Arch Linux Türkiye Forum

Gönderen Konu: [Nasıl] Gnome shell uygulamaların katagori içinde toplamak.  (Okunma sayısı 1937 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cumali

  • Administrator
  • *****
  • İleti: 2.228
  • Karma: +1/-0
Alıntı yapılan: "karasu"katagori oluşturmaÖnce dcon editör ile org.gnome.desktop.app-folders dizini içindeki folder-children'ın değerine ['Utilities', 'Sundry'] şeklinde iki adet katagori ekleyin (isteğe göre değişir.)

http://i.hizliresim.com/voDPar.png" alt="" class="bbc_img" />Programı Kategori içine taşıma


Kod: [Seç]
$ gsettings set org.gnome.desktop.app-folders.folder:/org/gnome/desktop/app-folders/folders/Sundry/ apps "['alacarte.desktop', 'dconf-editor.desktop']"


sonra oluşturduğumuz bir katagoriye eklemek istediğimiz programları taşıyoruz. burda Sundry katagorisi içerisine iki adet program taşınıyor. ama nedense dconf-editor.desktop gitmiyor tabi çünkü programın kısayolu yanlış yazılmış /usr/share/applications icinde dconf'u çekip terminale bıraktığımda programın adı '/usr/share/applications/ca.desrt.dconf-editor.desktop' olarak gözüküyor üstteki dconf-editor.desktop'u düzeltirseniz dconf'u da taşırsınız. (bende şimdi denedim oluyor)

Konulu kategori oluştura :angel:

oluşturduğunuz katagorinin bir konu hakkındaki tüm programları içine kendisinin otomatik olarak taşımasını istiyorsanız. örneğin office programları gibi.
Kod: [Seç]
$ gsettings set org.gnome.desktop.app-folders.folder:/org/gnome/desktop/app-folders/folders/Sundry/ categories "['Office']"


Konulu kategori içinden bir programı dışlamak

oluşturduğunuz konulu kategori içerisinden bir programı dışlamak isterseniz de aşşağıdaki komutu çalıştırmanız yeterli. aşşağıdaki örnekte Libreoffice-draw'ı bir office programları olan Sundry kategorisinden çıkartıp yeni bir grafik programları kategorisi oluşturarak onun içine koyabiliriz böylece.
Kod: [Seç]
$ gsettings set org.gnome.desktop.app-folders.folder:/org/gnome/desktop/app-folders/folders/Sundry/ excluded-apps "['libreoffice-draw.desktop']"
 https://wiki.archlinux.org/index.php/GNOME#Sort_applications_into_folders" class="bbc_link" target="_blank" rel="noopener noreferrer">http://https://wiki.archlinux.org/index.php/GNOME#Sort_applications_into_folders  
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »