Gönderen Konu: Arch Linux Kurulumu- 2014.12.01 Kalıbı ve daha sonrası için  (Okunma sayısı 7335 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hsngrms

Arkadaşlar kısıtlı vakite rağmen bugün yarım gün çalıştığımız için işten çıkınca kalan zamanı Arch'a ayırmaya karar verdim ve kurulumu gerçekleştirdim.

Kurmuşken eski kurulum belgesini de güncelleyeyim dedim, kontrol edecek parametre çok vakit ise yok, hal böyle olunca biraz sadeleştirdim.

Kusura bakmayın her ne kadar ana başlık Forum Katkıları olsa da vaktim fazla olmadığı için belgeyi şimdilik foruma göre düzenleyemiyorum o nedenle herkesin sorunsuz inceleyebileceğini düşündüğüm PDF formatında paylaşıyorum her zamanki gibi.

Bu arada şuna da dikkat çekmek istiyorum: kurulum için ancak 1. aşamayı tam test edebildim, 2. aşamayı test edecek ne vakit ne de imkan var, 2. aşamada KDE ve Intel sürücülerinin kurulumu dışında diğer ekran kartları ve masaüstleri için bazı şeyler değişmiş olabilir. (Mesela nouveau-dri, ati-dri, intel-dri vb. paketler birleşmiş mesa-dri olmuş onu güncelledim belgede, buna benzer başka şeyler olabilir.)

2014.12.01 Kalıbı ile Kurulum PDF'i

Daha sonra ben veya başka bir yönetici tarafından düzenlemek üzere düz metin formatında yapıştırıyorum:

[bilgi]PEŞİN NOT:

Kurulumda disk tablosu GPT olarak seçilmiştir, MBR kullanıyorsanız tüm verileriniz silinebilir. Yazılanları denemek kendi sorumluluğunuzdadır. VirtualBox ile deneme yapmanız ve kurulumdan önce önemli verilerinizi yedeklemeniz tavsiye edilir.

NEDEN GPT? Çünkü en yeni teknoloji ve MBR'nin kısıtlamalarının bittiği yer GPT. 2 TB üstü disk bölümlemeyebilirsiniz. Hem de istediğiniz kadar birincil bölüm oluşturabilirsiniz. (MBR ile en fazla 4 adet birincil bölüm oluşturabiliyorduk.)[/bilgi]

İNDİRME

https://www.archlinux.org/download/

KURULUM

[c][ Adım 1] KONSOL KLAVYE DÜZENİ[/c]

[profile]Q Klavye[/profile]
Kod: [Seç]
loadkeys trq

[profile]Konsol yazı tipi[/profile]

[bilgi]son iki rakam kurulum ekranının font boyutudur - tercihinize göre belirleyin[/bilgi]
setfont lat5-12
veya
setfont lat5-16

[c][ Adım 2 ] KABLOSUZ AĞ BAĞLANTISI[/c]

[bilgi]Kablolu olarak yapılan bağlantılarda ayarlar, otomatik olarak yapılmaktadır[/bilgi]

[profile]Kablosuz ağ arayüzünü tespit etme[/profile]
iw dev

[profile]Kablosuz ağa bağlanma[/profile]  ----------{ önceki adımda bulduğunuz değerle * örneğin: wifi-menu wlp3s0 }
wifi-menu kablosuz_arayüz_adı

[c][ Adım 3 ] DİSK İŞLEMLERİ[/c]

[ikaz]Cgdisk yazılımında boyutlar MB cinsinden değil sektör olarak geçmektedir. GPT kullanacağımız için diskin başından en az 1 MB alan bırakmanız gerekiyor. Bu bende 2050 sektöre denk geldi, sizde farklı olabilir deneme yanılma yolu ile bulabilirsiniz. 1 MB civarı bu bölümü cgdisk ile BIOS Boot Partition (kodu EF02) olarak biçimlendirmeniz gerekiyor. (Oluşturduğumuz bu bölümü sonraki adımda kesinlikle formatlamıyoruz işlem sadece cgdisk ile yapılacaktır.)[/ikaz]
[profile]Disk bölümleme[/profile]  ----------{ kurulumu yapmak istediğiniz disk için * örn: cgdisk /dev/sda }
cgdisk /dev/sd?

[profile]Bölümleri formatlama[/profile]          

[ikaz]sda1'i formatlamıyoruz

Not:("-L Bölüm-etiketi" opsiyonel/zorunlu değildir)[/ikaz]

Kök dizini ----------{ örn: mkfs.ext4 /dev/sda2 -L arch_root }
mkfs.ext4 /dev/sdx? -L Bölüm-etiketi

Takas alanı ----------{ örn: mkswap /dev/sda3 }
mkswap /dev/sdx?

[profile]Dizinleri bağlama[/profile]

( / ) Kök için ----------{ örn: mount /dev/sda2 /mnt }
mount /dev/sdx? /mnt

( swap ) Takas alanı için ----------{ örn: swapon /dev/sda3 }
swapon /dev/sdx?

[bilgi]Bir sonra ki kurulum adımına geçmeden önce yansı adreslerini düzenleyebilirsiniz. Bu bölüm isteğe bağlı düzenlenebilir ve duruma göre kurulumun daha hızlı tamamlanmasını sağlayabilir. İstemiyor veya detayını bilmiyorsanız bu bölümü atlayabilirsiniz. Düzenlemek için;  (düzenlemeden çıkış için F2 tuşunu kullanınız)[/bilgi]
nano /etc/pacman.d/mirrorlist

[c][ Adım 4 ]   TABAN KURULUMU VE DÜZENLEME[/c]
pacstrap -i /mnt base

[profile]Fstab oluşturma,  UUID ile[/profile]
genfstab -U -p /mnt >> /mnt/etc/fstab

[bilgi]Bu noktadan sonra verilen kodlarla açılan sayfalarda, klavye yön tuşları ile hareket edebilirsiniz, F3 + ENTER tuşu ile sayfa içerisinde yapılan değişiklikler kaydedilir ve F2 tuşu ile çıkış yapılarak, bir sonraki komut ile kuruluma devam edilebilir.[/bilgi]
[profile]Fstab düzenleme[/profile]
nano /mnt/etc/fstab

[ikaz]Fstab dosyasını iyi kontrol edin. GPT kullandığımızdan dolayı bölümleri fstab dosyasına PARTUUID ile ekleyebilirsiniz, ben öyle yaptım seçim size kalmış. PARTUUID'leri öğrenmek için blkid komutun çıktısına bakın.[/ikaz]
[c][ Adım 5 ]   ROOT DİZİNİ DEĞİŞTİRME ve GENEL AYARLAR (CHROOT)[/c]
arch-chroot /mnt /bin/bash

[profile]Yerel yazı karakteri desteği[/profile]
nano /etc/locale.gen

Açılan dosyanın içeriğini, satır başındaki diyez ( # ) işaretini kaldırarak,
Alıntı

tr_TR.UTF-8 UTF-8

tr_TR ISO-8859-9

şeklinde düzenleyiniz, ardından;
locale-gen

[profile]Yerelleştirme dili[/profile]
nano /etc/locale.conf

İçeriği aşağıdaki şekilde düzenleyiniz.
Alıntı

LANG=tr_TR

[profile]Konsol klavye düzeni ve yazı tipi[/profile] ----------{ 1. adımda ki alternatifi kullanabilirsiniz }
nano /etc/vconsole.conf

İçeriği aşağıdaki şekilde düzenleyiniz.
Alıntı
KEYMAP=trq

FONT=lat5-12

[profile]Yerel saat ayarları[/profile]
ln -s /usr/share/zoneinfo/Europe/Istanbul /etc/localtime
hwclock –systohc --utc

[profile]Bilgisayar adını belirleme[/profile]
nano /etc/hostname

Açılan bölüme kullanmak istediğiniz ismi yazınız. örn;
Alıntı
hsngrms

[profile]Localhost düzenleme[/profile]

[ikaz]BİLGİSAYAR-ADI yerine, bir üst ayarda girdiğiniz adı yazın[/ikaz]
nano /etc/hosts

Alıntı
... <hostname>

... localhost BİLGİSAYAR-ADI

... localhost BİLGİSAYAR-ADI

[profile]Kablosuz ağ araçlarının kurulumu[/profile]
pacman -S iw dialog wpa_supplicant wpa_actiond

[profile]Root şifresi atama[/profile]

[bilgi]Yazdığınız şifre; yeni şifre ve şifre onayı olarak iki defa sorulur. Şifrenizi iki defa yazın, yazdığınız şifre güvenlik gereği ekranda görünmez[/bilgi]
passwd root

[profile]Grub ve bazı gerekli paketlerin yüklenmesi[/profile]

[ikaz]AMD İşlemcisi olanlar intel-ucode paketini kurmasın[/ikaz]
pacman -S grub dosfstools gptfdisk os-prober ntfs-3g intel-ucode

[profile]Grub2 kurulumu[/profile]  ----------{ örn: grub-install --target=i386-pc --recheck /dev/sda }
grub-install --target=i386-pc --recheck /dev/sd?

[profile]Grub.cfg oluşturma[/profile]
grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

[profile]Chroot dan çıkış[/profile]
exit

[profile]Bağlanan bölümleri ayırma[/profile]
umount -R /mnt

[profile]Yeniden başlatma[/profile]

[ikaz]Yeniden başlatma sonrası, bilgisayarın tekrar ilk kurulum ekranına düşmemesi için kurulum yaptığınız medyayı ( usb disk veya cd/dvd ) reboot komutundan sonra ve yeniden başlama aşamasından önce çıkartın. Bunu başlangıçta, bios ayarlarından başlangıcı dahili disk'den başlayacak şekilde ayarlayarak da yapabilirsiniz.[/ikaz]
reboot

[c][ Adım 6 ] YAPILANDIRMA[/c]

[profile]Q Klavye[/profile]
loadkeys trq

[bilgi]root kullanıcı adı ve kurulum aşamasında root için tanımlamış olduğunuz şifre ile giriş yapın[/bilgi]

[profile]Kablosuz ağ bağlantısı[/profile]

[ikaz]aşağıda ki, netctl ve networkmanager komutların ikisini birden aktif edemezsiniz. Tercihinize göre birini seçin[/ikaz]
[bilgi]Öncelikle [ Adım 2 ] deki adımlar tekrar edilir. Daha sonra netctl için; ( önceden profil oluşturulmalıdır )[/bilgi]
netctl için;
netctl enable PROFİL-ADI

networkmanager için;
systemctl enable NetworkManager

[profile]Kablolu ağ bağlantısı[/profile]

dhcpcd
systemctl enable dhcpcd
systemctl start dhcpcd

[profile]Kullanıcı oluşturma[/profile] ---------{ örn: useradd -m -G wheel -s /bin/bash hasan }

useradd -m -G wheel -s /bin/bash KULLANICI-ADI

[profile]Şifre atama[/profile]

[bilgi]şifrenizi iki defa yazın, yazdığınız şifre güvenlik gereği ekranda görünmez[/bilgi]
passwd KULLANICI-ADI

Alıntı
örn: passwd hasan

[c][ Adım 7 ]  X Ortamı ve Ekran Kartı Sürücülerinin Kurulması[/c]

[profile]X Ortamı ve Sürücülerin kurulması[/profile]

pacman -S xorg-server xorg-server-utils xorg-xinit mesa alsa-lib libpulse

[profile]Dizüstü bilgisayarlar için touchpad sürücüsü[/profile]

[bilgi]Masaüstü bilgisayarlar için kurulmasına gerek yoktur ![/bilgi]

pacman -S xf86-input-synaptics

[ikaz]Ekran kartı için, donanımınıza uygun olan sürücülerden sadece bir tanesini yükleyebilirsiniz[/ikaz]
[profile]NVIDIA[/profile] ----------{ geforge 8XXX ve daha sonrası }

pacman -S nvidia nvidia-utils pangox-compat
nvidia-xconfig

[profile]NVIDIA[/profile] ---------{ geforge 7XXX ve daha öncesi }

pacman -S nvidia-304xx nvidia-304xx-utils pangox-compat
nvidia-xconfig

[profile]NOUVEAU[/profile]

pacman -S xf86-video-nouveau mesa-dri

[profile]ATI[/profile]

pacman -S xf86-video-ati mesa-dri

[profile]INTEL[/profile]

pacman -S xf86-video-intel mesa-dri lib32-mesa-dri

[bilgi]X Ortamı testi. Xorg sürücülerinin doğru kurulduğundan emin olmak için aşağıdaki komutları kullanabilirsiniz[/bilgi]
pacman -S xorg-twm xorg-xclock xterm
startx

[c][ Adım 8 ] Masaüstü Kurulumu[/c]

[profile]KDE[/profile]

pacman -S kde kde-l10n-tr

[profile]GNOME[/profile]

minimal kurulum ( gnome panel ve shell ortamı içerir, isteğe bağlı olarak bir sonra ki komutlarla yükseltilebilir)
pacman -S gnome-shell

Temel kurulum ( gnome ortamıyla birlikte, epiphany evince vs. temel program paketlerini kurulumunu sağlar )
pacman -S gnome

Extra kurulum ( Gnome ortamı, temel program paketlerine ilaveten yardımcı programlar ve gnome oyunlarına ait paketlerin kurulumunu sağlar )
pacman -S gnome gnome-extra

[profile]XFCE[/profile]

pacman -S xfce4 xfce4-goodies lightdm lightdm-gtk2-greeter

[profile]LXDE[/profile]

pacman -S lxde lxdm

[profile]OPENBOX[/profile]

pacman -S openbox obconf obmenu pcmanfm leafpad ttf-freefont ttf-dejavu

[c][ Adım 9 ] Giriş Yöneticileri[/c]

[profile]Grafik arayüzlü giriş yöneticileri[/profile] ----------{ örn: systemctl enable kdm }

[bilgi]Herhangi bir ortam için kurup çalıştırdığınız giriş yöneticisi, normal şartlarda, isteğe bağlı olarak kurulan diğer masaüstlerine de (birden çok masaüstü) geçiş yapmaya olanak sağlayacaktır. Her masaüstü ortamı için ayrı bir giriş yöneticisine ihtiyaç duyulmaz. Kde ve  Gnome masaüstleri, ortam kurulum aşamasında kendi giriş yöneticisi ile birlikte kurulur. Temel giriş yöneticileri kde için kdm, gnome için gdm, yine bu masaüstleri ve diğerleri için  lightdm, lxdm, slim, mdm ve xdm kullanılabilir[/bilgi]
systemctl enable GİRİŞ-YÖNETİCİSİ

[ikaz]Sisteminizde kullandığınız giriş yöneticisini değiştirmek isterseniz, öncelikle kurmak istediğiniz giriş yöneticisini, pacman -S Kullanılacak_Giriş_Yöneticisi şeklinde kurmalı, ardından mevcut yöneticiyi systemctl disable Önceki_Giriş_Yöneticisi şeklinde devre dışı bıraktıktan sonra, kurduğunuz giriş yöneticisini, yukarda ki komutta olduğu gibi aktif etmeniz gerekir[/ikaz]
[profile]xininitrc[/profile] -----------{ startx komutu ile giriş }

[ikaz]Bu adımı uygulamadan önce, exit komutu ile root yetkisinden çıkmanız gerekir. Bu yöntemi kullanmak isterseniz aşağıdaki adımları uygulamanız ve [ Adım 10 ] a geçmek için tekrar root yetkisi almanız gerekir[/ikaz]
su KULLANICI-ADI

Alıntı
örn: su hasan

nano /home/KULLANICI-ADI/.xinitrc

Alıntı
örn: nano /home/hasan/.xinitrc

dosya içeriğini
Alıntı
exec startMASAÜSTÜ

şeklinde düzenleyin.
Alıntı
örn: exec startkde

[c][ Adım 10 ] Sudo Kurulumu[/c]

[bilgi]EDITOR= masaüstü kurulumu ile birlikte kurulan veya tercihinize göre kurduğunuz farklı bir metin editörü varsa, onun adını girin[/bilgi]
pacman -S sudo
EDITOR=nano visudo

Şifre soracaksa dosya içeriği
Alıntı
%wheel ALL=(ALL) ALL

Şifre sormayacaksa dosya içeriği
Alıntı
%wheel ALL=(ALL) NOPASSWD: ALL

[c][ Adım 11 ] Türkçe Klavye Ayarı[/c]

[bilgi]Bu ayar, kurulum tamamlandıktan sonra, masaüstü yöneticilerinin ayarlar menüsünden düzenlenebilir. Hiç bir ayar yapılmamışsa bilgisayar varsayılan olarak İngilizce klavye olarak açılacaktır. Türkçe klavyeyi konsol ekranından düzenlemek için;[/bilgi]
nano /etc/X11/xorg.conf.d/00-keyboard.conf

açılan sayfanın içeriğini,
Alıntı
Section "InputClass"

Identifier "system-keyboard"

MatchIsKeyboard "on"

Option "XkbLayout" "tr"

EndSection

şeklinde düzenleyip kaydedebilirsiniz.

[c][ Adım 12 ] AUR depo ekleme ve yaourt kurulumu ( opsiyonel )[/c]

[bilgi]Aur deposu, geliştiriciler tarafından hazırlanıp onaylanmış fakat henüz resmi depoya girmemiş paketleri içerir.Bu depoda çok sayıda paket bulunmaktadır ve kurulup kullanılması genel olarak bir sakınca içermez. Aur 'dan yaourt komutu ile paket kurulumu yapabilmek için;[/bilgi]
nano /etc/pacman.conf

açılan sayfanın en alt bölümüne bir boşluk vererek,
Alıntı
[archlinuxfr]

SigLevel = Never

Server = http://repo.archlinux.fr/x86_64

şeklinde depoyu ekleyin ve kaydedip çıkış yapın, ardından;
pacman -Syyu
pacman -S base-devel
pacman -S yaourt

[bilgi]Aur paketlerini yaourt -S paket_adı şeklinde kolayca kurabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken nokta, aur'dan paket kurulumunu root yetkisi ile yapmamanızdır. Bunun için, kullanıcı modunda doğrudan komutu yazmanız veya komutun başına sudo terimini ilave etmeniz ve daha sonra, sorulan şifre bölümüne kullanıcı şifrenizi girmeniz yeterli olur. Ayrıca bu depodan paket kurmanın farklı yöntemleri de bulunmaktadır. Bunun için archtr.org/forum/ sitesini ziyaret ederek bilgi edinebilirsiniz.[/bilgi]
[ikaz]Aur deposundan kurulum yapmak için, dns ayarının opendns veya alternatifleri olarak düzenlenmesi gerekebilir[/ikaz]
[bilgi]Not: Özellikle dizüstü kullanıcıları ve donanımında ssd bulunan kullanıcılar için, sistem güç ayarlarını düzenleyen birkaç paket extra olarak önerilebilir. Bu paketler isteğe bağlı olarak wiki kaynağında ki anlatıma göre özelleştirilebilir. Bunlar;[/bilgi]
yaourt -S laptop-mode-tools

ve root yetkisi ile,
pacman -S cpupower

sistem başlangıcında etkinleştirmek için,
systemctl enable laptop-mode.service
systemctl enable cpupower.service

[profile]Bilgisayarı yeniden başlatma[/profile]

[bilgi]Kurmak istediğiniz harici bir paket yoksa, örn: firefox, terminal vs bilgisayarı yeniden başlatıp konsol ekranından kurtulabilirsiniz. Herşey yolunda gitmişse, grafik ekrana ulaşabilir ve özelleştirmelerinize kullandığınız terminal ekranından devam edebilirsiniz. Arch deneyimini en iyi şekilde yaşamanız dileğiyle. Başarılar..[/bilgi]

reboot

Bunlar da kurulumdan sonra belgeyi güncellemeden önce taze görüntüler:

Facebook'un da reklamını yapmak istemezdim ama görüntü alırken tarayıcıda o sayfa açık kalmış :)
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »

Çevrimdışı hsngrms

Re: 2014.12.01 Kalıbı ile Kurulum
« Yanıtla #1 : 06 Aralık 2014 - 18:55:42 »
Kurulumda, özellikle GRUB kısmında sorun yaşayanlara bir tavsiye, diskin başında mutlaka biraz boş alan bırakın. Önceden bu sadece USB'ye kurarken problem oluyordu normal kurulumda sorun çıkmıyordu ama artık normal kurulumda da biraz boş alan bırakmak gerekiyor sanırım.

Bu alan için BIOS'lu bilgisayarlarda GPT kurarken 2048 sektör - 1 MiB yeterli ancak eğer UEFI kullanan yeni bir bilgisayarınız varsa o zaman iş değişiyor 512 MB'a kadar çıkıyor ve zorunlu olarak GPT kullanıyorsunuz MBR kullanamıyorsunuz, araştırmadan kurulum yapmaya kalkmanızı tavsiye etmem. Vaktim olursa bir ara gerekli bilgileri buraya aktarırım ancak pek sanmıyorum açıkçası.

Çevrimdışı decent

• Administrator
    • ARCHER KIM
  • Dağıtım: Arch Linux <:> Ubuntu
  • Sürüm: *
  • Ekran Kartı: Nvidia / ATI
« Yanıtla #2 : 06 Aralık 2014 - 19:40:16 »
Ellerine sağlık @hsngrms,

Her zamanki gibi çok faydalı bir paylaşım.

Çevrimdışı plazma

• Newbie
  • *
« Yanıtla #3 : 07 Aralık 2014 - 22:59:37 »
XFCE Masaustunde

pacman -S xfce4 xfce4-goodies lightdm
ilave olarak llightdm-gtk2-greeter yada lightdm-gtk3-greeter da olmasi gerekiyor yoksa hata veriyor otomatik baslangicta.

ben gtk 2 olani kurdum

pacman -S xfce4 xfce4-goodies lightdm lightdm-gtk2-greeter

anlatimda ses paketleri ve masaustu ortaminda klavye icin TR gozukuyor ama ing olarka yaziyorum eski anlatimlardaki gibi galiba klavye ayarlari yapilmasi gerekiyor dosyay - eksik

Çevrimdışı hsngrms

« Yanıtla #4 : 13 Ocak 2015 - 20:40:43 »
Yorum yazan abilerime ve arkadaşlarıma teşekkürler.

Gnome ve Xfce ile alakalı uyarılarınızı dikkate alacağım, katkılarınız için teşekkür ederim.

[profile]mhmtkrktr[/profile]

* cgdisk doğru olanı. Baştan uyardım GPT yöntemine göre kurulum yapacağımızı söyledim ;)

* Saatle ilgili komut kendim kurulum yapmadan önce bizzat Arch Wiki'den bakıp yazdığım komuttur, farklı bir komut da aynı işi görüyor olabilir, uzun zamandır ilgilenemediğim için bilgilerim eskisi gibi geniş ve taze değil o nedenle yorum yapamayacağım.

* intel-ucode yazarken yanlışlıkla alt tire koymuşum bu kadar ufak bir detayı bile yakaladığına göre demek ki belgenin kalanında bir sıkıntı yok. ;)

Çevrimdışı cokomoko

« Yanıtla #5 : 13 Ocak 2015 - 22:00:36 »
bu intel-ucode parametresini gruba ekledim açılışta çalışıyor ama burg'a eklemeye kalkınca kernel panic hatası veriyordu, acaba burg kullanıp intel-ucode parametresile sorunsuz sistemi açabilen var mı?
\'\'Eğer 386BSD ben Linux\'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı.\"

......................................................Linus Torvalds....................................................

\"Birgün herkes Archer olacak!\"

Çevrimdışı shadow.

« Yanıtla #6 : 09 Şubat 2015 - 11:54:03 »
2-3 gün önce  kablosuz bağlantı ile MBR diske KDE 5 ortamı ile kurulum yaptım. Bana göre V5 anlatımı çok daha kapsamlı ve o rehbere uyarak kurulum yapacaklarda benim gibi sorun yaşamayacaklardır.  

17. adımdaki NetworkManager içeren komutu masaüstü kurduktan sonra uygulayın yoksa hata veriyor. Ayrıca da 18. adımdan sonra yeniden başlatmadan  bütün ayarlamaları sürücü, masaüstü  ... vs yaptıktan sonra yeniden başlatabilirsiniz.

@hsngrms, şimdi ve daha önceki paylaşımların için teşekkür ederim.
\"Celladına aşık olmuşsa bir millet,

İster ezan ister çan dinlet.

İtiraz etmiyorsa sürü gibi millet,

Müstehaktır ona her türlü zillet.\"

Çevrimdışı Rbbt

• Newbie
  • *
Re: Arch Linux Kurulumu- 2014.12.01 Kalıbı ve daha sonrası için
« Yanıtla #7 : 03 Temmuz 2015 - 10:34:50 »
Merhaba arkadaşlar uzun bir aradan sonra tekrar arch linux kurdum ve aranıza geri döndüm (: Çok şey unutmuş kurulumda çok zorlandım ama sonunda sistemi kurdum (:

KDE kurulumunda
#pacman -S kde
komutunu verdiğimde "target not found"  şeklinde hata veriyor. Bende
#pacman -S kdebase-workspace kdebase-plasma
komutlarıyla kurdum. Benim gibi hata alan var mı yoksa problem yine bana özgü mü ? (:

Çevrimdışı plazma

• Newbie
  • *
Re: Arch Linux Kurulumu- 2014.12.01 Kalıbı ve daha sonrası için
« Yanıtla #8 : 25 Eylül 2015 - 01:20:39 »
2015.09.01 kalıbı içinde geçerlimidir bu kurulum halen ?