Haberler

:::::  YENİ  :::::
AYLINUX

Antergostan ne haber ?

eronis · 3691

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı eronis

: 02 Nisan 2015 - 23:19:39
Arch bir zamandır kullanıyorum ama Antergos hem favorim olan Numix ile geliyor hem de Antergos tam istediğim Arch'ın hazır hali iken sıfırdan arch kurmaya üşeniyorum. Antergos'u kullandım, denedim. Bir süre memnun kaldım. Ama wallch diye bir program yüklememin ardından Gnome ikide bir çöktü. Beni sinir etti. Daha önceki kurulumlarımda Gnome-shell-extension olsa backslide'ı denedim. Hiç böyle bir sorun olmadı. Manjaro'yu Xfce masaüstü ile Antergos'u ise Gnome masaüstü ile seviyorum. Daha doğrusu bu işletim sistemlerini masaüstleri için seçiyorum desek daha doğru olur. Aranızda benim yaşadığıma benzer bir sorun yaşayan oldu mu ? Antergos sizce iyi mi ? Sorunum Antergos'tan değil Gnome Shell'den olduğunu düşündüm, Gnome böyle hatalara neden olur mu ? Ne Xfce'de nede KDE'de, cinnamon'da, mate'de bu tarz bir şey ile karşılaşmadım. Sizin bu konudaki görüşleriniz nelerdir. Bilgilerinizi ve tavsiyelerinizi iple çekiyorum :)
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »

Çevrimdışı Fitilli Daniyal

Yanıtla #1 : 02 Nisan 2015 - 23:53:13
Antergos bende hiç bir zaman düzgünce çalışmadı.  :dodgy: Hep kurulumun ortasında dondu kaldı. O yüzden biraz ön yargılıyım ona karşı.

Sorgulamaya başlayan bir bilgisayar kullanıcısının son durağı Linux\'tur.

(Fitilli Daniyal için bknz: AMAT - İhsan Oktay Anar)

Çevrimdışı cumali

• Administrator
Yanıtla #2 : 03 Nisan 2015 - 00:11:05
Hoşgeldin @eronis, Antergos'un son sürümünü denedim. Bende bir sorun oluşmadı. Grafiksel kurulum aracı Türkçe ve stabil çalışıyor. Ancak sizin bahsettiginiz wallch uygulaması farklı bir uygulama ve Aur depoda yer almaktadır. Antergos ilk kurulumda paketleri internet ortamından almakta dolayısıyle kurulum ortalama internet hızınıza bağlı olarak 20-30 dk. sürmektedir. Birde ilave olarak kendi paket depolarını kullanmaktadır. Oysa Manjaro USB bellekten kurulumda 5 dk. gibi bir zaman almaktadır. Bu karşılaştırmalar sürer gider.

Eger üşenmezseniz alternatif olarak Evo/Lution Linux öneririm. Forumda konusu işlendi ve güncel. http://archtr.org/forum/viewtopic.php?f=5&t=1194#p10988" class="bbc_link" target="_blank">http://http://archtr.org/forum/viewtopic.php?f=5&t=1194#p10988

wallch uygulamasını Arch Gnome üzerinde deniyorum. Sonucu yazarım.

Çevrimdışı eronis

Yanıtla #3 : 03 Nisan 2015 - 00:17:07
Çok teşekkür ediyorum. Özellikle gecenin bu saatinde ilgilenmeniz bile ayrı bir jest aslında. Sonucu bekliyorum :)

Çevrimdışı Fitilli Daniyal

Yanıtla #4 : 03 Nisan 2015 - 00:17:29
Evet bende Arch kurulumu için Evo/Lution kullandım. Ve gerçekten hayran kaldım  :heart:

Sorgulamaya başlayan bir bilgisayar kullanıcısının son durağı Linux\'tur.

(Fitilli Daniyal için bknz: AMAT - İhsan Oktay Anar)

Çevrimdışı eronis

Yanıtla #5 : 03 Nisan 2015 - 00:19:02
Konuşmalarınızdan sanki antergosla kıyaslandığında Evolution 1 adım önde hissine kapıldım ? Doğrumuyum ?

Çevrimdışı cumali

• Administrator
Yanıtla #6 : 03 Nisan 2015 - 00:27:37
Alıntı yapılan: "eronis"
Çok teşekkür ediyorum. Özellikle gecenin bu saatinde ilgilenmeniz bile ayrı bir jest aslında. Sonucu bekliyorum :)

uygulamanın çok bağımlılığı var. Bunlardan biri libunity . Bu paket hata verip duruyor. Dolayısı ile kurulum yapamadım. Geniş bir zamanda araştırıp sonucu yazarım.

Çevrimdışı eronis

Yanıtla #7 : 03 Nisan 2015 - 00:30:27
Alıntı yapılan: "cumali"

uygulamanın çok bağımlılığı var. Bunlardan biri libunity . Bu paket hata verip duruyor. Dolayısı ile kurulum yapamadım. Geniş bir zamanda araştırıp sonucu yazarım.

Aman dikkat et. Bana bir cevap yazacam diye sistemini çökertme sakın. Belki Antergos'a özel bir durumdur bilmiyorum ama sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer...

Çevrimdışı cumali

• Administrator
Yanıtla #8 : 03 Nisan 2015 - 00:34:59
Antergos, Manjaro gibi kendi depolarını ekliyor. Bu begenmedigimiz anlamına gelmez elbet. Ancak sade ve tamamen Arch depolarına bağlı kurulum yapılacaksa Evo/Lution Linux fovari olabilir. Zira kurulum sırasında Cli aracı ile bir çok masaüstü seçenegi sunmaktadır. Antergos'da bu kısıtlıdır.

Ek:  libunity paketini bluestarlinux depolarında şimdi buldum. http://sourceforge.net/projects/bluestarlinux/files/repo/x86_64/libunity-7.1.4-1-x86_64.pkg.tar.xz/download" class="bbc_link" target="_blank">http://http://sourceforge.net/projects/bluestarlinux/files/repo/x86_64/libunity-7.1.4-1-x86_64.pkg.tar.xz/download Yarın yeniden kurulumu denerim. Artık vakit ilerledi.

Çevrimdışı eronis

Yanıtla #9 : 03 Nisan 2015 - 00:43:46
Alıntı yapılan: "cumali"
Antergos, Manjaro gibi kendi depolarını ekliyor. Bu begenmedigimiz anlamına gelmez elbet. Ancak sade ve tamamen Arch depolarına bağlı kurulum yapılacaksa Evo/Lution Linux fovari olabilir. Zira kurulum sırasında Cli aracı ile bir çok masaüstü seçenegi sunmaktadır. Antergos'da bu kısıtlıdır.

Açıkçası ben Antergos'a Arch demememiz gerektiğini düşünüyorum. Arch benim bugüne kadar gördüğüm en kişiselleştirilebilir (Customizable'ın türkçesi bu sanırım) linux dağıtımıdır. Ben Antergos'a Xfce paket yöneticisinden kuramadım. Neyse terminalden yazdım.

sudo pacman -S xfce4

yükledi. Reset attım, sonra display managerda masaüstü seçeneklerine geldim sadece 2 seçenek vardı. Gnome, Gnome Classic. Xfce nerede ? O günden sonra Antergos'a Arch dememe taraftarı oldum. Aslında Manjaro'da tam olarak Arch değil ama Antergos ile kıyaslayınca Arch'a daha yakın bir işletim sistemi. Ama arch kullanmak apayrı bir deneyim olabilir. Bende aslında güncel iso'su da var. Sadece üşendiğim için kurmadım ama bi denerim. Daha önce kurmuştum ama bazı ayarlamaları yapamamıştım. (Depoları eklemeyi bilmiyordum. Yaourt, multilib vs. şeyleri sonradan öğrendim. Manjaro'dan yaourt'u ve Antergos sağolsun onun sayesinde de multilib'i öğrendim. Default olarak multilib'i devredışı olarak kuruyor Antergos kendini. Ama saçmalığa bakın multilib'in ayarları antergos'un içinde var. Sadece başındaki # harfini koymasalarmış süper olurmuş. Yani son kullanıcı için...)

Çevrimdışı cumali

• Administrator
Yanıtla #10 : 03 Nisan 2015 - 15:04:28
Ama wallch diye bir program yüklememin ardından Gnome ikide bir çöktü. Beni sinir etti. Daha önceki kurulumlarımda Gnome-shell-extension olsa backslide'ı denedim. Hiç böyle bir sorun olmadı.  Sizin bu konudaki görüşleriniz nelerdir. Bilgilerinizi ve tavsiyelerinizi iple çekiyorum :)

Biraz uğraştıktan sonra wallch kurulumunu yaptım. Şimdilik çalışıyor. Uzun vadede sorun olurmu onu bilemiyorum.

http://s24.postimg.org/ubtafilkh/Ekran_g_r_nt_s_2015_04_03_15_01_02.jpg" alt="" class="bbc_img" />

Çevrimdışı eronis

Yanıtla #11 : 03 Nisan 2015 - 15:07:06
Senden bişi isteyebilirmiyim ? Benim bir wallpaper koleksiyonum vardı. Eğer elinde varsa bir wallpaper koleksiyonunu ondan oynatmayı denermisin ? Ben harici bir klasör veriyordum ancak belki de çok fazla resim olduğu için hata veriyordur diye düşündüm ? Mümkün mü böyle bir şey ?

Çevrimdışı cumali

• Administrator
Yanıtla #12 : 03 Nisan 2015 - 15:08:10
Uygun zamanda dener sonucu yazarım.

Çevrimdışı eronis

Yanıtla #13 : 03 Nisan 2015 - 15:08:48
Çok teşekkür ederim :)

Çevrimdışı eronis

Yanıtla #14 : 03 Nisan 2015 - 15:10:44
Bu arada sence Arch, Antergostan daha mı kararlı ? Bana öyle gibi geldi ?

Şimdi düşün. Bilgisayarın çöktü. Yeni bir işletim sistemi kuracan. Önünde 2 tane flash bellek var. Birinde Evolution İnstaller var, diğerinde Antergos var. Hangisini kurardın ? Ve neden ?

Çevrimdışı cumali

• Administrator
Yanıtla #15 : 03 Nisan 2015 - 15:41:33
@eronis, Arch kurulumu gerektiginde Evo/Lution tercihim oluyor. Antergos ile Evo/Lution arasında kimi farklar var. Örnegin; Gnome masaüstü kurmak istedigimde Evo/Lution ortamında minimal-Gnome kurma şansına sahibim. Bu özellik Antergos tarafında yok.  Evo/Lution kurulumunda masaüstü ortamı çeşitliligi daha fazla. Bu sadece basitçe bir örnek. Kullanmadan aradaki farkı anlamak güç olur. Tanımak ve ondan sonra ihtiyaca göre kurulum aracı belirlemek daha mantıklı bence.

Çevrimdışı eronis

Yanıtla #16 : 03 Nisan 2015 - 17:31:11
Aklıma bişi geldi. Ben bütün bağımlılıkları direk kurdum. Sen libunity falan dedin. Belki ben hatalı kurulum yapıp sistemi halletmişimdir ? Aklıma bu geldi şimdi ?

Mesajını şimdi gördüm. Haklısın. Bir ara evolution'ı bilgisayarıma kuracam. Sınavlar bitsin. Şimdilik Mint'te takılıyorum sorun çıkarmıyor diye. Ayrıca kimse alınmasın da, xfce antergosa hiç gitmiyor bee :P