Gönderen Konu: Arch Linux benim tek dağıtımım olabilir mi ?  (Okunma sayısı 571 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı eronis

Arch Linux benim tek dağıtımım olabilir mi ?
« : 31 Temmuz 2015 - 21:19:14 »
Arch Linux'u seviyorum, daha önce kısa denemelerim oldu ama bazı yerlerde okuduğum kadarıyla bazen Bad Update denen bir durum olabiliyormuş. Ben bir Xfce fanı olarak Gnome'da severim. Şu an masaüstümde kullandığım tek işletim sistemi manjaro xfce. Ancak manjaro'da gnome kullanmak tam bir baş belası çile. Onun yerine evoluition installer daha kolayıma gelir. Bu bad update neden olur ve nasıl korunabilirim. Multilib testing gibi repoları açmaz ve dev paketlerinden uzak duru, LTS kullanırsam bu bad update illetinden kendimi koruyabilir miyim ? Öğrenciyim sonuçta, en önemli zamanda sistemimin crash vermesini istemiyorum. Manjaro'da kalmalımıyım yoksa arch'a gönül rahatlığı ile geçebilirsin mi dersiniz ? Elbette sistem geneli olarka ubuntu kadar stabil ve güvenilir olması imkansız ancak arch'ın bazı senaryolarda ubuntu'dan daha stabil çalıştığını gördüm. Cevaplarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler :)
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »

Çevrimdışı eronis

Re: Arch Linux benim tek dağıtımım olabilir mi ?
« Yanıtla #1 : 31 Temmuz 2015 - 21:51:22 »
Bazen updateler sisteminde bozulmalara ve çökmelere yol açabiliyor ve bu yüzden sistemin açılmayabiliyor, bunları da çözebilmek için ileri bir kullanıcı bilgisine sahip olman gerekiyormuş anladığım bu. Öncelikle arch'da benzeri bir şey yaşamıştım antergos'da. GNOME masaüstü sürekli çöküyordu. Bunlardan kendimi arch tarafında koruyabilirmiyim diye souyorum. Güvenilirlikten kastım buydu. Yani işimin aksaması (sınav zamanında ders çalışmak için ve online sınavlara girmek için kullandığım bilgisayarın son dakikada çökmemesi)

Açıkçası insanlar baya konuşuyorlar bu konuda ve açıkçası eski bir arch kullanıcısı olark bile o kadar zamanlık ubuntu maceramdan sonra önyargısız yaklaşamıyorum.

Çevrimdışı eronis

« Yanıtla #2 : 31 Temmuz 2015 - 22:08:04 »
Şimdi birde systemd denen birşey hakkında insanlar konuşuyor nasıl sorunlar yaşadıklarını, arch'a dönmek için doğru bir zaman mı, yoksa biraz beklemelimiyim. Bunu soruyorum.

Çevrimdışı cokomoko

« Yanıtla #3 : 31 Temmuz 2015 - 22:31:57 »
Evet bazen güncellemelerde sorun olabiliyor, ama bu eskiye oranla son zamanlarda azaldı.Bundan korunmanın yolu sık sık sistemi güncellememek, atıyorum çok yoğun bir dönemdesin o zaman sistemi güncelleme, yoğun olmadığın zamanlarda ayda 1 kez o da olmadı, 3 veya 6 ayda bir güncelle.Testing depoları kesinlikle kullanma.

Gelelim Ubuntu'dan daha stabil ve güvenilir olma meselesine bu kullanıcıya bağlı olarak değişir, biraz da kullanıcının maharetine kalmış, yoksa iyi bir kullanıcı elinde Arch son derece stabil ve güvenilir bir hal alabilir.Stabiliteyi ve güvenirliği yakalamak için size önerim, sistemi ayda 1 güncellemeniz ve yeni paketleri, değişen paketleri ve yeni konfigürasyonları, ayarları takip etmeniz olacaktır, çünkü Arch'ın paketleri ve bu paketlerin ayar dosyaları 1 yılı geçtim bazen 1 ay içinde bile çok değişiyor, haliyle yoğun olunca hergün bu değişime ayak uydurmak zor olacaktır.

Son olarak systemd sizi korkutmasın Arch'a geçmenin tam zamanı, dediklerime dikkat ederseniz, sorun yaşama olasılığınız azalacaktır.
\'\'Eğer 386BSD ben Linux\'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı.\"

......................................................Linus Torvalds....................................................

\"Birgün herkes Archer olacak!\"

Çevrimdışı eronis

« Yanıtla #4 : 31 Temmuz 2015 - 22:45:05 »
@cokomoko Cevabınız için çok teşekkür ederim. Açıkçası Arch'ı ben de kullandığımda oldukça stabildi. Zaten yukarıdada söyledim. Bazı senaryolarda (Özellikle gnome shell'de) arch'ın ubuntu'dan daha iyi çalıştığını, hızlı ve stabil olduğunu gördüm. Bazı durumlarda Manjaro'dan daha stabil ve hızlıydı. Son gördüğüm yorumlar biraz gözümü korkuttu sadece. Eğer siz arch kullanıcıları sisteminiz hakkında bunu diyorsanız diğer dağıtım kullanıcılarının sözü biraz boş laf kalır bunun yanında :) Sonuçta sistemi en iyi kullanan bilir.

Çevrimdışı cokomoko

« Yanıtla #5 : 31 Temmuz 2015 - 22:54:12 »
Bu yorumlar hangi yorumlar merak ettim?
\'\'Eğer 386BSD ben Linux\'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı.\"

......................................................Linus Torvalds....................................................

Çevrimdışı eronis

« Yanıtla #6 : 31 Temmuz 2015 - 23:07:39 »
Reddit, stackexchange, stackoverflow gibi her kesimden insanın olduğu sitelerden okuyorum. Aslında Arch'ı yeren kadar Arch'a toz kondurmayan bir dünya insan var oralarda. Ancak her kafadan bir ses çıkınca insan iyice kendini çıkmazda buluyor. Bazıları ise arch, manjaro gibi sistemlerin kullanılabileceğini ama her ihtimale karşın bilgisayarında ubuntu'nun da hazır kurulu olmasını öneriyor misal. Kimisi de iş makinelerinde dahil her makinede, her halikarda arch kullanılabileceğini savunuyor. Sanırım kullanıcının bakış açısı ve deneyimi önemli bu konuda. Arch ise biraz uğraşmak, inatçı olmak gerekiyor sanıyorum. Ancak herkesin ortak bir görüşü var, "Geliştiriciler ve linux öğrenmek isteyenler için arch ideal dağıtımdır".

Çevrimdışı cokomoko

« Yanıtla #7 : 31 Temmuz 2015 - 23:10:43 »
Alıntı yapılan: "eronis"
Sanırım kullanıcının bakış açısı ve deneyimi önemli bu konuda. Arch ise biraz uğraşmak, inatçı olmak gerekiyor sanıyorum. Ancak herkesin ortak bir görüşü var, "Geliştiriciler ve linux öğrenmek isteyenler için arch ideal dağıtımdır".

Aynen olay bundan ibaret.

Çevrimdışı eronis

« Yanıtla #8 : 01 Ağustos 2015 - 09:35:18 »
Geliştiriciler için uygun denilmesinin sebebi misal ubuntu'da bir java yada android geliştiricisi Eclipse yada Netbeans'i sitesinden indiriyor çünkü ubuntu depolarında eski sürümler kullanılıyor. Oracle ppa'dan JDK8 indiriyorlar. Ancak sonuçta launchpad'de kırk tane ppa kuruyorsun, bazen kurduğun ppa'lar sorun çıkarabiliyor. Çok fazla ppa eklemek bazen akıllıca olmayabiliyor, bazen ppa'nın içindeki paketler bozuk yada bug'lu olabiliyor. Özellikle "sudo apt-get update" komutunu yavaşlattıklarını gördüm. Ancak bunların hespi arch paket yöneticisi ile yapılabiliyor, herşey tek depoda. Sadece kur diye işaretliyorsun ve zamandan tasarruf sağlıyor, basitleştiriyor işi. Bu yüzden programcıların gözdesi dedim. Ayrıca aynı durum blender gibi pek çok program için de geçerli. Zaten arch'a geçmek istememin temel sebebi baya bir işletim sistemi kurayım, güzel desteği olsun, bir daha kolay kolay format atmayım. Yıllarca aynı sistemi kullanayım, güncel paketler olsun, oyun performansı ve sistem içi performansı iyi olsun. Arch kritere tam oturuyor.

Çevrimdışı cokomoko

« Yanıtla #9 : 01 Ağustos 2015 - 14:06:52 »
Benim ayda 1 veya 3 ayda 6 ayda 1 güncelle dememin sebebi arkadaşın yoğun olduğu zamanlarda hatalarla uğraşamayacağı içindi, ama zamanı varsa eğer hata olduğunda araştırıp düzeltecekse her gün güncellesin, hatta daha ileri gidip benim gibi testing depodan da alsın güncellemeleri.Bu tamamen zamanının olup olmamasına bağlı, Arch biraz uğraş istiyor, bazen ayarlarınız bozulabiliyor, hatalar çıkabiliyor.

Çevrimdışı cokomoko

« Yanıtla #10 : 01 Ağustos 2015 - 22:37:14 »
Evet söylediğin doğru çok uç tarafta kalan paketler ve platformlar kullanıyorum, benim sorun yaşama sebebim bu, gnome, kde gibi ortamlar kullansam daha az sorun yaşayacağım muhakkak.Zaten sırf amarok kullanmak için manjaro kde5 kurdum tabi henüz güncellemedim ama sorun yaşamadım, kde5 hoşuma da gitti ama bir openbox değil bana o zevki vermiyor.

Burdan tulliana'ya selam olsun, eline sağlık dört dörtlük bir kde5 olmuş.

Çevrimdışı mozhan

« Yanıtla #11 : 01 Ağustos 2015 - 23:01:02 »
Ben sizinle aynı konumdayım öğrencilik, xfce ve gnome i yanyana kullanma istedği, bende aynı şekide manjaroda gnome u begenmedim, bilgisayarımda şuan arch kurulu xfce ve gnome var hiç bi sıkıntısı yok takır takır çalışıyor. systemd olayları ise aslında arch ın güzelliklerinden bitanesi açılıştaki olaylara müdahele ediyorsunuz. Kernel olarak LTS kullanmıyorum ben bence yeni kernel ı kullanmak daha iyi. kütüphaneler de ise testing kullanmıyorum hiç düşünme derim bence xfce ve gnome hem uyumlu hemde beraber iyi çalışan DE ler bunların ikisinde de en iyi deneğimi yaşayacağın dağıtım arch linux

Çevrimdışı cokomoko

« Yanıtla #12 : 02 Ağustos 2015 - 00:09:14 »
İşte dediğim gibi biraz da kullanıcının zamanına bağlı bu kritik güncellemeler, yoğun bir zamanda kritik bir güncelleme alınca bunu sonradan hatırlama veya düzeltme zor olacaktır, daha kötüsü sistemin açılmaması durumuna düşülebilir.Bu yüzden eğer yoğun bir işimiz varsa müsait olunca güncellemek yerinde olacaktır veya donanıma, kernele bağlı sıkıntılarımız varsa ve stabil bir ortam yakalamışsak bence yine müsait bir zamanda güncellemek yerinde olur, ha bu ayda 1 olur veya 2 ayda 1 onu kullanıcı kendi tecrübesine göre ayarlar.Ama mesela kendimden örnek vereyim bazı çok uç uygulamalar ve fi tarihli paketler hariç hergün güncellemede sorun olmuyor hele bu sene son derece iyi çalışıyor Arch ekibi.Benim için kötü yanı artık bazı güncellemelerin fi tarihli eski paketlerimi etkilemesi, hal böyle olunca bayağı uğraşıyorum bunları düzeltmekle, bir yandan da ha bire yeni şeyler deniyorum, biraz da openbox'tan dolayı minimalizm kaygım olduğundan sevdiğim paketlerin eski sürümlerini kullanmak daha cazip geliyor, kalkıp da qt5'e dalmak istemiyorum, bakalım işte böyle gittiği yere kadar.

Çevrimdışı eronis

« Yanıtla #13 : 02 Ağustos 2015 - 16:45:02 »
GNOME ile diğer masaüstlerinin kütüphanesini karıştırmak (Günlük kullanımı bozmuyor, ama estetik olarak benim gibi takıntılı birisi için can sıkıcı) gnome aktiviteler ekranı ile masaüstü arkaplanı değişik oluyor. Gnome-Shell'de biraz çalıştıktan sonra bir şeyler oluyor anlamadım. Ubuntu'da yaşadım tabii bu problemi, arch'da hiç denemedim. Ama fark olacağını sanmıyorum. Hem minimallik yönünden de sisteminde 1 masaüstü olacak, onu kişiselleştirecen, severek kullanacan. Aynı anda çok fazla masaüstünü karıştırmak pek akıllıca değil, heleki aralarından birisi KDE ise.

Çevrimdışı asshar

« Yanıtla #14 : 02 Ağustos 2015 - 21:28:08 »
o kadar uzun cümleler kurmuşsunuz ki kafam alllak bullak oldu. 3 ay a yakın arch tecrübemde sadece şunu anladım. her amaca ve her sisteme uyumlu bir işletim sistemi sıkıntı yok bir kac sorunum var ama sorun degil sorunlarımın cevapları var ama üşengeçlikten ugraşasım gelmiyor. malum herkesde oldugu gibi iş hayatımız ev hayatımız var haliyle arch ikinci plana kalıyor. zamanla ögreniriz artık.
Yavaş yavaş ögreniyoruz. Aceleye gerek yok.......

Çevrimdışı eronis

« Yanıtla #15 : 02 Ağustos 2015 - 21:29:26 »
@mhmtkrktr bu değerli bilgi için çok teşekkür ederim :) Açıkçası Unity'i severim (Görünüş olarak) ama makineyi çok kasıyor ve görmek istemediğim reklamlar veriyor. Onun için xfce'ye geçtim. Ancak anladığım kadarıyla eğer Xubuntu kullansam (Misal) onun üstüne Gnome kursam aynı sorunu yaşamam, doğrumuyum ? Bunu sormamın nedeni sistemimde hem xfce hem de gnome kullanırsam aynı sorunu yaşarmıyım ?