Gönderen Konu: GPT disk ekran görüntüleri Lazım.  (Okunma sayısı 692 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı zafer

• Newbie
  • *
GPT disk ekran görüntüleri Lazım.
« : 06 Temmuz 2015 - 21:44:15 »
Merhaba arkadaşlar,

1. GPT disk tablosu resmi paylaşabilecek var mi? Elimde GPT olan bir pc yok. Virtualbox ile deniyordum.

2. Orjinal değişmemiş bir laptop (yani Windows yüklü)  disk ekran görüntüsü de gerekli.

Neden gerekli?

Bloğumda Arch 2015 kurulumunu GPT ve MBR disk üzerinden anlattığım bir konu üzerine yoğunlaşmaya çalışıyorum.

MBR anlatımda zaten sorun yok. GPT diskin yapısı disk bölümleri varsa farklı sistemlerden alınmış ekran görüntüsü gerekli.

GPT UEFİ sistemler için GPT-MBR hibrit disk kurulumu konusu üzerindeyim.

Uzunca zaman oldu. Tekrar Web üzerinde yoğunlaşmaya başladım. Site oldukça değişmiş.

Yardımcı olabileceklere şimdiden teşekkürler.

Reklam olabileceğini düşünenler olacağından link vermedim.
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »

Çevrimdışı zafer

• Newbie
  • *
Re: GPT disk ekran görüntüleri Lazım.
« Yanıtla #1 : 08 Temmuz 2015 - 14:09:03 »
@mhmtkrktr, mesajın için sağol. Tatil dolayısıyla pc kullanmak zor oluyor. Tablet ile devam etmek zorundayım :)

Dediğin gibi MBR disk bölümünü anlattım. Resimler eklendi. Disk bağlama ve chroot ayarları ve diğer ayarlar  kaldı. Dediğin gibi GPT Bölümü daha meşakketli olacağından aceleye gelmemeli.

https://www.okuldefteri.net/arch-linux-2015-06-surum-kurulumu

Çevrimdışı cokomoko

« Yanıtla #2 : 09 Temmuz 2015 - 03:19:58 »
zafer bu çalışmanı forumda konu açarak paylaş zaten çoğu kişi güncel bir anlatım bekliyordu, onlara da örnek olur. Ekran görüntüsüne gelince şu an o kadar yoğunum ki uzun süredir Arch kurmadım ve kurmaya vaktim de yok, diğer yöneticiler de yoğun eminim, ama bir şekilde bulursun inşaallah.
\'\'Eğer 386BSD ben Linux\'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı.\"

......................................................Linus Torvalds....................................................

\"Birgün herkes Archer olacak!\"

Çevrimdışı zafer

• Newbie
  • *
« Yanıtla #3 : 10 Temmuz 2015 - 18:31:43 »
Konuyu tamamlamaya çalışıyorum.

GPT HİBRİT bölümü tatil sonrası artık. Çünkü windows 8 gerekli.

Standart kurulumu tamamlamaya çalışıyorum.

Sizce resimlerdeki açıklamalar tek başına yeterli midir? Yoksa her resimin açıklamsını da yazı olarak aynı şekilde açıklama yapmak gerekli midir?

Çevrimdışı cokomoko

« Yanıtla #4 : 10 Temmuz 2015 - 21:09:16 »
valla sadece resimdeki açıklamalar yeter bence ve abartmıyorum çok güzel olmuş, eline sağlık forumda da paylaş bence.

gpt'yi sonra eklersin.
\'\'Eğer 386BSD ben Linux\'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı.\"

......................................................Linus Torvalds....................................................

Çevrimdışı cumali

• Administrator
« Yanıtla #5 : 11 Temmuz 2015 - 01:23:34 »
Alıntı yapılan: "cokomoko"
... zaten çoğu kişi güncel bir anlatım bekliyordu, onlara da örnek olur. Ekran görüntüsüne gelince şu an o kadar yoğunum ki uzun süredir Arch kurmadım ve kurmaya vaktim de yok, diğer yöneticiler de yoğun eminim, ama bir şekilde bulursun inşaallah.

Forumdaki Arch kurulum anlatımının bazı yerlerini güncellemiştim. Ancak daha önemlisi Arch kurulumunda kolaylık olması adına Archkur ( Arch Linux yükleyici ) 2015 başlıklı konu  yayımlanmıştı. http://archtr.org/forum/viewtopic.php?f=67&t=1379#p12389" class="bbc_link" target="_blank">http://http://archtr.org/forum/viewtopic.php?f=67&t=1379#p12389  Bu çerçeveden bakıldığında yeni bir dökümana ihtiyaç varmı sorusu akla gelir. Kişisel olarak ihtiyaç olmadığı kanaatindeyim. Eger eksiklikler varsa bunlar belirlenip yeni bir sürüm yayımlayabiliriz.

Çevrimdışı cokomoko

« Yanıtla #6 : 11 Temmuz 2015 - 01:36:00 »
Hayır bazı arkadaşlar archkur varken illa da sıfırdan kurmak istiyor, onlar için faydalı olur. Diğer taraftan archkur'da küçük bir sorun olduğunu belirtmiştiniz, yükleyicinin gelmesi için komut girilmesi gerekiyordu galiba o düzeldi mi acaba?

Çevrimdışı cumali

• Administrator
« Yanıtla #7 : 11 Temmuz 2015 - 01:41:35 »
Archkur ile zaten sıfırdan Arch kurulur. Öyle zannediyorum ki bazılarına göre bir takıntı. Öte yandan belirttigim yükleyicideki ufak sorunu ( ki ben sorun olarak görmüyorum) sonraki sürümde gidermeyi hedefliyorum. Şu ana kadar olumsuz bir tepki almadım.

Çevrimdışı cokomoko

« Yanıtla #8 : 11 Temmuz 2015 - 01:48:56 »
Arch'tan bir farkı olmadığını anlatıyoruz ama illa diretiyorlar, bu son kullanıcıyı da anlamak mümkün değil önceden kurulum hep sıfırdan yapılırdı, şimdi diğerlerini geçtim bir de Archkur var hazırda, şimdi de millet madem Arch kuracağım sıfırdan kurmalıyım paranoyasına kapıldı, önceden millet şikayet ederken şimdi tam tersine döndü.

Öte yandan bana göre de sorun değil ama son kullanıcı açısından küçük sorunun giderilmesi iyi olacaktır ve ben Archkur'un hak ettiği yere gelmediğini de düşünüyorum, daha fazla rağbet olmalıydı ya neyse.

Çevrimdışı cumali

• Administrator
« Yanıtla #9 : 11 Temmuz 2015 - 01:57:27 »
Konuyu dağıtmama adına yeni bir konu açıp archkur hakkında görüşlere oradan devam edelim.

Çevrimdışı cokomoko

« Yanıtla #10 : 11 Temmuz 2015 - 03:11:30 »
Gpt'yi ben bile bilmiyordum son 1 seneye kadar, Mehmet'in dediği doğru önceden Arch kurmak isteyenler zaten birşeyleri daha iyi öğrenebilmek adına Arch kuruyordu, en azından ben onun için kurmuştum, onun için güncel bir anlatım olmalı bence de.

Diğer yandan evet forum reyting ve kar amacı gütmüyor ama bizim burada kazanmamız gereken bir gençlik olması lazım, açıkçası forumun daha çok genç üyeyi çekmesini çok isterdim, gençliğin dinamizminden yararlanmak lazım diye düşünüyorum.Şahsen evli değilim çocuğum da yok ama olsaydı, ufak yaştan itibaren bu işlerle uğraşmasını en azından bir hobi olarak edinmesini sağlamaya çalışırdım.5 yıl sonra eminim 10-14 yaşında bizden daha çok konulara hakim bir Archer çıkacaktır, çıkmalı da.

Çevrimdışı zafer

• Newbie
  • *
« Yanıtla #11 : 11 Temmuz 2015 - 04:33:58 »
Archkur denilince meraktan  bir baktım. eski arch kurulum betiğinin ta kendisiymiş. Güzel çalışma.Kişilerin tercihine kalmış.  Açıkcası arch kurmak için yolu bilmek gerek. Neyse...

Grub ekranına kadar geldim. Bundan sonrasının ekran görüntüleri yok ama ezberden artık. Çok zaman alıyor.

Yorum yazan tüm arkadaşlara teşekkürler.

Çevrimdışı decent

• Administrator
    • ARCHER KIM
  • Dağıtım: Arch Linux <:> Ubuntu
  • Sürüm: *
  • Ekran Kartı: Nvidia / ATI
« Yanıtla #12 : 11 Temmuz 2015 - 04:56:37 »
@zafer, hoşgeldin.

Eski ekibimizden biri olduğun için seni tekrar buralarda görmek çok güzel.

İnsanların faydasına yönelik çalışmaların için ayrıca teşekkür ediyorum.

Çevrimdışı zafer

• Newbie
  • *
« Yanıtla #13 : 11 Temmuz 2015 - 16:46:55 »
@decemt, teşekkür ederim. Tecrübene göre kontrol etme imkanın varsa iyi olur. :)

Stanadt kurulumu temel kurulum olacak şekilde tamamladım. Bu aşamaya kadar virtualbox ile kontrol etme imkanı olan varsa memnun olurum.

Grafik arabirim(xorg,masaüstü sistemleri vs..) kaldı. Bundan sonrası kolay zaten ezberden eklemeyi düşünüyorum.

Çevrimdışı zafer

• Newbie
  • *
« Yanıtla #14 : 13 Temmuz 2015 - 10:07:24 »
Arkadaşlar standart kurulumu tamamladım. Bir iki ufak eksik olabilir.

Yardımcı olmak babında internet sıkıntısı olmayan bir arkadaş virtualbox ile deneyebilir mi?

Cep internet kullandığımdan internet sıkıntısı var da:)

Çevrimdışı zafer

• Newbie
  • *
« Yanıtla #15 : 13 Temmuz 2015 - 22:03:38 »
Konu biraz dağıldı farkındayım ama yeni konu açmadım.

Aşağıdaki resimde çok kullanılan linux programları yer alacak.

https://www.okuldefteri.net/arch-linux-2015-06-surum-kurulumu/image-139

Ancak şekil olarak sizce nasıl olmalı?  Genelde masaüstü ortamlarına çok bağlı kalmamayı düşünüyorum ama bakalım...

Fikriniz önemli arkadaşlar

Çevrimdışı cumali

• Administrator
« Yanıtla #16 : 13 Temmuz 2015 - 22:20:48 »
Alıntı yapılan: "zafer"
Archkur denilince meraktan  bir baktım. eski arch kurulum betiğinin ta kendisiymiş. Güzel çalışma.Kişilerin tercihine kalmış.  Açıkcası arch kurmak için yolu bilmek gerek. Neyse...

Burada bir yanlış bilgiyi düzelteyim. Eski Arch kurulum betiginin ta kendisi degil. Geliştirilmiş hali dersen olabilir. Zira bu iso kalıbı ile temel sistemle beraber Kde, Gnome, Xfce, Openbox, E17, Mate, Lxde ,toplamda 20 ye yakın ortam kurulabilmektedir.

Alıntı
Arkadaşlar standart kurulumu tamamladım. Bir iki ufak eksik olabilir.

Yardımcı olmak babında internet sıkıntısı olmayan bir arkadaş virtualbox ile deneyebilir mi?

Cep internet kullandığımdan internet sıkıntısı var da:)

Burada virtualbox ile neyin denenmesi gerektigi açıkça belirtilmemiş.

Alıntı
Konu biraz dağıldı farkındayım ama yeni konu açmadım.

Aşağıdaki resimde çok kullanılan linux programları yer alacak.

https://www.okuldefteri.net/arch-linux- ... /image-139

Ancak şekil olarak sizce nasıl olmalı? Genelde masaüstü ortamlarına çok bağlı kalmamayı düşünüyorum ama bakalım...

Fikriniz önemli arkadaşlar

Yeni bir konu açılarak konunun dağılmaması sağlanabilir. Öte yandan olmazsa olmaz proğramlar kişiye göre degişebilir. Bunun standardı olabilecegini düşünmüyorum.

Çevrimdışı ata

« Yanıtla #17 : 13 Temmuz 2015 - 23:15:04 »
Alıntı yapılan: "cumali"

Yeni bir konu açılarak konunun dağılmaması sağlanabilir. Öte yandan olmazsa olmaz proğramlar kişiye göre degişebilir. Bunun standardı olabilecegini düşünmüyorum.

örneğin gimp denildi mi tüylerim diken diken oluyor bir program bu kadar kullanışsız olur .(bana göre )
<r>Celladına aşık olmuşsa bir millet,

İster ezan ister çan dinlet.

İtiraz etmiyorsa sürü gibi millet,

Müstehaktır ona her türlü zillet.\"

Çevrimdışı zafer

• Newbie
  • *
« Yanıtla #18 : 13 Temmuz 2015 - 23:27:15 »
Kurulum anlatımını denemek için virtualbox dedim. Herhangi bir yanlışlık olursa  sıkıntı olmasın diye..

Olmazsa olmaz programlar için arkadaşlara sorma sebebimiz de kişiden kişiye değiştiği içindir.

En çok tercih edilen programlar babındadır söylemimiz.

En çok kullandığın programları da belirtseydin faydalanırdık:).

Not: gimp mükemmel program :)

Sürçü lisan ettiysek af ola.

Çevrimdışı zafer

• Newbie
  • *
« Yanıtla #19 : 13 Temmuz 2015 - 23:41:58 »
Alıntı yapılan: "cumali"
Archkur ile zaten sıfırdan Arch kurulur. Öyle zannediyorum ki bazılarına göre bir takıntı. Öte yandan belirttigim yükleyicideki ufak sorunu ( ki ben sorun olarak görmüyorum) sonraki sürümde gidermeyi hedefliyorum. Şu ana kadar olumsuz bir tepki almadım.

Burada da ben bir düzeltme ihtiyacı duydum. Archkur-evo/lotion linux gelişmiş ve basit bir kurulum olabilir. Çok da fayda sağlayabilir.

Ancak bir gerçek var ki;

Arch linux 2015.xx kurulum kalıbı ile arch kurulumu başka şey (resmi kurulum kalıbı)

Archkur-evo/lotion ile arch kurulumu başka şey.

Çevrimdışı cumali

• Administrator
« Yanıtla #20 : 14 Temmuz 2015 - 00:05:35 »
Alıntı yapılan: "zafer"
Kurulum anlatımını denemek için virtualbox dedim. Herhangi bir yanlışlık olursa  sıkıntı olmasın diye..

Olmazsa olmaz programlar için arkadaşlara sorma sebebimiz de kişiden kişiye değiştiği içindir.

En çok tercih edilen programlar babındadır söylemimiz.

Açmış olduğunuz bir kurulum anlatımı ortada yok ki deneyelim/denensin. Kendi sitende bir kurulum anlatımı hazırlamış olabilirsin. Kullanıcı sitene gidip anlatıma bakacak. Sonrada burada yorum yapacak. Bu sizce bir çelişki degilmi? Eger Archtr.org forumunda bir kurulum anlatımınız olsaydı eyvallah diyecegimiz bir laf olmazdı. Ama yok.

Alıntı
Burada da ben bir düzeltme ihtiyacı duydum. Archkur-evo/lotion linux gelişmiş ve basit bir kurulum olabilir. Çok da fayda sağlayabilir.

Ancak bir gerçek var ki;

Arch linux 2015.xx kurulum kalıbı ile arch kurulumu başka şey (resmi kurulum kalıbı)

Archkur-evo/lotion ile arch kurulumu başka şey.

Burada neyi düzeltme ihtiyacı duydunuz onuda anlamış degilim. Resmi Arch iso kalıbı ile Archkur iso kalıbının aynı olduğu yönünde bir iddiada bulunmadımki. Birde amaç üzümümü yemek yoksa bağmancıyımı dögmek?  Gerek Archkur, gerekse Evo/Lution Arch kurmak isteyipde sıkıntı çeken kullanıcılara yönelikdir. Kurulumda uzman yada deneyimli olanlar zaten bu iso kalıplarına ihtiyaç duymazlar.

Neyse konuyu fazla dağıtmaya yada farklı yönlere çekmeye gerek görmüyorum. Amacına uygun devam edelim.

Çevrimdışı zafer

• Newbie
  • *
« Yanıtla #21 : 14 Temmuz 2015 - 00:12:41 »
Alıntı
Neyse konuyu fazla dağıtmaya yada farklı yönlere çekmeye gerek görmüyorum. Amacına uygun devam edelim.

Haklısınız. Gerekli görürsem yeni konu açarım. Kendi yöntemime göre hareket edeyim.

Yönetici arkadaşların o zaman konuyu kilitlemesinde benim açımdan  bir sakınca yok.