Gönderen Konu: [NASIL] AMD CATALYST KURULUMU GÜNCEL Version.  (Okunma sayısı 2452 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı iceboy

[NASIL] AMD CATALYST KURULUMU GÜNCEL Version.
« : 28 Aralık 2013 - 14:55:12 »
Kendim belki 5-6 kez sistemi silip baştan kurmak zorunda kaldım,fakat sonunda başardım kurulumu.Ne forumdaki,nede wikideki anlatımlarla sistemimi açamadım,belki hata bendedir.

Bende kendi kurulum yaptığım yolu anlatmak istedim,yönetici arkadaşlar ister siler,ister tutar onlara kalmış.

Öncelikle yaourt kurulu olmak zorunda,nasıl kurulacağını bilmiyorsanız alttaki linkten öğrenebilirsiniz.

http://archtr.org/forum/viewtopic.php?f=66&t=6&p=8099&hilit=aur+ekleme#p8

[size=150]KURULUMA BAŞLIYORUZ[/size]

öncelikle [c]xf86-video-ati[/c] Kurduysanız bunu ve birkaç bağımlılığı kaldırmanız gerekiyor yoksa bu kurulumu yapamazsınız.

Kaldırılacak paketler ; glamor-egl , xf86-video-ati ve adını hatırlamadığım 1-2 paket.Yaourt zaten sizi uyaracak bağımlılıklar konusunda.

Öncelikle 2 terminal açın.Birine root olarak giriş yapın,diğerinde ise işlemleri normal kullanıcı olarak yapacağız.

Normal kullanıcı olarak açtığımız konsolda;

[c]yaourt -S catalyst-test[/c] komutunu veriyoruz,İngilizce bilmiyorsanız sırasıyla çıkan sorulara N + Enter,N + Enter,Y + Enter olarak cevap veriyoruz ve indirip kurulmaya başlanacak driverimiz.

Kurulum tamamladıktan sonra root terminale geçiş yapıyoruz,grub dosyasına nomodeset ekleyeceğiz.

grub ayar dosyasına [c]nano /etc/default/grub[/c] ile girip ayarı ekliyoruz,bu ayarı eklemeyi bilmeyenler googleyi yada deneyimli kullanıcılara sorabilirler.Basitçe anlatmak gerekirse kernel satırının sonuna nomodeset yazıyoruz,ben syslinux kullandığım için grub cephesinden haberim yok.Yanlışım varsa bilgili arkadaşlar uyardığında konu düzeltilir.

Root terminalden nomodeset'i eklediğinizi farzederek kuruluma devam ediyoruz.

grub'u yeni yapılandırmayı kaydetmesi için [c]grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg[/c] komutunu veriyoruz ve yine root terminalden devam ediyoruz;

[c]pacman -S acpid[/c]

[c]systemctl enable atieventsd[/c]

[c]systemctl start atieventsd[/c]

[c]systemctl enable catalyst-hook[/c]

[c]systemctl start catalyst-hook[/c]

[c]systemctl enable temp-links-catalyst[/c]

[c]systemctl start temp-links-catalyst[/c]

[c]pacman -S qt4[/c] (AMD Control Center Grafik arayüzünün çalışabilmesi için gerekli)

ROOT TERMİNAL İLE İŞİMİZ BİTTİ,ŞİMDİ NORMAL KULLANICI OLARAK AÇTIĞIMIZ TERMİNALE GEÇİYORUZ Veya Exit diyerek root olarak çıkıp işlemlerimize normal kullanıcı olarak devam ediyoruz.

[c]sudo aticonfig --initial[/c]

[c]sudo reboot[/c]

Youtubeden ingilizce orjinal videolu anlatım linki

Ben yalnızca biraz türkçeleştirip,elimden geldikçe yardım etmeye çalıştım.Sürç-i Lisan ettik ise affola.
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »

Çevrimdışı decent

• Administrator
    • ARCHER KIM
  • Dağıtım: Arch Linux <:> Ubuntu
  • Sürüm: *
  • Ekran Kartı: Nvidia / ATI
Re: [NASIL] AMD CATALYST KURULUMU GÜNCEL Version.
« Yanıtla #1 : 29 Aralık 2013 - 10:57:21 »
Anlatım için teşekkür ederim.

Kurulumdan sonra [c]fglrxinfo[/c] komutu ile aşağıdaki gibi bir çıktı alıyorsak kapalı sürücü düzgünce yüklenmiş ve çalışıyor demektir.
Kod: [Seç]
decent @ ArchTR 10:54 » ~ $ fglrxinfo
display: :0  screen: 0
OpenGL vendor string: Advanced Micro Devices, Inc.
OpenGL renderer string: ATI Radeon HD 5700 Series
OpenGL version string: 4.3.12614 Compatibility Profile Context 13.20.11

decent @ ArchTR 10:54 » ~ $

Çevrimdışı iceboy

« Yanıtla #2 : 20 Haziran 2014 - 20:38:17 »
aynı kurulumu bu gün yaptım ve sistem açılmıyor arkadaşlar.

Grub'a nomodeset'i de ekledim. Grub'u güncelleyip bilgisayarı yeniden başlattım.

nomodeset'i silip noacpi yi denedim,yine açılmadı sistem.

Laptop hiçbir hata vermiyor fakat açılmıyor.Bildiğiniz arch başlarken çıkan yazılar çıkıyor ve aşağıya doğru akıyor ;

Bölümleri bağlıyor,hesap servislerini başlatıyor filan,kullananlar bilir.

En son işlemi de yapıp starting xxxx service diyor ve orada kalıyor hiçbirşey olmadan..Hata filan da vermiyor :(

Kaldığı yer tam olarak şöyle ;

[ OK ] Reached target graphical interface

[ OK ] Reached target Network

_

Not: ctrl + alt + f2 ile başka ekrana düşüp
Kod: [Seç]
startxfce4
komutunu verdiğimde sistem açılıyor.

Çevrimdışı iceboy

« Yanıtla #3 : 13 Temmuz 2014 - 17:10:12 »
Konu güncelliğini yitirmiştir,yakında konuyu tamamen silip yeni bir rehber hazırlayacağım.

Nomodeset'in gereksizliği,radeon.runpm=0 gibi parametrelerin silinmesi gerektiğinden bahsedilmiyor konuda,kurulum yapacakların dikkatine.