Gönderen Konu: Tanıtım: quickfm bir dosya yöneticisi  (Okunma sayısı 1656 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cann

Tanıtım: quickfm bir dosya yöneticisi
« : 02 Mart 2015 - 01:26:54 »
meraba. Bir dosya yönetici(file manager) yazdım. Motivasyonum  bağımlılığı olmamalıydı. Dolphini kurmak istediğimde pacman bana 20-30 saçma

sapan bağımlılıkla birlikte 130MB ineceğini söyledi. Ve quickfm doğdu. Kde baloo ve akonadi saçmalıklarını dayatıyor. Dolphin kf5'e geçemedi.

Hala kdelibs istiyor.Sebebi bağımlılığı çok. Özelliklerden dolayı kod büyük ve karman çorman.Bir şeye fazla özellikte eklemiyecen.

Eğer plasma kullanıyor ve dolphini sevmiyorsanız quickfm'i bir deneyin.  "qt5-declarative"  den başka bağımlılık istemiyor.

Özellikler:

-Basit dosya işlemleri (kes ,kopyala, yapıştır , sil, adlandır, birlikte aç vb )

-Klasor içinde  arama/fitreleme (isim ,tip vb göre)

-Bir kelimeyi  dosyalar içinde arama , dosyaları sonuca göre filtreleme

-Weston oturumunda çalışabilir.( Qtwayland modülü kuruluysa ve varsayılansa)

-"Birlikte aç"  özelliği güçlüdür parametresi olan komutlarıda kabul eder.Ve ayarınızı unutmaz.

-Dahili yardım menusü.

Ancak evrensel paylaşmak niyetiyle ingilizce tasalamıştım. Gerçi malumunuz "cut copy paste ..."

Burdan indirebilirsiniz.  https://github.com/canatan/quickfm/tree/stable

zip dosyasını açınca  sırasıyla  "qmake"   "make"   "sudo make install" komutlarıyla kurulum tamamlanır.
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »

Çevrimdışı cann

Re: Tanıtım: quickfm bir dosya yöneticisi
« Yanıtla #1 : 02 Mart 2015 - 19:35:41 »

Ekran görüntüsünden birşey beklemeyin. Görüntü olarak çok sade tasarladım. Şahsen sadeliği seyiyorum.

Şimdilik dosya tipine göre sadece iki çesit ikon gösteriyor. 1-Klasor ikonu (Eger klasör ise)  2-Dosya ikonu ( klasör haricinde birşey ise)

Çevrimdışı cann

Re: Tanıtım: quickfm bir dosya yöneticisi
« Yanıtla #2 : 05 Mart 2015 - 21:41:50 »
Geri bildirimler için teşekkür. Sidebar hoş olabilir. Ancak ne bileyim 2-3 konum (palace) tutacak diye soldan ~200px ayırmaya kıyamadım.

O bir kaç  yer tutucu  alandan taviz vermeden toolbar'a (araç çubuğu) ikon olarak eklenir.Hem de ayarlanabilir olarak.

Mimetype  ilişkilendirmeleri mevcut. Sağ tık menüsünden "Open with"  ile yapılıyor.Şunlar bazı eksikleri.

-Klavye kısayolları yok.( Sadece Ctrl+H.  Onu da  daha yeni ekledim.)

-terminal açma, şıkıştır/aç  gibi eklentiler  .Üzerinde çalışıyorum.

Gtk konusuna gelince.  Hobi niyetli promramlamacılığa başladığımdan beridir (~2 yıl) arayüz kütüphanesi olarak hep qt ile haşır-neşir oldum.

Dolayısıyla qt'yi -kendi çapımda- öğrendim. Gtk bilgim sıfır. Ama gtk'yıda öğrenmek isterdim.Böylece iki kütüphanenin birbirine üstünlüklerini

bilirsin. Program deyince benim önceliğim kod.Kod deyince hız ve güncellik.  Kapasitem arttıkça qt'nin canımı sıkan taraflarını keşfediyorum.

Gtk'nın performans olarak qt'nin  ötesinde olması gerekir diye düşünüyorum. Zira qt'nin aksine "C" dili ile yazılıyor ve daha çok linux odaklı gibi.

İşte; hız  merağımı cezbediyor. Gtk  öğrenmek bana zor gelmezse belki orta vadede gtk türevini paylaşırım.