Gönderen Konu: Programlamanın Temeli " ALGORİTMA"  (Okunma sayısı 1510 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı MKA

Programlamanın Temeli " ALGORİTMA"
« : 11 Haziran 2012 - 15:29:31 »
Evet aynen başlıkta okuduğumuz gibi programlamanın temelini algoritma oluşturur.

Algoritma öğrendiğinizde kodları nasıl yorumlayacağınızı.

Probleminizin çözümünü nasıl kodlara dökebileceğinizin mantığını kavramış olacaksınız.

Algoritma bilgi seviyeniz ne kadar yüksek ise problemin çözümünede o kadar kısa kod satırları ve yollarla ulaşabilirsiniz.

Bu yüzden bir programlama dilinde ne kadar ilerlerseniz ilerleyi algoritma çalışmalarından uzaklaşmamanız gerekir.

Algoritma bilginiz size 1000 satırlık bir programı küçücük değişikliklerle 400 - 600 satıra düşürmeniz mümkün.

Aynı zamanda probleminizi önce algoritmaya döküp daha sonra kullandığınız programlama dili ile koda dökmeniz size hem zaman - hem tasarruf hemde hatalar karşısında güç kazandıracaktır.

Kağıt üzerine sözlü yazdığınız probleminizin çözümü ile karşılaştırdığımızda. Algoritmasını çıkardığınız programınız ile 1-0 önde başlayacaksınız. Çünkü karşınıza çıkabilecek problemleri ve neyi nerede yapacağınızı algoritmanızda daha yolun başında hazırlamış olacaksınız.

Programlama derslerini kendim hazırlayacağım fakat algoritma konusunda aşağıdaki kaynak üzerinden temelinizi yaparak daha sonra programlama diline geçmenizi öneriyorum.

http://letscoding.com/2011/11/04/veri-yapilari/
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »

Çevrimdışı tarakbumba

Re: Programlamanın Temeli " ALGORİTMA"
« Yanıtla #1 : 11 Haziran 2012 - 16:52:38 »
Ellerine sağlık MKA. Umarım gayretin sönmez ve nasıl istihzadan python öğrenmeye çabalıyorsak senden de c++ öğreniriz. Hevesle takip edeceğim.

Çevrimdışı MKA

« Yanıtla #2 : 11 Haziran 2012 - 17:24:54 »
Teşekkür ediyorum @tarakbumba. Gayretim sönecek gibi değil. Her ülkede yazılım sektörü sürekli ilerlemekteyken biz 1-2 istisna dışında hiçbir çıkış yapamıyoruz. Bizim gibiler bilgilerini ne kadar çok paylaşırlar ise Türkiye'de yazılımcı sayısı orantılı olarak artacak büyük işlere girmek için temeli olan ekip arkadaşları bulabileceğiz.

Belkide bu çıkış bu forumda ayaklanır. Niye olmasın.

Çevrimdışı hsngrms

« Yanıtla #3 : 11 Haziran 2012 - 19:50:12 »
Üniversitede ilk sene Bilgisayar Programlama dersi adı altında hiçbir dil öğrenmeden en temelinden algoritmayı öğrenmiştik. O nedenle konu bana yabancı değil. Fakat maalesef o zaman çok ilgimi çekmemişti, keşke çekseydi Metalurji ve Malzeme Müh. bölümünü bırakıp sınava tekrar hazırlanır ve Bilgisayar veya Yazılım Müh. için çalışırdım sanırım.