Gönderen Konu: archlinux'e tam uyumlu dizüstü  (Okunma sayısı 4374 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı caliban

archlinux'e tam uyumlu dizüstü
« : 21 Eylül 2014 - 02:08:35 »
herkese merhabalar,

archlinux'e tam uyumlu hiç bir sürücü sorunu yaşamayacağım bir dizüstü bilgisayar almak istiyorum. yüksek çözünürlükteki filmlerde, gnome 3 falan hiç kasmayacak canavar gibi bir şey alacağım. donanımdan malesef hiç anlamıyorum. oyun oynamayacağım. alacağımın aletin ilk şart archlinux e tam uyumlu olması. fiyat sonra bakarız. internetten değil de direk gidip mağazadan almak istiyorum eğer olmuyorsa netten de alınabilir. şuan kafamda var ama alma süresi uzayabilir başlık güncel kalacaktır bir süre yardımlarınızı bekliyorum. ne yapacağım konusunda hiç bir fikrim yok. saygılar, sevgiler.
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »

Çevrimdışı cumali

• Administrator
Re: archlinux'e tam uyumlu dizüstü
« Yanıtla #1 : 21 Eylül 2014 - 10:34:06 »
Merhaba @caliban, intel ekran kartına sahip ve ram miktarı yüksek bir dizüstü bilgisayar işini görecektir. Yalnız fiat aralığını yazmamışsın. Şu ana kadar intel ekran kartı ile Arch Linux sorunu yaşamadım. Kasma olayı işlemci ve ram mikatrı ile ilgilidir.

Çevrimdışı caliban

« Yanıtla #2 : 21 Eylül 2014 - 15:36:25 »
cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

bütçem 1500-2000 arası. o civarlar işte, aradığım özelliklerde en düşük fiyat hangisiyse onu almak istiyorum.

hayatımda hiç intel kart kullanmadım. açık kaynak kodlu sürücü yeterli sanırım intel kartlar için değil mi? extra bir sürücü yüklemeye gerek yok yani? intel kart kafama yattı. intel kartla misal; gnome 3 üzerinde 1080p filmleri sorunsuz oynatabilirim değil mi? diyelim tarayıcı bile açık.

Sadece laptop ekranını kullanacağım. ekran için extra bir şey bağlamayacağım.

sadece linux(özellikle archlinux) dağıtımlarını kullanacağım. windowsla hiç işim yok, kurmayacağım bile. dediğiniz gibi freedos en mantıklı tercih olur bu durumda ama nasıl bulacağım? ben izmit/kocaeli'de yaşıyorum. internetten alış veriş yapmayı pek sevmiyorum hafif paranoyağım :D

arşiv de yapmıyorum.  kaliteli bir görüntü ile film izlemek ve kasmadan her işimi görmek istiyorum. kısaca bunu istiyorum.

şimdiki ekran kartım ati. linux için ati tam bir çile. bilen bilir, tam bir işkence. o yüzden artık sorun yaşamak istemiyorum.

@mhmtkrktr

siz bu konuda daha tecrübelisiniz benden. verdiğiniz bağlantı'daki bilgisayar ihtiyaçlarımı karşılar mı? bir de nerede bulabilirim? özelliklerine bakılmıyor, yakında... yazıyor.

intel kartlı, freedos, hızlı, bulunması kolay bir makine önerirseniz çok sevinirim.

Çevrimdışı caliban

« Yanıtla #3 : 22 Eylül 2014 - 00:51:47 »
ben çok cahilim kusura bakma. teknoloji konusunda çok gerilerdeyim.

o zaman normal 1080p yeterlidir. :D

biraz daha araştırayım eğer bir şey bulamazsam bu makineyi alacağım. tekrar teşekkür ederim.

Çevrimdışı caliban

« Yanıtla #4 : 24 Eylül 2014 - 20:42:06 »
arkadaşlar babam çok ısrar etti teknosa'dan alalım diye bu makineyi aldım.

http://www.teknosa.com/urunler/12503273 ... g-notebook

nasıl bir şey görüşleriniz nelerdir? şuan w8 üzerinden yazıyorum. ilk defa 28 kullanıyorum, kurcaliyorum biraz, kısmetse linux kurulumuna geçicem. hangi dağıtımı kursam ilk diye düşünüyorum deneme amaçlı, disk biçimlendirmeyi bulamadım w8 üzerinde. 500 gb tek bir disk yapmışlar, yedek falan yok. umarım bir sorun yaşamam. Allah yardım etsin :)

Çevrimdışı caliban

« Yanıtla #5 : 24 Eylül 2014 - 20:47:29 »
64 bit mi kalıp indirmeliyim acaba?

Çevrimdışı cumali

• Administrator
« Yanıtla #6 : 24 Eylül 2014 - 21:30:43 »
Arch iso kalıp boyutu 574 MB dir. 32 yada 64-bit tercih nedenidir. Yani iso kalıbını indirip çalıştırdığında grup ekranında iki seçenegi görürsün.

Çevrimdışı caliban

« Yanıtla #7 : 25 Eylül 2014 - 02:16:05 »
bilgilendirme için teşekkürler.  w8 onların olsun o konu önemli değil. linux kursam yeterli bana. w8 biraz kullandım nefret ettim. çok hantal ve saçma sapan.

dediğin gibi, UEFI sucre boot diye bir saçmalıkla karşılaştım, saatlerdir onunla uğraşıyorum. daha grub ekranını göremedim. bir aksilik çıkmasa şaşırırdım zaten. daha arch geçmedim. henüz kolay bir dağıtım kurmayı başarabilsem. saatlerce biosa girmeyi aradım, zorla usb den başllatım makinayı kurulumu yaptım ama grub gelmiyor. rezalet.  bios çok değişmiş, saçmalamışlar... offff...

Çevrimdışı shadow.

« Yanıtla #8 : 08 Ekim 2014 - 00:18:52 »
@Caliban hayırlı olsun bilgisayarın. UEFI konusunda standard bir yapı olmadığında bilgisayar üreticileri kafalarına göre UEFI yapıyorlar  bu da Linux kurma işini zorlaştırıyor. Hatta anakart  üreticilerinden 1-2 firma Linux kurulmasın  ya da sorun çıkartsın diye karman çorman bir şeyler yapıyorlar. Çekirdek geliştiricileri en uğraştıranda bu oluyor.
\"Celladına aşık olmuşsa bir millet,

İster ezan ister çan dinlet.

İtiraz etmiyorsa sürü gibi millet,

Müstehaktır ona her türlü zillet.\"