Gönderen Konu: Derdim yazilim sektorune giris  (Okunma sayısı 295 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ss7

• Newbie
  • *
Derdim yazilim sektorune giris
« : 30 Eylül 2014 - 02:25:48 »
Oncelikle hepinize iyi gunler :).

Foruma katilali cok az bir zaman olmasina ragmen forumu kurcalarken, yazarken, okurken vs. cok sicak bir ortamla karsilastigimi hissettim o sebepledir ki derdimi tasami sohbet bolumune acayim dedim. Yazimi okuduktan sonra ilgili ilgisiz herkesin yorumuna, eleştirisine, yol gostermesine acigim. Hatta bunun icin şimdiden tesekkur edeyim sonra havada kalmasin :).

Yazimin uzunlugu icin simdiden kusura bakmayin sanirim biraz da doluyum :).

Universite sinavina girdigim zamanda meslek lisesi cikislilara katsayi problemi oldugundan sebep lisede okumus oldugum elektrik bolumunu, universitede de secmek zorunda kaldim (Elektrik ogretmenligi). Bolumume karsi cok ilgisiz oldugumdan sebep devamsizlik is falan derken universiteyi 1-2 sene uzattim :o ama bu surecin son 2 senesinde ki, hala icerisindeyim o sürecin, ilgim olan bilişime yonelmeye karar verdim. Hersey guzel hos ama cevremde konuyla ilgili danisabilecegim destek alabilecegim kimseyi bulamiyorum, bunu meslek edinmeyi kafama koydugumdan sebep internet uzerinde de yeterince kaynak oldugunu dusunuyorum, kendi kendime birseyler ogrenmeye basladim herhangi bir seyde kesin karar kilamadigimdan kimseye de danisamadigimdan herhangi bir dile tam anlamiyla hakim olamiyorum. En son karar kildigim ve gercekten zevk aldigim dil python ve su siralar istihza gibi de guzel bir kaynak oldugu icin oradan calisabiliyorum. Tabi bu surecte android ve ios yazilim sertifikasi aldim ( ki bana hic bir sekilde yeterli oldugumu dusundurmedi ). 1 ay falan once de Java kursuna baslamistim tamamlamadim fakat benim icin verimsiz bir surecti o yuzden 0'dan yeniden baslayacagim oraya. Bir yandan bunlar olurken herseyin uygulamali olarak ve birseylere gec kalmak istemedigimden sebep ( yasim 24 ) sektore girip bu sureci hizlandirmak istiyorum, firmalara stajyer olarak basvurdum fakat ilgili bolumu okumadigim icin hicbirisi kabul etmiyor, inanir misiniz bana para vermeyin su saatte gel deyin o saatte geleyim yeterki bir seyler ogrenebileyim dememe ragmen; Bize ilgili bolumden mezun yada sektorde 2 sene tecrubesi olan stajyerler lazım yanıtlarini aliyorum.

Benim su an icin maddi bir beklentim yok en azindan bir muddet, cok tecrubesizim kabul ediyorum ama ogrenmeye de cok acim, su an okulumda son sınıf okumaktayım geceleri de cagri merkezinde calismaktayim. Sanirim az cok kendimi ifade edebildim yada en azindan derdimi anlatabildim diye dusunuyorum.

Sizce ne yapmaliyim nasil bir yol izlemeliyim varsa tavsiyeleriniz, nasihatleriniz yol gostermeleriniz icin, ayrica yazimi buraya kadar okudugunuz icin sabriniza ve ilginize bolca tesekkur ederim :). Hepinize tekrardan iyi gunler diliyorum :).
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »

Çevrimdışı alorak

• Newbie
  • *
Re: Derdim yazilim sektorune giris
« Yanıtla #1 : 09 Ekim 2014 - 17:01:10 »
Selamlar. Aşağı yukarıya yaşıt sayılırız ve samimi yazınıza ithafen samimi bir uslup kullanacağım. Öncelikle içinde bulunduğunuz hırs oldukça güzel bir şey. Ama iş verenler için yeterli olduğunu düşünmüyorum. Onlar ve aslında doğru olan o, sizden şirkete bir katkı sağlamanızı bekleyecekler. Her şirket elbette size yarar sağlayacaktır ama öncelikle sizin maymun iştahlı olmadığınızı anlamaları gerekiyor. Yani sizin üzerinize düşüp işi öğrettikten sonra bu sektör bana göre değilmiş demenizi istemiyorlar çünkü hem onların zamanı gitmiş olacak hem de personel kaybı yaşayacaklar. Bunun için tek önerim şu olabilecek. Bir konu hakkında elinizde somut şeyler olsun. Örneğin php işi yapan bir şirkete başvurmak istiyorsanız çok üst düzey olmasa da şu şu siteleri açtım, şunları ben yaptım diyebilmeniz gerekiyor. Veya masaüstü veya komut programlama alanında (örneğin python biliyorum dediniz) küçük küçük programcıklar yazıp bunları ya kişisel sitenize ya da github'a koyun ve görüşmelerinizde bunlardan bahsedip işverenin ilgisini çekmeyi başarın. Bu yüzden orjinal fikirler bulup onları yazacak bilgi ve zaman ihtiyacınız olacaktır ama bu işin de "tanıdık bulmak" dışında alternatif yolu yok malesef.
özgürlük için..

Çevrimdışı Ss7

• Newbie
  • *
Re: Derdim yazilim sektorune giris
« Yanıtla #2 : 13 Ekim 2014 - 21:38:40 »
öncelikle zahmet edip bu şekilde bir cevap yazdığınız için çok teşekkür ederim. Bu sene sonuna kadar 2-3 sertifika programına daha dahil olacagim bir aksilik çıkmazsa. Peki sizce bulunduğum yaş bu meslek için geç kalınmış bir yaş mı ? :/