Gönderen Konu: Arch linux takas (swap) oluşturma düzenleme  (Okunma sayısı 2212 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı zafer

Arch linux takas (swap) oluşturma düzenleme
« : 21 Temmuz 2015 - 00:44:54 »
https://www.okuldefteri.net/wp-content/uploads/2015/07/image26.jpg" alt="" class="bbc_img" />

Arch Linux swap (takas) bölümü oluşturma düzenleme adlı bu yazı genel olarak Arch linux wiki swap sayfasının çevirisidir. Ancak eklemeler ve çıkarılmış bölümler vardır.

Neler hakkında bilgi sahibi olacaksınız:

• Arch linux swap (takas) bölümü oluşturma, düzenleme.

• Archl inux swap dosyası (swapfile) oluşturma, düzenleme.

• Arch linux takas bölümlerini ve swap dosyasını fstab içine kaydetme.

• Systemd ile takas ( swap) bölümü ayarlama.

• USB cihazları takas ( swap) bölümü için ayarlama, kullanma.

• Birden fazla takas  (swap) alanı kullanma.

• Takas (swap) alanlarına öncelik verme.

Bu  makale GNU / Linux üzerinde Takas (swap) bölümü hakkında bilgiler içermektedir. Her ne kadar Arch Linux Takas (swap) alanı konusunu içerse de tüm GNU/Linux için geçerlidir.

Takas alanı

Takas alanı genellikle disk bölümü olur ama aynı zamanda bir dosya olabilir. Kullanıcılar Arch Linux kurulumu sırasında bir takas alanı oluşturur veya daha sonraki herhangi bir zamanda gerekli halde oluşturulabilir.Takas alanı genellikle 1 GB  RAM’den daha az kullanıcılar için önerilir,  4 GB RAM ve üzeri ram miktarı için takas alanına gerek yoktur. Yine de oluşturmak kişisel tercihe tabidir.

Takas durumunu kontrol etmek için kullanın:
    Kod: [Seç]
    $ swapon -s

Ya da:

$ free -h

Swap ( takas ) bölümü

Bir takas bölümü çoğu GNU / Linux bölümleme araçları (örneğin  [c]fdisk[/c], [c]cfdisk[/c] ) ile oluşturulabilir. Takas bölümleri genellikle bölüm türü olarak tip 82 olarak belirlenmiştir.

Linux takas alanını ayarlamak için, mkswap komutu kullanılır. Örneğin:
    # mkswap /dev/hda2

[ikaz]Uyarı: Belirtilen bölümdeki tüm veriler silinecektir.[/ikaz]
    [c]mkswap[/c] programı kullanın, varsayılan bölüm için bir UUID oluşturur. -U bayrağı ile özel UUID belirtmek istediğiniz durumda:
    # mkswap -U custom_UUID /dev/hda2

Takas  aygıtını etkinleştirmek için:
    # swapon /dev/hda2

Açılışta bu takas bölümü etkinleştirmek için, fstab dosyasına  bir girdi eklemelidir :
    [c]/etc/fstab[/c]
    /dev/hda2 none swap defaults 0 0

[bilgi]Not:

Systemd ile Fstab’a giriş ekleme çoğu durumda isteğe bağlıdır. Bir sonraki alt bölümüne bakın.

TRIM desteği ile SSD kullanıyorsanız, takas alanı için fstab dosyasında defaults,discard kullanabilirsiniz.[/bilgi]

Systemd ile etkinleştirme

systemd iki farklı mekanizmaya dayanarak takas bölümlerini etkinleştirir  hem de çalıştırılabilir [c]/usr/lib/systemd/system-generators[/c] . jeneratörler  başlangıçta çalıştırmak ve bağlamak için vardır. İlki,   [c]systemd-fstab-generator[/c] , takas için bir ünite içeren birimleri oluşturmak için fstab okur. İkincisi, [c]systemd-gpt-auto-generator[/c]  takas üniteleri oluşturmak için kök diski denetler. Sadece GPT disklerinde çalışır ve onların tip koduna 82 takas bölümleri tespit edebilirsiniz.

Bu, aşağıdaki seçeneklerden biri tarafından çözülebilir:

• /etc/fstab dosyasından takas kodu kaldırılarak

• 82 olan takas bölümünün tip kodunu değiştirerek

• takas bölümünün niteliğini  “63: automount değil”  ayarlayarak

Swap dosyası

Takas alanı için bölüm oluşturmaya alternatif olarak, bir takas dosyası oluşturabilirsiniz. Boyutunu değiştirme yeteneği sunar, ve daha kolaydır, tamamen kaldırılabilir. Özellikle SSD disk kullananlar tercih edebilir.

[ikaz]Uyarı: Btrfs dosya sistemi takas dosyaları desteklemiyor. Bu uyarıya dikkat edilmemesi dosya sistemi bozulmasına neden olabilir.[/ikaz]

Swap dosyası oluşturma

Root olarak [c]fallocate[/c] bir takas dosyası oluşturulur. Dosyanın boyutunu (M = Megabyte, G = Gigabyte) ile belirleyiniz. ( boyut oluşturmak için dd  komutu da kullanılabilir, ancak daha uzun sürer).

Örneğin, 512 MB takas dosyası oluşturma:
    # fallocate -l 512M /swapfile

veya
    # dd if=/dev/zero of=/swapfile bs=1M count=512

Doğru izinlerini ayarlamak için (Herkes tarafından okunabilir takas dosyası çok büyük bir yerel güvenlik açığıdır)
    # chmod 600 /swapfile

Doğru boyutta takas dosyasını oluşturduktan sonra, takas için biçimlendirmelisiniz:
    # mkswap /swapfile

Aşağıdaki kodla takas dosyasını etkinleştirin:
    # swapon /swapfile

Son olarak,  fstab dosyasını takas dosyası için düzenleyip bir girdi eklemek için:
    [c]/etc/fstab[/c]

/swapfile swap defaults 0 0

Swap (Takas) dosyası kaldırma
    [ikaz]Uyarı: takas systemd tarafından yönetilen takas dosyası bir süre sonra onun tarafından pasifleştirilecektir.[/ikaz]
    Bir takas dosyası kaldırmak için, mevcut takas dosyası kapalı olmalıdır.

Root olarak:
    # swapoff -a

Takas dosyası kaldırın:
    # rm -f /swapfile

USB aygıtı ile Takas alanı oluşturma

Linux tarafından sunulan modülerlik sayesinde, farklı cihazlardan yayılmış birden fazla takas alanı olabilir. Eğer çok dolu bir sabit disk varsa, bir USB aygıtı geçici bir takas bölümü olarak kullanılabilir. Bununla birlikte, bu yöntem, bazı ciddi dezavantajları içerir:

• Bir USB aygıt bir sabit disk göre daha yavaştır.

• Flash bellek yazma ömrü sınırlı sayıdadır. Bir takas bölümü olarak kullanmak hızlı bir şekilde bu yazma ömrü süresini kısaltır.[/i]

USB aygıtı takas bölümü olarak  eklemek için, ilk olarak bir USB flash sürücü almalı ve Takas Bölümü’nde anlatıldğı gibi takas bölümünü ayarlayın.

Daha sonra [c]/etc/fstab[/c]  dosyasını açın.

Şimdi sadece yeni bir USB biriminin  üzerine mevcut takas bölümü almak için geçerli takas girişi altında, aşağıdaki girdiyi ekleyin.

[c]UUID=... none swap defaults,pri=10 0 0[/c]

UUID öğrenmek için komut:
    blkid

[ikaz]Alınan çıktıda sadece tırnak işaretlerinin arasında ki değer alınacaktır. örn: UUID="18b95903-4238-40d8-9882-93bad2b87c41"[/ikaz]

[bilgi]İpucu: UUID kullanın. Çünkü diğer cihazlar bilgisayara bağlı olduğunda, cihaz sırası değişmiş olabilir.[/bilgi]

Son, ekleme
    pri=0

Böylece USB takas bölümü orjinal takas bölümü olan eski Takas üzerinde önceliği alacaktır.

Bu kılavuz SD kart vs, diğer bellekler için çalışacaktır.

Performans Ayarları

Swap değerlerini ayarlamak performansa yardımcı olabilir.

Swappiness

[c]swappiness[/c] sysctl parametresi takas alanı çekirdeğin tercihini (ya da kaçınma) temsil eder. Swappiness 0 ile 100 arasında bir değere sahip olabilir, varsayılan değer 60 olarak ayarlanmıştır.

Geçerli swappiness değerini kontrol etmek için:
    $ cat /proc/sys/vm/swappiness

Swappiness değerini geçici olarak ayarlamak için:

#
    sysctl vm.swappiness=10

Swappiness değerini kalıcı olara ayarlamak için, bir sysctl yapılandırma dosyasını düzenlenmelidir.

[c]/etc/sysctl.d/99-sysctl.conf[/c]

vm.swappiness=10

Takas performansını etkileyen bir başka sysctl parametresi de  [c]vm.vfs_cache_pressure VFS[/c]. Takas için önbelleğe alma için kullanılan paremetre  bellek geri kazanımı için çekirdeğin eğilimini kontrol eder. Bu değeri artırmak VFS önbelleklerin hızını artırır. [1] Daha fazla bilgi için, bkz Linux çekirdeği belgeleri .

Öncelik

Birden fazla takas dosyası veya takas bölümü varsa, her takas alanı için bir öncelik değeri (0-32767) atamayı düşünmelisiniz. Sistem düşük öncelikli takas alanlarını kullanmadan önce yüksek öncelikli takas alanlarını kullanacak. Örneğin, eğer daha hızlı bir disk varsa ([c]/dev/sda[/c]) ve daha yavaş bir disk varsa ( [c]/dev/sdb[/c] ), daha hızlı cihaz üzerinde bulunan takas alanına daha yüksek bir öncelik atayın.

[c]pri[/c] parametresini kullanarak  [c]fstab[/c] yoluyla öncelik atanabilir.
    /dev/sda1 none swap defaults,pri=100 0 0
    /dev/sdb2 none swap defaults,pri=10 0 0

[c]-p[/c] (veya [c]–priority[/c]) parametresi ile swapon:
    # swapon -p 100 /dev/sda1

İki veya daha fazla alan aynı önceliğe sahip ve en yüksek öncelik varsa takaslar arasında round-robin bazında öncelik tahsis edilir.

----------------------------------------

kaynakça:  https://wiki.archlinux.org/index.php/Swap

AÇIKLAMA: Kendi sayfamda yazdığım bu içeriğin burada da bulunmasını istedim.

Not: wikiden bazı bölümler çıkarılmıştır. Ayrıca bazı eklemeler yapılmıştır.
  • « Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »

Çevrimdışı zafer

Re: Arch linux takas (swap) oluşturma düzenleme
    « Yanıtla #1 : 21 Temmuz 2015 - 00:46:45 »
    Wiki de konu var mı bilmiyorum.

Çeviriler çok düzgün olmayabilir.
    « Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »

Çevrimdışı zafer

« Yanıtla #2 : 21 Temmuz 2015 - 08:13:29 »
    ls -l /dev/disk/by-uuid/ | grep /dev/sdc1

[c]sdc1[/c] yerine kendi disk kodunuz yazılacak.

Arch linux wikisinde geçmektedir. Biraz nette araştırdım. Ubuntu forumlarında komutun hata verdiği söylenmiş sonradan düzeltmişler. Denenir olmazsa değiştirilir.

Bu arada konularda düzenleme yetkisi yok mu? Konu düzenlemeyi bulamadım.(tabletten bakıyorum ama). Tabletten baktığım için bende denemedim ama olmaı gerek.

Çevrimdışı zafer

« Yanıtla #3 : 21 Temmuz 2015 - 14:14:46 »
    ls -l /dev/disk/by-uuid
    şeklinde çalışıyor.

Ama [c]blkid[/c] komutu daha kısa olduğundan ilgili kod aşağıdaki kodla değiştirilirse iyi olur

ls -l /dev/disk/by-uuid/ | grep /dev/sdc1

YERİNE
    blkid
    kodu eklenirse iyi olur.

Üyeler kendi açtıkları konuları da düzenleyemiyor demekki. Üyelerin açtıkları konuları düzenleyebilir diye düşünmüştüm.

Çevrimdışı ata

« Yanıtla #4 : 21 Temmuz 2015 - 15:57:51 »
    kurulumda oluşturulmayan takas alanı sonradan yapılması pek fazla yardımcı olmuyor bir çok yöntemle denedim .

öncelikle şunu öğrendim komut satırında çıkmayan yani görünmeyen swap alanı etkil olmuyor .

kısacası birçok deneme yaptım ben 4gb ram olduğundan swap oluşturmadım .sonradan birçok yöntem denedim ve benim şahsi kanaatimdir ki

swap kurulumda oluşturulmamışsa pek etkin olmuyor .bu nedenle kendimi strese sokmaya değmiyor
    <r>Celladına aşık olmuşsa bir millet,

İster ezan ister çan dinlet.

İtiraz etmiyorsa sürü gibi millet,

Müstehaktır ona her türlü zillet.\"

Çevrimdışı zafer

« Yanıtla #5 : 21 Temmuz 2015 - 18:00:14 »
    Alıntı yapılan: "ata"
    kurulumda oluşturulmayan takas alanı sonradan yapılması pek fazla yardımcı olmuyor bir çok yöntemle denedim .

Swap için kullanmak üzere önceden boş bir disk bölümünüz varsa veya gözden çıkaracağınız bir bölüm üzerinde oluşturup swap disk bölümü olarak kullanabilirsiniz.

Kurulum sırasında olup olmaması fark etmez.

Önemli olan swap disk bölümünü [c]/etc/fstab[/c] dosyasına kaydetmektir.

Alıntı
    öncelikle şunu öğrendim komut satırında çıkmayan yani görünmeyen swap alanı etkil olmuyor .

kısacası birçok deneme yaptım ben 4gb ram olduğundan swap oluşturmadım .sonradan birçok yöntem denedim ve benim şahsi kanaatimdir ki

swap kurulumda oluşturulmamışsa pek etkin olmuyor .bu nedenle kendimi strese sokmaya değmiyor

Swap dosyası ile swap disk bölümü aynı performansı vermeyebilir. Swap dosyası SSD Diskler için mantıklıdır. Çünkü SSD içerisinde disk kafaları olmadığından SSD NİN HER YERİNDE OKUMA YAZMA HIZI AYNIDIR.

Swap için hdd disk bölümü oluşturmak için ise hdd diskin baş tarafından yer ayrılması performansı artıracaktır. Çünkü disk dönüşü daha hızlı olacaktır. Bu durumda okuma yazma performansına doğrudan etki edecektir.

Bu nedenle normal Hdd bir diskte swap dosyası okuma yazma hızına ve disk yüzeyindeki konuma göre yavaşlık göstereceğinden swap dosyası yerine swap bölümü tavsiye ederim.

Swap bölümü illa da gerekli diyenler; ( olmasının artısı olur zararı olmaz)

• Hdd diskinizin en hızlı olduğu diskin baş tarafından swap için alan oluşturunuz.

• Yüksek hızlı hdd diskler kullanmaya çalışınız.

Swap dosyası  oluşturmak isteyenler;

• Eğer klasik hdd diskler için swap dosyası oluşturmak istiyorsanız RAM kadar performans alamazsınız. Çünkü dosyanın disk yüzeyindeki konumuna erişimi ve yazması diske göre değişir.

• Klasik hdd için swap dosyası oluşturmayın.

• SSD disklerden swap dosyası için performans alırsınız. Tabi sistem gerek duyarsa :)
  • « Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »