunu arayıp izin istiyor http://https://www.youtube.com/watch?v=BQBOPGSfFwY

gps sönsörlü bisikleti için yol bilgisyarı yapan http://https://www.youtube.com/watch?v=t4jD8E0e2ck

ve bir drone yapımındada kullanılabiliyor http://https://www.youtube.com/watch?v=zFDP9gbQxF8
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »

Çevrimdışı cokomoko

 • İleti: 508
 • Karma: +0/-0
Re: Deluge torrent sunucusu kurulumu
« Yanıtla #3 : 03 Ağustos 2015 - 12:40:36 »
robotistan ve diğer bazı yerlere de zamanında bakmıştım raspberry için alma niyetim vardı sırf zevkine alıp arch kuracaktım, torrent için biçilmiş kaftan denilebilir, bazıları media center olarak da kullanıyor, çok çeşitli kullanım alanları var.Ayriyeten çok çeşitli modülleri var tabi onlar ayrı bir maliyet getiriyor.
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »
\'\'Eğer 386BSD ben Linux\'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı.\"

......................................................Linus Torvalds....................................................

\"Birgün herkes Archer olacak!\"

Çevrimdışı cokomoko

 • İleti: 508
 • Karma: +0/-0
Re: Deluge torrent sunucusu kurulumu
« Yanıtla #4 : 03 Ağustos 2015 - 12:47:39 »


bu video çok ilginç adamı sabah ışığı açarak ve konuşarak uyandırıyor, müzik de çalıyor artı kahvesini de yapıyor, üstüne bir de çıkarken güle güle deyip müziği ve ışığı kapatıyor, valla yapan adamın eline sağlık, hem izledim hem de güldüm.cronjob'la ayarlamış herşeyi ama bayağı da güzel olmuş, müzik için benim gibi mpd kullanmış, diğer ayrıntılar burada http://sircas.dk/rasppi-home-system-1-5/

valla raspberry alıp yapasım geldiVideodaki aynı şeyleri yapmak isteyenler için kaynak dosyaları şurada http://sircas.dk/wp-content/uploads/2013/04/RaspPiHomeSystem1.5FullSource.zip

Raspberry'si olanlar için iyi oldu.
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »
\'\'Eğer 386BSD ben Linux\'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı.\"

......................................................Linus Torvalds....................................................

\"Birgün herkes Archer olacak!\"

Çevrimdışı karasu

 • Newbie
 • *
 • İleti: 267
 • Karma: +0/-0
Re: Deluge torrent sunucusu kurulumu
« Yanıtla #5 : 03 Ağustos 2015 - 15:26:22 »
Alıntı yapılan: "cokomoko"


valla raspberry alıp yapasım geldi


abi senin konsol karşılama mesajın aklıma her gelişinde gülüyorum :D video da adamın yaptıkları seni damardan vurdu :D
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »

Çevrimdışı karasu

 • Newbie
 • *
 • İleti: 267
 • Karma: +0/-0
Re: Deluge torrent sunucusu kurulumu
« Yanıtla #6 : 03 Ağustos 2015 - 15:59:12 »
Alıntı yapılan: "mhmtkrktr"
Adamın yaptıkları için Raspberry tek başına yeterli değil ama. Bir adet 15W tasarruf ampul ve tavan lambası, iki adet duvar tipi spot lamba, bir adet müzik seti ve bi tanede expresso makinası lazım :))))

aslında müzik seti gerekmiyor ses çıkışı var üstünde ama hali hazırda var diye onu kullanmak istemiş sanırım.abi 60 tl civarına nokia ekranlı arduino lar var onunlada bir çok iş yapılabilir ve sadece 16mhz ve 2kb belleğe sahiptürkçe olarak yayınlanan videolar: (meraklı maymun kanalı)

mini hava istasyonu yapımı

http://https://www.youtube.com/watch?v=Hz82-jzBCkAalkolmetre yapımı

http://https://www.youtube.com/watch?v=W_JGV47ye1M

videonun sonuna doğru biraz sesi gevşiyo gibi adamın :D*****

arduino lu drone örneği ama tabiki bu drone'a raspberryli gibi kamera takma imkanı yoksanırım.
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »

Çevrimdışı cokomoko

 • İleti: 508
 • Karma: +0/-0
Re: Deluge torrent sunucusu kurulumu
« Yanıtla #7 : 03 Ağustos 2015 - 16:18:42 »
Alıntı yapılan: "karasu"
abi senin konsol karşılama mesajın aklıma her gelişinde gülüyorum :D video da adamın yaptıkları seni damardan vurdu :D

Hakkaten öyle karasu, böyle şeyleri seviyorum ve ayrı da bir sempatim var bu tarz şeylere nedeni de hem yaparken eğleniyorsun hem de günlük yaşamda bir pratiğe döküyorsun, valla adam ne güzel düşünmüş, düşüncesini de eğlenceli bir şekilde pratiğe geçirmiş bravo.

Bana kalsa sesli komutla bilgisayarı tamamen yönetmek ileride tamamen mümkün olacak , hani demir adamda jarvis vardı onun gibi, ben öyle bir şey istiyorum veya şu an ismini hatırlamadığım bir filmdi adam işletim sistemiyle aşk yaşıyordu, işlerini yaptırıyordu.İnşaallah o günleri görürüm.Benim için bunlar eğlenceli ve şu an hayali şeyler.Ama o günler çok yakın eminim.
Alıntı yapılan: "mhmtkrktr"
Adamın yaptıkları için Raspberry tek başına yeterli değil ama. Bir adet 15W tasarruf ampul ve tavan lambası, iki adet duvar tipi spot lamba, bir adet müzik seti ve bi tanede expresso makinası lazım :))))

Öyle ama yine de güzel yapmış adam, düşünce ve pratik güzel.
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »
\'\'Eğer 386BSD ben Linux\'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı.\"

......................................................Linus Torvalds....................................................

\"Birgün herkes Archer olacak!\"