Gönderen Konu: Chakra Repo Problemi  (Okunma sayısı 1707 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı DoubleT

Chakra Repo Problemi
« : 05 Aralık 2013 - 18:11:03 »
Öncelikle merhaba. Arkadaşımın evindeyken internetimde hiçbir problem yoktu o sırada sistemimde kubuntu kuruluydu. Bir kaç gün sonra kendi evime geçtim ve interneti dakka başı gittiğini farkettim ne yaptıysam çözüm bulamadım. Daha sonra sisteme netrunner kurdum onda da aynı sorun vardı. Sanırım ubuntu tabanlı dağıtımlarda oluyor bu sorun dedim, zaten ppa reposu için kullanıyordum ubuntu tabanlıları, dedim neyse solydk'ya geçtim onda zaten ilk versiyonundan beri bende bir internet problemi oluyordu. Hepsinden vazgeçim Chakra kurdum, Arch kurmayı hala pek beceremediğimden. Fakat yine aynı sorun var. Neyse Chakra'da diğerleri gibi zırt pırt gitmiyor hatta hiç olmuyor bile diyebilirim, sadece rekonq ile sayfalara girince tam yüklenmiyor ara sıra da girmiyordu internete fakat firefox ve opera kurdum (zar zor) onlarla sorunsuz giriliyor. Şimdi benim sorunum şu. chakra-project.org ile ilgili linklerde cannot resolve host hatası alıyordum, wget ile denedim yine aynı hata verdi daha sonra ipv4 kullanarak denedim oldu. dedim heralde sorun bu ben de wgetrc dosyasına inet4_only = on ekleyerek onu da çözdüm. Sorun çözüldü gibiydi ama devam ediyor. mesela bugün firefox kurmaya çalıştım pacman -Syyu ile güncelledim, pacman -Ss firefox yazdım firefox-kde diye çıktı, pacman -S firefox-kde yazdım bulunamadı dedi daha sonra tekrar pacman -Ss firefox yaptım bu sefer sonuçlarda çıkmadı. chakra comuniy repo ise daha da sallantıda bir kere aradığım şeyi çıkarıyor daha sonra kurmaya çalıştığımda bulunamadı diyor tekrar arattığımda yine yok uzun bir süre geçiyor interneti aç kapa falan yapıyor bir ihtimal geri buluyor falan. Ben iyice sıkıldım modemden mi kaynaklanıyor dicem sanmıyorum daha önce bu modemle kaç tane sistem kurdum. daha geçenlerde linux mint çalışıyordu. sonrasında elementary kurdum sorunsuzdu. sonra tekrar mint kurdum sildim tekrar elementary os kurdum bu sefer elementary os da aynı sorun oldu tabi bunlar daha da öncesi arkadaşımda kalmadan öncesi. Hangi çıktıları vermem gerekiyor söylerseniz yazarım lütfen kurtarın beni şu sorundan. 1 senedir sadece linux kullanıyorum windows olmadan, internete giremeyince bilgisayarın pek bir anlamı olmuyor. Teşekkürler şimdiden.
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »

Çevrimdışı cumali

• Administrator
Re: Chakra Repo Problemi
« Yanıtla #1 : 05 Aralık 2013 - 18:24:17 »
Linux dağıtımlarında bu kadar sorun oluşması normal degil. Donanımsal olduğunu düşünüyorum. Ödünç olarak modem bulabilirsen işin kolaylaşır. Birde kablosuz internet  kullanıyorsan sinyal gücünden dolayı kırılmalar olabilir.

Çevrimdışı DoubleT

« Yanıtla #2 : 05 Aralık 2013 - 18:27:43 »
Ödünç modem bulma şansım pek yok. Laptop kullanıyorum haliyle kablosuz kullanıyorum interneti fakat daha önce böyle bir problem yokken şimdi neden bu şekilde anlamadım. Ayrıca internet sitelerini gayet sorunsuz gezebiliyorum. DNS problemi desem onu da denedim fakat çözülmedi. Yani hiçbir internet sorunum kalmadı sadece depolarla ilgili sorunum var. Teşekkürler yine de.

Çevrimdışı cumali

• Administrator
« Yanıtla #3 : 05 Aralık 2013 - 19:10:28 »
İnternette sörf yaparken sorun olmaması sonrasında paket kurmak isterken sorun oluşması kullandığın Linux dağıtımlarında yansı adreslerinde sorun olması anlamına geliyor. /etc/pacman.d/ mirrorlist dosyasına bakıp adresleri kontrol etmelisin.