Gönderen Konu: Intel HD Grafik Kartlarında Ekran Parlaklığı (4000 ile test)  (Okunma sayısı 3178 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hsngrms

[bilgi]Girişte bir şeyler açıklamaya çalıştım ancak sadece çözümle ilgileniyorsanız doğrudan 1. 2. veya 3. metoda geçebilirsiniz.[/bilgi]

Yeni dizüstüne geçeli bir yıldan aşkın süre olmasına rağmen bu sorunu yeni çözmem utanılacak bir durum fakat daha önce ilgilenecek vaktim olmadığını bilmenizi isterim.

Benim gibi yeni nesil Intel HD Graphics kullanıcılarına sevindirici bir haberim var, bu çözüm tüm Linux dağıtımlarında aynı sonucu vermektedir, yani geçerliliği sadece Arch Linux'ta değil hepsinde var.

Çoğunuzda bu kart tek başına değil ikincil enerjiden tasarruf kartı olarak bulunmakta (Nvidia Optimus), onlar içinde geçerli olduğunu düşünmekle beraber asıl kart olan Nvidia'ya olumlu/olumsuz etkisi var mı bilmiyorum, Optimus kullanan arkadaşlar test edip bildirirse sevinirim.

Gelelim sorunu ve çözümü tanımlamaya, sorun masaüstünde ekran parlaklığını değiştirememek, ekran parlaklığı yalnızca grub ekranındayken ayarlanabiliyor (birden çok kişi bu şekilde ayarlayabildiğini söylemiştir). Çözüm ise GRUB komut satırına ekleyeceğimiz 2 öğe, artık her yerde parlaklığını ayarlayabileceksiniz. Ekleyeceğimiz öğeler şunlar:
Kod: [Seç]
acpi_backlight=vendor
acpi_osi='!Windows 2012'

[ikaz]Daha önceleri acpi_backlight=vendor seçeneğini tek başına kullanmıştım ancak olumlu sonuç alamadım.[/ikaz]

Çözüm için 3 metod mevcut, aralarındaki fark kalıcılık. Bu seçenekleri sistemi boot ederken e tuşu ile grub menüsü düzenleme ekranında uygularsanız bir defalık test etmiş olursunuz. grub.cfg içerisinde düzenlerseniz GRUB güncellemesi gelene kadar kullanabilirsiniz. /etc/default/grub içerisine eklerseniz ve grub.cfg güncellerseniz kalıcı olarak ayarlanacaktır. Şimdi Arch Linux için sırayla bu metodları inceleyelim.

[size=150]1.[/size] Bir defalık test[/color]
  • Bilgisayarı yeniden başlatın

Grub ekranında
e ile düzenleme menüsüne girin
acpi_backlight=vendor acpi_osi='!Windows 2012'
yukarıdaki metni yazıp ekleyin ve Enter'a basıp onaylayın

b ile boot ederek test edin.[/list]

[size=150]2.[/size] grub.cfg düzenleme (yarı-kalıcı)[/color]
# nano /boot/grub/grub.cfgyukarıdaki komutu verip grub.cfg dosyasını düzenlemeye başlayın
...
menuentry 'Arch Linux'
...
linux /vmlinuz-linux root=UUID=f04e549b-eb37-4086-a4f1-61aaca8d4451 rw  quiet
...
yukarıdakine benzer olan menuentry dediğimiz kısmı bulun ve linux ile başlayan satırı aşağıdaki şekilde düzenleyin
...
menuentry 'Arch Linux'
...
linux /vmlinuz-linux root=UUID=f04e549b-eb37-4086-a4f1-61aaca8d4451 rw acpi_backlight=vendor quiet acpi_osi='!Windows 2012'
...
bu işlemi tamamladıktan sonra kaydedip çıkın

yeniden başlatarak işe yarayıp yaramadığını test edebilirsiniz[/list]

[size=150]3.[/size] /etc/default/grub düzenleme (kalıcı)[/color]
# nano /etc/default/grubyukarıdaki komut ile Grub konfigürasyon dosyasını açın
...
GRUB_CMDLINE_LINUX=""
...
yukarıdakine benzer olan grub komut satırı öğesini bulun ve tırnağın içine başından beri bahsettiğimiz iki öğeyi ekleyin yani son hali aşağıdaki gibi olsun
...
GRUB_CMDLINE_LINUX="acpi_backlight=vendor acpi_osi='!Windows 2012'"
...
bu metodda son olarak grub.cfg dosyasını güncellemek için aşağıdaki komutu vermek gerekiyor
# grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
[/list]

[size=200]İşte bu kadar, artık parlaklığı ister klavye kısayolları ile veya ister panelinizdeki güç yönetim uygulamacıkları ile yani her şekilde kolayca ayarlayabilirsiniz.[/size]
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »

Çevrimdışı çömez

• Newbie
  • *
Re: Intel HD Grafik Kartlarında Ekran Parlaklığı (4000 ile t
« Yanıtla #1 : 03 Nisan 2014 - 22:34:21 »
Teşekkürler hsngrms, eline emeğine sağlık, yeni nesil İntel grafik kartlı makina alacaklar için iyi oldu.

Kolay gelsin.

Çevrimdışı shadow.

« Yanıtla #2 : 09 Nisan 2014 - 14:01:17 »
Bu bilgiler uzun zamandır mevcut belirtmeliyim.Araştırınca bir çok kaynak mevcut.Mesela Manjaro wiki sayfalarında güç yönetimi ile ilgili bir çok açıklama yer alıyor.Arch kullanıpta detaya boğulmak istemeyen arkadaşlara tavsiyen Manjaro wiki mutlaka baksınlar.https://wiki.manjaro.org/index.php?title=Optimized_power_settings" class="bbc_link" target="_blank">http://https://wiki.manjaro.org/index.php?title=Optimized_power_settings
\"Celladına aşık olmuşsa bir millet,

İster ezan ister çan dinlet.

İtiraz etmiyorsa sürü gibi millet,

Müstehaktır ona her türlü zillet.\"

Çevrimdışı hsngrms

« Yanıtla #3 : 12 Nisan 2014 - 22:38:09 »
@shadow bilgi her yer mevcut fakat bunu Türkçe kaynak arayanlar için bir arada sunabilmek önemli, bu nedenle burada paylaşımda bulunuyoruz. Tabiki Türkçe Wiki'de konuyla alakalı güncel bilgi varsa öncelik oraya yönlendirmektir. Ben yaptığım araştırmalar sonuçsuz kalınca burada paylaştım. ;)

Bu arada verdiğin bağlantı sayesinde [c]"!Windows 2012"[/c] yerine [c]'!Windows 2012'[/c] yazarak grub-mkconfig'in hata vermesini önlemiş oldum, teşekkürler. Konu da bu bilgi ışığında güncellendi, artık gönül rahatlığı ile 3. ve en kolay en kalıcı yöntem tercih edilebilir.

Çevrimdışı cokomoko

« Yanıtla #4 : 14 Nisan 2014 - 14:39:15 »
Bu yazıyı bir kenara not ediyorum, nvidia ekran kartım var parlaklık kısa yollarla değişmiyordu, bakalım işe yarayacak mı.
\'\'Eğer 386BSD ben Linux\'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı.\"

......................................................Linus Torvalds....................................................

\"Birgün herkes Archer olacak!\"

Çevrimdışı hsngrms

« Yanıtla #5 : 17 Nisan 2014 - 01:04:02 »
Alıntı yapılan: "cokomoko"
Bu yazıyı bir kenara not ediyorum, nvidia ekran kartım var parlaklık kısa yollarla değişmiyordu, bakalım işe yarayacak mı.

Nvidia ile test etmiştim olmuyor. Nvidia için bir ara benim üstlendiğim sonra Intel'e geçince bıraktığım iki yazılımı; nvidiabl ve nvidiablctl kullanman lazım.

http://archtr.org/forum/viewtopic.php?f=18&t=720" class="bbc_link" target="_blank">http://http://archtr.org/forum/viewtopic.php?f=18&t=720